Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Programator in alta tara

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#73
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

 vrajitoruldinoz, on 16 septembrie 2019 - 07:28, said:

Tu iei chestiile astea ca acuze personale. Nu sint. Uneori sa fii conservator e bine.

Hai serios, chiar crezi ca iau personal chestii spuse de niste necunoscuti pe un forum, genul care nu par sa aiba capacitatea de a avea o discutie argumentata sau macar de a intelege ce incearca interlocutorul sa spuna? Posted Image

Am insa o placere usor vinovata de a pune oglinda in fata oamenilor care mi se pare ca se chinuie prea tare sa para ceva ce nu sunt, asta poate.
Am multi ani de cand lucrez sau interactionez cu lumea IT de la cel mai inalt profesional nivel, la nivel global, prin diversele corporatii prin care am lucrat, deci cunosc destul de bine mediul, si la modul micro, si la modul macro. Si in toti anii astia in care am interactionat direct si indirect cu poate  mii de persoane nu prea m-am lovit de romanii astia de succes si plini de reusite, nu la modul superlativ care transpare din tot ce citesc pe aici.
Nu am intalnit de exemplu nici un roman care sa fie pe o pozitie din care sa castige mai mult de 200-250k pe an - nu spun ca nu exista, poate ca nu ma invart eu prin medii suficient de inalte. Am cativa prieteni care castiga pe la 150k, putini, iar toti ceilalti colegi care au plecat (foarte multi, cred ca stiu zeci de exemple) castiga mult mai lumescul sub 100k, suficient pentru o viata confortabila dar in multe cazuri fara sa fie vreun salt extraordinar fata de viata de aici, doar ceva diferit.

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 08:27.


#74
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 nnestor, on 15 septembrie 2019 - 10:05, said:

Cel putin declarativ e plina lumea de romani care au reusit in vest, pe care tara nu ii merita, care s-au deschis ca o floricica atunci cand au ajuns intr-un mediu propice. Realitatea este ca romanii aia exceptionali din vest nu au plecat din mediocritate aici, mai toti aveau o educatie si o experienta solida cand au plecat, toti aveau deja o situatie foarte buna si probabil niste perspective promitatoare si aici. Parerea mea sincera este ca in afara au reusit cu adevarat romanii care oricum ar fi reusit si aici - iar in oglinda, astia care se vaita ca aici e greu si oamenii e rai au sanse infime sa rupa gura targului in partea cealalta. Asta vreau sa spun.

Multimea celor care se pot realiza in strainatate si e celor care se pot realiza in Romania sint doua multimi diferite. Au o interesectie, dar au si parti complet disjuncte.
Sint oameni care se pot realiza in Romania mai bine ca in alte parti, din diferite motive (de la coruptie/pile/elatii la faptul ca sint un peste mai mare intr-o balta mica si cu criza de personal).
Si sint oameni care se realizeaza mult mai bine in alte parti decit in Romania.
Pentru cei care se pot realiza in amindoua locurile de obicei exista o diferenta de oridne de magnitudine.

Quote

Iar sa imi fac calculele plecand de la premisa ca o sa intru in top 1% venituri din US pentru ca sunt niste baieti pe aici care se chinuie sa ma convinga (cred ca mai mult pe ei) ca e foarte usor si aproape ca trebuie sa fii ultimul prost sa nu castigi atat, cum sa zic, ar fi usor naiv Posted Image In plus, nu toti plecam de la coada vacii si de la salariul minim pe economie.

E usor sa ajung in top 1-2-3% din venituri in familii cu doi profesionisti platit bine, pentru ca familiile astea sint relativ rare ca si in Romania. E ceva mai greu dintr-un singuir venit dar tot nu e asa greu.
Cu alte cuvinte daca esti in top n% in Romania ai sanse bune sa ajungi tot pe acolo si in tara in care te duci. Numai ca e o diferenta remarcabila intre ce insemna asta in termeni de bani si nivel de trai.

 nnestor, on 16 septembrie 2019 - 08:13, said:


Hai serios, chiar crezi ca iau personal chestii spuse de niste necunoscuti pe un forum, genul care nu par sa aiba capacitatea de a avea o discutie argumentata sau macar de a intelege ce incearca interlocutorul sa spuna? Posted Image
Am insa o placere usor vinovata de a pune oglinda in fata oamenilor care mi se pare ca se chinuie prea tare sa para ceva ce nu sunt, asta poate.

Inteleg foarte bine ce inceraca interloctorul  sa spuna: ca nu a plecat din Romania si nu are de gind pentru ca are un nivel de trai nemaipomenit si nu e platit suficient de mult in plus in alta parte.
Mai interesant este ca tu nu iti dai seama ca asta nu e o lauda...

#75
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

 nnestor, on 16 septembrie 2019 - 08:13, said:

nu prea m-am lovit de romanii astia de succes si plini de reusite, nu la modul superlativ care transpare din tot ce citesc pe aici.
Sincer, cred ca salariul meu este undeva la modul 2x la cat as fi ajuns si in Ro. Dar diferentele sunt colosale.

 vrajitoruldinoz, on 16 septembrie 2019 - 08:25, said:

Cu alte cuvinte daca esti in top n% in Romania ai sanse bune sa ajungi tot pe acolo si in tara in care te duci. Numai ca e o diferenta remarcabila intre ce insemna asta in termeni de bani si nivel de trai.
Nu stiu cun sa pun problema, insa tocmai aici cred ca avem o problema foarte mare. Care top Romanesc ?
Cel al lui Ghita, Socol, Popoviciu  sau cel al lui Jiji si compania ?

Edited by elbjorn, 16 September 2019 - 08:40.


#76
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

 vrajitoruldinoz, on 16 septembrie 2019 - 08:25, said:

E usor sa ajung in top 1-2-3% din venituri in familii cu doi profesionisti platit bine, pentru ca familiile astea sint relativ rare ca si in Romania. E ceva mai greu dintr-un singuir venit dar tot nu e asa greu.
Cu alte cuvinte daca esti in top n% in Romania ai sanse bune sa ajungi tot pe acolo si in tara in care te duci. Numai ca e o diferenta remarcabila intre ce insemna asta in termeni de bani si nivel de trai.


Nu este deloc usor, este greu, chiar foarte greu, ti-am spus-o si eu si ti-o spun si altii care traiesc tot pe acolo pe unde esti si tu.
Apoi tu esti un teoretician desavarsit, la calcule si posibilitati nu te intrece nimeni, insa pierzi la contactul cu realitatea. Incep sa inteleg ce spune Rosebud (cred ca mi se aplica si mie cateodata) ca ne-am creat o bula din asta in care credem ca tot ce facem este strict meritul nostru si norocul nu are nimic de a face cu asta...

 vrajitoruldinoz, on 16 septembrie 2019 - 08:25, said:

Inteleg foarte bine ce inceraca interloctorul  sa spuna: ca nu a plecat din Romania si nu are de gind pentru ca are un nivel de trai nemaipomenit si nu e platit suficient de mult in plus in alta parte.
Mai interesant este ca tu nu iti dai seama ca asta nu e o lauda...

Interlocutorul se gaseste intr-o situatie din ce in ce mai comuna, aceea de a castiga deja in Romania niste bani cu doar cateva zeci de procente sub ceea ce ar putea castiga in alta tara, si isi pune foarte just problema daca merita sa faca pasul sau nu.
E greu de admis ca nu toti pleaca din fundul Moldovei si de la salariul mediu pe economie, de fapt aici e problema si aici nu va da voua ecuatia. Si doi, ca multiplicatorii aia de 5X, 3X sau chiar 2X se diminueaza drastic pe masura ce te apropii de limitele superioare de salarii, mai ales daca se intampla ca veniturile din Romania sa te plaseze deja in top 10% sau chiar 5% si intr-o tara din vest.

Si repet, cei mai multi romani pleaca si raman toata viata pe pozitie de executie, multi contractori ca se castiga mai bine, eventual angajati pe pozitii de lead sau maxim ceva managerasi prin firme, nimic mai mult. Ei deja castiga 85-90% din maximul pe care il vor castiga vreodata, si peste zece ani tot banii astia ii vor face. Multi nu se gandesc la asta sau nu o constientizeaza decat atunci cand e prea tarziu, ca viata de acum este maximum din ce pot spera sa obtina, lucrurile nu merg doar in sus si nu in ritmul in care s-au obisnuit in Romania,  moment in care afla cu surprindere ca in Romania pe care au parasit-o ei acum zece ani pentru salarii de 3-4 mii de euro exista acum salarii de 3-4 si chiar spre 5 000 de euro. Net.

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 08:55.


#77
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Nu este deloc usor, este greu, chiar foarte greu, ti-am spus-o si eu si ti-o spun si altii care traiesc tot pe acolo pe unde esti si tu.

Diferenta intre noi e ca eu stiu si tie iti spun altii.
Inteleg argumentul cu bula, numai ca procentele sint relative si nu tin de bula. De aia vorbim de procente, nu de sume.

#78
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
adaugire/precizare:
top 2% in State acum 20 ani era pe la 200K/an. deci nu era enorm. sot sotie contractanti faceau usor serios peste suma asta. un sot la 150/h facea linistit asta mai ales ca au fost anii in care piata urla caci era dotcom si y2k impreuna, deci 150/h nu era capatul pamantului. si acum cred ca este pe la 300K, deci iar nu capatul pamantului.
top 1% era mai greu.
si nu uitati, in top 2% era si Gates, si mosul cu Berkshire, si LE si toti cei ce ii stiti.
interesant ar fii chestia cu mediana nu cu mediul.

#79
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Pai asta am zis si eu, doar ca nu am vrut sa intru in detalii ca initiatorul vorbea de Europa.
Uite aici:
https://dqydj.com/ho...ile-calculator/

La 250k esti in primii 4%. La 2% la 333k. Practic orice familie cu doi membri cu meserii platite ok dupa citiva ani de experienta se incadreaza acolo, nici nu discutam de doctori, programatori buni la care venitul de incepator proaspat din scoala la 22 de ani e 200k samd.

In Romania probabil 4000E pe familie te pune in top 2% lejer.

#80
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Practic, am lucrat prin companii care probabil insumeaza mai mult de 100 000 de angajati in IT doar in US si prin toate schemele alea organizatorice nu am dat peste nici un roman pe pozitii platite cu peste 200k pe an. Pentru Europa, inca vreo 50 000 de suflete, aceeasi concluzie. Am mai vazut prin zonele de business, e drept, dar nu stiu daca sa fie mai mult de zece.
Nu spun ca nu sunt, dar daca sunt cifrele de mai sus imi spun ca sunt niste situatii mult mai rare decat reiese din calculele voastre. Cu calculele si teoria va las pe voi, clar va pricepeti mai bine, Vrajitorul daca nu castiga banii astia deja are toate sansele sa o faca scriind o carte despre cum sa ajungi milionar in State

Discutia asta a devenit ceva de genul daca esti tanar, bogat si frumos trebuie sa fii ultimul fraier daca nu i-o tragi deja unui fotomodel.

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 09:27.


#81
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Primul articol la intimplare:
https://www.cnbc.com...-engineers.html

Levels.fyi estimates that a Level 3 at Google, or an entry-level engineer who likely just graduated from college, should make $189,000 in total compensation, or about $124,000 in salary and $43,000 in stock compensation. At Facebook, an E3 — an entry-level “software engineer 3” — should make $166,000 per year total, according to the levels.fyi estimate.

#82
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

 vrajitoruldinoz, on 16 septembrie 2019 - 08:52, said:

Diferenta intre noi e ca eu stiu si tie iti spun altii.
Inteleg argumentul cu bula, numai ca procentele sint relative si nu tin de bula. De aia vorbim de procente, nu de sume.

Auzi, de ce nu deschizi un topic cu subiectul asta, am dificultati in a explica unui sarac din Romania cat de usor e pentru un roman sa castige 300k pe an in US, si am nevoie de ajutorul celorlalti frati milionari din US sa ma ajute sa il conving. Ca eu de exemplu sunt convins ca tu bati campii cu gratie si esti complet, dar complet desprins de realitate.

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 09:35.


#83
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Nu este "usor" dar este foarte posibil.
Este ca in Romania 4000E sa zicem.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 September 2019 - 09:37.


#84
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

 nnestor, on 16 septembrie 2019 - 08:46, said:


... afla cu surprindere ca in Romania pe care au parasit-o ei acum zece ani pentru salarii de 3-4 mii de euro exista acum salarii de 3-4 si chiar spre 5 000 de euro. Net.

Aici este problema de logica, compari media din vest cu exceptiile din Bucuresti.

Cine este platit cu 5000 in Romania, in vest ar fi platit regeste plus actiuni. Daca stii sa te vinzi.

Am fosti colegi de nivel senior, care s-au dus in Bucuresti. Castiga 2000 si ceva de EUR pe luna, adica undeva la 40k pe an, brut. In vest ar face cel putin dublu.



#85
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Deschide te rog topicul, vreau sa vad ce parere au ceilalti, altfel ma vad nevoit sa te cataloghez drept un papagal, adica cineva care repeta la nesfarsit acelasi lucru fara sa ofere niste exemple la concret. Nu teoria chibritului, daca ai fi terminat Stanford si daca te-ai fi angajat la un startup si daca actiunile de 200k pe an pe care ti le-au dat astia ajung sa valoreze ceva, si daca si nevasta-ta ar fi facut la fel....

 LukRo, on 16 septembrie 2019 - 09:38, said:

Aici este problema de logica, compari media din vest cu exceptiile din Bucuresti.

Cine este platit cu 5000 in Romania, in vest ar fi platit regeste plus actiuni. Daca stii sa te vinzi.

Am fosti colegi de nivel senior, care s-au dus in Bucuresti. Castiga 2000 si ceva de EUR pe luna, adica undeva la 40k pe an, brut. In vest ar face cel putin dublu.

Dublu inseamna 80k brut, cam mare distanta pana la sutele de mii si milioanele vehiculate pe aici. Cu 80k brut oriunde in afara nu iti vei permite in vecii vecilor o casa intr-o zona cu scoli bune langa un oras mare din vest. Prin comparatie, colegii mei seniori au toti fie apartamente noi si spatioase in Bucuresti, fie case prin zonele si satele adiacente, proprietate personala. Nici nu mai are sens sa vorbim de medie pentru ca este valabil pentru toti, fara exceptie. Colegii din vest au, daca au fost chibzuiti si s-au inghesuit prin garsoniere sau zone dubioase, poate un 100k de euro in cont pregatiti pentru un credit la 40 de ani. Iar daca cei de pana acum au mai avut cat de cat o sansa, astia care vin de acum au aproape zero.
Si asta e momentul in care de obicei o dam da, dar pasarelele din copac si zambetul de pe fata trecatorilor si civilizatia si aerul si perspectivele si orizontul pe care il au copiii, si alte necuantificabile din astea la care recurge lumea cand pe partea palpabila orizontul se limiteaza la o mana distanta.

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 09:53.


#86
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Nu inteleg de ce ma intereseaza pe mine ce parerea au altii. Ti-am dat articolul, poti sa cauti si singur.
Si iti spun eu ca exista o multime de romani care lucreaza la FAANG (facebook amazon apple etc), ca stiu eu personal citiva, si nu-s astea singurele companii care platesc bine.
Tu mereu aduci in discutie salarii de 4 spre 5000 de euro care in Romania sint un procent foarte mic dar te oparesti cind altii iti aduc exemple de salarii care sint mai accesibile din afara.

#87
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Exagerati toti, si astia cu milioanele si salariile de 500k pe an pentru tot programatorul de rand, si astia cu "au 100.000 stransi si credit pe 40 de ani".

Procentual, din marea masa de programatori, ingineri software si ce-or mai fi, o foarte mica parte ajunge sa lucreze la companii precum Google, Netflix, Amazon, Apple, Microsoft & co. Si dintre aia, tot asa, cei mai multi nu fac 500k pe an, ci exceptiile. Dar nu spune nimeni cum cu 200.000 pe an esti saracul saracilor prin SF, ca o casa modesta e 2 milioane sau o cafea e 10$. Daca e sa corelam veniturile cu costurile vietii pe langa sediul firmei unde dai cu sapa, o sa vedeti ca se mai niveleaza putin socoteala.

In Germania de exemplu salariul mediu pentru developeri seniori e de 60.000 pe an, brut. Asta se traduce cam in 3000 pe luna net, cu plus-minus daca esti insurat, singur, etc. Nu suna chiar asa urias, nu? Exista desigur si unii care au 100.000+ (putini procentual), si unii care fac 40.000 (mai multi decat s-ar crede). Deci hai sa revenim putin cu picioarele pe pamant, pentru ca majoritatea programatorilor lucreaza ca angajati cu norma de 40 de ore pe saptamana, si nu-s nici rockstar programmer, nici 10x, nici contractorii lu' peste prajit care fac 1000 pe zi. Nu mai aburiti aici lumea cu povestile de succes ale unuia la 10.000. Toti se viseaza mari antreprenori, viitorii Zuckerbergi, dar in realitate cam toti merg la munca de la 9 la 5, merg acasa si-si vad de viata lor sa zicem comfortabila.

Asa ma dispera in general toata atitudinea asta de "doar daca nu vrei nu poti". De fapt, realitatea e ca multi ar vrea, si desi vor toti, tot 1-2% vor fi in varf. Si indiferent cat efort e oricine dispus sa faca, mereu aia 1-2% din top sunt aia care sunt gata sa depuna efort mai mare decat restul de 98-99% de sub ei. Si daca toata lumea isi pune ambitia, atunci isi pun si aia 1-2% ambitia si mai mult. Si in final ajungem toti sa ne rupem gaturile incercand sa ajungem "mai sus", uitand ca viata nu e doar despre cariera, bani si "sa fiu in top x%".

#88
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

 nnestor, on 16 septembrie 2019 - 09:43, said:

Dublu inseamna 80k brut, cam mare distanta pana la sutele de mii si milioanele vehiculate pe aici. Cu 80k brut oriunde in afara nu iti vei permite in vecii vecilor o casa intr-o zona cu scoli bune langa un oras mare din vest. Prin comparatie, colegii mei seniori au toti fie apartamente noi si spatioase in Bucuresti, fie case prin zonele si satele adiacente, proprietate personala. Nici nu mai are sens sa vorbim de medie pentru ca este valabil pentru toti, fara exceptie.

Interesant cat de convins esti ca detii adevarul absolut. O chirie pt o familie de 4 in zone bune (Londra, Paris, Munchen, Amsterdam, ..) nu depaseste 30.000 pe an. Si tot iti mai raman bani dintr-un singur salariu sa traiesti decent.


Daca pentru tine idealul este casa langa Bucuresti, eu am trecut de faza asta de peste 10 ani. Bucurestiul este o cloaca imputita de care sunt bucuros ca am avut sansa sa ma rup.



#89
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Am avut eu un prieten care a lucrat pe la FAANG, am senzatia ca si pe la Microsoft, ultima oara cand am auzit de el se intorsese la FAANG in Romania. Este singurul roman pe care il cunosc care castiga peste 200k pe an...dar, pe langa facultatea de top din tara a mai facut o facultate de top din afara, si-a facut lucrarea de diploma cu un profesor cu premiul Nobel si cred ca are si ceva masterat in data science, facut acum zece ani pe vremea cand termenul asta era la fel cunoscut ca blockchain.
Si acum ca ma gandesc, s-ar putea sa mai fie un tip pe care il stiu, care a facut facultatea la Princeton si dupa ce a terminat doctoratul s-a dus sa lucreze la ceva firma hedge fund prin Londra ca algo trader.

Deci da, sunt de acord, se poate destul de usor daca intrunesti conditiile de mai sus, ceea ce nu mai e deloc atat de usor.

Ce adevar absolut, am facut un singur calcul simplu bazat de le ce ai spus, dupa care a venit si colegul care a mai coborat putin cifra.
Apoi eu vorbesc de proprietate, tu vorbesti de chirie. Ce se intampla daca Doamne fereste, da peste tine un autobuz si stai sase luni in spital, cine iti mai plateste chiria aia? Dar daca treci direct in lumea celor sfinte, ce se intampla cu familia ta, ii tine chiriasul gratis? Dar daca vine Brexit-ul si te zboara astia de la serviciu, cum fac de obicei cu contractorii, si nu iti mai gasesti nimic de lucru sase  luni?
Sigur, nu poti sa iti bazezi viata pe evenimente din astea dar ele totusi se intampla, de aia atunci cand au o familie si mai ales dupa o varsta incolo oamenii prefera sa aiba niste elemente de siguranta, iar elementele astea de siguranta incep sa aiba o pondere din ce in ce mai mare in ceea ce numim calitatea si confortul vietii, dincolo de faptul ca sunt rahati de caine pe strada si alte nimicuri din astea. Localnicii pot sa fie mai relaxati ca tine, ei poate au niste mosteniri pe drum, poate au cetatenie si sunt protejati de niste legi, sau poate sunt parte din niste sindicate care ii protejeaza, tu ca emigrant ai insa o situatie mult mai precara acolo, si e suficient sa vina un tampit ca Trump sau un nebun ca Farage sau Boris Johnson ca sa simti chestia asta pe pielea ta. La 30 de ani ti se rupe, sunt sigur, la 40 si cu copii mici acasa s-ar putea sa te gandesti de doua ori.
Iar in momentul in care incepi sa investesti in plasele astea de siguranta o sa vezi cum veniturile alea ale tale incep sa se diminueze drastic - asa ca hai sa comparam mere cu mere.

Doar nu iti imaginez ca au aflat doar indienii si pakistanezii ca sunt salarii fabuloase in SF si nici ca e plin de ei pe acolo pentru ca sunt mai destepti decat americanii din Texas sau New York sau New Jersey. Nu, astia din urma isi fac si ei aceleasi calcule pe care le fac si eu, ma duc pe un salariu de 300k din care 120k sunt actiuni pe care s-ar putea sa nu le vad niciodata, din restul 60-70k oricum se duc in impozite iar din ce ramane dau 50k pe an pe chirie, asta daca nu vreau sa dorm intr-o rulata in parcarea firmei. Si adaug cafelele de 10 dolari si pizza de 40 si cand trag linie e mai misto in Austin, Texas sau Denver, Colorado. Astea sunt apropo, exemple reale pana la virgula, povestite de si cu alti colegi americani.

Edited by nnestor, 16 September 2019 - 11:42.


#90
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 nnestor, on 16 septembrie 2019 - 11:34, said:

poate au cetatenie si sunt protejati de niste legi, sau poate sunt parte din niste sindicate care ii protejeaza, tu ca emigrant ai insa o situatie mult mai precara acolo,
In 5-6-7 ani, mai peste tot iti poti lua si tu cetatenia si scapi de grijile alea...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate