Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Gazon semanat vs rulou

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Salut! Mi-a fost montat in sfarsit gazonul. Din pacate, cei care s-au ocupat de treaba asta au fost cam grabiti, pe principiul "termina repede si ia banii". Am cateva intrebari/nelamuriri pentru cei care pot sa ma ajute:

1. La asezarea rolelor au ramas spatii de 1-2 cm in anumite zone intre brazde. Ei mi-au zis ca se inchid, dar ma indoiesc. Gazonul nu a fost apoi tavalugit deloc, cred ca si asta e o cauza. Ce mai pot face acum? Eventual ii pot face o tavalugire la primavara?

2. Exista vreun reper clar privitor la cata apa necesita gazonul in primele zile dupa plantare? Nu as vrea nici sa inec gazonul, dar nici sa sufere de lipsa apei, dar nu imi dau seama cat sa il ud.

3. E necesar sa ii dau vreun ingrasamant acum, dupa plantare? Sau il las in pace si ii dau la primavara?

Multumesc!

Edited by andy18v, 12 October 2019 - 23:13.


#38
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
La toate intrebarile astea trebuia sa raspunda firma responsabila cu montarea gazonului. Bineinteles, inainte de achitarea facturii.

#39
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 andy18v, on 12 octombrie 2019 - 23:12, said:

Salut! Mi-a fost montat in sfarsit gazonul. Din pacate, cei care s-au ocupat de treaba asta au fost cam grabiti, pe principiul "termina repede si ia banii". Am cateva intrebari/nelamuriri pentru cei care pot sa ma ajute:

1. La asezarea rolelor au ramas spatii de 1-2 cm in anumite zone intre brazde. Ei mi-au zis ca se inchid, dar ma indoiesc. Gazonul nu a fost apoi tavalugit deloc, cred ca si asta e o cauza. Ce mai pot face acum? Eventual ii pot face o tavalugire la primavara?

2. Exista vreun reper clar privitor la cata apa necesita gazonul in primele zile dupa plantare? Nu as vrea nici sa inec gazonul, dar nici sa sufere de lipsa apei, dar nu imi dau seama cat sa il ud.

3. E necesar sa ii dau vreun ingrasamant acum, dupa plantare? Sau il las in pace si ii dau la primavara?

Multumesc!
1. Nu trebuia sa ramana spatii. Cu tavalugul nu e neaparat daca stratul pe care s-a pus a fost facut bine (la mine nu au dat).
2. Cand mi-au montat mie gazonul mi-au spus sa ii dau multa apa. Am reglat aspersoarele in prima saptamana sa ude (am 5 zone) cate o ora fiecare zona de doua ori pe zi (o data seara si o data dimineata dupa 9). Dupa prima saptamana am udat o data pe zi noapte cate 20-25 minute fiecare zona.
3. Eu nu am pus ingrasamant. Nu stiu daca chiar trebuie.

#40
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 jm2010, on 13 octombrie 2019 - 20:03, said:

1. Nu trebuia sa ramana spatii

   E clar ca nu trebuia, dar acum, daca au ramas, cum se pot remedia?

   O ora de udat mi se pare cam mult, probabil ti-a fost montat gazonul vara, cand era f cald. Nu?

#41
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 andy18v, on 12 octombrie 2019 - 23:12, said:

Salut! Mi-a fost montat in sfarsit gazonul. Din pacate, cei care s-au ocupat de treaba asta au fost cam grabiti, pe principiul "termina repede si ia banii". Am cateva intrebari/nelamuriri pentru cei care pot sa ma ajute:

1. La asezarea rolelor au ramas spatii de 1-2 cm in anumite zone intre brazde. Ei mi-au zis ca se inchid, dar ma indoiesc. Gazonul nu a fost apoi tavalugit deloc, cred ca si asta e o cauza. Ce mai pot face acum? Eventual ii pot face o tavalugire la primavara?

2. Exista vreun reper clar privitor la cata apa necesita gazonul in primele zile dupa plantare? Nu as vrea nici sa inec gazonul, dar nici sa sufere de lipsa apei, dar nu imi dau seama cat sa il ud.

3. E necesar sa ii dau vreun ingrasamant acum, dupa plantare? Sau il las in pace si ii dau la primavara?

Multumesc!

Ei pot sa zica ce vor. Se vor inchide, dar denivelat. Ideea e ca vremea intr-o toamna tarzie e f ok pentru gazon, ii dai apa (mai mult de 30 minute pe zona nu cred ca e cazul) si peste zi are soare din belsug.
Grija ta cea mai mare e o eventuala cartita, crede-ma, nu detaliile legate de un montaj probabil neprofesionist.

#42
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 corsica, on 13 octombrie 2019 - 20:01, said:

La toate intrebarile astea trebuia sa raspunda firma responsabila cu montarea gazonului. Bineinteles, inainte de achitarea facturii.
Inca ma mai minunez, desi nu ar trebui, cum inca mai exista persoane care platesc toata lucrarea, eventual/de cele mai multe ori si de proasta calitate, ca dupa aceea sa intre pe forum si sa intrebe daca e bine, daca asa trebuia, etc. Posted Image

#43
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 andy18v, on 13 octombrie 2019 - 22:04, said:


   E clar ca nu trebuia, dar acum, daca au ramas, cum se pot remedia?

   O ora de udat mi se pare cam mult, probabil ti-a fost montat gazonul vara, cand era f cald. Nu?
Nu stiu cum poti remedia. Eventual, daca ti-a ramas rezerva vreo rola, o tai fasii si le pui. Dar mai bine sa rezolve firma care a montat, e problema lor.
Nu vara ci in primavara. Insa initial are nevoie de foarte multa apa ca sa dezvolte radacinile gazonului. Prima saptamana. Apoi nu mai trebuie. Apropo, in prima saptamana e indicat sa nu calci pe gazon altfel o sa iti apara denivelari.

#44
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 jm2010, on 14 octombrie 2019 - 09:35, said:

Nu stiu cum poti remedia. Eventual, daca ti-a ramas rezerva vreo rola, o tai fasii si le pui. Dar mai bine sa rezolve firma care a montat, e problema lor.
Nu vara ci in primavara. Insa initial are nevoie de foarte multa apa ca sa dezvolte radacinile gazonului. Prima saptamana. Apoi nu mai trebuie. Apropo, in prima saptamana e indicat sa nu calci pe gazon altfel o sa iti apara denivelari.
Stiu ca nu se calca, mi s-a recomandat chiar doua saptamani sa nu calc, pana la prima tundere.
Din moment ce nu pot calca, nici nu am cum sa pun fasii acolo, nici nu cred ca s-ar prinde asa inguste.

 icrobert, on 14 octombrie 2019 - 07:11, said:

Inca ma mai minunez, desi nu ar trebui, cum inca mai exista persoane care platesc toata lucrarea, eventual/de cele mai multe ori si de proasta calitate, ca dupa aceea sa intre pe forum si sa intrebe daca e bine, daca asa trebuia, etc. Posted Image
  Te minunezi degeaba. Logic ca intreb dupa ce am observat problema, nu aveam cum sa anticipez ce probleme vor aparea. Majoritatea firmelor (daca nu toate) care se ocupa cu gazon au interesul sa isi termice lucrarea si sa isi ia banii cat mai repede si cam atat. Am vazut ca sunt multi colegi binevoitori pe forum care se pricep si chiar vor sa ajute cu sfaturi foarte bune. Pe aceasta cale le multumesc!

#45
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Inainte sa intri sa intrebi pe forum, ai chemat firma care ti-a montat gazonul sa vina si sa iti remedieze problemele?

#46
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 icrobert, on 16 octombrie 2019 - 09:25, said:

Inainte sa intri sa intrebi pe forum, ai chemat firma care ti-a montat gazonul sa vina si sa iti remedieze problemele?

Firma care mi-a montat gazonul mi-a spus ca spatiile acelea se vor inchide de la sine, sa ud cate 10 minute/zona  si sa nu ii dau niciun ingrasamant. Mi s-au parut niste raspunsuri evazive, de aceea i-am intrebat pe cunoscatorii de aici. Orice sfat practic imi este foarte util. Multumesc!

Edited by andy18v, 16 October 2019 - 21:30.


#47
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 andy18v, on 16 octombrie 2019 - 21:27, said:

Firma care mi-a montat gazonul mi-a spus ca spatiile acelea se vor inchide de la sine, sa ud cate 10 minute/zona  si sa nu ii dau niciun ingrasamant. Mi s-au parut niste raspunsuri evazive, de aceea i-am intrebat pe cunoscatorii de aici. Orice sfat practic imi este foarte util. Multumesc!
La mine, firma care mi-a montat gazonul a pus fasiile lipite una de cealalta chiar putin suprapuse/inghesuite. Mi-au spus ca se pun asa pentru ca pamantul se va lasa/strange putin in momentul in care voi uda si gazonul se va aseza natural si va ramane covor. Asa a si fost de altfel. Dar am udat mult mai mult de 10 minute fiecare zona in prima saptamana. Rezultatul a fost bun, a iesit bine gazonul (a fost acum cativa ani). Firma aia a gresit si isi ascunde greseala pentru ca e greu sa repari acuma fara rezultate vizibile.

#48
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 jm2010, on 17 octombrie 2019 - 07:18, said:

La mine, firma care mi-a montat gazonul a pus fasiile lipite una de cealalta chiar putin suprapuse/inghesuite. Mi-au spus ca se pun asa pentru ca pamantul se va lasa/strange putin in momentul in care voi uda si gazonul se va aseza natural si va ramane covor. Asa a si fost de altfel. Dar am udat mult mai mult de 10 minute fiecare zona in prima saptamana. Rezultatul a fost bun, a iesit bine gazonul (a fost acum cativa ani). Firma aia a gresit si isi ascunde greseala pentru ca e greu sa repari acuma fara rezultate vizibile.
  Si eu am banuit ca nu mi-au dat informatiile corecte, de aceea am cerut parerile voastre. Eu ud in perioada asta cam 20 min/zona si mai completez cu furtunul pe la imbinarile imperfecte si la bordura. Interesant este ca imbinarile astea distantate nu s-au vazut imediat, ci de a doua zi.

Edited by andy18v, 17 October 2019 - 09:30.


#49
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 andy18v, on 17 octombrie 2019 - 09:27, said:

  Si eu am banuit ca nu mi-au dat informatiile corecte, de aceea am cerut parerile voastre. Eu ud in perioada asta cam 20 min/zona si mai completez cu furtunul pe la imbinarile imperfecte si la bordura. Interesant este ca imbinarile astea distantate nu s-au vazut imediat, ci de a doua zi.
Da, se strange putin pamantul dupa montaj si udare. De asta la mine le-au suprapus putin. Cei de la firma aia nu au stiut sa il monteze corect, probabil erau incepatori baietii (sau noi si nu le-a fost facut training pe partea de montaj).

#50
pufi73

pufi73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.09.2008
Spatiile dintre rulouri se mai acoperă, dacă nu sunt prea mari. La mine au existat câteva zone unde nu s-au suprapus rulourile( cam un deget lățime) dar s-au uniformizat cam într-o lună.

#51
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 pufi73, on 17 octombrie 2019 - 17:48, said:

Spatiile dintre rulouri se mai acoperă, dacă nu sunt prea mari. La mine au existat câteva zone unde nu s-au suprapus rulourile( cam un deget lățime) dar s-au uniformizat cam într-o lună.
   Cam un deget latime au si la mine. M-as bucura sa se acopere.

#52
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Din ce am vazut pe la altii cu rulouri, se vor acoperi acele mici spatii.

#53
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Pentru a semana gazon pe un teren de vreo 300mp care este expus soarelui cam 75% din suprafata intre orele 10 si 18 (vara) or fi bune semintele astea?

https://www.semintep...reme-10-kg.html

#54
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Pana la urma am luat LANDSCAPER PRO - SOARE SI UMBRA, asta e recomandarea optima pentru noi.
Alta intrebare: stie cineva ceva flori pretabile/compatibile a fi amestecate cu aceste seminte? Cred ca ar arata mai fain asa. Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate