Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

DJI Mavic Pro - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
N-am auzit de el, dar o sa caut filmuletele. Da, e interesant...cine stie, probabil are omul autorizatie de zbor. Dar nu bag mana in foc...
Oricum, in Romania, autorizatia de zbor e una, cea de filmare e alta...Posted Image  De parca n-ar fi destula umblatura. Scrie totul in link-ul de mai jos:

http://www.caa.ro/page/rpasuavdrone

Edited by chris_dvb, 11 September 2019 - 14:54.


#20
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Felicitări pentru achiziție, îmi pare rău că te-ai accidentat dar trebuie să exersezi să înveți să o lansezi numai din mână și la fel și să o aterizezi, așa ferești camera să umpli obiectivul de praf sau chiar să intre praful pe la motoare. Învață să o prinzi în palmă cu palma orientată în sus și o apuci cu degetele de corp, în nici un caz nu o apuci de brațe iar mâna să o ții ridicată astfel încât să nu ai elicile la nivelul feței, după ce ai prins-o ți apăsat în jos joystikul cu care reduci altitudinea la maxim și se opresc motoarele automat, dacă nu se opresc să nu te sperii ci să o ții strâns în mână și o răstorni și se oprește, să o ții bine că ea încearcă să compenseze răsturnarea și accelerează rotoarele din direcția în care o răstorni, nu recomand procedura decât în caz de urgență că nu se oprește automat, fiindcă oarecum forțezi motoarele așa.
Eu am Mavic Air dar aplicația este asemănătoare diferă doar puțin, la RTH vezi că ai două opțiuni, să se întoarcă la punctul de unde a decolat sau să se întoarcă acolo unde este telecomanda, întotdeauna să știi ce să faci, îți faci un plan anterior cu ce vrei să faci, să zbori, să filmezi unde aterizezi, etc
Exersează în casă cu elicile scoase ca să înveți cum funcționează comenzile și aplicația ca atunci când ești la zbor să nu bâjbâi și să te întrebi "bă de unde fac aia". Folosește la început setările camerei pe automat ca să nu mai ai și grija camerei.
Distracție plăcută, să pui un clip filmat cu drona când o să îl faci.

Uite o aterizare în mână.

Edited by eugeniusro, 11 September 2019 - 18:37.


#21
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Cred ca weekendul asta am sa ii fac testul de distanta.. Cu Spark-ul am reusit performanta sa ating in FCC mode, intr-un orasel, 2,8km, si poate ajungeam la mai mult, dar m-am intors ca nu mai aveam baterie.

#22
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
@Flavius87

Am vazut pe Youtube ca au fost persoane care au depasit 8Km.
Eu mai mult de 2km nu vreau sa o trimit ca imi e frica sa nu o pierd.

Daca pleci cu ea 100% de la sol, cand mai ai 65% baterie sa te intorci... am vazut cazuri cand la 60% au dat sa se intoarca si nu a reusit sa mai parcurga distanta inapoi.

#23
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
mda.. am patit-o.. exact la testul de distanta cu Spark-ul..la vreo 500m de homepoint aveam 0% baterie, iar la vreo ~200m am pierdut conexiunea de tot cu drona. Din fericire, a aterizat frumos pe o movilita de zapada, exact in locul indicat de aplicatie Posted Image

Attached Files


Edited by Flavius87, 13 September 2019 - 09:31.


#24
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Am fost azi in Parcul Dendrologic Bazos si m-am dat putin cu drona.

Am pus-o sa filmeze FullHD la 96 fps si in loc sa imi faca un video normal da 96 fps mi-a facut unu in slowmotion la 24 fps.

Video nu am ce sa va arat pentru ca era setata prost camera si a facut videoul foarte luminos...

Am pus-o pe 4K acum sa filmeze si m-am plimbat putin prin curte si filmeaza bine in 4K....
Exista vreo setare sa focalizeze automat, ca e naspa sa tot dau cu degetul pe telefon sa focalizeze?

#25
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Păi dacă ai filmat la 96 fps și redai la 24 fps e normal să fie slow motion Posted Image

#26
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View Posteugeniusro, on 14 septembrie 2019 - 18:04, said:

Păi dacă ai filmat la 96 fps și redai la 24 fps e normal să fie slow motion Posted Image
Eu am filmat 10 minute si pe card a aparut un video de 40 minute. Am copiat video pe un HDD extern si l-am redat si pe TV si la fel are 40 minute.....

Am incercat dupa 4K la 25 fps si merge ok. Nu o sa mai filmez FullHD.

Am dat si un revenire la setarile din fabrica la drona, ca eu m-am jucat cu ea cu setarile fostului proprietar.

#27
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postmirel3003, on 14 septembrie 2019 - 18:57, said:

Eu am filmat 10 minute si pe card a aparut un video de 40 minute. Am copiat video pe un HDD extern si l-am redat si pe TV si la fel are 40 minute.....

Am incercat dupa 4K la 25 fps si merge ok. Nu o sa mai filmez FullHD.

Am dat si un revenire la setarile din fabrica la drona, ca eu m-am jucat cu ea cu setarile fostului proprietar.

Păi 4k sau FullHD se referă la rezoluție nu la framerate dar întradevăr procesorul camerei permite un framerate mai mare la rezoluție mai mică dar vezi că ai și FullHD la 25 fps, oricum e preferabil să filmezi 4K ca să ai de unde reduce la editare, poate dorești să faci reîncadrări sau zoom.

#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Mi-am comandat azi un card de 64Gb SanDisk (pe 64 Gb intra 2 ore video la 4K - deci suficient pentru mine) si am gasit la mine in oras pe cineva care vinde un set de filtre pentru Mavic Pro.
Pachetul contine 3 filtre (ND4, ND8 si CPL) - ma bate tare gandul sa le iau tinand cont ca sambata am fost pe un soare puternic si am filmat si a iesit foarte foarte supraexpusa filmarea.

Edited by mirel3003, 16 September 2019 - 08:45.


#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Am luat și eu un set de filtre ND dar nu e cine știe ce, ideal este să lași să intre cât mai multa lumină în cameră și să o lași pe automat, știu sunt frecțiile alea că dacă fotografiezi pe manual ești profi dar e o prostie să aplici asta la dronă, drona acolo sus își schimbă foarte des poziția și filmezi ba cu soarele în fața ba cu soarele lateral sau orientezi camera în jos etc iar problema este că ce vezi tu pe telefon este o imagine ștearsă deoarece te încurcă lumina ambientală prea puternică și nu poti să estimezi corect iluminarea necesară așa că lasă mai bine camera pe automat și concentrează-te mai mult pe încadrare și pilotajul dronei.

#30
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
La fel te sfatuiesc si eu.. Invata sa faci post procesare pe imaginile din drona. Te va ajuta mai mult decat un ND. Eventual, ai "rotita" de ISO. Mai joaca-te cu ea. Si atentie si la calitatea filtrelor. Am auzit cazuri in care nu mai trecea testul de gimbal cu/fara filtru pe camera si eroarea cu "Overload gimbal..."

#31
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Asta cu unghiul soarelui e valabil la filterele cu PL. Un filtru ND, simplu, e ceva de nelipsit in orice moment al zilei (in cazul meu). Dar fiecare decide pana la urma ce si cum...

Primul meu set de filtre e cu PL. Sincer, am fost cam dezamagit. Pentru ca nu am tinut cont de unghiuri. Normal, zburam in toate directiile. Unele imagini au iesit bine (chestia e ca adauga un pic de saturatie), ceea ce le da mai multa viata imaginilor. In schimb altele, au iesit sub orice critica, chiar dezamagitor de prost. Ca sa nu mai zic de panorame 360. Greseala mea cea mai mare (si nu am stiut, de la bun inceput), ca panorame 360 nu se fac sub nici o forma cu filtru PL. Deci rezultatele pot fi si foarte bune si foarte proaste. Trebuie tinut cont mereu de directia de zbor si directia soarelui.

In schimb al doilea set de filtre, doar ND, dupa parerea mea au inbunatatit imaginea video, in sensul ca nu ma apar sacadari la anumite scene/miscari. Dar aici trebuie sa amintesc faptul ca, in cazul meu, la Mavic 2, am norocul ca, viteza "shutter-ului" (declansatorului) este reglabila manual. Lucru foarte important, tinand cont de faptul ca, "shutter speed-ul" trebuie sa fie mereu dublu fata de frame rate. Asta daca nu vrei sa ai sacadari la filmare. Cea mai clara (focusata) imagine o scoate cu apertura undeva intre 4-4,5. Insa, atunci cand camera e setata pe automat, toate valoriile "joaca" in permanenta, in functie de lumina. Si aici intra in joc filtrele ND. Alegand filtrul potrivit la momentul filmarii, pot tine apertura manual pe valoarea optima, avand in permanenta o imagine cat se poate de clara. Urmand ca la postprocesarea clipului, sa mai adaug contrast sau saturatie...in functie de preferinte.

A fost una dintre motivele pentru care am ales Mavic 2 Pro. Oricum, filtrele ND sunt un lucru bun, daca stii sa le folosesti cum trebuie.

Edited by chris_dvb, 16 September 2019 - 10:14.


#32
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View Posteugeniusro, on 16 septembrie 2019 - 08:58, said:

Am luat și eu un set de filtre ND dar nu e cine știe ce, ideal este să lași să intre cât mai multa lumină în cameră și să o lași pe automat, știu sunt frecțiile alea că dacă fotografiezi pe manual ești profi dar e o prostie să aplici asta la dronă, drona acolo sus își schimbă foarte des poziția și filmezi ba cu soarele în fața ba cu soarele lateral sau orientezi camera în jos etc iar problema este că ce vezi tu pe telefon este o imagine ștearsă deoarece te încurcă lumina ambientală prea puternică și nu poti să estimezi corect iluminarea necesară așa că lasă mai bine camera pe automat și concentrează-te mai mult pe încadrare și pilotajul dronei.

View PostFlavius87, on 16 septembrie 2019 - 09:49, said:

La fel te sfatuiesc si eu.. Invata sa faci post procesare pe imaginile din drona. Te va ajuta mai mult decat un ND. Eventual, ai "rotita" de ISO. Mai joaca-te cu ea. Si atentie si la calitatea filtrelor. Am auzit cazuri in care nu mai trecea testul de gimbal cu/fara filtru pe camera si eroarea cu "Overload gimbal..."
Atunci nu mai cumpar filtrele.... Spre exemplu pe DSLR ma ajuta foarte mult filtrul de polarizare circulara si atunci cand fac fotografii la cascade cu timp de expunere mare ma ajuta ND16-ul ca pot sa maresc timpul de expunere sa iasa cascada "laptoasa".

Eu pana acum nu am filmat niciodata, sunt novice in aceasata arta.
Pana acum doar am fotografiat. Cel mai mult imi place sa fotografiez fulgere si cascade.

#33
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postmirel3003, on 16 septembrie 2019 - 10:13, said:

Atunci nu mai cumpar filtrele.... Spre exemplu pe DSLR ma ajuta foarte mult filtrul de polarizare circulara si atunci cand fac fotografii la cascade cu timp de expunere mare ma ajuta ND16-ul ca pot sa maresc timpul de expunere sa iasa cascada "laptoasa".

Eu pana acum nu am filmat niciodata, sunt novice in aceasata arta.
Pana acum doar am fotografiat. Cel mai mult imi place sa fotografiez fulgere si cascade.


Te ajuta pentru ca in momentul cand faci poza, tu nu te misti. In schimb drona....

#34
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu știu, depinde de stilul fiecăruia, am înțeles că dacă reduci lumina cu filtre ND poți forța setarea la shuter speed mai lungă ca să obții motion blur dar mie îmi pare că efectul de motion blur îl obții mai degrabă dacă zbori la joasă înalțime în apropiere de pomi, atât doar să fi atent să nu o bagi prin pomi cum am făcut eu la antrenamente. Posted Image

#35
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Daca iti permite camera (setare manuala), poti seta shutterul cum vrei tu. De la "normal" pana la expunere lunga. Unii cauta acel efect de motion blur, altii vor imagini cu contur cat mai bine definit. Totul este posibil cu ajutorul filtrelor. Trebuie experimentat cu ele, pana se ajunge la rezultatul dorit.

Eu, cel putin, filtrele cu PL, n-o sa le mai folosesc curand. e prea multa bataie de cap. Si ca sa o ridic cu filtru PL doar ca sa pot face anumite cadre, din anumite unghiuri, dupa care s-o cobor pentru a demonta filtrul, ca apoi s-o ridic iarasi doar din motiv ca vreau sa fac si cateva poze....nuu. E chiar prea mult. Acumulator si timp consumat aiurea.

De dragul experimentatului, e ok. Poti invata ceva din toata treaba, sau nu. Eu cel putin, am observat ca nu e de mine. Cel putin momentan, nu am rabdare. Sunt multumit de rezultatul filtrelor fara PL.

#36
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nenea Tony nu are o părere bună despre filtre și ne prezintă chiar soluții alternative pentru a obține "long exposure" fără filtre.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YcZkCnPs45s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate