Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Gazon semanat vs rulou

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Flori in gazon sau pe langa gazon? Eu tund la 5zile max 7, nu stiu ce flori apar asa repede, poate papadia sau trifoiul dar de ce ai vrea astea prin gazon....

#56
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 dell99, on 11 februarie 2020 - 20:18, said:

Flori in gazon sau pe langa gazon? Eu tund la 5zile max 7, nu stiu ce flori apar asa repede, poate papadia sau trifoiul dar de ce ai vrea astea prin gazon....
Recunosc ca ma gandeam in gazon,. ceva mai romantic asa.. :))

#57
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 catalijns, on 11 februarie 2020 - 19:33, said:

Pana la urma am luat LANDSCAPER PRO - SOARE SI UMBRA, asta e recomandarea optima pentru noi.
Alta intrebare: stie cineva ceva flori pretabile/compatibile a fi amestecate cu aceste seminte? Cred ca ar arata mai fain asa. Multumesc
Ar fi gazonul japonez , dar ala nu se tunde , ca tai florile .
Daca ai pus un gazon normal , nu merge .
Cert este ca eu am testat pe cel japonez cu flori ...si a crescut o singura balarie care a acaparat tot ...

#58
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 catalijns, on 11 februarie 2020 - 20:29, said:

Recunosc ca ma gandeam in gazon,. ceva mai romantic asa.. Posted Image)
Semintele alea vor face un gazon care cere tuns des, nu il poti lasa netuns ca face ciuperci si arata rau, se intinde la toate plantele... Eu tund scurt si jumul tot ce se intinde la radacinile pomilor si la restul de plante, trebuie aerisite....

#59
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 catalijns, on 11 februarie 2020 - 20:29, said:

Recunosc ca ma gandeam in gazon,. ceva mai romantic asa.. Posted Image)

... cum ar fi ... musetelul Posted Image Nu am idee de o alta planta mai scunda decat gazonul.
O solutie de mijloc ar fi sa pui branduse, violete, ghiocei . Toate vor fi inflorit si murit pana ce apuci sa tai, prima data, gazonul.

Edited by DIY, 12 February 2020 - 07:27.


#60
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 dell99, on 11 februarie 2020 - 20:45, said:

Semintele alea vor face un gazon care cere tuns des, nu il poti lasa netuns ca face ciuperci si arata rau, se intinde la toate plantele... Eu tund scurt si jumul tot ce se intinde la radacinile pomilor si la restul de plante, trebuie aerisite....
Ce seminte nepretentioase recomanzi pentru semanat gazon?

#61
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 andy18v, on 12 februarie 2020 - 09:32, said:

Ce seminte nepretentioase recomanzi pentru semanat gazon?
Eu am pus rulouri nu am insamantat, iar cand refac iau o cutie din cele cu crestere rapida care are in compozitie tipul de iarba din care a fost ruloul. Daca este solul pregatit bine, ii dai apa si ingrasamant cat cere cred ca poti lua cu sacul din dede sau unde ai drum, mentinerea lui e cheia, in timp se degradeaza si trebuie reinprospatat.... Acum eu am si caini prin curte care fac destul deranj si muncesc mai mult din cauza asta [mai sapa si fac poteci pe unde alearga].

#62
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 andy18v, on 12 februarie 2020 - 09:32, said:

Ce seminte nepretentioase recomanzi pentru semanat gazon?
Intrucat nu mai stiu de la ce firma au fost semintele cu care s-a insamantat gazonul la mine, eu am folosit pentru refacerea gazonului seminte de gazon instant din dedeman sau seminte reparare gazon din Hornbach, parca de la Amia.

Ca si comparatie, gazonul iesit din semintele instant de la Dedeman are firul foarte subtire si de un verde deschis, pe cand cel din semintele de la Hornbach are firul gros si de un verde mai inchis.

Cel instant chiar creste repede, cam in maxim 1 saptamana ai firele deja rasarite. Cel de la Hornbach putin mai tarziu, dar nu cu mult, cu vreo 3-4 zile.

#63
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 dell99, on 12 februarie 2020 - 10:17, said:

Eu am pus rulouri nu am insamantat, iar cand refac iau o cutie din cele cu crestere rapida care are in compozitie tipul de iarba din care a fost ruloul. Daca este solul pregatit bine, ii dai apa si ingrasamant cat cere cred ca poti lua cu sacul din dede sau unde ai drum, mentinerea lui e cheia, in timp se degradeaza si trebuie reinprospatat.... Acum eu am si caini prin curte care fac destul deranj si muncesc mai mult din cauza asta [mai sapa si fac poteci pe unde alearga].

Cum repari partile batatorite de caine? Am si eu gazon, s-a dus dracu intr-o zona pe unde o ia cainele pe scuratura, exclus sa pun pavele sau ceva de genul in zona aia ca e chiar langa terasa si nu vreau sa fiu inconjurat de betoane unde stau sa beau vara ceva rece.

#64
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu nu as da un singur soi, le-as amesteca, asa fac si acum cand repar, daca sunt smocuri tinere de alt fel se vede diferenta de culoare. Eu pun o galetusa de seminte de 2-3 feluri, amestec cu pamant mai fin, nisip, le amestec intro roaba si apoi acopar zonele stricate cu amestecul, ii dau apa si astept cateva zile....

Pai zonele batatorite le intep asa cu papuci din aia cu cuie sau cu scarificatorul mai adanc, pun amestecul asta de pamant in zona iar pe deasupra pun niste plasa din aia verde de plastic sau pavele din alea provizorii de plastic, nu calca javrele in ele Posted Image). Nici mie nu imi plac pavele de beton si chiar daca as pune astia ar schimba ruta de alergat pe langa ele....

Edited by dell99, 12 February 2020 - 11:01.


#65
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Salutare. În perioada următoare vreau sa fac instalația de irigații si sa pregătesc terenul pentru a semana gazon . Imi puteti recomanda ce soi de gazon se pretează cel mai bine pentru ~ 700 de mp ( termenul este plan)
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate