Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

REDMI Note 8 / note 8 Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2417 replies to this topic

#2359
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Actualizare RN8 PRO, 12.5.3.0

#2360
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostVaronul, on 11 septembrie 2021 - 13:53, said:

Niste măscărici când vine vorba de soft....
Momentan  o sa rămân tot la android 9.
Si eu am facut roll-back cu my flash la android 10.Aveam mari probleme cu 12.5,Ramaneau pagini deschise in fundal si multe buguri,Setari puse de doua ori,au facut un rahat.

Edited by Ciubex, 21 September 2021 - 10:34.


#2361
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
Deocamdatã versiunea cea mai reușitã e MIUI12.0.5.0(EEA).

#2362
mariacchi234

mariacchi234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2007
Salutare,

De la ultimul update, 12.5.3, la al meu Redmi Note 8 pro nu mai funcționeazã quick charge. Am incercat și cu un alt încãrcãtor cu încãrcare rapidã, de la un Samsung, comportamentul fiind același. S-a mai lovit cineva de problema asta?

#2363
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009
Vezi cablul!

#2364
mariacchi234

mariacchi234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2007
Am incercat cu cabluri diferite (compatibile quick charge), același comportament.

#2365
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
Încearcă și cu alt telefon la încărcătorul tău. Teoretic încărcătoarele trebuie să respecte anumite standarde, dar practic pot să nu mai funcționeze așa bine cu încărcarea rapidă atunci când treci de la un producător la altul. Mie îmi încarcă rapid cu 2,5A (testat cu aplicația Ampere, la circa 75% baterie).

#2366
mariacchi234

mariacchi234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2007
Am incercat toate combinatiile posibile, cu inca 2 incarcatoare compatibile quick charge. Eu suspectez ca update-ul a stricat incarcarea rapida.

#2367
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Pe la urma am dat uptade la android 11 la 8T
Parca bateria se duce un pic mai repede dar mai vad zilele astea
Data de la calendar nu mai apare pe iconita
Butoanele de jos din negre se fac albe cand intri in unele aplicatii
Poate si un mic lag, dar mic.

Seria asta a intrat pe EOL
Android 11 si miui 12,5 ultimile updateuri pana se rezolva bugurile si gata cu updateurile.

Deci mai urmeaza anul asta miui 12.5 si probabil 2-3 updateuri

Edited by Varonul, 03 October 2021 - 13:48.


#2368
srk

srk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.06.2015
https://www.notebook...r.568009.0.html

atat redmi note 8 cat si pro cica sunt end of life, sper ca macar sa mai lanseze un update in care sa remedieze bugurile de pe android 11...

#2369
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Au anuntat ca da updateuri pana remediaza bugurile

#2370
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008

View Postalin2pas, on 10 septembrie 2021 - 09:18, said:

La mine după update la android 11 descărca bateria peste noapte cu 11-12%, după reset a revenit la normal, la 2-3%.
De câtva timp a început iar să se descarce mai repede bateria și a ajuns la 10-12% pe noapte, fără ca analiza bateriei să-mi indice vreun motiv. Nu am vrut să mai resetez telefonul și am încercat altceva: Am activat modul dezvoltator și ADB Debugging și am dezactivat prin ADB următoarele aplicații de sistem: Mi Wallpaper Carusel, MIUI Analitics (colectează informații despre telefon „pentru rezolvarea problemelor”), MIUI MSA (informații necesare pentru „recomandări”), Mi Pics (magazinul lor de aplicații, nefuncțional în Europa), Google News, Talkback, Facebook Services (de ce am nevoie dacă nu utilizez Facebook?), Xiaomi Joyose (nu se știe ce face, dar are acces deplin la telefon și nu afectează funcționarea telefonului dacă lipsește). Fără alte modificări, consumul bateriei a revenit la 2-3% pe noapte. Se pare că una din aceste aplicații (sau mai multe) nu lasă telefonul să intre în sleep mode și crește consumul bateriei inutil. Care și de ce... e altă întrebare, prietenii noștri chinezi poate știu.
Dezactivarea acestor aplicații se poate face cu una din cele două variante de mai jos:
https://c.mi.com/thr...884951-1-0.html
https://c.mi.com/thr...847667-1-0.html
Aceste aplicații de sistem nu sunt șterse definitiv, dar sunt dezactivate și reapar după o resetare generală, nu e nevoie de reinstalare de firmware și e posibil să fie reactivate după un update. Alte aplicații (de exemplu Xiaomi Joyose) se pot dezactiva astfel:
- se conectează la calculator telefonul cu modul ADB Debugging activat
- se lansează Command Prompt și se merge în directorul unde este dezarhivat conținutul arhivei Platform-tools obținută de la unul dintre cele două link-uri
- se tastează comanda ADB shell - ENTER
- se tastează linia pm uninstall -k --user 0 *** - ENTER, unde *** este numele aplicației care trebuie dezactivate, așa cum e în telefon, de exemplu com.xiaomi.joyose. Acest nume se poate afla din Setări - Gestionare aplicații - selectezi aplicația dorită - atingi „i” din colțul dreapta sus și apare la „Nume APK”. La acest mod de dezactivare trebuie mare atenție, pentru că poate fi dezactivată și o aplicație care să împiedice telefonul să funcționeze normal sau chiar să nu mai funcționeze deloc fără un reset. Nu trebuie dezactivate astfel aplicațiile implicite pentru convorbiri, mesaje sau aplicațiile de securitate preinstalate.

#2371
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Mai simplu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r8jBWot9FJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si listele cu ce si cum,explicit:
https://technastic.c...ware-list-miui/
https://lucacesarano...20-db38ace9e9e1

Apropo,2,3% descarcare baterie peste noapte.
Si o captura cu tel. in lucru....cu ce a mai ramas de studiat,dezinstalat.

#2372
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Am dat update la un 8t la android 11
Mari probleme eu nu am.
Dupa update nu imi functiona calendarul nu arata data, am rezolvat cu un update de laucher.
Daca intru un setari si ma joc cu iconita aia cu iepuras android 11 nu stiu exact cum naiba se numeste si nici nu stiu exact ce face e prostia aia de dai cu degetul si cand se faca 11 apare un iepure parca mic
E, daca ma joc cu asta se blocheaza rau cateva secunde bune telefonul, chiar urat de tot este blocajul e mort tot
Ar trebui sa rezolve problema asta.
iar la sfasit cand isi revine spune sistem ui nu raspunde.

Edited by Varonul, 17 October 2021 - 14:47.


#2373
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Azi mi-a facut o figura telefonul.
Am dat sa sun pe cineva si si-a dat restart singur

#2374
srk

srk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.06.2015
am primit un nou update de securitate pe note 8T, dar bugul butoanelor de navigare (de pe android 11) care cateodata nu isi schimba culoarea si raman albe pe fundal alb nu l-au rezolvat...

#2375
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Ai facut sesizare ?
Eu le-am scris dar cica sa daui reset la tema.
Faceti si voi reclamatie pt buguri

#2376
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006

View PostAlexiaz, on 17 octombrie 2021 - 13:31, said:

Mai simplu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r8jBWot9FJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am facut asa si rezultatul e bun, autonomia a crescut simtitor. Multumesc !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate