Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

DJI Mavic Pro - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Voi cu ce editati video-urile?

Eu mi-am instalat azi Sony Vegas 13, dar imi cam prind urechile in el... Ma tot uit pe youtube cum se face fiecare chestie.

Comp eu zic ca am destul de bun pentru editare video...
i7 7700k
32 Gb Ram
SSD 1TB Samsung EVO M2

Vad ca Sony Vegas nu foloseste placa video deloc.

#38
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Păi ca să folosească placa video trebuie să îndeplinești specificațiile OpenCL

#39
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 eugeniusro, on 16 septembrie 2019 - 17:56, said:

Nenea Tony nu are o părere bună despre filtre și ne prezintă chiar soluții alternative pentru a obține "long exposure" fără filtre.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YcZkCnPs45s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vad ca nenea Tony se refera la DSLR-uri. Punctul meu de vedere se refera insa la Mavic 2 Pro. In aer cu drona in miscare se cam schimba situatia. La partea foto, probabil ca are dreptate in unele chestii si se pot economisi bani uneori. Insa cand vrei sa mentii shutterul si apertura fixa, nu poti trece peste filtru ND. Ma refer la filmare video cu drona. Ba se poate, cum sa nu, dar la urma vei avea parte de imagini supraexpuse, de te dor ochii. Si atunci ce faci? Normal, treci pe setari automate si totul "pare" perfect. Dar ia verifica valorile, viteza shutter-ului, apertura si vezi daca mai sunt aceleasi...
Pentru expunere lunga nici nu este nevoie obligatorie de filtre. Poti obtine imagini frumoase cu orice camera care permite setari manuale si cu un stativ. Merge chiar si cu un smartphone.

 mirel3003, on 16 septembrie 2019 - 21:48, said:

Voi cu ce editati video-urile?

Eu mi-am instalat azi Sony Vegas 13, dar imi cam prind urechile in el... Ma tot uit pe youtube cum se face fiecare chestie.

Comp eu zic ca am destul de bun pentru editare video...
i7 7700k
32 Gb Ram
SSD 1TB Samsung EVO M2

Vad ca Sony Vegas nu foloseste placa video deloc.

Movie Studio Platinum si Movavi. De ultimul sunt multumit tare.
E ok PC-ul! Daca esti multumit cum lucra, si ar trebui sa fi la configuratia ta, atunci e ok. Al meu e i7 8700K si e racheta. Esti pe aproape.

Edited by chris_dvb, 16 September 2019 - 22:47.


#40
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 eugeniusro, on 16 septembrie 2019 - 22:00, said:

Păi ca să folosească placa video trebuie să îndeplinești specificațiile OpenCL
Am Nvidia 1080Ti si nu vrea sa o foloseasca... Am randat ceva video si am vazut ca foloseste doar procesorul.

#41
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 mirel3003, on 16 septembrie 2019 - 22:52, said:

Am Nvidia 1080Ti si nu vrea sa o foloseasca... Am randat ceva video si am vazut ca foloseste doar procesorul.

Am găsit o discuție pe aceași problemă aici, înțeleg că trebuie să ai Vegas 15 și encoderul Cuba instalat separat pentru placa video. Eu folosesc alt soft, așa că nu pot să îți dau mai multe informații.
https://www.computer....1804409/page-2

 chris_dvb, on 16 septembrie 2019 - 22:40, said:

Vad ca nenea Tony se refera la DSLR-uri. Punctul meu de vedere se refera insa la Mavic 2 Pro.

Da desigur dar ideea este aceași, anume că ce faci cu filtrele poți face în post ulterior plus că din principiu e ideal să aduci în cameră cât mai multă lumină nu să o blochezi, eu folosesc pentru editare Pinacle Studio 20 și dacă vreau să pun motion blur pot folosi iris blur din soft.
Cât privește setările m-am jucat și eu destul cu ele ca să învăț ce poate camera și prefer să las pe automat, doar corectez expunerea atingând ecranul pe zona care o vreau expusă cel mai bine, la Mavic Air când atingi ecranul face metering pe zona atinsă la Mavic Pro am înțeles că face focus. Principala diferență dintre camera de pe dronă și DSLR este că atunci când zbor și este lumină ambientală multă nu se vede bine ecranul la telefon, mai mult, folosesc ochelari de soare ca să pot vedea drona bine pe cer ori în condițile astea ar trebui să tot îmi dau jos ochelarii ca să văd mai bine și ecranul, folosesc ecranul doar ca să verific încadrarea. La DSLR prin Viewfinder pot face toate corecțiile de luminozitate, focus, etc fără probleme și are sens să folosesc setările manuale, de fapt pe manual fac poze doar dacă am ceva mai special de fotografiat o fântână și vreau să surprind picăturile în aer sau mișcări rapide, în rest consider mai comod să folosesc aperture priority cu ISO pe automat setat la un prag de 800 ca să nu îmi scoată zgomot pe imagine. Evident pentru un începător e bine să experimenteze cât mai mult ca să învețe limitele camerei, așa mi-am luat și eu filtre dar se poate și fără, de banii de filtre mai bine mai luam o baterie de rezervă la dronă, acum am doar trei Posted Image

#42
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Vorbim aici de trei drone diferite...sper sa fie tolerata discutia. Eugeniu despre Mavic Air, eu despre al meu Mavic 2 Pro...aruncate toate in topicul de Mavic Pro. Posted Image Scuze. Sa speram ca apare si un posesor de Mavic Pro, sa ne lamureasca cum sta treaba in aplicatie si daca exista setari asemanatoare. Sau mai bine zis, ce diferente exista intre modele/aplicatii.

Da, face focus la atingere. Cu toate ca in mod normal nici nu este nevoie. Imaginea este focusata mereu optim (atunci cand e pe auto), depinde de preferinte/setari.
Aici exista in meniul aplicatiei doua setari foarte interesante, una referitor la focus. Cand e activata, apar pe ecran puncte rosii in locul unde e focusul. In acest fel, poti fi sigur ca imaginea va iesi perfect in focus.
A doua setare faina e in legatura cu supraexpunerea. Asa zisul mod "zebra", cunoscut probabil unora care se ocupa de foto. Si anume, atunci cand e activat, totul ce e supraexpus in imagine va fi marcat in dungi. Toate acestea in combinatie cu histograma de pe ecran, ar trebui sa garanteze reusita filmarii. Sunt de mare ajutor.

Nu stiu cum e cu Mavic Pro-ul, poate exista si acolo aceste setari. Reamintesc aici ca, ma refer strict la Mavic 2 Pro. Deci doar ca exemplu. Si imi cer scuze inca o data pt offtopic.

Atasez doua imagini, care insa nu-mi apartin. Le-am luat e pe net, doar ca exemplu, pt ca ma aflu la serviciu si nu am acces la drona.


Focusul marcat de acele puncte rosii:

Attached File  800f2f72e186cb9aef21267cf16d37b6.jpg   434.31K   12 downloads


Supraexpunerea marcata prin "zebra":

Attached File  134538f0ffxggpz8rfypqj.png   1.2MB   12 downloads

Edited by chris_dvb, 17 September 2019 - 09:52.


#43
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Zebra si histograma le are și Air și sunt excelente le țin default activate dar pe Air nu există focus, este concepută camera de așa maniera că are DOF mare.
Nu cred că se supăra nimeni că mai amestecăm topicurile, multe chestii legate de dronele DJI sunt comune.

#44
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Pai de aceea am si inceput discutia aici. Stiu ca la inceput am dat de topicul cu Mavic Air. M-am bucurat tare, am vazut care e treaba si pe acolo. E interesant. Oricum, e slabuta miscarea pe forum in general. Nu stiu de ce. Am mai gasit ceva topicuri razlete, dar in legatura cu alti producatori. Nici acolo nu prea este activitate. Acum ne-am mutat aici cu discutia. Am deschis si un topic pt Mavic 2, dar dupa cum se vede, inca nu se prea inghesuie nimeni. Sa speram ca vor mai aparea si alti fericiti posesori de drone DJi. Asa ca "ne adunam" aici momentan Posted Image . Nici eu nu cred ca se supara cineva, daca mai dezvoltam una sau alta, referitor la celelalte surori DJi, dar asa, de bun simt...sa nu suparam moderatorii. La urma urmei, cum zici tu, asemanarile sunt foarte mari intre modele/aplicatie.

Trebuie sa recunosc ca, la inceput m-a cam enervat histograma, deoarece ocupa si ea un loc pe ecranul telefonului, si asa inghesuit cu tot felul de senzori si informatii...dar pana la urma, cand i-am gasit rostul si am vazut cat de informativa e, ma bucur c-o am. E de mare ajutor. Zebra, la fel..e ok. Insa nu e asa grav cu ea. De obicei, marcajul apare doar "pe cer", eventual sufera doar norii atunci cand e mai luminoasa imaginea. Catodata ma deranjeaza si o mai scot. De bine, de rau, mici retusari se pot face mereu dupa filmare, in "post".

Edited by chris_dvb, 18 September 2019 - 07:33.


#45
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Eu am făcut poze și pe vremuri pe film cu un Smena 8, atunci aveam notate pe un carnețel "setările" pentru cameră, niște tabele cu diafragma și shuter speed, am văzut că unele aparate aveau desenate pe ele tabelul dar nu și Smena al meu, evident atunci când am întâlnit facilitătile astea la aparatele digitale moderne am înțeles imediat valoarea lor.
Chestia aia cu contururile roșii la focus, "sharp edge" cred că îi spune nu există la Mavic Air dar o folosesc la aparatul Sony atunci când fac fotografii noaptea și trebuie să fac focus manual fiindcă nu este destul de sensibil focusul automat. Întrebare.... la Mavic Pro cum faci focusul manual ? Adică dacă filmezi noaptea pe lumină redusă  când nu mai funcționează focusul automat ?

#46
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
N-am zburat/filmat noaptea niciodata, fiind interzis. Si nu ma risc. In gradina, n-are farmec. Asa ca, prea multe n-am de zis pe tema asta.

Teoretic e simplu. Focus pe modul manual, si setat pe infinit. Altceva nu prea ai ce face.  Eventual, daca ai o sursa de lumina in departare, dai un "tap focus" pe acel obiect. Astfel vei avea focusul reglat.

Edited by chris_dvb, 18 September 2019 - 09:08.


#47
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Acum mi-a ajuns card-ul (Sandisk Ultra 64gb) si l-am bagat in drona... Nu ii pot da drumul ca sunt la lucru(si suntem in apropierea aeroportului - zona albastra si foarte foarte aproape de zona rosie), abia astept sa ajung acasa sa vad ca totul e in regula.

Noaptea nu vad de ce ai zbura ca oricum nu vezi nimic. Eu am dat drumul saptamana trecuta la drona cand era aprope bezna si nu vezi nimic pe filmare si e si greu de controlat drona.

Edited by mirel3003, 18 September 2019 - 12:01.


#48
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Nu stiu daca stiati, dar exista la DJI pe site harta unde este interzis ridicarea dronelor.

https://www.dji.com/flysafe/geo-map

#49
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
N-am stiut. Dar e exact harta de pe aplicatia DJi GO4. Insa nu e chiar la zi. De exemplu nu-s trecute zonele spitalelor, institutiilor, etc. Stiu sigur ca e interzis, pentru ca exista (in Germania) o aplicatie "DFS Drohnen-App", (siguranta zborului..) care e oficiala si exacta. Doar aia trebe luata in considerare. Acolo e trecut absolut toate zonele interzise in Germania (in cazul meu,). Ca exemplu, in zona mea, practic nici nu am unde sa zbor. E interdictie peste interdictie. Daca nu e spital, aeroport, sau mai stiu eu ce, atunci este zona naturala protejata. Posted Image Deci, nici in padure nu am voie sa zbor.  Cateodata ma sui in masina si merg vreo 20 km, sa gasesc un petec necolorat pe harta. Anumite campuri agricole si petece mai neinteresanta sunt libere...dar unde e farmecul pana la urma? Am cumparat drona cu camera, sa ma bucur de peisaje, diferite motive interesante, etc, de filmari si fotografii...nu doar sa zbor in cerc.  Aiurea... asta nu-mi place aici (de fapt si in Romania este asemanator, daca o iei legal). Daca vrei sa filmezi anume castel, imobil, mai stiu eu ce...cauta proprietarul, cere-i voie....intre ce ore vrei sa zbori, cat timp...

Da, in fine. Ideea in sine nu e rea, si poate va reusi DJi pana la urma sa creeze o harta cat mei reala a zonelor. Sa speram.

In legatura cu filmatul noaptea, cam ai dreptate. Nu prea are rost. Decat daca locuiesti in orase mari, populate, cu multa lumina stradala etc...acolo iese filmarea. E nevoie de surse de lumina. Sunt destule filmulete pe YT. In rest..nu prea.

#50
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 mirel3003, on 18 septembrie 2019 - 11:59, said:

Noaptea nu vad de ce ai zbura ca oricum nu vezi nimic. Eu am dat drumul saptamana trecuta la drona cand era aprope bezna si nu vezi nimic pe filmare si e si greu de controlat drona.

Depinde ce filmezi, dar e o impresie că e mai greu de controlat drona, eu zic că e mai ușor, în primul rând o vezi mai bine fiindcă are semnalizare pe ea, eu pe a mea ziua o văd cam până la 300 m dar noaptea o văd și de la 500 m, în plus și ecranul îl vezi mai bine noaptea decât ziua în soare puternic, evident trebuie să îti planifici zborul cu atenție, studiezi bine zona înainte unde zbori si identifici eventuale cabluri aeriene apoi îți faci un plan de zbor în funcție de ce vrei să filmezi, problema că sunt senzorii inactivi din cauză de lumină puțină este doar psihologică, niciodată nu am apropiat drona de clădiri atât de mult ca să se oprească în senzori, oricum ca să filmezi îți trebuie un câmp vizual mare asupra clădirii nu te apropii de ea, poate doar dacă vrei să filmezi pe geamuri în interior Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8KAdr4hJ9JA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Super faina filmarea. Vrei sa ma duci in ispita? Posted Image Ai avut ceva curaj s-o ridici in Frankfurt pe inserate...  te-ai ascuns undeva?Posted Image

Frumos clip!

Edited by chris_dvb, 18 September 2019 - 17:17.


#52
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
In week-end (21.09) am fost la Let's do it si am ridicat drona putin in aer... am facut cateava filmari cu colegii dar nu le pot pune pe Youtube/Softpedia, dar va pot lasa aici poza din aer unde nu se vede nici o persoana.

Eu am fost organizatorul la mine in companie a evenimentului.

Attached Files


Edited by mirel3003, 24 September 2019 - 08:34.


#53
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Ce e aia "let's do it"?  Faina fotografie!

#54
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 chris_dvb, on 24 septembrie 2019 - 09:14, said:

Ce e aia "let's do it"?  Faina fotografie!
Evenimentul ce a avut loc in 21.09 in toata tara de strangere a deseurilor din spatiile verzi (paduri, maluri de apa, etc)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate