Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Gazon semanat vs rulou

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Salut! Toamna asta vreau sa imi amenajez curtea. Voi avea cam 100 mp de spatiu verde, pe care vreau sa fac un gazon frumos si rezistent. Pe marginea gazonului as vrea sa plantez arbusti (tuia probabil). Pamantul este argilos. Care ar fi varianta optima: sa incerc sa seman iarba sau sa pun rulouri? M-am interesat de rulouri si costurile ar fi in jur de 12.000 lei (din care jumatate e sistemul de irigatii). Cu semanatul sunt sanse sa obtin un gazon des si bun?

Edited by andy18v, 16 August 2019 - 20:13.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Rulouri rulz.
Vei munci mult mai mult sa plantezi, dar rezultatul va fi plin de buruieni, iar dupa o lupta de 1-2 ani, vei pune rulou.

#3
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 Adm, on 16 august 2019 - 20:20, said:

Rulouri rulz.
Vei munci mult mai mult sa plantezi, dar rezultatul va fi plin de buruieni, iar dupa o lupta de 1-2 ani, vei pune rulou.
Si cu rulou e sigura treaba? Nu e riscul sa iasa buruienile si prin rulou? Ti se pare corect pretul pentru 100 mp? Nu ar trebui dat cu ierbicid Total inainte de a pune ruloul?

#4
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
la mine e 2.5 euro/mp de rulouri,cum ai ajuns la suma aia ?
https://www.makrosho...xoCTi0QAvD_BwE

#5
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 bolo, on 16 august 2019 - 20:34, said:

la mine e 2.5 euro/mp de rulouri,cum ai ajuns la suma aia ?
https://www.makrosho...xoCTi0QAvD_BwE
Cu cine am vorbit ma taxeaza aprox. 55 lei/mp si asta include si  adusul de  pamant (aduce pamant fertil) - un strat de 6-8 cm.
Restul (6.000) este sistemul programabil de irigatie.

Edited by andy18v, 16 August 2019 - 20:46.


#6
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Nu stiu ce sa spune de rulou, dar eu am semanat gazon. Am curatat fir cu fir radacinile buruienilor si am udat cu rigurozitate. Rezultatul: Am zone unde e gazon curat, am zone unde e cu buruieni si am zone unde am doar buruieni... Acelasi gazon, acelasi pamant, curatat la fel. Nu inteleg nimic. Probabil ca voi ajunge tot la rulouri.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am patit  ca sorin61. Dupa 3 ani am cedat nervos cu buruienile.

#8
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 andy18v, on 16 august 2019 - 20:12, said:

Salut! Toamna asta vreau sa imi amenajez curtea. Voi avea cam 100 mp de spatiu verde, pe care vreau sa fac un gazon frumos si rezistent. Pe marginea gazonului as vrea sa plantez arbusti (tuia probabil). Pamantul este argilos. Care ar fi varianta optima: sa incerc sa seman iarba sau sa pun rulouri? M-am interesat de rulouri si costurile ar fi in jur de 12.000 lei (din care jumatate e sistemul de irigatii). Cu semanatul sunt sanse sa obtin un gazon des si bun?
Unde locuiesti? Ca ti-l fac eu la jumatate de pret.
Cum sa dai 6000 lei pe sistemul de irigatii? Pe mine m-a costat constructia serei (cea din semnatura mea) banii astia, la cat estimezi tu lucrarea!
Asta cu rulouri este un moft, parerea mea.

#9
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Locuiesc in Cluj.

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 andy18v, on 16 august 2019 - 21:09, said:

Locuiesc in Cluj.

no, asta ar putea fi o explicatie :D

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 Adm, on 16 august 2019 - 20:55, said:

Eu am patit  ca sorin61. Dupa 3 ani am cedat nervos cu buruienile.
Si eu, dupa doua refaceri de gazon cu repunere pamant si plantare (ca stiu eu mai bine Posted Image ) am cedat si am luat o firma care a instalat rulouri de gazon. A iesit impecabil (acum cativa ani), e impecabil si acuma. Eu am dat 6 euro/mp care includea doar ruloul de gazon si manopera de instalare. Am platit suplimentar curatarea terenului (cu bobcatul), cateva masini de 12mc de pamant si tasarea/indreptarea terenului. Evident, si irigatia ingropata.
Acum, dupa toata aventura, pot spune ca rulourile de gazon sunt the best choice chiar daca costul initial ii mai mare decat la varianta cu plantatul.
Ce recomand este sa ceara celui care pune gazonul sa vada cum arata gazonul facut (preferabil la un client) pentru siguranta.

Edited by jm2010, 16 August 2019 - 22:56.


#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
initiator,ai copii,daca da ce varsta?

#13
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
am copii de 6 si 8 ani. Tocmai pentru ei as vrea sa fie un spatiu placut de joaca.

 jm2010, on 16 august 2019 - 22:45, said:

Si eu, dupa doua refaceri de gazon cu repunere pamant si plantare (ca stiu eu mai bine Posted Image ) am cedat si am luat o firma care a instalat rulouri de gazon. A iesit impecabil (acum cativa ani), e impecabil si acuma. Eu am dat 6 euro/mp care includea doar ruloul de gazon si manopera de instalare. Am platit suplimentar curatarea terenului (cu bobcatul), cateva masini de 12mc de pamant si tasarea/indreptarea terenului. Evident, si irigatia ingropata.
Acum, dupa toata aventura, pot spune ca rulourile de gazon sunt the best choice chiar daca costul initial ii mai mare decat la varianta cu plantatul.
Ce recomand este sa ceara celui care pune gazonul sa vada cum arata gazonul facut (preferabil la un client) pentru siguranta.

  Am fost si am vazut la un client, dar problema la gazon e cum va fi peste un an sau 5 ani. Orice gazon nou pus arata impecabil...

  jm2010, cum ai reusit sa il mentii impecabil dupa cativa ani? Ce intretinere ii faci?

Edited by andy18v, 16 August 2019 - 23:55.


#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
sunt marisori,am intrebat varsta,ai mei de 3 ani se gandesc ca pot gasi ceva,se apuca de sapat
inainte de a face investitia,tre sa te gandesti daca ai si timpul necesar pt el,cosirea,cel putin o data pe sapt,cu apa automatizat

#15
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 ceanu1980, on 16 august 2019 - 23:53, said:

sunt marisori,am intrebat varsta,ai mei de 3 ani se gandesc ca pot gasi ceva,se apuca de sapat
inainte de a face investitia,tre sa te gandesti daca ai si timpul necesar pt el,cosirea,cel putin o data pe sapt,cu apa automatizat
De cosit imi fac timp. Totusi, 100 mp nu e un hectar. Nu stiu ce alte "tratamente speciale" mai necesita.

#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 andy18v, on 16 august 2019 - 23:48, said:

am copii de 6 si 8 ani. Tocmai pentru ei as vrea sa fie un spatiu placut de joaca.



  Am fost si am vazut la un client, dar problema la gazon e cum va fi peste un an sau 5 ani. Orice gazon nou pus arata impecabil...

  jm2010, cum ai reusit sa il mentii impecabil dupa cativa ani? Ce intretinere ii faci?
Tuns la maxim 7 zile. Irigat in fiecare noapte. Mai apar din cand in cand (vara) ciuperci, se da cu substante dedicate pentru asta. Chem o firma pentru anumite operatiuni (in afara de tuns) cum ar fi scarificare (cred ca asa ii zice). Trebuie un anumit efort.
Cand am zis impecabil ma refer ca arata bine si se mentine bine. Mai apar pete galbene (de la ciuperci) pe care trebuie sa le combat, am patit cand nu l-am tuns vreo 4 saptamani (din motive de ploi zilnice abundente) si a crescut mare si a aratat rau dupa ce l-am taiat dar asta este ceva de asteptat, se mai intampla.

Edited by jm2010, 17 August 2019 - 07:21.


#17
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 andy18v, on 16 august 2019 - 23:48, said:

am copii de 6 si 8 ani. Tocmai pentru ei as vrea sa fie un spatiu placut de joaca.
Spaţiu plăcut de joacă în iarbă ?
Când ? Iarna ?
Că vara probabil o să fie plin de tot felul de gângănii , inclusiv ţânţari .

#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 genius, on 20 august 2019 - 12:52, said:

Spaţiu plăcut de joacă în iarbă ?
Când ? Iarna ?
Că vara probabil o să fie plin de tot felul de gângănii , inclusiv ţânţari .
In secolul XXI s-au inventat tot felul de solutii pentru a avea un gazon safe pentru copii. Daca vorbim de gazon si nu de iarba de pe camp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate