Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Huawei P30 Pro vs Iphone XS Max

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Vreau sa comand un telefon nou si sunt indecis intre Huawei si Iphone, fiecare are minusurile lui.
Telefonul il voi folosi mai mult la camera foto si video pentru un canal de youtube voi folosi prima data telefonul si am nevoie de claritate maxima.
La capitolul camere care sta mai bine?Personal as fi de parere ca Huawei-ul insa nici Iphone nu sta rau, dezavantajul la Iphone e ca spatiul de stocare costa ceva mai mult.
Tot la acest capitol ar fi nevoie si de o baterie bomba, o fi tot Huawei pe primul loc?

Apoi mai folosesc telefonul cu datele mobile si trebuie sa fie stabil si la acest capitol.
Jocuri nu ma joc sau poate destul de rar, cu ocazia testarii vreunui joc.

Alte minusuri ar fi:
Huawei: Nu se stie ce va fi pe viitor cu versiunile de Android de la Google updateuri, chestii trestii.
Iphone: Nu sunt familiarizat cu iOS si mi se pare un sistem simplist, nu e customizabil.

#2
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
am avut p30 pro o lună de zile ,depinde de poze faci cu el , eu l am vândut nemulțumit de calitatea pozelor

#3
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Poate nu l-ai setat tu cum trebuie si nu ai umblat prin optiuni, dar Huawei se stie ca ar sta cel mai bine la capitolul camera.

LE. Am gasit clipul asta, dar pe internet se demonstreaza multe si nu ma incred in orice.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fhcU9i76Cg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by smiley2, 15 September 2019 - 21:12.


#4
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
te asigur că l a butonat pe toate părțile,l am avut 1 luna la dispoziție,pozele erau pentru Makeup ,mai slabe ca google pixel xl ...varianta 8gb RAM cu 128 interni .

#5
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Iphone XS Max ar sta mai bine, l-ai testat?
Sau de Samsung Galaxy S10+ ce stii?Din ce am observat si Samsung arde prea tare culorile.

Vreau mai multe pareri si sugestii.

Edited by smiley2, 15 September 2019 - 21:21.


#6
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Recomand Iphone XS Max desi personal nu sufar apple dar fata de huawei seria P30.. este peste la toate capitolele..

#7
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010

 -koss-, on 15 septembrie 2019 - 21:21, said:

Recomand Iphone XS Max desi personal nu sufar apple dar fata de huawei seria P30.. este peste la toate capitolele..
buna gluma... amprenta in ecran, baterie care duce o zi,incarcare rapida, night mode,reverse wireless, zoom 5x...stiu, stiu apple le va breveta peste vreo 2 ani cand deja pt altii e tehnologie veche.

smiley pt content video samsungs10 plus sau note 10 plus. pe video sunt cei mai buni. pt foto pixel si huawei p30 pro.
pt terasa sau masa la mall iphone, indiferent de model.

Edited by B_XXV, 15 September 2019 - 22:46.


#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009

 B_XXV, on 15 septembrie 2019 - 22:37, said:

(...)
pt terasa sau masa la mall iphone, indiferent de model.
Asta a fost maximă!Posted Image Posted Image

#9
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cred ca incep sa mearga mai bine Huawei si Samsung la terasa, Iphone demult si-a pierdut din valoare.

Ce nu imi place la Samsung de cand a aparut S10/+ sunt camerele prost amplasate, seamana cu o masca de sudura :-j
Sunt destul de pretentios cand vine vorba de alegeri.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 smiley2, on 15 septembrie 2019 - 21:18, said:

Iphone XS Max ar sta mai bine, l-ai testat?
Sau de Samsung Galaxy S10+ ce stii?Din ce am observat si Samsung arde prea tare culorile.

Vreau mai multe pareri si sugestii.
Samsung are modul Pro (manual) si, daca vrei, poti sa faci tu pozele si filmarile exact cum iti plac, nu telefonul. Poti inclusiv sa schimbi EV si WB in timp ce filmezi. Si vb de o saracie de C8 (un fel de J7 cu camera dubla).
La poze poti modifica meteringul, WB, ISO, EV.
Plus aplicatii 3rd party.
Cea mai enervanta chestie, f putini "creatori de content" blocheaza expunerea a.i. sa fie expus bine ce vor ei sa arate, moaca lor sau vreun obiect si luminozitate variaza in functie de fundal. Daca se misca putin si fundalul e mai luminos li se vede moaca intunecata. De blocarea focalizarii si deblocarea ei cand e cazul, nu mai zic.

Toti vor sa foloseasca modul auto doar ca pe auto, softul nu stie ce vrei tu sa arati.

Edited by underb, 16 September 2019 - 08:07.


#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Iphone sta mai bine la video,huawei totuși e superior la poze.


#12
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
De Samsung nu stiu ce sa zic, parca il au toti.E prea comun, eu incerc sa fiu mai diferit fata de restul lumii dar sa am si ceva calitativ.

#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 smiley2, on 16 septembrie 2019 - 12:10, said:

De Samsung nu stiu ce sa zic, parca il au toti.E prea comun, eu incerc sa fiu mai diferit fata de restul lumii dar sa am si ceva calitativ.
Îl au toti,dar acei toți nu cred că au numai S9 si S10.
La Iphone plătești mult marca iar spatiul de stocare standard începe de 64 gb....jenant de putin.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 smiley2, on 16 septembrie 2019 - 12:10, said:

De Samsung nu stiu ce sa zic, parca il au toti.E prea comun, eu incerc sa fiu mai diferit fata de restul lumii dar sa am si ceva calitativ.
Nu cred ca vei vedea pe toata lumea cu, sa zicem, un Galaxy Note 10+ versiune Aura glow.
Majoritatea isi vor lua variantele mai comune 'Aura black' sau 'Aura white' ce vor avea la noi preturi putin mai mici decat varianta de mai sus.

Si tine cont ca la Note 10+ poti folosi stylus-ul ca pe o telecomanda, ce iti va usura munca pentru ce vrei sa-l folosesti.

Edited by Hider141, 16 September 2019 - 13:12.


#15
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Note 10+ cred ca e prea mare 6.8'' + husa, mai degraba S10+.Note deja intra in categoria tablete, parerea mea.

Edited by smiley2, 16 September 2019 - 13:30.


#16
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 smiley2, on 16 septembrie 2019 - 13:28, said:

Note 10+ cred ca e prea mare 6.8'' + husa, mai degraba S10+.Note deja intra in categoria tablete, parerea mea.
La fel de bine poti opta si ptr S10e...muuult mai ieftin si extrem de compact ca mărime.
Camerele sunt la fel,lipseste doar cea de zoom,de apropiere..

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 smiley2, on 16 septembrie 2019 - 12:10, said:

De Samsung nu stiu ce sa zic, parca il au toti.E prea comun, eu incerc sa fiu mai diferit fata de restul lumii dar sa am si ceva calitativ.
Pai parca zicei ca telefonul va fi un tool, nu un statement. A fi diferit de restul lumii implica sa alegi in cunostinta de cauza aparatul cel mai bun pt ce ai tu nevoie si nu pt ca e la moda, e frumos sau are nu stiu ce caracteristici irelevante scopului pt care il cumperi. Daca cel mai bun e intamplator ce are lumea, atunci aia e. Se numeste convergenta. Nu e nimic rau in asta. Daca aparentele sunt mai importante decat calitatile intrinseci, atunci chestia asta cam bate scopul - un telefon pt filmat content youtube. Gandeste-te ca ai de carat ceva si in loc sa iei duba care poate cara acel lucru, iei una care desi nu prea poate duce ce ai tu nevoie, arata mai bine sau e ceva diferit de ce ia lumea de obicei. Te vei chinui sa cari dar o vei face cu stil.

As zice ca iPhoneul, desi nu are neaparat cea mai buna calitate a imaginii in toate conditiile, are cea mai cinematica filmare.

Mirarea mea e alta. De ce nu iei o camera? Gasesti ceva excelent chiar si la bani mai putini. Poti pune un microfon calumea, poti incadra calumea, te poti juca cu perspectiva, poti sa ii dai tu albul, nu sa il lasi automat sau sa alegi din cateva moduri presetate. Poti modifica apertura si multe alte lucruri. Telefonul e bun pt ca il ai tot timpul la tine dar cand stii ca vei filma, chestia asta nu mai are valoare. Acum depinde si ce fel de content filmezi. Daca e ceva pregatit dinainte sau nu.

Mai bine ceri mutarea topicului pe aria foto/video. Acolo vei primi raspunsuri mai relevante despre cele 2 telefoane, strict pe capabilitatile video, nu bazate pe design sau alte caracteristici irelevante.

Edited by underb, 17 September 2019 - 08:19.


#18
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
As vrea pentru foto/video un telefon si nu o camera video pentru ca inca sunt la inceput si o iau treptat, nu ma avant intr-un aparat foto scump si intr-un telefon scump.
Voi crea content pe youtube din pasiune nu pentru a investi si daca tot vreau sa schimb telefonul de ce sa nu imi iau ceva impecabil la acest capitol?
Pe viitor daca va avea succes canalul de youtube voi trece la un DSLR de calitate, pana acolo mai este.

De iPhone nu prea sunt multumit, bateria din cate stiu nu e stralucita si spatiu de stocare mic 64GB, pentru spatiu de stocare de 256GB mai cumperi un Huawei P30 Pro.
Daca tot dau niste bani pe el am pretentii sa fie si un statement dar iPhone nu le atinge pe niciuna, nici calitate extraordinara si un pret exorbitant deci cam ar iesi din calcul pentru ca are putin spatiu de stocare.
Daca mai filmez si 4K cat timp pot filma pe acel spatiu de stocare?Pe langa ca se termina repede bateria, trebuie salvat in Cloud si pierdut timp.

Edited by smiley2, 17 September 2019 - 11:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate