Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Pod circulabil

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Salut,
Sunt un vechi cititor al jurnalelor care, în sfârșit, are ocazia să facă unul.

Am o căsuță mică, doar parter de aproximativ 40mp, cu un pod pe două volume și trei ape. Și vreau să îl fac circulabil, dintr-o apă și un singur volum.
Acum podul este din zidărie și o să fie din OSB.
Motivele operațiunii, deși nu sunt relevante, sunt: unul din volume necesită reparații de urgență, una din ape deversează la vecin, suprastructura de zidărie pare instabilă (umplerea pereților șarpantelor e făcută sus cu zidărie într-un singur rând) si podul este inutilizabil din cauza împărțirii și accesului.

Uite cum e acum:
Attached File  invelitoareCurenta.jpg   71.13K   76 downloads

Și îl doresc:
Attached File  planInvelitoareStructura.jpg   41.93K   78 downloads

#2
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Prima operațiune va fi demolarea zidăriei de peste placa de beton și a șarpantelor.
A doua ar putea fi crearea unui balcon/copertină deasupra intrării în casă.

Așa vine copertina: Attached File  fatadaLaterala.jpg   28.56K   72 downloads

Cum să fac oare copertina? Aș pune o plasă de buzău peste placa de beton care să iasă în consolă și să creeze armătura copertinei în partea de sus.
Oare e nevoie de armătură și în partea de jos a copertinei?

Altă variantă la care mă gândesc e să fac niște agrafe de fier beton, ca în poza de mai jos, vedere laterală:
Attached File  agrafaCopertina.jpg   49.33K   70 downloads

Cum se adaugă corect o copertină în consolă la o placă existentă?

#3
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Trebuie sa vorbesti cu un dulgher de acoperisuri.
O sa te lamureasca ce trebuie sa faci.
Daca montezi geamuri sau balcoane, trebuie proiect si autorizatie urbanism primarie.

Edited by romvic, 01 September 2019 - 15:53.


#4
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Ce nu am menționat este că nu doresc să cresc înălțimea plăcii de peste parter, în ideea de a putea folosi acest pod creat.
Dacă aș face copertina din lemn ar trebui să pun niște grinzi peste placă care să iasă în consolă și să suporte copertina, dar nu îmi permit 20cm de creștere a nivelului plăcii.
Sigur că s-ar putea face și aplicat pe perete, dar fiind peretele de cărămidă, fără stâlpi, nu aș merge pe varianta asta.
Echipa pe care o folosesc e cam universală, fac și finisaje, și betoane și dulgherie. Cam intuiesc că la această copertină trebuie să mă implic eu Posted Image
Autorizația există.

Edited by ban, 01 September 2019 - 16:14.


#5
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@ban e o prostie ce ai desenat mai sus..... daca vrei musai copertina din beton atunci trebuie sa dai gauri in placa (din lateral) cu o lungime de minim 30 cm si bagi armatura cu ancore chimice...
Avand in vedere ca o copertina din beton vine cu neajunsurile ei (punti termice) daca vorbim strict de protejarea intrarii mai bine mergi pe varianta de copertina usoara din metal + policarbonat.

#6
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Copertina-balcon se dorește circulabilă, pe ea ar putea fi aparate de aer condiționat și ghivece de flori.
Placa de beton existentă este din anii '30, nu cred că aș avea încredere în ancore de 30 cm orizontale. Cele verticale puse de mine în desen merg mai departe de buza plăcii, iar cât să fie Y din desen era una din întrebări, eu mă gândeam la vreo 80 cm.

Voi vedea mai bine cât e de groasă placa existentă când demolez săptămâna asta; și cât de rezistent e betonul.

Edited by ban, 02 September 2019 - 08:44.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fa stalpi de sprijin a placii in consola .  Placa ( copertina cum ii zici tu ) de fapt logie , o prinzi in planseu cu a zis @brawnie iar la extremitate , sub ea pui stalpi .

#8
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Nu cred că m-ar deranja niște stâlpi, mai ales că pot pune niște țevi metalice. Oare e ok dacă nu sunt prevăzuți în proiect? Ar putea cineva strâmba din nas?

Varianta la care mă tot gândeam acum este să pun agrafele mele, sau o variantă simplificată doar cu partea de sus (sau cum zicea brawnie, dacă se dovedește că placa este solidă și groasă) și în plus, să pun și consolă triunghi (o fi având vreun nume? Attached File  consola.jpg   49.85K   0 downloads) care să distribuie greutatea la capete pe perete.
Distribuția ar fi pe un metru sau mai mult, ca să nu apăs punctual pe 2-3 cărămizi care ar putea ceda.

#9
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Azi s-a dărâmat șarpanta și zidăria de la pod, cam 90%. Am evacuat două mașini de 3,5t cu deșeuri: una cu lemne și tablă și una cu cărămizi.
Cred că mai sunt 2 mașini de moloz, dar n-au mai ajuns înapoi. Mâine dimineață sper să mai ia o mașină.

Nu am încă o soluție pentru balcon. După dărmâmare se vede bine că streașina în zona aceea era pe placă de beton, adică placa e ieșită în consolă 40cm. Mă gândesc să profit de asta, să o sparg și să ma leg la ce armătură e acolo înuntru.
Acum mă gândesc să amestec 3 soluții:
- consola-triunghi de mai sus (câte o consolă la fiecare capăt)
-agrafele desenate de mine mai sus, puse la 30cm și ancorate chimic
-agrafe puse în prelungirea armăturii pe care aș găsi-o în bucățica de balcon de 40cm care deja există.

Poate continui cu plăsuirea unui perete din spate până mă lămuresc cu balconul.

#10
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Am mai făcut un brainstorming la fața locului despre copertina și cu dirigintele:
- agrafe ca cele desenate de mine, cu diferența că aripa de jos intră inapoi în placă cu ancoră chimică, cum a zis brawnie (orizontal). Și aripa de sus intră inapoi în placă, dar vertical, după ce face un cioc.
- placa existentă ieșită în consolă nu se dărâmă ci se înglobează așa cum e, cu beton cu tot, cu a sugerat dirigintele
- peste toată placa, nu numai cea ieșită în consolă, deci 20mp, se mai pune o șapă cu plasă de Buzău de 6, care se extinde peste balcon
- fără console

#11
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Aș vrea să încep și cămășuirea unui perete. S-a decopertat azi, mai puțin în partea de jos unde e puțin smolit, împotriva infiltrațiilor. Cred că îl las așa acolo.
Am cumpărat plasă de Buzău de 6 de la leroi (D6, 2x5m 174lei) dar va fi livrată mâine.

Cum se fixează plasa asta? Ce variante sunt?
Constructorul vrea să o fixeze cu niște cuișoare ca să stea cât o tencuiește. Practic va sta apoi în adeziunea tencuielii la cărămidă.
Dirigintele a zis că se prinde cu niște cupoane băgate în găuri făcute cu bormașina, cu puțin mortar, câte 4-6 pe metru pătrat.

Constructorul se văicărește ba că nu poate să stea să o tencuiască, ba că nu poate băga mortar în găurelele alea și că nu o să stea cupoanele acolo

Eh? Aș vrea o variantă corectă care să îl ajute puțin și pe constructor, se poate?
Mersi!

Ah, și mai am niște moloz de ridicat Posted Image Attached File  moloz-tura-a-doua.png   3.04MB   51 downloads

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
Camasuirea se face pe ambele fete ale zidului? Atunci se prinde cu cupoane de ob37.

http://www.construieste.info/?p=134

#13
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Pe o singură față mă gândeam. Mi-e teamă că sare costul de bani și timp tare cu 2 fețe.
Mulțumesc pentru adresa. Chiar din pozele care sunt date de exemplu e clar că nu e o știință exactă (în text găurile se fac în cărămidă și nu în rosturi, iar în poze agrafele sunt chiar în rosturi).

Mi-e tot mai clar că sunt necesare agrafele de OB. Cum să îi zic constructorului să le pună ca să îi fie ușor? Oare într-o gaură cu burghiu de 6 un OB de 6 intră atât de fest încât să nu mai trebuiască mortar în găurică? Oare dacă sunt puse nițel câș (adică găuri neperpendiculare pe suprafața peretelui) în jos, ajută?
Mă gândesc să îi zic să și-o fixeze cum vrea (și o să vrea cu cuie), apoi să îmi bage oriunde, dar în cărămidă, 4 cupoane pe mp. Asta ar solidariza stratul de tencuială cu cel de cărămidă contra clivajului. Eh?

Ieri s-a cofrat balconul.
Azi s-au cărat 3 mașini de 3,5t umplute oarecum (300 lei pe mașină, încărcatul alt subiect). Și acum îmi dau seama că nu am făcut nicio poză Posted Image

Edited by ban, 05 September 2019 - 17:41.


#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
e mult mai eficienta camasuirea pe ambele parti, asa cu o singura fata nu stiu daca faci mare branza.
in manualele de consolidari se precizeaza ca se dau gauri cu diametru mai mare in caramida si apoi se mateaza cu mortar. in practica insa e foarte greu lucrul acesta (iti explic daca vrei).
apoi daca nu camasuiesti pe ambele fete, nici cupoanele nu cred ca mai au sens. de ce vor fi prinse? asa bagate aiurea in caramida, ce rezistenta la smulgere crezi ca au?

#15
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Îmi dau seama că e mult mai solid pe ambele părți, dar eficiența este rezistență per cost.
O scală a rezistenței este: zero cămășuire -> cămășuire pe o față -> cămășuire pe două fețe iar cea raportată la preț e aceeași, însă pe două părți e mult mai greu. Dacă adaug că există și un perete interior care ar merita același tratament, atunci chiar se complică, că apar combinații de doi pereți cămășuiți pe zero, una sau două părți.

Da, vreau să îmi explici detaliile cu găurile (dar că e greu îmi dau seama, trebuie cel puțin făcută gaura, udată și apoi băgat mortar cu pipeta). Constructorul îmi propunea acum să pună șuruburi.

Că rezistența la smulgere este mică e clar, dar nu trage nimeni de ea (de tencuială). Cum ziceam mai sus rezistența pe care o dau cupoanele, cred eu, este la clivaj (adică suprafațele cărămizii și tencuilelii se mișcă una fața de alta în propriul plan).

#16
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Vineri nu a fost activitate.
Sâmbătă am luat ultimul moloz cu o mașină de 5t (800 lei cu tot cu încărcat)
Attached File  IMG_20190907_114614.jpg   192.51K   47 downloads

Duminică s-a testat înșurubarea de șuruburi de lemn de 6 mm diametru și lungime 100mm în gaură cu burghiu de 5 mm (făcută cu bormașină fără percuție):
Attached File  IMG_20190907_193924.jpg   254.71K   51 downloads

Luni s-a montat plasa pe perete (cămășuirea) dar nu am ajuns acolo încă iar în realitate nu se știe cum au fost înșurubate șuruburile, posibil direct, fără gaură, iar dacă s-a făcut gaură, s-a făcut cu percuție :(

Edited by ban, 10 September 2019 - 13:39.


#17
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La care suruburi faci referire ?

#18
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
E vorba de șuruburile cu care s-a ancorat plasa sudată de cărămidă, pentru cămășuire (ultima poză de mai sus)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate