Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DJI Mavic Pro - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Ooohhh, super. Faina treaba.
Zboruri placute! Posted Image

#56
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Ma bate gandul sa ma apuc sa fac un forum DJI Romania, unde sa intre utilizatorii de drone DJI(exact cum au forum posesorii de autoturisme)
Tinand cont ca in Romania nu sunt atat de multi utilizatori de drone nu cred ca o sa am nevoie de hardware foarte foarte scump. Pentru moment ma gandesc sa il gazduiesc la mine acasa (si asa am un calculator care imi sta 24/24 - 7/7 aprins). Pentru cativa zeci/sute de utilizatori cred ca imi este suficient hardware-ul care il am acasa.

Voi ce credeti? Are rost sa ma apuc?

#57
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

 mirel3003, on 25 septembrie 2019 - 13:05, said:

Ma bate gandul sa ma apuc sa fac un forum DJI Romania, unde sa intre utilizatorii de drone DJI(exact cum au forum posesorii de autoturisme)
Tinand cont ca in Romania nu sunt atat de multi utilizatori de drone nu cred ca o sa am nevoie de hardware foarte foarte scump. Pentru moment ma gandesc sa il gazduiesc la mine acasa (si asa am un calculator care imi sta 24/24 - 7/7 aprins). Pentru cativa zeci/sute de utilizatori cred ca imi este suficient hardware-ul care il am acasa.

Voi ce credeti? Are rost sa ma apuc?


De ce nu...? Incearca, oricum n-ai ce pierde. Ideea iti apartine, asa ca poate ai succes si va merge bine.
Cu netul stai bine? Daca o fi sa mearga treaba, o sa cam ai vizitatori si cand incep baietii sa faca upload-uri sau downloaduri (poze, clipuri filmate cu drona)...sa nu-ti blocheze reteaua.

Iti doresc succes!

Pune un link aici si voi fi printre primii membrii. Posted Image

#58
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Cu siguranta ar fi util un forum dedicat. Poate pe un forum dedicat ar fi mai usor de reluat initiativa de aici https://www.clubulfo...-drone-romania/ si eventual sa se adauge unele puncte cum ar fi asigurarea in caz de dauna si altele.

#59
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
La sfarsitul lui noiembrie vreau sa plec in concediu cateva zile in Dubai. Care ati fost in Dubai si care e legislatia legata de drone acolo..
As vrea sa iau si drona cu mine pentru cateva poze/video daca nu e complicat de ridicat in aer legal.

#60
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Nu am fost, dar din ce am gasit pe net, nu e foarte permisiva legea dronelor nici in Emirate.. dar e mai permisiva decat la noi, daca ai drona inregistrata. Daca nu, o cam cari degeaba. Au si o aplicatie "My Drone Hub" in care poti vedea zonele in care poti zbura, filma/poze, si in care ceri permisiune de zbor.
Mai jos e ultimul update din 30 August 2019.
https://www.governme...aviation-safety

Eu merg in decembrie in Barcelona si ma tot gandesc cum si ce sa fac.. Parca era mai usor cu Spark-ul..

#61
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 Flavius87, on 07 octombrie 2019 - 12:08, said:

Nu am fost, dar din ce am gasit pe net, nu e foarte permisiva legea dronelor nici in Emirate.. dar e mai permisiva decat la noi, daca ai drona inregistrata. Daca nu, o cam cari degeaba. Au si o aplicatie "My Drone Hub" in care poti vedea zonele in care poti zbura, filma/poze, si in care ceri permisiune de zbor.
Mai jos e ultimul update din 30 August 2019.
https://www.governme...aviation-safety

Eu merg in decembrie in Barcelona si ma tot gandesc cum si ce sa fac.. Parca era mai usor cu Spark-ul..
E clar drona ramane acasa, in acest caz

#62
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Lunile viitoare vreau sa imi cumpar DJI Goggles (cel mai probabil SH).

Edited by mirel3003, 09 October 2019 - 09:03.


#63
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Bravo! Asteptam impresii...

#64
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Am cumparat DJI Goggles, sh la un pret extrem de bun...

In week-endul asta merg la Valiug (langa Resita) si testez drona cu ochelarii.... Sper sa fie vreme buna si sa ma fereasca D-zeu de copaci.

#65
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Să ți cont că există o întârziere la transmisie, adică dacă vezi un pom la 5 m în față înseamnă că deja ești în el, e bine să mai stea cineva lângă tine fără ochelari cu ochii pe dronă și eventuale obstacole și să te atenționeze.

#66
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Ai reusit sa testezi DJI Goggles? Ceva pareri? Merita?

#67
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 Flavius87, on 28 octombrie 2019 - 09:53, said:

Ai reusit sa testezi DJI Goggles? Ceva pareri? Merita?
Da am reusit sa ii folosesc... e foarte fain daca cineva controleaza drona si tu privesti... eu inca nu m-am obisnuit sa folosesc drona cu ochelarii pe ochi....

Daca te pui pe spate cu ochelarii pe ochi simti ca plutesti ca o pasare.... senzatia e foarte foarte interesanta....
Ar fi fost fain daca aveau si giroscop in ei si puteai sa ii folosesti si ca ochelari VR... Mi-ar fi placut sa pun clipuri VR pe un card la care sa ma pot uita.
Rezolutia imaginii e foarte foarte buna, nici nu se compara cu o pereche de ochelari in care iti bagi telefonul.

I-am conectat si la calculator prin HDMI si am jucat un joc de Dota2 cu ei pe ochi... senzatia e faina dar parca te oboseste mai tare decat monitorul, si tot timpul aveam senzatia sa misc capul stanga-dreapta : sus-jos ca e destul de greu sa cuprinzi toata imaginea.

dpmdv nu merita 2000+ Ron cat costa noi.... Dar daca gasesti unii in stare foarte foarte buna (cum am gasit eu) la mai putin de 1000 Ron parca merita.

Ochelarii primesc 4 din 5 stele.
- jumatate de stea se scade datorita lipsei giroscopului
- jumatate de stea se scade datorita pretului ridicat

Per total nu regret banii dati pe ei dar vor fi folositi destul de rar doar in spatii foarte, foarte deschise.

#68
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ințeleg că se conectează prin HDMI ca un monitor, cum îi cuplezi la dronă ? Ai HDMI pe telefon ? sau folosești o tabletă ca să controlezi drona și ai HDMI pe ea ?

#69
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
@mirel3003

Lasa ca te vei obisnui pana la urma... asa e la inceput. Sa te bucuri de ei.


Off:Apropos, ce parere aveti de noul Mavic Mini?

#70
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 eugeniusro, on 30 octombrie 2019 - 20:05, said:

Ințeleg că se conectează prin HDMI ca un monitor, cum îi cuplezi la dronă ? Ai HDMI pe telefon ? sau folosești o tabletă ca să controlezi drona și ai HDMI pe ea ?
Ochelarii la drona se conecteaza Wireless....
La calculator sau alt device se conecteaza prin HDMI.

Vezi ca a facut si Buhnici un clip de prezentare a ochelarilor, il gasesti pe Youtube

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate