Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Termoizolatie sub placa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Salut!

Analizez variante de termoizolatie sub placa parter, cazul fara subsol. Am aflat de materialul-minune sticla celulara, cu denumirile comerciale foamglass, geocell sau energocell. In cazul nostru sub forma de "pietris".

Nu prea imi dau calculele de rentabilitate in raport cu polistirenul. Pare destul de greu de gasit. Furnizorul maghiar Energocell cere 60 euro/mc + TVA + ambalare + (probabil) transport.

Gresesc? Sfaturi, idei?

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,047
  • Înscris: 28.10.2006
Io am pus la o constructie la munte, piatra sparta, apoi pietris, totul acoperit cu polistiren extrudat de 5 cm.
Da, costa, dar pot sa merg descult iarna prin living/bucatarie/spatiul tehnic de la parter, fara sa-mi inghete picioarele.
Nu am incalzire in pardoseala, ci centrala termica pe lemn/peleti.
In living am parchet laminat 8mm, in rest gresie peste sapa de 3 cm.

Edited by viceroy56, 25 September 2019 - 18:54.


#3
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Intrebarea este putin diferita. Vizez o izolatie (in echivalent) de 30-50 cm polistiren expandat sub placa.

#4
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Parrchetul "clic" pus peste polistiren extrudat de 3 sau
5 cm, este una dintre cele mai ieftine si eficiente
izolatii ale solului.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,047
  • Înscris: 28.10.2006

 MikePatts, on 25 septembrie 2019 - 19:29, said:

Intrebarea este putin diferita. Vizez o izolatie (in echivalent) de 30-50 cm polistiren expandat sub placa.
Te rog sa visezi in continuare!

#6
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Numai aberatii...Lasa prostiile ...sub pardoseala, ca ultim strat, pune extrudat de minim 5 cm.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 30.08.2017
Extrudat 5-10cm, dupa caz, si aia e. Te complici cu materiale d-astea minune. Pune si tu aici fisa tehnica a produsului.

 MikePatts, on 25 septembrie 2019 - 19:29, said:

Intrebarea este putin diferita. Vizez o izolatie (in echivalent) de 30-50 cm polistiren expandat sub placa.

De ce vrei asa gros?  Sub placa 5...peste placa 10 si e suficient. Pierderile serioase nu acolo sunt.

#8
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013

 george_alexandru, on 25 septembrie 2019 - 19:54, said:

Extrudat 5-10cm, dupa caz, si aia e. Te complici cu materiale d-astea minune. Pune si tu aici fisa tehnica a produsului.



De ce vrei asa gros?  Sub placa 5...peste placa 10 si e suficient. Pierderile serioase nu acolo sunt.
De ce incercati sa va bagati in seama cu tot felul de aberatii?
Unde dracului ai vazut tu 10 peste placa???? Numai tampenii spuneti pe aici!!!

#9
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Haideti sa-i lasam sa raspunda pe cei care cunosc produsele si/sau cei care folosesc termoizolatii groase sub placa si la fundatie.

Va puteti documenta in liniste aici: https://www.energocell.hu/ro/
Si sectiuni tipice gasiti aici: https://www.energoce...ite-de-detaliu/

Pentru o casa cu fundatie continua, sectiunea tipica data de producator este:
Attached File  Energocell.PNG   238.58K   177 downloads

Intrebarea este daca e rentabil acest material sau mai bine recurg la cinstitul si cunoscutul polistiren.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,047
  • Înscris: 28.10.2006
Sa intelegem ca de fapt faci reclama la produse?
Ca in alt fel de vorbire, daca ai tu banii aia pentru respectiva izolatie, nu mai intrebai aici pe forum!
Acolo sunt descrise niste "conditii" de aplicare a respectivei solutii, pentru eficienta maxima.
Daca tu ai deja casa facuta, nu cred ca platesti inca o data sa-ti face cineva respectiva izolatie.
Iar daca vrei sa te apuci acum de constructie, repet, de cati bani ai, de atat faci.
de la subsol pana la paratraznet.
Si cine are bani de ultima tehnologie nu scrie pe forumul Softpedia.

@Moderator
Faci si matale o analiza pe text, te rog?

Edited by viceroy56, 25 September 2019 - 20:45.


#11
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Pret granule = 72 eur / mc + ambalare. Deci cam 340 lei / mc. Polistiren ceva mai rezistent la compresiune, sa zicem pana la 280-300 lei / mc. Intelegeti mai usor dilema?

Si, in fine, ii lasam sa raspunda pe cei care stiu a face izolatii la fundatie?

#12
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
E vorba de materiale echivalente, deci nu valoarea lambda e importanta, ci considerentele de montaj. De aceea am postat o sectiune tipica.

Chiar va rog postati oferte ale concurentei, v-am spus ca se gasesc greu si as vrea sa vad si de la altii, mai ales sa imi dati un pont de alt furnizor.

Asa cum e la descrierea ariei: Materiale, ponturi, zone...etc.

#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@MikePatts te invit sa citesti topicul acesta.... S-a folosit geocell pentru izolatie sub placa de la cota 0.00 iar topicul e plin de informatii utile.
@colegii care veniti cu idei de 5-10 cm de polistiren stiti ca, conform unui normativ (C107) pe care nu il baga nimeni in seama valoarea rezistentei termice ® a ansamblui placa pe sol trebuie sa aibe valoare de 4.5 m2K/W?
La un calcul simplificat R = d / λ în care:
d este grosimea materialului în m
λ este conductivitatea sa termicã în W / (m K)
XPS are λ = 0.033 rezulta 4.5 = d / 0.033 de unde iese d = 0.1485 m (am neglijat rezistenta termica a betonului pentru ca acesta este un prost izolator termic).... Concluzia este ca doar dpdv al respectarii normativului avem nevoie de un 15 cm de termoizolant sub placa (sau pe placa) nediscutand aici de case pasive...

#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
raducut123...de unde ai tras concluzia ca nu ma pricep? Ai citit tu zeci de jurnale ca sa vezi postarile mele si ai tras concluzia ca sunt mesterica?
Nu despre lambda am scris mai sus (conductivitate termica) ? sau nu cunosti literele grecesti? Iar despre rezistentele mecanice, mesterica, mai bine nu intram in capitolul asta ca te mananc pe paine.... ei afla tu totusi ca un XPS are o rezistenta la compresiune de 300 kPa/mp adica nici mai mult nici mai putin decat 30 tone/mp. Cand o sa ai tu vreodata o asemenea incarcare pe pardoseala? Sunt terenuri de fundare care au o capacitate portanta mult mai mica de atat si sustin o casa, nu?

Edited by brawnie, 25 September 2019 - 22:44.


#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 30.08.2017

 raducut123, on 25 septembrie 2019 - 20:10, said:

De ce incercati sa va bagati in seama cu tot felul de aberatii?
Unde dracului ai vazut tu 10 peste placa???? Numai tampenii spuneti pe aici!!!

Sa inteleg ca tu iti doresti sa transmiti caldura de la incalzirea in pardoseala si in jos...in placa de beton. Foarte buna idee...tii animalute sub placa de beton? Vad ce esti foarte activ si suparat pe-aici...dar nu prea nimeresti la nici o postare.

 brawnie, on 25 septembrie 2019 - 22:43, said:

raducut123...de unde ai tras concluzia ca nu ma pricep? Ai citit tu zeci de jurnale ca sa vezi postarile mele si ai tras concluzia ca sunt mesterica?


Lasa-l ca el traieste in lumea lui...din cand in cand se trezeste si refuleaza pe-aici....nu vezi ce suparat e.

Edited by george_alexandru, 25 September 2019 - 23:03.


#16
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

 MikePatts, on 25 septembrie 2019 - 20:51, said:

Pret granule = 72 eur / mc + ambalare. Deci cam 340 lei / mc. Polistiren ceva mai rezistent la compresiune, sa zicem pana la 280-300 lei / mc. Intelegeti mai usor dilema?

Si, in fine, ii lasam sa raspunda pe cei care stiu a face izolatii la fundatie?

Mai trebuie adaugat la pretul polistirenului si piatra pentru ruperea capilaritatii care in cazul energocelului nu mai este necesara, plus ca manopera va fi mai mica si mai rapide decat in cazul polistirenului.
Si eu cochetez cu ideea de a folosi energocell. Inafara documentarii pe net, am fost la o prezentare si m-a convins.

Edited by danwd, 25 September 2019 - 23:21.


#17
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Interesant este ca in detaliu dau ei un bloc izolator din energocell sub zidarie. Suna logic, sa izoleze zidaria de beton. Doar ca pe site nu am vazut sa produca altceva decat granule.

Blocuri din acestea am vazut pe la cei cu marca Geocell, din Austria sau Cehia.

#18
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013

 brawnie, on 25 septembrie 2019 - 22:43, said:

raducut123...de unde ai tras concluzia ca nu ma pricep? Ai citit tu zeci de jurnale ca sa vezi postarile mele si ai tras concluzia ca sunt mesterica?
Nu despre lambda am scris mai sus (conductivitate termica) ? sau nu cunosti literele grecesti? Iar despre rezistentele mecanice, mesterica, mai bine nu intram in capitolul asta ca te mananc pe paine.... ei afla tu totusi ca un XPS are o rezistenta la compresiune de 300 kPa/mp adica nici mai mult nici mai putin decat 30 tone/mp. Cand o sa ai tu vreodata o asemenea incarcare pe pardoseala? Sunt terenuri de fundare care au o capacitate portanta mult mai mica de atat si sustin o casa, nu?
Nu era vorba despre tine...Stiu ca te ocupi cu proiectarea, deci te pricepi evident la constructii.Postasem in acelasi timp....si ma adresam celui care abera sa puna 10 cm de izolatie peste placa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate