Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

intrebari vin

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdorin_2k, on 21 septembrie 2019 - 21:07, said:

Iti dau cu quote sa pricepi. Boabe de orez in apa?
Doar orez fiert iese.
Pricepi?

Nu stiu... saké-ul cum se face?

#20
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
karaxeee, lasă domn'e boasca, lasă orezul(că află chinejii și te killeresc) și zahărul; pune marmeladă, apă și drojdie, iese o șampanie de vin francii să-ți ceară rețeta(know-how) ca să nu dea faliment.

#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,310
  • Înscris: 06.07.2007

View Postzile_san, on 21 septembrie 2019 - 20:15, said:

vin si zahar nu poate exista in aceeasi propozitie
Si daca ai struguri nova ce faci cu ei? Ii arunci?
Daca faci vin din ei si nu pui  zahar, va iesi o pulitura acra.. un fel de vin fara alcool cu gust de kkt. Fara 3-4 kg de zahar la 100 de litri de vin din struguri nova, va iesi exact o posirca pe care nu o vor bea nici alcoolistii din gara.

Edited by dan1980_25, 21 September 2019 - 22:29.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdan1980_25, on 21 septembrie 2019 - 22:28, said:

Si daca ai struguri nova ce faci cu ei? Ii arunci?
Da. Schimbi via daca nu e pe gustul tau. De ce sa muncesti la ea daca rezultatul nu-ti place!

#23
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

View Postdan1980_25, on 21 septembrie 2019 - 22:28, said:


Si daca ai struguri nova ce faci cu ei? Ii arunci?
Daca faci vin din ei si nu pui  zahar, va iesi o pulitura acra.. un fel de vin fara alcool cu gust de kkt. Fara 3-4 kg de zahar la 100 de litri de vin din struguri nova, va iesi exact o posirca pe care nu o vor bea nici alcoolistii din gara.

Mentalitate tipic romaneasca, sa faci bici din ... si sa si pocneasca.

Cum spunea si colegul schimbi soiul daca vrei sa faci VIN.

Zahar se adauga pana la o anumita cantitate ca sa.i creasca gradul alcoolic si sa nu fie nevoie de sulfitare. Adaugat cat trebuie si facuta o fermentare ca la carte cu remanenta de pana in 5% zaharuri in vin poate fi o solutie in anii cand toamna vine devreme, temperaturi scazute , e ploioasa iar strugurii nu acumuleaza indeajuns de mult zahar.
Nu de la vinul cu adaos de zahar vin durerile de cap a 2 zi ci de la deshidratare caci prin romanica se bea precum camilele.
De la sulfitare in exces apar probleme la stomac, arsuri gastrice si stare naspa.
Iar daca intrebi drojdeii i.ti vor raspunde ca vinul acid (acru) e mult mai bun decat cel demidulce sau dulce.

In alta ordine de idei, mustul din struguri ,,nova,, initial este dulce nu?! ...cu o aciditate destul de mare, apoi prin fermentare zaharul se transforma in alcoool deci e normal sa ti se para ,,acru,,.
Poti sa.l tai din fiert cand gustul este cel dorit de tine.

#24
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Va spun eu ca toti producatorii mari de vinuri de la noi utilizeaza adaosul de zahar, controlat dupa analize de laborator, in functie de ce vor sa produca.

#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,310
  • Înscris: 06.07.2007

View PostBlack66, on 22 septembrie 2019 - 10:42, said:



Mentalitate tipic romaneasca, sa faci bici din ... si sa si pocneasca.

Cum spunea si colegul schimbi soiul daca vrei sa faci VIN.

Zahar se adauga pana la o anumita cantitate ca sa.i creasca gradul alcoolic si sa nu fie nevoie de sulfitare. Adaugat cat trebuie si facuta o fermentare ca la carte cu remanenta de pana in 5% zaharuri in vin poate fi o solutie in anii cand toamna vine devreme, temperaturi scazute , e ploioasa iar strugurii nu acumuleaza indeajuns de mult zahar.
Pai eu ce am zis?
Colegul de mai sus spunea ca nu are ce cauta cuvantul vin alaturi de zahar in aceeasi propozitie. Eu am spus ca din struguri nova nu ai cum sa faci vin fara adaos de zahar. Nu mult, un 3% pentru a-i creste gradul alcoolic. Deci ce anume ai vrut sa combati ca eu nu am inteles? Reciteste ce am scris.

Edited by dan1980_25, 23 September 2019 - 00:11.


#26
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postzile_san, on 21 septembrie 2019 - 20:15, said:

vin si zahar nu poate exista in aceeasi propozitie

Ba din păcate 90 % din ce există în comerț exact asta este.  Vorba aia " vinul se mai face si din struguri".
Si mai există si a treia mâna, ba chiar si a patra.


#27
nini85

nini85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.03.2017
Am avut struguri "ananas" sau "nova" și la o săptămână de când a început să fiarbă mustul am gustat și dă semne de acreala. Mai pot să îl ajut cumva?

#28
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Daca nu au avut zahar destul la cules trebuia sa ii ajuti putin cu 0,5% zahar, altfel licoarea se acreste sau se baloseste, scoate intr-o galeata must, dizolva zaharul in el si pune-l in recipientul care fermenteaza.

Edited by calinus68, 29 September 2019 - 18:28.


#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007
Dacă mai are de fiert....

#30
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Din ananas si nova nu o sa scoti in veci un vin demidulce decat daca.l tai din fiert. Insa daca nu are zahar indeajuns va fi slab ca alcoolic.

La anul dai 180 de ron pe un refractometru cu  scala brix si verifici concentratia de zahar din struguri.
Verific mustul imediat ce ai dat la zdrobitor si adaugi zahar pana ajungi  la 23% cc de zaharuri in must.
Duminica trecuta strugurii mei aveau intre 14 si 16% . Astazi intre 16 si 19% in functie de zona unde erau(cortina, pe rand , la imceput unde e mai mult soare, etc.)


#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,310
  • Înscris: 06.07.2007
Un mustimetru ordinar e vreo 20 de lei.
Sau merge si cu old style... varianta oul. Bagi un ou in must. Daca sta la suprafata inseamna ca mustul are concentratia optima de zahar. Daca nu, adaugi zahar pana sta oul.
23% e mult, 21% e suficient. 1 kg de zahar la 100 de litri creste concentratia de zahar cu 1%.

#32
nini85

nini85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.03.2017
Când am tras mustul stătea oul la suprafață și totuși am pus și 5 kg zahăr la 300 litri

#33
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
De acord cu tine , dar in conditiile fermentarii cu drojdii de cultura pura care costa maxim 10 ron pt 100 lt 23% este mai bun pt ca ridici gradul alcoolic fara a avea nevoie de bisulfit ca sa nu se caseze pana in primavara in luna mai.
Anul trecut am procedat asa si a iesit un vin cu remanenta de zaharuri  de cc 2%, alcool de 12, ph intre 6/6,5.
Totul tine de materia prima restul e doar chimie si dupa gustul fiecaruia.

#34
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
La 300 de litri cam15 kg de zahar.sa il aduci la concentratia necesara.

Edited by calinus68, 29 September 2019 - 20:24.


#35
nini85

nini85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.03.2017
Am înțeles. În concluzie, nu mai am ce face... De ținut minte pentru la anu

#36
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
1. Mustimetrele ordinare sunt perfect inutile pt ca nu sunt calibrate si indica total aiurea( am vreo 3, indica 3 valori FOARTE diferite), dar si pt ca implica rigoare la temperatura, mustul trebuie filtrat samd...
Daca masori o ciorba dupa zdrobire, plina de particule samd... Chiar daca mustimetrul e ok valoarea indicata e gresita.

2. Nu stiu de cand faceti vin sau aveti treaba cu via la modul amatoricesc dar nova nu produce acreala, boreala samd...
Iese un vin slab, usor, mai "rozaliu", mai de "cucoane", aromat, care daca e corect facut in gospodarie tine in beci pana dupa paste... Lejer..

In zonele ne viticole pe unde se cultiva hibrid pt consum propriu si calitatea nu are legatura cu vinul nobil bine facut, nova se amesteca si cu fraga alba, mai dulce, cupajul astfel facut tine pana la recolta urmatoare.

Oricum, ideea e ca astea sunt vinuri pt omul simplu si se consuma inainte sa se altereze...
Vrei sa faci vin care tine, se invecheste samd?
Folosesti struguri nobili, faci vin, nu cico fermentat.
Sa "corectezi" cu zahar e, dpmdv, o prostie...



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate