Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Consola sau PC? - Ce sistem de gaming alegi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: Consola vs PC (41 member(s) have cast votes)

Ce preferi,consola sau PC?

  1. Consola (13 votes [31.71%] - View)

    Percentage of vote: 31.71%

  2. PC (28 votes [68.29%] - View)

    Percentage of vote: 68.29%

Ce consola ai alege?

  1. Sony PlayStation 4(Phat,Slim,Pro) (30 votes [65.22%] - View)

    Percentage of vote: 65.22%

  2. Microsoft Xbox One(Phat,S,X) (12 votes [26.09%] - View)

    Percentage of vote: 26.09%

  3. Nintendo Wii U (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Nintendo Switch(exclusa este versiunea Mini) (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

Vote Guests cannot vote

#19
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Eu prefer pc-ul. Acolo poti juca si jocuri de console prin emulatoare. Ce e drept, jocuri vechi, dar este ceva in plus: poti juca si jocuri de pc si jocuri de console.
La jocuri shooter, unde trebuie sa impusti, iti urez mult noroc sa nimeresti o tinta cu un joystick. Mouse-ul de la pc este o mana cereasca. Daca ai bani, le poti avea pe ambele. Este comod sa stai pe canapea si sa manevrezi un joystick pe consola.

#20
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 25.04.2007
N-ai pus si optiunea, "nici o consola" pentru cei ce prefera PC-ul dar nu vor sa voteze vreo consola ca nu-i intereseaza asa ceva.
Deci e clar ca prefer PC-ul, unul puternic.

#21
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Chiar daca preferi pc-ul,nu cred ca nu poti alege consola care ti se pare mai buna


#22
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Eu cred ca astfel de comparatii nu prea isi au rostul , fiindca fiecare device in parte are -/+ de rigoare in functie de doleante si de puterea financiara a fiecarui user
Dupa mine aceasta comparatie e ca si cum ai intrebat - Ce folositii zilnic mai mult - masina mica sau camionul ?
PC-ul e mai versatil si de regula nu il cumperi/asamblezi doar pt jocuri , chiar daca acestea ( jocurile ) sunt un test suprem pt fiecare pc
Consolele in schimb sunt mai restrictive si dedicate in principal pt jocuri
Deocamdat consolele nu au ajuns la un nivel de comparatie egala cu un pc , ci doar d.p.d.v al jocurilor si asta insemnand cum am scris mai sus doar o singura directie cand vine vorba de pc

Edited by wather, 04 September 2019 - 19:53.


#23
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Atat PC-ul cat si consolele au avantaje dar si dezavantaje. Totul se rezuma la preferintele utilizatorului.
Consola este o unitate multimedia, nu e numai ptr jocuri.  Atat abonamentele PS4 cat si Xbox sunt optionale, te poti juca in mod single fara sa platesti nimic.
Ambele console pot reda continut (jocuri, filme etc) in 4K/60fps.
Singurul avantaj notabil al consolelor e ca sunt portabile ! Le poti lua la prieteni,in concediu etc.


#24
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postprimuministru, on 04 septembrie 2019 - 16:57, said:

De asemenea, se recomanda achizitionarea jocurilor in format fizic (pe disc), cele online sunt dependente de abonamente atat pe Xbox cat si pe PS. Daca vrei sa te joci in retea, cumperi abonament pe 1 luna, 2...cat ai nevoie.
Nu e adevarat, jocurile cumparate din PS Store sunt ale tale indiferent daca ai sau nu PS Plus.

#25
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Sigur ca sunt e tale, numai ca sunt in format digital. Daca nu ai net/abonament nu te poti juca.

#26
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Ba da, te poti juca, offline si fara abonament, iti trebuie doar curent electric. :)

Doar cele primite lunar prin abonament sunt legate de PS Plus (sau Live Gold la Xbox) - pot fi jucate doar cand ai abonament - si nu le pierzi daca vrei sa iei o pauza si nu-ti mai faci abonament - peste x luni cand iti faci iar abonament poti juca toate jocurile primite in trecut. Si nici la astea nu iti trebuie net tot timpul.

#27
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Ai dreptate, dar raman la parerea ca jocurile in format fizic  au avantajul ca le poti vinde sau poti face buy-back daca te plictisești de ele.
Si daca tot ai facut precizarile de mai sus sa mai spunem ca consolele mai prezinta un mare avantaj : nu-s dependente de net !

#28
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Voi stiti ca daca renuntati sa platiti subscriptia lunara la $ony,nu mai aveti acces la servicii ca PS+,nu?

Edited by Crbl2001, 05 September 2019 - 07:45.


#29
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Ãl mai ieftin pentru că n-am bani, consola zgârcitului, Xbox cu gamepass ✌️

#30
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostCrbl2001, on 05 septembrie 2019 - 07:44, said:

Voi stiti ca daca renuntati sa platiti subscriptia lunara la $ony,nu mai aveti acces la servicii ca PS+,nu?
:)) Da, pentru ca iarna nu-i ca vara. :)))

#31
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostCrbl2001, on 05 septembrie 2019 - 07:44, said:

Voi stiti ca daca renuntati sa platiti subscriptia lunara la $ony,nu mai aveti acces la servicii ca PS+,nu?

Nu stiu cum e la Sony cu PS, dar la MS cu Xbox n-am platit niciun leu pe abonamente. Imi cumpar jocurile si ma joc, asta e tot. Nu ma intereseaza sa joc multiplayer.  Daca ma plictisesc de vreunul il dau la buy-back si imi iau altceva.

Edited by primuministru, 05 September 2019 - 12:03.


#32
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Eu vorbeam de PS Plus,ala care iti da jocuri pe gratis ;)

#33
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
As alege oricand PC-ul in detrimentul unei console, pentru ca:

- ai cea mai mare librarie de jocuri
- te poti juca orice gen FPS, RTS, RPG etc
- iti poti alege controller-ul Mouse, Gamepad, joystick etc.
- backward compatibility
- nu platesti pentru multiplayer, salvari in cloud si reduceri
- poti sa te joci la 60fps, 144fps fata de console unde deobicei sunt limitate la 30 fps iar de multe ori scad si la 22-23 cu un lag oribil.

Prefer sa nu aleg asa ca am PC + 5 console :) PS4 Pro, Xbox One X, One S, Wii U si PS3.

View Postbusiness11, on 04 septembrie 2019 - 15:32, said:

In trecut si cand eram mai tanar si cu mult timp, preferam calculatorul. As fi spus ca nu exista gaming station mai buna decat PC-ul. Cu timpul am constatat ca nu este chiar asa.

Problema cea mai mare a unui PC este cu compatibilitatea. Odata la X ani trebuie sa schimbi piese, trebuie sa mai adaugi un hardware ca sa iti mearga jocurile cum trebuie. In schimb ai avantajul ca jocurile sunt mai ieftine sau ilegal chiar si gratis.

Consola in schimb ofera alta senzatie de joc, o poti tine 10 ani de zile fara probleme, plus ca niciodata nu are lag. In schimb jocurile sunt scumpe.
Poti sa o pastrezi si 20 ani jocurile o sa iti ruleze cu detalii grafice mai scazute si un un framerate foarte slab 22~30 fps. La consola nu poti sa modifici componentele importante dar accepti faptul ca jocurile o sa mearga mai prost.

Pe variantele de baza PS4 Slim, One S jocurile merg slab de tot, sunt o gramda de analize facute de Digital Foundry pe Youtube, noroc ca au scos Pro-ul si One X.

View PostCrbl2001, on 04 septembrie 2019 - 18:14, said:

Da,insa consolele sunt plug-and-play,nu e nevoie de batai de cap.
E mare bataie de cap sa folosesti Steam-ul nu? Hai sa fim seriosi.

#34
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostPapillon_, on 05 septembrie 2019 - 13:56, said:

As alege oricand PC-ul in detrimentul unei console, pentru ca:

- ai cea mai mare librarie de jocuri
- te poti juca orice gen FPS, RTS, RPG etc
- iti poti alege controller-ul Mouse, Gamepad, joystick etc.
- backward compatibility
- nu platesti pentru multiplayer, salvari in cloud si reduceri
- poti sa te joci la 60fps, 144fps fata de console unde deobicei sunt limitate la 30 fps iar de multe ori scad si la 22-23 cu un lag oribil.

Prefer sa nu aleg asa ca am PC + 5 console :) PS4 Pro, Xbox One X, One S, Wii U si PS3.


Poti sa o pastrezi si 20 ani jocurile o sa iti ruleze cu detalii grafice mai scazute si un un framerate foarte slab 22~30 fps. La consola nu poti sa modifici componentele importante dar accepti faptul ca jocurile o sa mearga mai prost.

Pe variantele de baza PS4 Slim, One S jocurile merg slab de tot, sunt o gramda de analize facute de Digital Foundry pe Youtube, noroc ca au scos Pro-ul si One X.


E mare bataie de cap sa folosesti Steam-ul nu? Hai sa fim seriosi.
Am un SNES din '93,merge ca in prima zi ;)
Si ce legatura are Steam cu ce spuneam eu?!

#35
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Nu trebuie sa ne batem in cap pentru alegerile facute. Ma refer la subiectul topicului, nu la altceva.
Eu nu-s un impatimit al jocurilor si pentru mine nu s-ar justifica investitia intr-un PC de gaming. Prefer consola in primul rand datorita pretului accesibil si pentru comoditate. Stau pe canapea, comod si ma joc. Nu stau cu grija ca peste un timp trebuie sa-i fac nu-stiu-ce upgrade, nu mai bag alti bani in ea cel putin 8-10 ani. Nu ma intereseaza nici ca jocul ruleaza in 30 sau 60 fps-uri, nu am simtit nicio diferenta, nu am vazut lag. Nici ca jocul ruleaza fullHd sau in 4K.
It's just a Game...relaxare, pierdut timpul. Restul e cancan.


#36
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Exact,in sfarsit cineva cu cap!

Jocul conteaza.Daca ai story+gameplay de calitate + grafica buna,e perfect ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate