Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Emit radiatii antenele GSM de pe bloc?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
s-ar recomanda folosirea unei casti bluethoot cu telefonul tinut la ceva distanta de corp ..asta scoate din calcul orice posibilitate de iradiere ...si de asemenea optiunile de telefon prin wi fi ...wi fi-ul este mult mai putin puternic decat o antena GSM....asa incat foloseste optiunea asta de voce prin wi fi ....daca se poate si la lucru sa ai optiunea asta la un wi fi deschis ...antenele gsm bat si kilometri , un wi fi mai mult de 20-30 de metri nu...

si in metrouri si alte mijloace de transport ar putea exista wi fi ....care sa scoata din calcul folosirea unei antene ....antenele ramanand pentru comunicatii la distanta pe stalpi foarte inalti .....

#38
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,653
  • Înscris: 31.01.2010
Completez eu explicatia, frecventa intermediara la LNC este in domeniul 700-2150Mhz in care cam 50% este ocupata de  banda GSM
Este suficient cu feeder ( cablu coaxial) de calitate proasta, cu factor de ecranare redus pentru a perturba receptia semnalului nu sus in 10,7-12,5Ghz unde este receptionat de satelit ci jos in FI.
Remedierea este simpla, se foloseste un feeder de calitate cu tresa de Cu deasa sau dubla tresa si mufe corect mufate, nu`i greu sa mufezi F da` s`au mai vazut timpenii facute si la alea cit casa!

Edited by Ion_Bumbu, 17 August 2019 - 10:12.


#39
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 AlexEn, on 17 august 2019 - 06:27, said:

Potoliti-va cu misto-urile si luatul peste picior.
Ianos777, daca nu vii cu surse de incredere nu mai insista cu informatii neverificate riguros. Deja ti-am sters un post. Pasul urmator este sa trecem la puncte cadou.
Momentan las discutia deschisa dar daca nu puteti discuta la subiect si civilizat, se inchide.
...nu fac glume cand e vorba de sanatatea omului...

http://www.apc-roman...ii/MzE5LTI.html

http://www.agir.ro/buletine/2480.pdf

http://protectie-ele...unt-inadecvate/

https://ibn.idsi.md/...ntele radio.pdf

Edited by ianos777, 17 August 2019 - 10:57.


#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003
Iar propaganda cu linkuri pseudostiintifice... auziti "Protecţie electromagnetică cu dispozitive CMO - Oscilatoare Magnetice de Compensare"... asta e teapa la drumul mare.

#41
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 andreic, on 17 august 2019 - 11:01, said:

Iar propaganda cu linkuri pseudostiintifice... auziti "Protecţie electromagnetică cu dispozitive CMO - Oscilatoare Magnetice de Compensare"... asta e teapa la drumul mare.
...crede ce vrei...e treaba ta...
...fiecare om e tributar propriei ignorante....
...

#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,653
  • Înscris: 31.01.2010
Ce mi place este ca toti folosesc termenul de microunde, de`, suna mai bine sau mai amenintator decit UHF sau pe romaneste UIF, acolo unde in fapt
sint aceste transmisiuni...

Edited by Ion_Bumbu, 17 August 2019 - 11:18.


#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ianos777, on 17 august 2019 - 11:08, said:

...crede ce vrei...e treaba ta...
...fiecare om e tributar propriei ignorante....
...
...nu crezi că e enervant abuzul ăsta de puncte de suspensie?...
...și da, fiecare om e liber să aleagă cum crede de cuvință...
...referitor la exemplul cu Reșița, e cel mai prost exemplu ever, idioții ăia au scos tramvaiele și au băgat autobuze diesel...

...mișto, nu?...
...

#44
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,653
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, exemplul din Resita este unul comun, din n in n (cam 10) ani se renegociaza contractele de inchiriere a spatiului, ca urmare...unii pleaca, altii ramin, altii vin in locul lor, in functie de locatari.
Deci este ceva comun, pina pleaca de multe ori se lasa cu procese care intirzie plecarea pina la gasirea unei noi locatii...
Ceva comun...
NA, am pus si eu puncte cite incap! ... Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 17 August 2019 - 11:29.


#45
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 andreic, on 17 august 2019 - 11:01, said:

Iar propaganda cu linkuri pseudostiintifice... auziti "Protecţie electromagnetică cu dispozitive CMO - Oscilatoare Magnetice de Compensare"... asta e teapa la drumul mare.
si din link-ul de mai jos pe aceiasi tema, vechi de 8 ani se pot intelege multe.

https://forum.softpe...ele-de-pe-bloc/

sau aici unul si mai vechi din 2002...

https://forum.softpe...-antenelor-gsm/

Edited by ianos777, 17 August 2019 - 11:56.


#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 vrajitoruldinoz, on 17 august 2019 - 02:34, said:

Oare?
Daca tii telefonul in buzunar sau la urecehe sa zicem ca jumatate din radatia emsisa trece prin corpul tau. Daca vorbim de ~1W, primesti cam 0.5W.
Daca esti linga antena la 5m si cu un planseu de fier beton si cum lobii de la antena nu sint direct in jos primesti cu siguranta sub 1%. Probabil 0.1% (o sfera de 5m raza are 300mp, sa zicem ca corpul are ~1mp). Daca puterea totala e 50W  vorbim de o putere de 10 ori mai mica decit ce primesti de la telefon.
Evident ca mai e si factorul timp (daca telefonul nu e folosit nu emite decit din cind in cind) si distanta (nu mereu se transmite la 1W) dar oricum nu e diferenta foarte mare. Sa zicem ca am exagerat ca e putere mult mai mica, e comparabila. Evident o "antena" poate fi de putere mai mica de 50W. Si  inca nu am considerat lobii, antele alea nu radiaza drept in jos.
Tinind cont ca aceeasi oameni care intreaba de antene pe bloc nu au nici o intrebare despre statul in telefon toata ziua, concluzia e clara.
draga, intr-adevar, nu m-am gindit ca ''la citiva metri de antena'' inseamna sub un planseu de beton armat, dar poate insemna si asta!

in rest, dupa 25 de ani de lucrat in domeniul telecom si sute de masuratori facute in diverse site-uri, te anunt oficial ca nu se calculeaza deloc cum ai facut-o tu! se calculeaza altfel si rezultatele sint total diferite!

 gymy, on 17 august 2019 - 08:28, said:

Un exemplu pot sa îți dau eu.Am pățit odată la montajul unei antene parabolice în Italia.Montat antena, reglat ,cautat canalele, rezultatul cam 50% din canale nu erau recepționate.Schimbat receptorul în prima faza rezultatul același,înlocuit LNB același lucru,schimb și cablul cu toate ca era nou rezultatul același.Terminate toate opțiunile sun un coleg mai în vârsta și ai spun ce am pățit.Ma întreabă colegul :ai vreo antena de telefonie la mai putin de 300 m ?Daca da învelește LNB-ul în staniol și vezi dacă se schimba ceva.
A avut dreptate.Au funcționat toate canalele.

Si acum întrebarea :dacă reușea sa producă interferente la vreo 300 m la distanta mai mica ce se poate întâmpla ?De exemplu in Italia nu se pot instala la distanta mai mica de 100m de locuințe.Cu toate asta operatorii au reușit sa monteze antene si pe blocuri de locuințe.
Eu personal nu as cumpăra acel apartament.
era gata sa te cred! dar povestea cu invelitul in staniol al unui lnb care are o carcasa metalica groasa si tot felul de ecrane interioare, arunca postarea ta la categoria ''povesti nemuritoare''! asta chiar merita ''fixat'' pe prima pagina a forumului! inca nu-mi vine sa cred ca ai incercat sa ne aburesti cu asemenea aiureala!

#47
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Unii primesc spor de radiatii din cauza antenelor. Sunt daunatoare. Cauta in alta parte, parerea mea.

#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006
unii aia primesc si spor de xerox, spor de calculator, de doctorat la spiru, spor de recuperare la revenirea din concediu si multe alte asemenea jonglerii prin care se deturneaza banii publici! ai observat ca dezmatul asta se intimpla numai la bugetari, unde banii pica din cer, nu trebuie sa munceasca nimeni pentru ei?

Edited by tytysor, 17 August 2019 - 17:13.


#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,846
  • Înscris: 21.06.2016

 tytysor, on 17 august 2019 - 17:00, said:

draga, intr-adevar, nu m-am gindit ca ''la citiva metri de antena'' inseamna sub un planseu de beton armat, dar poate insemna si asta!

Nooo, sigur, antelele GSM se pun in bucatarie pe hota sau poate in dus!

Quote

in rest, dupa 25 de ani de lucrat in domeniul telecom si sute de masuratori facute in diverse site-uri, te anunt oficial ca nu se calculeaza deloc cum ai facut-o tu! se calculeaza altfel si rezultatele sint total diferite!

Si dupa 25 de ani de domeniul telecom nu ai inteles nimic?
Ma gindeam sa poti explica cum nu respecta de exemplu ecuatia aia lui Friis pe care sta toata teoria comunicatiilor radio, nu numai sa zici "nu-i asa!"...

#50
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 21.04.2005
Da-ne cateva exemple de cum nu se respecta ecuatia lui Friis de catre providerii GSM.

Dar mai inainte de toate , poate ne luminezi cu cuvintele tale despre ce e vorba in ecuatia aia . Ce e asa de important in ea ? La ce se refera ?
Ca denumire, suna foarte exotic , dar....

#51
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019

Quote

Emit radiatii antenele GSM de pe bloc?
Da emit!

Quote

Ce pare aveti despre aceste antene? Sunt daunatoare sau nu?
Ținând cont că nu stai cu ele în brațe toată ziua, eu spun că nu sunt!

Quote

Ca denumire, suna foarte exotic , dar....

ecuația emisiei de putere a lui Friis


Puterea recepționată este proporțională cu câștigul ambelor antene(emițător-receptor) și invers
proporțională cu pătratul distantei dintre antena emitator si cea receptor

Adică se cerea demonstrarea cum această lege este încălcată în comunicațiile radio. Și ajungem la calcule ce pot fi subiectiv interpretate. Personal nu acord multă importanță daunelor produse corpului uman de către antenele GSM. Inițiator, orice calcule îți sunt prezentate, spaima oricum ți-a fost inoculată. Nu cumpăra că ajungi ipohondru! Și la bătrânețe impotent Posted Image

#52
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,846
  • Înscris: 21.06.2016
Ecuatia lui Friis e foarte intuitiva.
In cazul unei antene izotropice (adica care radiaza in toate partile) puterea undelor radio se distribuie pe o sfera. Cind esti la citiva metri de antena sfera asa e foarte mare comparativ cu suprafata corpului uman asa ca numai o parte foarte mica trece prin corp. Cind tii telefonul linga corp cam jumtate din puterea radio trece prin tine.
Chiar daca telefonul are putere mult mai mica decit o antena GSM, citiva metri de distanta fac o diferenta enorma.
La asta se adauga plafonul, faptul ca de fapt antenele alea nu sint izotropice si nu prea radiaza drept in jos.
Si evident faptul ca in atitia ani de expunere la unde eletromganetice inca nu s-a descoperit nici un efect nociv (si nici un mecanism fizic prin care ar putea exista un efect nociv).

Edited by vrajitoruldinoz, 21 August 2019 - 19:31.


#53
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 21.04.2005
Nu are nici o treaba formula aia cu ce ai insirat acolo . Adica ceva de genul, sa fie bine ...sa nu fie rau .
Ce legatura are ca e o antena izotropa , adica sa inteleaga toata lumea , o antena ideala, teoretica ,care se ia in consideratie doar ca si etalon, cu dispersia campului electromagnetic pe o suprafata data si la o distanta oarecare ? Ca de fapt asta incerci sa spui acolo.
De fapt formula respectiva ajuta la calcularea asa numitului budget al link-ului radio in care se ia in consideratie doar castigul anenelor , frecventa si distanta . Adica valori teoretice .
In realitate se foloseste in formula si puterea transmitatorului si sensibilitatea receptorului , drept pentru care formula reala devine cea pentru calcularea unui link radio .
- https://www.pasterna...ink-budget.aspx
Tot nu ai explicat in ce fel  nu respecta providerii GSM formula asta !

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,731
  • Înscris: 07.02.2003

 mercur68, on 17 august 2019 - 17:00, said:

Unii primesc spor de radiatii din cauza antenelor. Sunt daunatoare. Cauta in alta parte, parerea mea.
Sporurile nu dovedesc ca sunt daunatoare ci ca lumea vrea bani pentru orice posibil risc cat de mic.

Edited by andreic, 22 August 2019 - 08:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate