Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

REDMI Note 8 / note 8 Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2417 replies to this topic

#2341
srk

srk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.06.2015
cum e bateria dupa updateul la android 11 pe note8/8T ?

#2342
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Asta as vrea si eu sa stiu.
Din ce am citit pe c,miui forumul lor nu prea e de bine. Cam se duce bateria.
Au promis ca vor optimiza bateria in android 11, ca miui va fi rescris cu cod nou bla bla.
Minciuni gogonate.
Momentan raman pe android 9

#2343
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
Are soția Realme 7Pro, dar la soft nu mă dă pe spate. Nu mi se pare cu nimic mai bun decât RN8Pro. La actualizarea la Android 11 și ei i-a schimbat mai multe setări. Are amoled, încărcarea la 65W, camera principală mai bună (Sony în loc de Samsung), dar RN8Pro rulează mai fluent și ține puțin mai bine bateria.
La RN8Pro am actualizat la MIUI12.5.2.0,la început mânca bateria masiv, dar după o resetare la setările din fabrică și-a revenit, consumă la fel ca și cu MIUI12. Singura diferență e că înainte se auzea de multe ori foarte rău pe VoWifi (DIGI), acum merge perfect.

Edited by alin2pas, 24 August 2021 - 21:33.


#2344
Goaul

Goaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.01.2004
Sal. Dupa update la android 11 nu mai merge camera de selfie deloc. Am incercat si cu alt soft si tot nu vrea. Cred ca drivrul pe android 11 are o problema.

#2345
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
La al meu merge fără probleme. Încearcă o resetare la setările din fabrică, dar cu salvare la tot ce ai pe telefon înainte. Nu doar androidul, ci și Windows mai face figuri la upgrade de la o versiune la alta.

#2346
srk

srk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.06.2015
exista vreo metoda de a face downgrade la android 10 pe note 8T? upgrade-ul la android 11 e plin de buguri enervante gen butoanele de navigare nu isi schimba tot timpul culoarea in functie de fundal si raman albe pe fundal alb, youtube nu mai merge la 60 fps in mod fullscreen si altele.

#2347
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Se poate.
Trebuie deblocat bootloaderrul pt asta trebuie să aștepți câteva zile.
Obligatoriu folosești cablul original și numai usb2.0 că riști să-l faci cărămidă.
Pt tutoriale noi las pe cei cu experiență în așa ceva
Citește de 100 ori înainte să nu-l faci bun de aruncat
Totuși dacă ai garanție ți-l rezolva ei în service daca e ceva.



#2348
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
1. Descarci versiunea de firmware pe care o dorești de aici: https://xiaomifirmwa...dater.com/miui/ versiunea în format.tgz, pe care o dezarhivezi pe calculator.
2. Din setările telefonului: despre telefon - apeși de 7 ori pe "versiune miui" pentru a activa modul dezvoltator
3. Setări - setări adiționale - opțiuni dezvoltator - stare mi deblocare. Urmezi instrucțiunile și descarci aplicația de la link.
4. După câteva zile vei putea să te loghezi în aplicație cu contul miui (cel utilizat pe telefon), conectezi telefonul în modul bootloader (de obicei shut down - apoi power + volume down simultan) cu bateria încărcată minim 70% (recomandat), selectezi firmware de instalat din locul unde ai dezarhivat fișierul.tgz. Poți selecta Update (rămâne bootloaderul deblocat, e posibil să nu meargă aplicațiile bancare) sau Update and lock (blochează bootloaderul).
5. Setări - despre telefon - apeși în colțul din dreapta sus - actualizați setările și debifezi tot pentru a nu-și face automat update.

Edited by alin2pas, 05 September 2021 - 20:32.


#2349
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Vad ca au retras sau asa cred eu upgradeul la android 11 pt 8T
Acum apare update numai la ultima versiune de android 10

#2350
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019

View Postalin2pas, on 05 septembrie 2021 - 20:31, said:

... conectezi telefonul în modul bootloader (de obicei shut down - apoi power + volume down simultan) cu bateria încărcată minim 70%...

~telefonul în modul bootloader dar nu ai specificat cu ce program incarcam versiunea de firmware.

Edited by Ciubex, 21 September 2021 - 10:33.


#2351
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
XiaoMiFlash, descărcat de la link-ul dat pe telefon când dorești să deblochezi bootloaderul.

#2352
Goaul

Goaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.01.2004
Din pacate am dat resetare la setarile din fabricatie si tot nu merge camera selfie pe Note 8 pro dupa updateul la android 11 :((

#2353
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
La mine după update la android 11 descărca bateria peste noapte cu 11-12%, după reset a revenit la normal, la 2-3%. Am mai găsit câteva setări modificate și cam asta a fost tot, merge normal. Poți eventual să revii la android 10, dar e nevoie de deblocare bootloader, cu pașii descriși în postările anterioare. Însă știi avertismentul tipic: acești pași îi faci pe răspunderea ta. Pentru a vedea dacă aplicația e de vină sau telefonul (driveri sau camera) încearcă să instalezi o aplicație de cameră din Google play, de exemplu Open Camera, care merge bine pe orice telefon. Dacă problema e de la telefon, poate mai e în garanție.

#2354
Goaul

Goaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.01.2004
Am incercat si cu alte softuri face la fel. Cum incerc sa apas pe butonul de comutare pe camera selfie imediat aplicatia da freeze.

#2355
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
Deci e caz de garanție, dacă mai are, dacă nu mai are, trebuie reinstalat softul. Posibil la update să nu se fi instalat bine driverii pentru cameră, e prea mare coincidență să se fi defectat camera tocmai atunci.

#2356
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Daca esti din bucuresti mergi cu el la garantie ti-l face pe loc daca au piesa.
Mie mi-au schimbat placa de baza si subplaca ( sper sa fie noi nu reciclate) in 40-50 minute

Edited by Varonul, 10 September 2021 - 13:30.


#2357
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
Redmi Note 8Pro, MIUI12.5.2.0 EEA:
După update la această versiune a început să se descarce bateria cu 2% pe oră, față de 2-3% pe noapte. Am dat un factory reset și a revenit la 2-3% pe noapte cum avea cu MIUI12.0.5.0 EEA, dar de vreo două zile a revenit consumul de 2% pe oră.
Din 7 septembrie s-a lansat versiunea 12.5.3.0 EEA beta stable (https://c.mi.com/glo...rum-2234-1.html) și ar trebui să apară și versiunea stabilă săptămâna viitoare. Dacă nu remediază problema, reinstalez versiunea 12.0.5.0 EEA, care mi s-a părut cea mai bună, de aici: https://xiaomifirmwa....0.5.0.QGGEUXM/

Edited by alin2pas, 11 September 2021 - 10:58.


#2358
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Niste măscărici când vine vorba de soft.
Au promis că vor face noul update brici, consum mic  etc.

Speram sa fie ceva de firmwareul cu android 11 ca sa fac și eu update

Momentan  o sa rămân tot la android 9.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate