Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Programator in alta tara

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#91
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
3 ani Canada.
Dar atunci esti plin de disperare ca nu poti intra in politica.
In rest poti.

#92
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostLukRo, on 16 septembrie 2019 - 11:18, said:

Daca pentru tine idealul este casa langa Bucuresti, eu am trecut de faza asta de peste 10 ani. Bucurestiul este o cloaca imputita de care sunt bucuros ca am avut sansa sa ma rup.

that's racist
:)

#93
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Cam asa calculez si eu. Nu merita de exemplu pentru mine sa ma mut de unde stau intr-un oras ca Frankfurt, Munchen, sau de genul. Eu stau intr-un orasel mic in Germania, unde e aer curat, e padurea la doi pasi de casa (literalmente), nu am blocaje in trafic de acasa pana la birou, in jur sunt case cu gradini frumoase, nu mizerie si betoane. Daca m-as muta intr-un oras mare, as castiga in plus peste ce castig acum fix cat sa acopar diferentele de cost al vietii (in special locuinta). Si pe minus ar fi stress mai mult, aglomeratie, "fauna" tipica unui oras mare in care nu-s doar consultanti la costum pe strada, samd. Si pentru ce, doar ca sa ma pot lauda ca stau un Frankfurt si ma zgaiesc la zgarie nori? Viata poate fi buna si in alte conditii decat centrul marilor metropole.

Aceeasi poveste e si prin US, nu merita pentru toata lumea sa mearga sa lucreze la mari corporatii d-astea, in conditiile in care nu au o viata net mai buna. Mai e si problema familiei, copiilor. Deja am facut o mutare din Romania in Germania, miscare pe care n-o regret absolut deloc. Deja copiii au crescut, mai au putin si-si iau zborul de acasa. Dar sa-i mai mut inca odata pt practic nimic, n-are rost. Poate dupa ce-or pleca, o dau pe consultanta sau d-astea. Momentan imi convine jobul 9-5, ca sunt acasa langa familie in fiecare zi, si nu-s plecat prin cine stie ce deplasari mai mereu.

#94
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Si ca tine gandesc aproape toti cei care au familii, vrem zone linistite, curate, sigure, fara trafic si aglomeratie. Doar ca salariile mari sunt la 2 ore distanta, ceea ce inseamna ca ori bagi distanta asta in naveta, masina, carburant dar mai ales timp pierdut si sanatate consumata, ori te inghesui cu familia intr-un apartament subdimensionat in oras cu toate neplacerile aferente. Sau iti scazi asteptarile si pretentiile salariale. Cam pe aici se invarte discutia, presupune inevitabil un compromis intr-o parte sau alta, doar ca multi de pe aici se prefac ca nu exista decat o singura parte a monedei si cand cineva incearca fie si sa sugereze ca mai exista inca o fata, incep sa iti explice cum tu nu intelegi lucrurile, ca nu ai de unde sa stii, si asa mai departe.

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 12:12.


#95
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postnnestor, on 16 septembrie 2019 - 12:10, said:

Si ca tine gandesc aproape toti cei care au familii, vrem zone linistite, curate, sigure, fara trafic si aglomeratie. Doar ca salariile mari sunt la 2 ore distanta, ceea ce inseamna ca ori bagi distanta asta in naveta, masina, carburant dar mai ales timp pierdut si sanatate consumata, ori te inghesui cu familia intr-un apartament subdimensionat in oras cu toate neplacerile aferente. Sau iti scazi asteptarile si pretentiile salariale. Cam pe aici se invarte discutia, presupune inevitabil un compromis intr-o parte sau alta, doar ca multi de pe aici se prefac ca nu exista decat o singura parte a monedei si cand cineva incearca fie si sa sugereze ca mai exista inca o fata, incep sa iti explice cum tu nu intelegi lucrurile, ca nu ai de unde sa stii, si asa mai departe.
Asta deja este cu totul alta discutie! Propun sa dezvolti un topic pe acest subiect.

Ultima data cand am verificat titlul era "Programator in alta tara". Cu ce contribuie acest post ?!?!


View PostFlat, on 13 septembrie 2019 - 12:57, said:

dar sediile companiilor si job-urile in IT nu sunt in orase medii din zone linistite, sunt in metropole mari pline de

View PostFlat, on 16 septembrie 2019 - 11:52, said:

that's racist
:)
  Posted Image

On topic: Propun inchiderea acestui topic. .

#96
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Ai citit doar titlul sau ai prins si ideea din spate, care parte din ce se discuta aici ti se pare tie off-topic? Omul a explicat in linii largi cam care este situatia lui la momentul actual si intreba la ce nivel si conditii de trai se poate astepta daca decide sa plece, fiecare i-a oferit o perspectiva. Ca astea nu se aliniaza cu ce crezi tu sau ca citesti lucruri care nu iti convin si astea de indispun tare, ca reflexul tau automat la asta sunt palm faces sau propunerea de a inchide subiectul tine strict de tine si de educatia ta, as spune. Mie exasperarea asta tafnoasa imi aduce aminte de tanti Firea, si asta vroia sa cenzuram internetul ca nu ii convenea ce se spune pe acolo.

Eu in locul tau as citi cu atentie ce se scrie pe aici ca sunt cel putin 4 sau 5 oameni clar mai inteligenti si mai experimentati decat tine si probabil decat majoritatea oamenilor cu care interactionezi in mod normal, asa ca profita de situatie ca poate mai inveti ceva sau ti se mai deschide o perspectiva, eu stiu sigur ca discutia ma ajuta.

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 13:08.


#97
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postnnestor, on 16 septembrie 2019 - 13:03, said:

Ca astea nu se aliniaza cu ce crezi tu sau ca citesti lucruri care nu iti convin si astea de indispun tare, ca reflexul tau automat la asta sunt palm faces sau propunerea de a inchide subiectul tine strict de tine si de educatia ta, as spune. Mie exasperarea asta tafnoasa imi aduce aminte de tanti Firea, si asta vroia sa cenzuram internetul ca nu ii convinea ce se spune pe acolo.
Ma indispune devierea de la topicul discutiei!
Nu suntem in poiana lui Iocan, ci in sectiunea de intrebari si raspunsuri in ceea ce priveste EMIGRAREA !

Ce ai descris in postarea anterioara este absolut valabil atat in Ro cat si in "afara". NU are nimic de a face cu subiectul discutat!

Eu doar am pus o idee pe tapet pentru MODERATORI! Inclusiv prin acest post, nu faci decat sa imi intaresti ideea!
Cat despre sarmulita, hai sa lasam bugetarul sa dezbata acest subiect.

#98
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Poate nu am citit eu bine prima postare dar omul intreba de cum sunt salariile si la ce nivel de viata poate sa se astepte, nu despre asta tot discutam? Despre salarii (fanteziste sau realiste) si despre nivel de trai, si in prin ce se traduce un nivel de trai satisfacator sau unul decent?
Nu am intrat niciodata pe poiana lui Iocan, am inteles ca este locul ala in care se strang oamenii ca sa discute aprins despre lucrurile pe care nu le cunosc.

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 13:37.


#99
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
cred ca eu sunt de vina.
postarile mele nu spun ca asta este regula sau ca este media. postarile mele spun CA SE POATE. si asta am vrut sa spun.
cine vrea o ia ca medie, cine vrea o ia ca regula, cine vrea o ia ca tel.
in acelasi spirit spun ca in orasele importante (nu Manhattan) se poate sa ai un apartament / townhouse de macar 1400 / 2200 sf in care sa cresti un copil sau doi, este adevarat ca are pretul poate mai mare decat o casa de 4000 sf din suburbie. dar se poate. si cine vrea asa ceva trage pt asa ceva. de asemenea (nu in Manhattan) poti sa ai o casa de 2000 sf in zona centrala de unde mergi cu autobuzul/metroul/streetcarul/auto la treaba.
am trait treaba asta cu cu casa in oras centru, cu casa in suburbie si cu apartament in oras centru (cand spun centru nu inteleg ceva gen magheru ci ceva gen piata galati/gemeni).

deci idea mea este ca se poate, nu ca trebuie si nici ca asa este.
speranta moare ultima.

View Postadipelcz, on 16 septembrie 2019 - 11:52, said:

Cam asa calculez si eu. Nu merita de exemplu pentru mine sa ma mut de unde stau intr-un oras ca Frankfurt, Munchen, sau de genul. Eu stau intr-un orasel mic in Germania, unde e aer curat, e padurea la doi pasi de casa (literalmente), nu am blocaje in trafic de acasa pana la birou, in jur sunt case cu gradini frumoase, nu mizerie si betoane. Daca m-as muta intr-un oras mare, as castiga in plus peste ce castig acum fix cat sa acopar diferentele de cost al vietii (in special locuinta). Si pe minus ar fi stress mai mult, aglomeratie, "fauna" tipica unui oras mare in care nu-s doar consultanti la costum pe strada, samd. Si pentru ce, doar ca sa ma pot lauda ca stau un Frankfurt si ma zgaiesc la zgarie nori? Viata poate fi buna si in alte conditii decat centrul marilor metropole.

Aceeasi poveste e si prin US, nu merita pentru toata lumea sa mearga sa lucreze la mari corporatii d-astea, in conditiile in care nu au o viata net mai buna. Mai e si problema familiei, copiilor. Deja am facut o mutare din Romania in Germania, miscare pe care n-o regret absolut deloc. Deja copiii au crescut, mai au putin si-si iau zborul de acasa. Dar sa-i mai mut inca odata pt practic nimic, n-are rost. Poate dupa ce-or pleca, o dau pe consultanta sau d-astea. Momentan imi convine jobul 9-5, ca sunt acasa langa familie in fiecare zi, si nu-s plecat prin cine stie ce deplasari mai mereu.

am mai spus, daca ai intrat in grupul de contractanti de pe WS sau The City (adica ai prins vreo 2 contracte pe acolo) apoi poti sa stai pe acolo pana te plictisesti.
daca vrei sa calatoresti, de contracting prin tara sau tari atunci trebuie sa astepti sa ajunga copii pe la universitati. sper ca nevasta sa fie la fel (chiar daca nu lucreaza sa ii placa sa vada si sa traiasca prin lume) si atunci toata lumea va fi fericita.

#100
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postnnestor, on 16 septembrie 2019 - 13:34, said:

Nu am intrat niciodata pe poiana lui Iocan, am inteles ca este locul ala in care se strang oamenii ca sa discute aprins despre lucrurile pe care nu le cunosc.
Acolo este locul in care putem contempla in voie. Pe scurt off-topic.
Ca ajunge sa fie ca in cotetul porcilor, este doar reflexia membrilor.

View Postavenirv, on 16 septembrie 2019 - 13:37, said:

cred ca eu sunt de vina.
...
deci idea mea este ca se poate, nu ca trebuie si nici ca asa este.
speranta moare ultima.
Intr-adevar se poate. Insa initiatorul nu a spus nimic despre situatia lui personala, despre calificarile lui, despre vointa lui!
In afara de faptul ca nu vrea sa traiasca de pe o zii pe alta.

Cel mai concret este sa intrebe ce isi permite cu salariul x in locatia y.

#101
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Lasa New York sau Londra ca astea sunt plictisitoare, zi-ne mai bine cum prindem contracte prin Sydney, Singapore, Tokyo sau Buenos Aires Posted Image

A spus ca are cinci ani de experienta in programare deci are probabil pana in 30 de ani, prin urmare oriunde in Europa de vest nu poate spera la un salariu mai mare de 60k-70k brut decat cu foarte mare sansa si daca are experienta relevanta pe vreun limbaj exotic si la moda. Cu banii astia in Paris sau Londra sau Frankfurt sau orice oras mare o sa stea intr-un apartament mic si inghesuit mai spre o periferie si o sa isi permita mult mai putine lucruri ca acasa, vorbesc de iesit prin oras pe la terase sau restaurante.
Daca o sa isi gaseasca si sotia un serviciu atunci se mai echilibreaza situatia si deja poate vorbi de un standard de viata, ma refer la locuit, mancat, baut, similar cu ce are acasa, ca de baut cocktailuri prin Mayfair sau cafeaua pe terase pe Champs Elysee sigur nu va fi cazul.
Din ce aud de la prieteni si colegi in general, combinatia castigatoare este orasel mai mic, venituri cu 20-30% mai mici decat in capitala, insa posibilitatea sa stea intr-un apartament mai spatios sau chiar la casa, intr-o zona, cum sa spun fara sa sune rasist, alba, cu un program fix care sa ii permita suficient mult timp cu familia, parcuri padure si orice ofera posibilitatea de distractie sau petrecere a timpului ieftin sau gratis.

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 14:00.


#102
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postavenirv, on 16 septembrie 2019 - 13:42, said:

am mai spus, daca ai intrat in grupul de contractanti de pe WS sau The City  ...

View Postnnestor, on 16 septembrie 2019 - 13:45, said:

Lasa New York sau Londra ca astea sunt plictisitoare, zi-ne mai bine cum prindem contracte prin Sydney, Singapore, Tokyo sau Buenos Aires Posted Image
Nu pot decat sa intuiesc ca WS vine de la The Web Services Interoperability Organization (WS-I).

Ptiuf, am dat si eu in offtopic. Posted Image

Edited by elbjorn, 16 September 2019 - 13:48.


#103
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Poate unii nu vor sa-si expuna toata viata si detaliile private pe forum, si cred ca e dreptul fiecaruia sa aleaga cate detalii da despre el. Totusi, eu sper ca aici vorbim din experientele proprii, si nu din ce-am citit pe net. Eu unul m-am mutat in Germania cu tot cu familie de vro 6 ani jumate si am facut asta plecand de pe o pozitie de senior. Dar experienta mea nu e un etalon. De exemplu eu am plecat pe un job care promitea ca ofera mai mult decat cel pe care-l aveam in RO (nu financiar, ca din punctul asta de vedere lucrurile eram cam la fel la inceput). Sunt in continuare in aceeasi firma.

Asta cu sa devin contractor e o discutie. Nu ma tenteaza in momentul asta, mai cu seama ca si sotia lucreaza. Si e greu sa pui in balanta 2 joburi full time, cu unul ca si contractor cand inca mai ai 2 copii de dus prin scoli inca vro 8-9 ani, plecand de la premisa ca fac si cate o facultate. La fel se pune problema si a schimbarii localitatii pana la urma. Ca eu pot gasi job-uri mai bine platite, dar degeaba daca sunt la 500 km distanta. Ca inseamna sa renunte sotia la job cel putin temporar pana gaseste altceva, si poate nu gaseste la fel de bine, inseamna sa iau iar copiii dintr-un mediu in care au deja niste legaturi si sa-i arunc in alta oala cu necunoscuti, la o varsta la care stabilitatea e foarte importanta. Asa ca incerc sa expun niste pareri obiective, la modul ce as face eu daca as fi singur si as avea libertate mai multa de miscare. Totusi, sa tinem cont ca si cand m-am mutat, copiii erau deja la scoala, i-am despartit de bunici, noi de parinti samd si tot nu pot spune ca regret. Cred ca majoritatea oamenilor calificati care pleaca din RO, pleaca nu pentru bani in primul rand, ci pentru schimbarea societatii in care traiesc, si din pacate e mult mai usor sa pleci tu si sa te dezradacinezi cu speranta ca prinzi radacini in alta parte, decat sa schimbi societatea romaneasca. Unii prind radacini mai usor, altii mai greu, altii niciodata si traiesc mereu cu gandul la Romania.

#104
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postelbjorn, on 16 septembrie 2019 - 13:48, said:

Nu pot decat sa intuiesc ca WS vine de la The Web Services Interoperability Organization (WS-I).

Ptiuf, am dat si eu in offtopic. Posted Image
Wall Street.
asta daca nu ai fost sarcastic.

Edited by avenirv, 16 September 2019 - 14:03.


#105
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Nu cred ca a fost, si cu sf ala ai fost destul de criptic ca lumea o sa creada ca e vorba de pret si nu de suprafata Posted Image

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 14:07.


#106
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postnnestor, on 16 septembrie 2019 - 13:45, said:

Lasa New York sau Londra ca astea sunt plictisitoare, zi-ne mai bine cum prindem contracte prin Sydney, Singapore, Tokyo sau Buenos Aires Posted Image

...

da, acum intr-un fel imi pare rau.
prin 2007 inainte ca romanii sa poata lucra liber in EU, ne gandeam sa mai mergem haihui si prin ieropa. dar tocmai cand o banca de pe batranul continent depusese actele pt viza de lucru am fost contactat pt un contract in Canberra, la guvern pt un CRM ce tocmai voia guvernul sa-l implementeze. spuneau ca nu va fii problema pt viza de lucru caci guvernul va cere viza de lucru .... guvernului. dar eram asa de innebuniti de europa ca asm refuzat, gandindu-ne ca mergem pe acolo sa lucram in cativa ani. si uite asa intr-un an australienii au pus printre conditiile de acordare a acelei vize si varsta, lucru care ne-a omorat. asa ca australia a devenit pentru noi o destinatie turistica.
ne-am dus sa haladuim prin ieropa.

View Postnnestor, on 16 septembrie 2019 - 14:07, said:

Nu cred ca a fost, si cu sf ala ai fost destul de criptic ca lumea o sa creada ca e vorba de pret si nu de suprafata Posted Image
multz'am. acum stie. Posted Image

#107
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnnestor, on 16 septembrie 2019 - 13:45, said:

Din ce aud de la prieteni si colegi in general, combinatia castigatoare este orasel mai mic, venituri cu 20-30% mai mici decat in capitala, insa posibilitatea sa stea intr-un apartament mai spatios sau chiar la casa, intr-o zona, cum sa spun fara sa sune rasist, alba, cu un program fix care sa ii permita suficient mult timp cu familia, parcuri padure si orice ofera posibilitatea de distractie sau petrecere a timpului ieftin sau gratis.
Asta eu sustineam, si nu doar pe un singur topic, si daca bine tin minte tu parca faceai parte din galeria adversa.

#108
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Nu, voi de fapt va luati fiecare propria situatie care este un cumul de avantaje si compromisuri, luati doar partea stralucitoare din toata povestea si apoi le puneti pe toate la un loc si creati o poveste magica, o iluzie, pe care o opuneti in corpore situatiei din Romania.  Salarii de sute de mii de dolari, naveta de 15 minute pana la birou, casa cu cinci dormitoare si padure in spate, mii de restaurante din toate colturile lumii, spectacole de teatru cu Anthony Hopkins sau Cumberbatch, scoli de top in cartiere, servicii medicale de cinci stele la discretie, si asa mai departe.

Luati la bani marunti, contractorii din NY sau Londra castiga bani frumosi dar stau inghesuiti prin apartamente care in Romania ar fi catalogate probabil confort 2, sau fac naveta 3 ore pe zi, aia care stau la casa cu padurea in spate castiga probabil cu 20%-30% mai mult decat ar castiga in Bucuresti, aia care vorbesc de salarii de sute de mii de euro sunt de 15 ani acolo si inca platesc probabil credite pentru studii iar jumatate din ce ramane ii dau pe chirie sau rata la casa, iar aia care castiga bani frumosi si au si casa si padure in spate sunt de fapt doctori si traiesc dincolo de Cercul Polar intr-un sat in care joburile de IT se numara pe degetele de la o mana.

Sper ca nu am uitat pe nimeni, daca da, nu a fost cu intentie Posted Image

Nu am o problema cu discutia in sine ci cu modul in care apare cate unul altul si arunca asa cate o pastila din asta, veniti in Finlanda ca se dau salarii de 2 milioane, daca nu veniti in SF ca sigur iei jumatate de milion in cativa ani, ba hai contractor in Londra ca iei o mie pe zi. Pentru promisiuni din astea nu e nevoie sa pleci, pot sa raman si in tara pentru ca PSD a dublat pensiile si a triplat salariile (sigur, au dublat  cateva mii de pensii speciale si au triplat zece salarii la cativa medici care cumuleaza cateva functii, dar astea sunt detalii, nici ei nu au spus ca au dublat TOATE pensiile si au tripat TOATE salariile, nu?

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 17:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate