Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Despre manipularea gusturilor muzicale la români

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 24.02.2011
Pe scurt: apare un Pavel Stratan și un Zdob și zdub acum câțiva ani buni în urmă și ne cântă într-o română stricată cu accent rusesc și la mulți li se pare "cool" pentru că a fost ceva diferit. E de înțeles. Atât au așteptat moldovenii, că au ieșit pe piață o droaie de cântăreți ca păduchii în frunte și aproape toți zici că au o prună în gură când cântă și vorbesc cu accentul ăla rusesc( oribil după părerea mea).
Bun, mã aștept să vină "fanii" ăia mai agresivi să zică " nu-ți place, nu asculta!" sau  ăia soft cu "gusturile nu se discută!". Corect până la un punct.
Dar ia faceți un exercițiu de imaginație și gândiți-vă cum ar fi dacă v-ar cânta Andra de exemplu, niște melodii pop cu accent ardelenesc sau Ioana Ignat cu accent moldovenesc. Este c-ați sări de cur în sus că așa ceva este inacceptabil? Nu-i asta o ipocrizie în masă a celor care ascultă o Rîmeș, niște motani sau mai știu eu ce mânjit pe față?

Edited by sandel1, 28 September 2019 - 07:20.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,192
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, e muzica.
De unde dracu atata manipulare?
Ati vazut ce tempite sunt adesea versurile melodiilor in lb engleza, dar tot le fredonam.

Exista artisti ce fac lucrurile sa rimeze, in rest e tichie de aluminiu.

Ieu gasesc dragutz asiel acsient!

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 30.04.2007

View PostAdm, on 28 septembrie 2019 - 07:28, said:

Ieu gasesc dragutz asiel acsient!
corect, atita timp cit nu se exagereaza folosirea lui Posted Image

referitor la "cum ar fi dacă v-ar cânta Andra de exemplu, niște melodii pop cu accent ardelenesc"
nu-s consumator de andra, dar cind te duci intr-o vizita sau pe cine stie unde, unde nu ai controlul distantzoacei, esti obligat sa asculti/vezi ce ti se da, in conditiile astea parca am vazut-o pe numita, executind la microfon exact ce ai imaginat.

inca un aspect .. manipularea gustului se poate face la cineva care inca nu are un gust definit sau este "obligat" sa asculte doar un anume gen de muzica.
zi-mi cum as putea fi eu manipulat sa ascult manele de exemplu, in conditiile in care in subcondtientul meu sunt inmagazinate melodii pe care le-am auzit prin 68-69 (4-5 ani) si le redescoper azi, pe radiourile on line dedicate decadelor, pe shoutcast? genul de melodii pe care "le stii", dar nu stii nimic despre ele.

View Post3matrix, on 28 septembrie 2019 - 07:34, said:

Rahaturile astea nu inseamna muzica
mi-am setat pe radioul de pe masina de serviciu, in ordine, rock fm, romantic, gold si unul pe care se transmite continuu slujbe, pentru enervarea participantilor la traficul rutier, stagnant la stopuri :D :D :D

Edited by r_murphy, 28 September 2019 - 07:44.


#4
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postsandel1, on 28 septembrie 2019 - 07:15, said:

....
Bun, mã aștept să vină "fanii" ăia mai agresivi să zică " nu-ți place, nu asculta!" sau  ăia soft cu "gusturile nu se discută!". Corect până la un punct.
...
Pai chiar asa , nu asculta nimic la radio !
la fosta masina de serviciu , am aruncat " fata " radioului pe geam , sa nu vrea careva sa asculte ...
la actuala n-am putut ....
Nu ascult radio deloc . Rahaturile astea nu inseamna muzica iar combinat cu boii si vacile ce prezinta programele intr-o hahaiala jalnica de staul , reprezinta indobitocirea maxima .

#5
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Mama , sandele, ce gusturi manipulate detii!

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 24.02.2011

View PostAdm, on 28 septembrie 2019 - 07:28, said:

Si totusi, e muzica.
De unde dracu atata manipulare?
Ati vazut ce tempite sunt adesea versurile melodiilor in lb engleza, dar tot le fredonam.

Exista artisti ce fac lucrurile sa rimeze, in rest e tichie de aluminiu.

Ieu gasesc dragutz asiel acsient!
Manipularea vine de la radiourile și televiziunile comerciale care-i promovează intens. La melodiile în limba engleză este de înțeles pentru că nefiind limbă maternă, mulți sar peste etapa traducerii versurilor.

View Post3matrix, on 28 septembrie 2019 - 07:34, said:

Pai chiar asa , nu asculta nimic la radio !
la fosta masina de serviciu , am aruncat " fata " radioului pe geam , sa nu vrea careva sa asculte ...
la actuala n-am putut ....
Nu ascult radio deloc . Rahaturile astea nu inseamna muzica iar combinat cu boii si vacile ce prezinta programele intr-o hahaiala jalnica de staul , reprezinta indobitocirea maxima .
Nici în taxi, mall, mijloace de transport în comun sau frizerie? Cu alea cum faci?

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
N-are legatura cu accentul. Multi artisti romani au voce catastrofala, iar cei din Basarabia s-au mutat in Romania ca sa intre si ei in UE, nu neaparat din cauza muzicii, canta si ei ce pot.

Irina Rimes, spre exemplu, mascheaza lipsa de voce printr-o oarecare cochetarie care prinde la hipsteri.

Edited by Kres, 28 September 2019 - 07:42.


#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 30.04.2007

View Postsandel1, on 28 septembrie 2019 - 07:41, said:

Manipularea vine de la radiourile și televiziunile comerciale care-i promovează intens.

mai nea' daca iti bagi o sula-n coaste si te doare, ce faci? o viri mai adinc, sau o tragi afara? asa si cu radioole astea. la cite sunt, schimbi instant si la ce tehnologie avem, bagi telefonul pe ampliful masinii, sau acasa, pe un castravete d'ala cintator pe bluetooth, si asculti muzica de pe net, de rigai, cam asa cum unii au renuntat complet la "cablu" si se uita doar pe iptv ..

cine crezi ca te manipuleaza, ii dai instantaneu dilit ;)

Edited by r_murphy, 28 September 2019 - 07:48.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,192
  • Înscris: 22.05.2003
De ex eu gasesc ca majoritatea muzicii populare romanesti este o manipulare.
Abia rimeaza, dar asta ne baga pe gat partidul, sa devenim patrioti.

Nu prea a mers.

#10
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostAdm, on 28 septembrie 2019 - 07:58, said:

De ex eu gasesc ca majoritatea muzicii populare romanesti este o manipulare.
Abia rimeaza, dar asta ne baga pe gat partidul, sa devenim patrioti.

Si totusi muzica populara a fost inaintea partidului ...

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,192
  • Înscris: 22.05.2003
Da, aia "clasica", dar lalaiala pe care toti tovarasii o intindeau in cele 2 ore/zi de emisie, nu era muzica populara, e gunoi.

Exista melodii fumoase, dar sunt putine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8QnJLXusNqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 30.04.2007
dragi imi sunt tractoarele
cind le-aud motoarele
dar din toate-mi este drag
ala care poarta steag
steagul rosh, tesut cu fir
badea-mi da un trandafir .. ;)

#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 24.02.2011

View PostKres, on 28 septembrie 2019 - 07:41, said:

N-are legatura cu accentul. Multi artisti romani au voce catastrofala, iar cei din Basarabia s-au mutat in Romania ca sa intre si ei in UE, nu neaparat din cauza muzicii, canta si ei ce pot.
Irina Rimes, spre exemplu, mascheaza lipsa de voce printr-o oarecare cochetarie care prinde la hipsteri.
Să zici că Rimes n-are voce, ea fiind absolventă de Conservator este hate gratuit. Nu-mi place cum cântă, dar nici nu m-apuc să denigrez așa fără nici o noimă.Posted Image

Edited by sandel1, 28 September 2019 - 08:41.


#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
accentul irinei e foarte ok ....chiar daca e usor moldovenesc ...ba chiar e placut

#15
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Ma karacse eu ti am mai spus, ce îți place tie nu e necesar sa placa la toata lumea

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Gusturile sunt manipulate, fake news media e devină, o să ne manipuleze pe toți să ascultăm muzică satanică și să ne tăiem venele. Huooo, satană!

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsandel1, on 28 septembrie 2019 - 07:15, said:

Dar ia faceți un exercițiu de imaginație și gândiți-vă cum ar fi dacă v-ar cânta Andra de exemplu, niște melodii pop cu accent ardelenesc sau Ioana Ignat cu accent moldovenesc.
Cine-i Ioana Ignat? Posted Image

#18
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,129
  • Înscris: 03.12.2005
eu am Spotify premium si ascult ce doresc, oricund doresc.

dar ontopic: mi se pare ciudat sa spui de Zdob si Zdup ca sunt rezultatul unei spalari pe creier. sa fim seriosi,
ca formatie au melodii foarte ok, chiar daca in general sunt simplute.... sunt acel gen de muzica care pur si simplu te fac sa te simti bine.
de-asta au prins la romani, nu fiindca ar fi nu stiu ce plot de culise...

in plus, si cand ii vezi live.... fac showuri frumoase si ii vezi ca se distreaza chiar si ei pe scena..... pur si simplu le place ceea ce fac.

Edited by takillya, 28 September 2019 - 09:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate