Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Huawei P30 Pro vs Iphone XS Max

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Pai daca il vrei pentru mai mult timp, de ce nu alegi Samsung?
Un S10/S10+ e super-ok, si mai primeste vreo 2 upgrade-uri majore si 3 ani de actualizari de securitate, fara discutie.
In schimb cu Huawei nu e nimic sigur, poate vor trece pe o varianta de Android modificata de ei, aproape sigur vor pierde accesul la servicii Gplay, si multe altele.

#20
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Am luat in calcul si asta dar nu mai suport telefoanele Samsung, mi s-a urat cu ele mai ales ca au amplasat camerele alea urat de tot.
Samsung trimite foarte greu updateurile, sunt printre ultimii sau poate ultimii care trimit o versiunea foarte modificata de Android.
Mi s-a scarbit de ei si in plus camera foto arde prea tare culorile, e mai mult colorfull.
In preturile astea ar trebui sa ofere si mai mult timp de suport pentru actualizarile de securitate, de exemplu daca iei acum un S8+ sau S9+ sunt slabe sanse sa mai primesti vreun update.

#21
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Inca nu am facut nici o alegere, alte recomandari?
A aparut Iphone 11, Pro, Pro Max etc...ce parere aveti?La prima vedere ceea ce nu imi place la Iphone e ca spatele e complet din sticla si daca l-ai scapat o data "e mort".

Huawei se pare ca va primi updateuri de la Google in continuare, asa-i?Din cate am vazut P30 Pro a primit update la Android versiunea 10.

Samsung S10+ e discutabil, sunt prea nasol amplasate camerele alea cand trendul e pe lateral...

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
P30 Pro probabil ca primește, dar alte modele mai recente sunt sub semnul întrebării.

Edited by Hider141, 20 November 2019 - 07:52.


#23
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
O merita asteptarea pana in martie la Samsung Galaxy S11/Plus?
Nu prea imi plac camerele cum sunt asezate la S10 Plus dar probabil si la S11 ar putea fi la fel.
La Samsung problema e ca scot foarte greu updateurile si scot doar cateva, S10 daca va mai primi 2-3 updateuri in viitorul apropiat...

#24
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Daca te intereseaza (mult) calitatea foto  Samsung S10 este mult sub P30pro dpmdv - are un amic si am tot pozat aceleasi cadre si le-am analizat.
Nu stiu nimic de S10+ dar am inteles ca sunt aceleasi camere/senzori ca la P10.

#25
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Kriiss ori glumesti, ori n ai nicio treaba, le am avut pe ambele, p30 pro este peste s10 si nu invers, despre mult ala ce sa mai zic...

#26
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Ai spus acelasi lucru, scuze, am citit prost.

#27
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Te scuz 😀.

Si o corectie la postul meu precedent : in loc de P10 trebuie citit S10

#28
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Dar la video ce telefon sta mai bine?Din cate am observat din clipurile de pe YouTube P30 Pro-ul nu ar fi chiar atat de stralucit in comparatie cu S10+.

Nu stiu despre iPhone dar parca m-am razgandit si nu as da atat pe un telefon, nu e o investitie de pe care sa ai profit.Probabil ar merge un SH de pe olx sau ceva desigilat dar preturile tot sunt mari si mai pot lua o teapa daca comand din tara cu tot cu verificare colet.Am cautat si prin judet dar sunt doar preturi mari la un iPhone XS Max plus de asta nu stiu daca isi merita asa mult pretul.

De Samsung sincer m-am scarbit din doua motive si anume: updateurile se primesc foarte greu iar peste 1-2 ani la un telefon de top precum S10+ nu vor mai trimite deloc, apoi semnalul si bateria parca s-ar consuma pe zi ce trece la Samsung(la inceput tine mult bateria dar dupa cateva luni de folosire se descarca repede telefonul, apoi la semnal nu inteleg ce se intampla dar stau foarte prost, e si reteaua de vina in mare parte ca nu isi fac datoria si nu ai semnal nici pe modul GSM si ajung sa nu fiu inregistrat in retea asa de mult fluctueaza semnalul).

#29
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
La video cel mai bine sta iphone, apoi samsung.
Daca vrei sa l ti 3 ani recomand iphone ul.
Legat de updateuri, anul asta samsung s au miscat mai bine decat in trecut, sunt cam la fel ca huawei.
Daca vrei android cu updateuri uita te la pixel sau oneplus.

#30
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
OnePlus is printre primii care trimit updateurile Android, dupa Pixel.Stiu ce vorbesc.
Samsung se misca foarte prost la updateuri, nici pana acum sa nu trimita updateul la Android 10?Au androidul foarte modificat si asta nu imi place pentru ca ajunge peste 2 ani sa se miste greoi.
iPhone dupa mine nu merita investitia precum nici un telefon pana in 1k euro dar totusi as investi pentru inceput in camera si baterie.
As merge pe Huawei P30 Pro dar la camera video am inteles ca nu ar excela, doar la camera foto si ca S10+ ar sta mai bine.

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcrislacor, on 16 septembrie 2019 - 07:22, said:

Asta a fost maximă!Posted Image Posted Image
Dar pentru asta Huawei a scos reverse charging, se știe că posesorii de Huawei sunt mai generoși din fire și pot ajuta un amărât de posesor de IPhone rămas în pană. Cu alte cuvinte, au spart și treaba cu Mall-ul.

Știu că veți spune că nu are detalii dar la lumina aia voi cu ochiul liber nu ați fi văzut mai mult. Din mână tras.

Attached Files



#32
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Inca nu se stie exact ce se va intampla cu Huawei, din cate se pare Huawei Mate 30 nu mai vine cu serviciile Google preinstalate, fara youtube etc. deci un MARE shit.
Nu as risca sa merg pe mana Huawei in acest caz si pe nici o alta chinezarie de telefon precum Xiaomi sau OnePlus.

Samsung ma nemultumeste aproape din toate punctele de vedere desi sunt posesor de Samsung in prezent.Pentru ca updateurile se primesc foarte greu de la ei, si cam maxim 2 ani primesti updateuri la un telefon de top cum ar fi S10+, si in plus se devalorizeaza repede telefoanele lor...acum e 3500 lei iar peste 2 luni s-ar putea sa fie 2000 lei.

Nici cu iPhone nu mi-e rusine mai ales ca materialele nu sunt asa "premium" pe cum se zic, daca ai scapat telefonul s-a dus toata fericirea aia de sticla de pe spatele telefonului.Cu iOS nu sunt invatat dar tot se spune ca trebuie sa cumperi toate aplicatiile, ca iei teapa extrem de usor daca ii blocat in cloud, nu merge face id si alte chestii.Bateria la iPhone iar am observat la multi ca nu tine prea mult iar la o utilizare medie spre intens timp de un an ajunge sanatatea bateriei pe la 80% iar cei de la Apple cam recomanda schimbarea bateriei daca ajunge sub 80%.

In concluzie nu stiu daca merita un telefon scump asa numit "premium", sunt dispus sa imi achizitionez unul dar mai multe dezavantaje ar fi iar la fiecare exista minusuri mai mici si mai multe sau mai mari si putine.
Cel mai mult ma intereseaza dupa cum am zis camera foto sau mai exact cea video, sunt la inceput si vreau sa ma axez pe fotografii si continut video pentru youtube.Daca tot am nevoie de un telefon nou am zis sa ma folosesc si camerele telefonului sa nu mai iau si un aparat slab si apoi sa trec la unul mai bun.Vreau sa vad cum merge treaba, daca merita.Sunt youtuberi care filmeaza doar cu telefonul, gen Gajukid cine a auzit de el iar filmarile arata destul de ok insa nu am idee in ce ar merita sa investesc.

Ar putea fi indeajuns si un telefon de ~2000 lei?Alte recomandari care ar fi?

#33
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nu te mai framanta atat, mai bine gandeste-te la ce il vei folosi.
La o adica si Dacia si Ferrari te duc tot unde vrei.

View Postsmiley2, on 06 decembrie 2019 - 12:57, said:

Inca nu se stie exact ce se va intampla cu Huawei, din cate se pare Huawei Mate 30 nu mai vine cu serviciile Google preinstalate, fara youtube etc. deci un MARE shit.
...................

Asta e sigur (cu huawei in general), deja s-au terminat cu subventiile in telecomunicatii pentru 5G (nu numai in USA (vezi FCC)) si in Romania cam toti operatorii trec pe Nokia si Ericsson (nu numai la 5G).
Multi nu stiu ca Romania este (alaturi de Polonia)  partenerul strategic principal in Europa (lasand deoparte "verii" (UK)).

Edited by breitner, 07 December 2019 - 12:34.


#34
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pai as vrea sa zicem pretul la o Dacie tunata cu dotari de Ferrari.E imposibil chiar asa dar ideea e ca vreau cea mai buna camera video de pe piata si o baterie care duce la maxim.
Nu am pretentii la nu stiu ce ecran(doar sa fie maricel ca asa-i la moda de ~6") sau sa joc nu stiu ce jocuri aparute, poate doar PUBG in retea dar nici ala.
Initial pana la scandalul cu americanii era cat pe ce sa dau comanda la P30 Pro doar ca ma gandeam ca nu prea merita investitia, m-am mai interesat daca e atat de ok pe cat zic unii.
Apoi ar mai fi fost OnePlus 7 pe lista dar la camera video sunt dezastru, nu as da atatia bani pe o calitate atat de slaba la acest capitol in rest pe partea de hardware pot sa fie si cei mai buni.
Chiar nu stiu ce sa aleg, stau sa ma gandesc si pierd vremea in timp ce folosesc o japita de telefon ca mi se descarca la 0 peste noapte.
Samsung ar cam iesi si el din discutie, nu pentru ca ar fi nasoale telefoanele ci pentru ca dau niste bani si updateuri trimit maxim 2 ani.Am pretentii ca la un telefon de top sa primesc macar 3 ani updateuri la versiunea de Android si securitate.De ce?Pentru ca se poate la Huawei, Google Pixel, OnePlus, Motorola dar la ei de ce nu se poate?

Edited by smiley2, 07 December 2019 - 12:50.


#35
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
La nici un smartphone premium nu tine bateria mai mult de o jumatate -1 zi (doar daca nu-l folosesti tine mai mult).


View Postsmiley2, on 07 decembrie 2019 - 12:47, said:

.......... ideea e ca vreau cea mai buna camera video de pe piata si o baterie care duce la maxim.
............

Cea mai buna camera? Nokia 1020 sau iPhone 11 Pro.
Cu bateria este cum am scris mai sus.

Nu poti sa le ai pe toate ce-ti doresti inr-un singur telefon (decat pe comanda(10-100 mii€)).

Edited by breitner, 07 December 2019 - 13:42.


#36
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
iPhone 11 Pro are cea mai buna camera video zici?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate