Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Consola sau PC? - Ce sistem de gaming alegi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: Consola vs PC (41 member(s) have cast votes)

Ce preferi,consola sau PC?

  1. Consola (13 votes [31.71%] - View)

    Percentage of vote: 31.71%

  2. PC (28 votes [68.29%] - View)

    Percentage of vote: 68.29%

Ce consola ai alege?

  1. Sony PlayStation 4(Phat,Slim,Pro) (30 votes [65.22%] - View)

    Percentage of vote: 65.22%

  2. Microsoft Xbox One(Phat,S,X) (12 votes [26.09%] - View)

    Percentage of vote: 26.09%

  3. Nintendo Wii U (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Nintendo Switch(exclusa este versiunea Mini) (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

Vote Guests cannot vote

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postprimuministru, on 05 septembrie 2019 - 17:18, said:

Nu ma intereseaza nici ca jocul ruleaza in 30 sau 60 fps-uri, nu am simtit nicio diferenta, nu am vazut lag. Nici ca jocul ruleaza fullHd sau in 4K.
Restul e cancan.
E OK dar nu extrapola asta la toti. Tu esti doar un "casual gamer", atat. Pentru altii conteaza framerate, conteaza rezolutie, conteaza calitatea randarii video.

Un joc randat 4K pe o consola este echivalent cu ce randeaza un gaming PC competent cu detaliile pe low si pentru unii diferenta asta de detalii conteaza.
De exemplu, cand joc RPG-uri, gen witcher sau Metro, prefer sa am o randare realistica a jocului .. sa am umbre randate oana la infinit si in mod realistic, sa am subsurface scattering, iluminare globala cu ray tracing, texturile care contin blana sau par sa fie randate in mod cat mai real ... pentru ca asta adauga la experienta totala .... in plus, macar 100 FPS sa fie acolo, pentru o experienta fluida, fara sa se miste in poze ....

Eu unul am atat PC cat si console (plural). Joc tot ce misca si e pe gustul meu, iar daca jocul este un RPG imersiv (Metro: exodus pe PC sau Detroit: Become human pe PS4 de exemplu) pierd nopti intregi jucandu-le ... si nu's chiar un adolescent Posted Image ... na, pasiunea e pasiune la orice varsta.

Ca sa raspund la intrebarea principala a topicului: prefer cea mai competenta solutie hardware pentru a juca jocul pe care vreau sa il joc.

Edited by ro_explorer, 08 September 2019 - 23:32.


#38
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Eh, domnu @ro_explorer, si eu am fost un gamer inrăit dar in timp m-am transformat intr-unul casual. Cu multi ani in urma cand jucam Counter-Strike,  NFS sau FIFA lumea nu era asa pretentioasa ca acum,  iar PC-urile aveau configuratii  hardware limitate, care in prezent ar starni răsete.
Nu interesa pe nimeni cate FPS-uri are in joc, nici ce rata de refresh are monitorul. Cele mai bune calculatoare erau prin internet cafe-uri si daca aveau 4GB RAM si  placi video de 512MB erau considerate configuratii de top.
Era placerea aia de a te juca, pur si simplu. Bottleneck, subsurface scattering, randare video sau alte denumiri d-astea actuale nu existau in vocabularul gamerilor.
Daca pe vremuri faceai un upgrade major la PC cam odata la 3- 4 ani (schimbat platforma cu totul ) in prezent calculatorul a devenit o gaura neagra, indiferent cati bani  bagi in el, nu va fi suficient de performant si in cel mult 1an va fi nevoie de o alta investitie ( procesor, placa video, RAM, monitor etc)
Ultima mea investitie majora a fost acum cativa ani cand am schimbat platforma de la  un Intel Core2Duo Q9550/s775 , de care am tras aproape 4 ani, la un i3/s1333.
Si atunci am jurat ca nu mai bag bani in componente hardware si am decis sa trec pe consola.
Cu 2500-3000 lei cat costa o consola de top (PS4 Pro/Xbox One X de 1TB) abia de cumperi un procesor bun si o placa de baza ptr gaming.

Edited by primuministru, 09 September 2019 - 06:48.


#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Dacă o luam asa, eu am crescut cu jocuri în arcade rooms și încărcare de pe casete audio într-un spectrum cu z80. Ar fi trebuit sa raman blocat în acel punct ca apogeu pentru restul vieții?

Am ramas un pasionat de jocuri de orice fel toată viata și mi-am cumpărat mereu hardware-ul pe care mi l-am permis, țintind cat mai sus.
Și în ziua de azi un sistem pc performant va tine tot cca 4 ani pana sa ceara schimbat.

Eu am trecut de la 6700k cu gtx1080 la 9900k cu rtx2080ti... Adică un salt de 4 generații la procesor și de 3 generații la placa video, după aproape 3 ani dar mai mergea inca 2 ani cel puțin pe configurația veche.

Și pasiunea nu se considera gaura neagra. Cel puțin eu nu o consider. Investesc în plăcerea personala.

Edited by ro_explorer, 09 September 2019 - 07:39.


#40
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Crbl2001 - .................+ grafica buna......... - Pai pe pc vei avea intotdeauna o grafica mai buna decat orice consola
Consola e buna pt gamerii ocazionali , dar ceilalti sigur vor alege pc-ul pt ''grafica buna'' asa cum ai scris tu
Legat de upgrade-uri , e destul de interpretativ , fiindca nici cu o consola nu poti juca jocuri noi aparute pe un PS2 de exemplu , chestii de incompatibilitatii
Si atunci vrei jocuri noi ......esti fortat sa iti cumperi o consola de ultima generatie
La fel e si la pc , nimeni NU te obliga sa iti faci upgrade la pl video ani buni , dar daca vrei sa joci jocuri noi aparute si la o rezolutie High , atunci........
Pana la urma totul tine de doleante si puterea financiara a fiecarui user si de aici exista o varietate foarte mare de opinii pro/contra atat pt consola , cat si pt pc
De acea eu ma repet si va scriu din nou ca astfel de comparatii.......fiind doua device-uri TOTAL diferite

#41
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
nu inteleg de ce is obligat sa votez ambele imtrebari. mai ales daca am votat PC. e clar ca nu are sens sa fiu obligat sa votez o consola , deoarece am ales PC.


chestionar gandit cu .....

#42
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Pentru treaba asta  te poti plange unui administrator,nu ma priveste pe mine cum a fost conceputa interfata forumului.....

View Postwather, on 09 septembrie 2019 - 07:46, said:

Crbl2001 - .................+ grafica buna......... - Pai pe pc vei avea intotdeauna o grafica mai buna decat orice consola
Consola e buna pt gamerii ocazionali , dar ceilalti sigur vor alege pc-ul pt ''grafica buna'' asa cum ai scris tu
Legat de upgrade-uri , e destul de interpretativ , fiindca nici cu o consola nu poti juca jocuri noi aparute pe un PS2 de exemplu , chestii de incompatibilitatii
Si atunci vrei jocuri noi ......esti fortat sa iti cumperi o consola de ultima generatie
La fel e si la pc , nimeni NU te obliga sa iti faci upgrade la pl video ani buni , dar daca vrei sa joci jocuri noi aparute si la o rezolutie High , atunci........
Pana la urma totul tine de doleante si puterea financiara a fiecarui user si de aici exista o varietate foarte mare de opinii pro/contra atat pt consola , cat si pt pc
De acea eu ma repet si va scriu din nou ca astfel de comparatii.......fiind doua device-uri TOTAL diferite
Te cam plimbi pe langa subiect,sincer,ma asteptam.Nimeni nu poate da un raspuns concret unu' zice ca e gamer casual,altu' ca are nu stiu ce placa grafica...
/sad/

View Postprimuministru, on 09 septembrie 2019 - 06:43, said:

Eh, domnu @ro_explorer, si eu am fost un gamer inrăit dar in timp m-am transformat intr-unul casual. Cu multi ani in urma cand jucam Counter-Strike,  NFS sau FIFA lumea nu era asa pretentioasa ca acum,  iar PC-urile aveau configuratii  hardware limitate, care in prezent ar starni răsete.
Nu interesa pe nimeni cate FPS-uri are in joc, nici ce rata de refresh are monitorul. Cele mai bune calculatoare erau prin internet cafe-uri si daca aveau 4GB RAM si  placi video de 512MB erau considerate configuratii de top.
Era placerea aia de a te juca, pur si simplu. Bottleneck, subsurface scattering, randare video sau alte denumiri d-astea actuale nu existau in vocabularul gamerilor.
Daca pe vremuri faceai un upgrade major la PC cam odata la 3- 4 ani (schimbat platforma cu totul ) in prezent calculatorul a devenit o gaura neagra, indiferent cati bani  bagi in el, nu va fi suficient de performant si in cel mult 1an va fi nevoie de o alta investitie ( procesor, placa video, RAM, monitor etc)
Ultima mea investitie majora a fost acum cativa ani cand am schimbat platforma de la  un Intel Core2Duo Q9550/s775 , de care am tras aproape 4 ani, la un i3/s1333.
Si atunci am jurat ca nu mai bag bani in componente hardware si am decis sa trec pe consola.
Cu 2500-3000 lei cat costa o consola de top (PS4 Pro/Xbox One X de 1TB) abia de cumperi un procesor bun si o placa de baza ptr gaming.

View Postro_explorer, on 09 septembrie 2019 - 07:30, said:

Dacă o luam asa, eu am crescut cu jocuri în arcade rooms și încărcare de pe casete audio într-un spectrum cu z80. Ar fi trebuit sa raman blocat în acel punct ca apogeu pentru restul vieții?

Am ramas un pasionat de jocuri de orice fel toată viata și mi-am cumpărat mereu hardware-ul pe care mi l-am permis, țintind cat mai sus.
Și în ziua de azi un sistem pc performant va tine tot cca 4 ani pana sa ceara schimbat.

Eu am trecut de la 6700k cu gtx1080 la 9900k cu rtx2080ti... Adică un salt de 4 generații la procesor și de 3 generații la placa video, după aproape 3 ani dar mai mergea inca 2 ani cel puțin pe configurația veche.

Și pasiunea nu se considera gaura neagra. Cel puțin eu nu o consider. Investesc în plăcerea personala.
Eu schimb pc-ul o data la 4-5,maxim 6 ani.Insa in toata perioada asta il tunez cat e nevoie...so.....
Plus ca obisnuiesc sa-mi  cumpar pc high-end.Si pt ce?Ca sa ma joc 1 ora,2-3 zile pe saptamana?Daca stau sa ma gandesc mai bine,prefer consola....overall.Chiar daca PC-ul este "nambăr oan"

Edited by Crbl2001, 09 September 2019 - 14:57.


#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostCrbl2001, on 09 septembrie 2019 - 15:02, said:

Plus ca obisnuiesc sa-mi  cumpar pc high-end.Si pt ce?Ca sa ma joc 1 ora,2-3 zile pe saptamana?
Exact pentru asta. Din acelasi motiv lumea isi cumpara masini de circuit ... baga bani cu nemiluita in ele ca sa ce? sa iasa o data pe luna pe circuit, 6-7 luni pe an, dupa care iar muncesc la ele pentru urmatoarea luna ?
Nu te poti bucura de aceleasi senzatii pe circuit cu o masina de oras de 150CP care se balanseaza ca o barca in curbe si care franeaza vai de steaua ei, dar numai pe primele 3 apasari de pedala, dupa aia se mareste distanta :) ..... e exact aceeasi situatie si la hardware-ul PC-ului.

Ora aia cat ma joc zilnic pe gaming PC-ul meu stiu ca este "best of the best" ....

#44
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
ro explorer inteleg ca joci in 4k , ce monitor ai , si de cati mhz?
eu am monitor de 144mhz si m-am obisnuit cu el , dar parca as vrea si claritate
sa vad pe viitor ce mai apare ,ma gandesc la un upgrade dar 144mhz in 4k.

Acuma joc Metro Exodus care e destul de fain , simplu si usor si relaxant si dupa urmeaza Witcher 3 care pare beton la grafica.

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu joc in 4k in mod frecvent. Monitorul este un 27" 165Hz IPS, 2560x1440 ... un Asus.
Cand am un joc care sa merite randat in true 4K ma joc pe TV ... un OLED de 65" . Nu consider ca 4K merita pentru gaming daca ecranul e mai mic de 50" ... nu ai putea distinge detaliile.

#46
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
"4K"(de fapt Ultra HD,4k e la filme) este 2160p,nu 1440p

Ultra HD = 3840×2160-standardul pt publicul larg
4K = 4096×2160 - tehnologia folosita in cinematografie(si nu se refera doar la rezolutie).Sunt si unele monitoare,dar foarte scumpe cu 4k.
Dar in mare parte este lumea foloseste UHD.Bine exista si 4K-UHD si 8K-UHD/QUHD (7680×4320),dar care n-au nicio legatura si sunt la un cu totul alt nivel.


#47
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
In pasiune bagi oricât, nu contează banii.

#48
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Da dar cu nebunia 4k lumea a luat-o razna...pe bune acum,cine d-zeu is permite un tv 4k,dar 4k real,nu ultra hd

#49
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Tuturor ne place sa ne jucăm, indiferent ca e vorba de PC, laptop, console, tableta sau smartphone.
De la CandyCrush/SubwaySurfers pănă la MetroExodus/GTA 5/Minecraft toti fac acelasi lucru : SE JOACA !  Si toti se joaca in timpul liber, ceea ce inseamna ca toti avem acelasi hobby. ( HÓBBY s.n.  Pasiune, preocupare în afara profesiunii, căreia i se dedică timpul liber )
Nu conteaza nici perioada de timp pe care o aloca fiecare pentru jucat (sau pierdut timpul) pentru ca actiunea e aceeasi.
Singura variabila e suma investitiei in obiectul respectiv. Si aici PC-ul este in vârful piramidei pentru ca cere cei mai mulți bani :  componente,  periferice, accesorii etc
Poate PC-ul ofera cea mai buna experienta de joc, cele mai multe detalii, texturi si (insert ce mai vreti voi ) dar zău, până la urmă actiunea e aceeași !
A, că vrem sa ne lăudăm prietenilor/cunostintelor cu ce achizitii am mai făcut la PC, ce monitor curbat/UHD, am luat, ce LED-uri avem la coolere sau ce carcasă transparentă prin care se văd toate mațele...aia e altceva, dar aici o dăm in snobism.
Consola e consolă, e o unitate multimedia, o cutie compactă și tristă de culoare albă sau neagră, care nu ocupă prea mult spațiu, dar care iti oferă posibilitatea a face același lucru : să te joci sau sa vezi un film stând comod pe fotoliu sau pe canapea. Nu ai nevoie nici de scaun de gaming, nici de căști 7.1, de tastatura iluminată sau de mouse cu mii de dpi. N-ai decât o singură grijă : să nu se termine bateriile la controller.
Ma bag la partidă de table pe smartphone.

Să vă jucați sănătoși oriunde v-ați afla!

Edited by primuministru, 10 September 2019 - 07:26.


#50
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Pasionat = să ai mii de ore de joc, să te joci un joc și peste 5-10-20 de ani. Să joci la nivel competitiv, de ce nu în e-sports.
Și normal că o să vrei controler performant, tastatură mecanică, monitor cu refresh mare / placã video cu fps maxim etc. Investiția se scoate in anii aia de joc.

Acuma că eu joc pe consolă și sunt casual gamer in cel mai bun caz e altceva.

#51
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Hobby-ul/pasiunea e una, insă când devine obsesie se numeste dependența si e altceva. Toți suntem pasionați de jocuri, nu toți suntem dependenți de ele.
Dependenta de jocuri video apare atunci cand individul joaca in mod abuziv asemenea jocuri sau mai precis cand jocurile video iti ocupă mai mult timp în detrimentul altor activități.



#52
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Dacă joci Solitaire de 20 de ani ești obsedat?
Nu faci diferența.

#53
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postprimuministru, on 10 septembrie 2019 - 07:25, said:

[...] dar zău, până la urmă actiunea e aceeași !
Adevarul e ca si cu mana, si cu o/un stirba/stirb de pe centura si cu prietena/prietenul, actiunea pana la urma e aceeasi .... dar este o oarecare diferenta, nu crezi?

Un intelept a spus ca atingerea destinatiei ofera satisfactie, dar calatoria pana acolo este cea pe care ti-o vei aminti mereu.

#54
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Teoretic da, practic actiunea tot "labă" se numeste. Si ca si jocurile video, masturbarea este o modalitate excelentă de a ne simți bine, de eliberare a stresului.
Dar când o faci prea des sau un timp indelungat, poate ar trebui sa-ti pui un semn de intrebare daca nu cumva suferi de vreo afectiune.
Vorb-aia, cei mult strică !

Edited by primuministru, 10 September 2019 - 11:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate