Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Consola sau PC? - Ce sistem de gaming alegi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: Consola vs PC (41 member(s) have cast votes)

Ce preferi,consola sau PC?

  1. Consola (13 votes [31.71%] - View)

    Percentage of vote: 31.71%

  2. PC (28 votes [68.29%] - View)

    Percentage of vote: 68.29%

Ce consola ai alege?

  1. Sony PlayStation 4(Phat,Slim,Pro) (30 votes [65.22%] - View)

    Percentage of vote: 65.22%

  2. Microsoft Xbox One(Phat,S,X) (12 votes [26.09%] - View)

    Percentage of vote: 26.09%

  3. Nintendo Wii U (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Nintendo Switch(exclusa este versiunea Mini) (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

Vote Guests cannot vote

#1
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Ei bine a venit vremea sa dam cartile fata,ce mai incolo si-ncoace!Vreau ca fiecare sa si argumenteze de ce prefera PC/Consola.


PS. Sunt constient ca se va ajunge la inchiderea thread-ului mai devreme sau mai tarziu. ;)

Edited by Crbl2001, 04 September 2019 - 15:35.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In trecut si cand eram mai tanar si cu mult timp, preferam calculatorul. As fi spus ca nu exista gaming station mai buna decat PC-ul. Cu timpul am constatat ca nu este chiar asa.

Problema cea mai mare a unui PC este cu compatibilitatea. Odata la X ani trebuie sa schimbi piese, trebuie sa mai adaugi un hardware ca sa iti mearga jocurile cum trebuie. In schimb ai avantajul ca jocurile sunt mai ieftine sau ilegal chiar si gratis.

Consola in schimb ofera alta senzatie de joc, o poti tine 10 ani de zile fara probleme, plus ca niciodata nu are lag. In schimb jocurile sunt scumpe.

Diferenta cea mai mare este in primul rand ce tip de jocuri doresti sa joci. Racing si sport sunt excelente pentru console, pe cand shooter, strategy, adventure le joci pe calculator. Imi aduc aminte cand mi-am cumparat Call of Duty pentru PS4 si mi-a luat luni intregi as ma acomodez cu joystick-ul.

#3
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Cred ca era mai bine sa avem posibilitatea de vot multiplu.
De exemplu, eu ma joc atat pe PC cat si pe PS4 si Switch.
Nu am o platforma preferata.  Pe PC ma joc chestii cu prietenii (Warframe, Minecraft, GTA V), pe PS4 jocurile cu story si evident exclusivile, iar pe Switch chestiile de nisa (de regula Mario si Pokemon).
Am avut si Xbox One pentru ca am vrut sa joc Forza Horizon, insa dupa ce am terminat jocul, am dat consola.

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pe PC poti sa emulezi consolele, invers nu se prea poate.

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
In mare parte ma joc pe consola (ps4) ... am si pc pentru gaming, si mai e unul care trebuie sa vina cat de curand , cu un i9 si un rtx 2080ti , dar gaming-ul pe pc nu ma mai atrage asa mult. E mai comod pe consola si tot pe consola joc si cu prietenii. Rar de tot jucam pe PC, si atunci jucam jocuri vechi (AoM, AoE sau Heroes of might and magic)

#6
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPopaXXX, on 04 septembrie 2019 - 15:34, said:

Pe PC poti sa emulezi consolele, invers nu se prea poate.
Poti emula tu PS4/Xbox One/Nintendo Switch?  Posted Image
Se pot emula console vechi PS1, poate chiar si 2 desi nu sunt sigur, si Nintendo DS, pe langa cele retro.

Edited by whiteboy, 04 September 2019 - 15:38.


#7
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postwhiteboy, on 04 septembrie 2019 - 15:33, said:

Cred ca era mai bine sa avem posibilitatea de vot multiplu.
Fixed ;)

View Postwhiteboy, on 04 septembrie 2019 - 15:36, said:

Poti emula tu PS4/Xbox One/Nintendo Switch? ����
Se pot emula console vechi PS1, poate chiar si 2 desi nu sunt sigur, si Nintendo DS, pe langa cele retro.
Deja exista emulator de Switch

Exista emulatoare de NES,SNES,SMS,Genesis,GB,GBC,GBA,PS1,N64,PS2,GC,Xbox,PSP,DS,Wii,Xbox 360,PS3,3DS,Switch

#8
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Da, exista emulator pentru toate sistemele posibile si imposibile. Dar cate pot rula cu un minim de 25fps?

#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postwhiteboy, on 04 septembrie 2019 - 15:36, said:

Poti emula tu PS4/Xbox One/Nintendo Switch?  Posted Image
Inca nu, dar or sa apara si pentru generatia actuala de console emulatoare in cativa ani.

#10
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postwhiteboy, on 04 septembrie 2019 - 15:44, said:

Da, exista emulator pentru toate sistemele posibile si imposibile. Dar cate pot rula cu un minim de 25fps?
Emulatoarele de PS3 ruleaza pe la 30fps din cate stiu,ceea ce e decent.

Edited by Crbl2001, 04 September 2019 - 15:57.


#11
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
E irelevant sa continuam discutia aici.
Dar daca pentru generatia trecuta (Xbox 360 si PS3) inca nu se poate emula decent(min. 30fps) nici pe un i9 cu RTX 2080 TI, care sunt sansele ca pentru generatia actuala sa se poata emula mai bine?
Si oricum nu vad sensul, investesc 3000€ intr-un PC in loc sa iau o consola la 300€?

#12
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Pai n-are sens.Din fericire insa,multe jocuri de pe console sunt si pe PC

#13
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Daca nu esti un impatimit al jocurilor si vrei doar sa te relaxezi din cand in cand cu un meci in FIFA sau cu o cursa in FH4, atunci consola e pentru tine. Consola nu are nevoie de upgrade si te poate tine 8-10 ani fara probleme. Se recomanda (nu-i obligatoriu) o investitie intr-un televizor 4K cu diagonala de minim 109cm (nu neaparat scump si apartinand vreunui mare brand, jocurile ruleaza fara lag si pe tv-uri din gama low-cost Allview, NEI, Horizon etc) + un soundbar sau un sistem 5.1.  De asemenea, se recomanda achizitionarea jocurilor in format fizic (pe disc), cele online sunt dependente de abonamente atat pe Xbox cat si pe PS. Daca vrei sa te joci in retea, cumperi abonament pe 1 luna, 2...cat ai nevoie.

Daca esti "virusat" de jocuri, si iti permiti sa investesti intr-un calculator de gaming performant + monitor (chiar 2) + tastatura+mouse (de gaming bineinteles, cu luminite multe) + casti gaming 7.1 (cu leduri colorate) + plus jocuri online atunci calculatorul e de tine !
Unii sustin ca jocurile pentru console ar fi mai  scumpe  decat cele pentru PC.... dar am prieteni care au bagat multi bani in caractere, itemuri, arme si alte rahaturi etc de a ajuns jocul ala sa coste cateva mii de lei.

Edited by primuministru, 04 September 2019 - 16:58.


#14
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
P.C.ul ramane jupanul, la calitatea GRAFICA si chiar si la FPSuri nu are rival.

#15
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Da,insa consolele sunt plug-and-play,nu e nevoie de batai de cap.

#16
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Prefer calculatorul, am jucat si pe xbox dar nu e ca pe pc.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Samsung DeX prin DP + precomanda la Stadia :harhar:

#18
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Prefer PC-ul, mi se pare absurd sa platesc abonament sa am acces la niste feature-uri care trebuiau sa fie by default acolo. Si de piese nu trebuiesc schimbate mereu, RX 580 de doi ani merge totul pe Ultra cu 60 FPS uri pe Full HD, si daca o fi sa mearga mai prost scazi pe High si tot acolo ramai cu FPS-urile, deci nu trebuie schimbate anual.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate