Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea
 PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...
 Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu
 

Sunt in cautare de rotopercutor si nu stiu ce producator sa aleg

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
36 răspunsuri în acest subiect

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.631
  • Înscris: 08.03.2017
"milwaukee"
Suna bine firma, design suplu la electroscule dar fara suparare si Makita si Bosch le baga in buzunar. Firma a fost pana acum cativa ani in top dar au preluat-o poporul chinez . Pretul la ele mi se pare enorm la ce stiu sa faca . Sunt rare la posesori si nu am vazut ca au prin ele , piese nu am comandat sa vad preturi, dar un rotopercutor de 3J sa coste 1600 lei ...pai deja vorbim de Hilti la pretul acesta care nu are rost sa-l descriu.
Preoblema sta cam asa : meseriasul de la noi lucreaza cu Bosch pana pleaca vreo 3 luni afara, dupa ce se intoarce lucreaza numai cu Makita ...

Editat de ldpe, 21 august 2019 - 22:39.


#20
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.802
  • Înscris: 26.06.2014
eu as investi mai degraba in burghie de calitate decat in rotopercutor.
io zic ca merita incercat ala de pe emag cu 350 de lei, si de restul iti iei 2-3 burghie / dalti de la hilti sau hitachi

#21
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.785
  • Înscris: 22.06.2009

View Postldpe, on 21 august 2019 - 22:36, said:

"milwaukee"
Suna bine firma, design suplu la electroscule dar fara suparare si Makita si Bosch le baga in buzunar. Firma a fost pana acum cativa ani in top dar au preluat-o poporul chinez . Pretul la ele mi se pare enorm la ce stiu sa faca . Sunt rare la posesori si nu am vazut ca au prin ele , piese nu am comandat sa vad preturi, dar un rotopercutor de 3J sa coste 1600 lei ...pai deja vorbim de Hilti la pretul acesta care nu are rost sa-l descriu.
Preoblema sta cam asa : meseriasul de la noi lucreaza cu Bosch pana pleaca vreo 3 luni afara, dupa ce se intoarce lucreaza numai cu Makita ...
Am avut makita,ce mai proasta investitie.Bormasina cu acumulator schimbat de 3 ori acumuatorii pe garantie.Decedat total dupa 2 ani.Jucarii pentru copii.in schimb 'chinezismul' asta de milwaukee pe care il am acum nu sta de la 8 la 17.Atelier montaj si viceversa.Vorbesc de o bormasina cu acumulator de 12 v 6 ah.
in 3 ani de cand folosesc exclusiv milwaukee nu am avut decat o problema cu butonul de inversaresens de la o bormasina cu acumulator.Si vorbesc aici de 3 bormasini cu acumulator,percutor cu acumulator subcompact,ferastrau circular cu acumulator,flex mic/mare,ciocan rotopercutor,ferastrau tip sabie

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.631
  • Înscris: 08.03.2017
"Am avut makita,ce mai proasta investitie."
Intradevar makita a avut seria anterioara de filetante la 12v cu acumulator de 1,5Ah ce aveau un ambreiaj de toata coma, te lasa ca bateriile de bistrita , azi mergea maine patina si gata . Dar exista la Bosch gama de scule pro la 12 v , foarte reusita cu acumulator si de 6Ah , nu stiu daca nu au scos si de 8Ah , foarte fiabile si stau bine in mana , nu obosesc mana la lucrari indelungate .

#23
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.785
  • Înscris: 22.06.2009
Scule adevarate erau si dewaltul,nu mai stiu acum ca nu m-am mai jucat de mult cu asa ceva

#24
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Singurul fabricant care ofera garantie "pe viata" este Hilti.
Un este neaparat cu mult mai scump decat Wurth , Metabo sau Makita.

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbogumilandia, on 21 august 2019 - 23:40, said:

Scule adevarate erau si dewaltul,nu mai stiu acum ca nu m-am mai jucat de mult cu asa ceva

     Poți să încadrezi Dewalt la scule semi-profesionale. De fapt cam asta fabrica. Scule sa te joci cu ele prin casa. Se detectează cu usurinta.

#26
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View PostTruculMagic, on 21 august 2019 - 21:56, said:

O sa para penibil, insa as zice sa iei de pe emag un Steinhaus "fabricate" de ei pe la 400lei (modelul respectiva e semi profesional, nu e chiar hobby cum sunt restul din gama), vad ca au 1500-1600w , ai garantie la ele. Cel putin la aparatele de spalat, au pe la 2-300lei cu putere/bari mai multi decat bosch sau alte marci cunoscute in acelasi pret si lumea e multumita de ele, chiar sunt mai puternice, un echivalent la ele s-ar gasi la pret dublu. Poate asa e si cu rotopercutoarele. Merita incercat :)
Am avut un rotopercutor de la steinhaus, am spart cu el, am găurit și făcut material vreo 2 ani și ceva 3, între timp și-a pierdut percuția din cauză că făceam material cu ea dar pentru 200 lei a fost parfum.

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbobo323, on 21 august 2019 - 21:50, said:

Santuri pentru canale electrice.

     Când e vorba de spart ceva contează foarte mult greutatea rotopercutorului.
     Cu un Makita de 3 kg poti sa dai gauri si sa te scobesti în dinti.
      Exista rotopercutor Makita de 7kg.
      Exista rotopercutor Makita de 14Kg.
      Exista si de 45 kg.
      Depinde ce vrei sa spargi !

#28
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.130
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcspot, on 22 august 2019 - 07:25, said:

Când e vorba de spart ceva contează foarte mult greutatea rotopercutorului.
Cu un Makita de 3 kg poti sa dai gauri si sa te scobesti în dinti.
  Exista rotopercutor Makita de 7kg.
  Exista rotopercutor Makita de 14Kg.
  Exista si de 45 kg.
  Depinde ce vrei sa spargi !

Cum adica "Depinde ce vrei sa spargi !" ? Doar l-ai si citat, a zis "santuri electrice".

Deci nu e clar ca in general e vorba de caramida sau BCA?

Deci, aici discutam de spart zeci de metri de sant in perete, unele langa tavan, stand pe scara.

Asa ca daca te pune dracu sa iei scula grea (7kg si mai sus), o sa-ti doresti moartea.

Scula grea e buna doar daca ai de spart betoane masive, eventual pardoseala.

Eu am folosit mult la santuri electrice, asta:

[ https://i.postimg.cc/VN8jLD1r/bosch.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.bosch-pr...8-dv-0611267101

E bun, e ok, isi face treaba, dar daca vrei sa mearga mai usor, vei folosi si o freza de taiat canale in pereti.

View Postldpe, on 21 august 2019 - 21:51, said:

Spargi cu dalta mult cu ele ? "Santuri pentru canale electrice." da, vad ca ai raspuns - raspuns ? nici un rotopercutor nu va rezista mult din simplul motiv ca sunt proiectate sa gaureasca prin percutie nu sa sparga la dalta decat rar .

Eu iti spun ce a zis un tip care repara scule Bosch, ca la acestea, problema nu este cand spargi cu dalta, ci taman la gauri prin percutie, mai ales gauri cu burghiu gros si lung in material tare, alea forteaza si distrug mandrina, nu dalta.

#29
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.314
  • Înscris: 21.03.2019
Exista masini speciale pentru sapat canale, chiar si Hilti are o astfel de masina dar costa o caruta de bani... Daca sunt lucrari si se scot bani cu asta, cred ca merita investitia.. ca o acoperi intr-un an sau chiar mai putin.

#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.130
  • Înscris: 23.09.2005
O acoperi in cateva lucrari, 2-3. Poate una. Depinde ce lucrari ai.

Editat de Phobos, 22 august 2019 - 08:33.


#31
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.631
  • Înscris: 08.03.2017
Cele mai bune scule de spart sunt cele pe aer comprimat , usoare , lipsa motor si angrenaje , putere enorma fata de cele electrice , fiabilitate mare . Problema lor este echipamentul necesar plus obligatoriu 230 volti ori retea ori generator , deobicei generator ca unde spargi pentru canale electrice te lovesti de lipsa curentului electric .

"Eu iti spun ce a zis un tip care repara scule Bosch, ca la acestea, problema nu este cand spargi cu dalta, ci taman la gauri prin percutie, mai ales gauri cu burghiu gros si lung in material tare, alea forteaza si distrug mandrina, nu dalta."
Da , foarte corect , plus adaug eu - nerespectarea diametrului de folosinta indelungata din manualul tehnic , adica, daca acolo scrie ca masina merge pana la fi 28 mm acest diametru este maxim si folosit pentru perioada scurta , eu iau pentru lung parcurs regula jumatate din cat scrie pe masina ...14 mm maxim prins in mandrina si 4-5 ani va merge excelent .

#32
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.681
  • Înscris: 12.06.2015
Cred ca makita hr2810 va fi "aleasa". Strict dintre makita si bosch chiar nu stiu ce sa aleg. Totusi va multumesc tuturor pentru sfaturi Posted Image

#33
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Pentru spart canale in caramida cu goluri sau in BCA, daca ai taiat santuri in prealabil, merge foarte frumos chiar si cu rotopercutor cu acumulator.
Eu am folosit Bosch GBH 18V-EC.
Din pacate mi se pare ca nu se mai fabrica.

Editat de kolfleading, 22 august 2019 - 10:29.


#34
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.915
  • Înscris: 27.04.2010
Bosch albastru, il vad peste Makita ...

#35
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.631
  • Înscris: 08.03.2017
"Bosch albastru, il vad peste Makita ..."
Nu se poate afirma asa ceva , ambele sunt bune , depinde ce preferi aici .
Makita lucreaza mai nervos , Bosch e mai calm dar ambele lucreaza excelent, sunt printre cele mai tari din gama sds plus .
Cu hr 2810 am dat gauri de fi 10 pentru suport tv in beton ceausit la 8 cm adancime pentru tv de 55 , iti trage masina in perete , are o forta incredibila - personal am hr2630 pentru casa si ziceam ca e the best la beton, o fi dar asta pana pui mana pe hr2810 .

Editat de ldpe, 22 august 2019 - 20:09.


#36
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 16.06.2018
Am de la lidl demolatorul de 15 jouli la 400 lei, nu cred ca are 15 reali da de 10 da bine, rupe tot, daca se strica sau te-ai plictisit de el il duci la magazin si iti iei banii inapoi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate