Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Accesul interzis cu animalele de companie

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

#37
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostNaijax, on 16 august 2019 - 15:39, said:

Sa presupunem ca stau departe de parc. Cum ajung acolo in afara de masina proprie, taxi sau pe jos ?

Sa presupunem ca nu ai parc in oras, iti mai iei caine?

#38
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Au inceput si pe la noi sa-i mai stranga, cel putin pe unde merg eu.

Un alt argument pentru "fara <animal> in magazin" e ca, fiind spatiul restrans,s-ar putea sa prezinte un pericol pentru ceilalti clienti sau produsele din magazin. Apoi s-ar putea sa mai fie o cerere de curatenie de la vreo institutie a statului astfel incat animalele (de orice fel, catel, purcel, sobolan) sa nu aiba treaba in magazin. Cum ar fi, in loc de sobolan salbatic pe la patiserie sa fie unul al unui client. E ok asa?
Tu vrei sa-ti iei cainele in magazin pentru ca-i mic, io vreau sa-mi iau crocodilul. :)

#39
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

View Postraymis, on 16 august 2019 - 15:37, said:

Prin Vest daca intri cu cainele se inchide magazinul de autoritati si iau si o amenda grasa.
In mijloace de transport in comun nu au ce cauta animalele ce pot ataca oricand pe oricine... da stiu, al tau e cutu bun, nu ataca, pana cand ataca si lasa pe cineva handicapat pe viata sau mort.

View Postraymis, on 16 august 2019 - 15:38, said:

Iti dai seama ce prapad ar face un caine intr-un autobuz cu oameni sechestrati care n-au unde sa fuga sa incerce sa scape de atacul fiarei?
Deja e act de terorism conform noilor standarde sa faci asa ceva.

LOL Posted Image
Va dati seama ca vorbim de un caine de talie mica nu-i asa ?

View PostJammalan-the-Prophet, on 16 august 2019 - 15:40, said:

Sa presupunem ca nu ai parc in oras, iti mai iei caine?

Ce legatura are ?

#40
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostNaijax, on 16 august 2019 - 15:39, said:

Nici eu nu iau catelul la o aniversare sau nunta sau altceva similar - asa ceva este absurd
In ceea ce priveste transportul in comun nu prea sunt de acord.
Sa presupunem ca stau departe de parc. Cum ajung acolo in afara de masina proprie, taxi sau pe jos ?

suntem cred ca vreo 6 colegi ce ti-am scris de cusca de transport pt asmenea circumstante. care parte nu o intelegi?

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNaijax, on 16 august 2019 - 15:35, said:

Carevasazica, un caine mic creeaza probeme mari Posted Image
Totusi, un caine dresat, si cu atat mai putin unul de talie mica, nu rastoarna rafturi prin magazine, nu trage hainele de pe suporti, nu isi infige dintii in cate un produs, etc...

Dar ce ziceti de cazul aeroportului din Cluj in care animalele de companie nu au acces desi legea le permite sa zboare ?

Ca sa pui restrictii, iti trebuie criterii clare si usor de evaluat. Cum ar trebui sa sune o astfel de restrictie...doar cainii dresati si max 50cm inaltime au voie in incinta? Cum evaluezi daca un caine respecta condiitiile?

Edited by george_alexandru, 16 August 2019 - 15:44.


#42
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Si tu ce vrei, sa se faca discriminare de rasa, unele rase sa aiba voie si altele nu?
Ce conteaza rasa? Muscatura tot muscatura e, turbarea tot turbare este.

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNaijax, on 16 august 2019 - 15:39, said:

Nici eu nu iau catelul la o aniversare sau nunta sau altceva similar - asa ceva este absurd


Normal, ca ar trebui sa ii platesti si lui tacamul :)

#44
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNaijax, on 16 august 2019 - 15:39, said:

Nici eu nu iau catelul la o aniversare sau nunta sau altceva similar - asa ceva este absurd
In ceea ce priveste transportul in comun nu prea sunt de acord.
Sa presupunem ca stau departe de parc. Cum ajung acolo in afara de masina proprie, taxi sau pe jos ?
Nu ai alta optiune decat taxi, masina proprie sau pe jos. Ce nu-i clar ?
Ai optiuni ? Le folosesti.

#45
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

View Posttehnics, on 16 august 2019 - 15:36, said:

De ce nu poti intra cu animale in anumite locuri ? Simplu: din acleasi motiv pentru care nu poti fuma in anumite locuri - deranjezi pe restul.
Daca iti bagi catelul intr-o cusca pentru caini nu are nimeni nimic de comentat. trust me.
In Norvegia, ca mentionai de tarile alea cu apa calda unde crezi tu ca e permis cu caine, nu pupa nici picior de caine in mall, supermarket, restaurant, banca si orice spatiu public. Toti isi iau cusca de caine in portbagaj si cainele sade in masina sau in acea cusca. Altii il leaga afara la intrare.
Dar in interior, never-ever nu am vazut asa ceva.
Sa te fereasca sfantul sa incerci sa intri...vei fi redirectionat afara. Faci scandal ca deh, e cainele tau, ca ai drepturi si chestii de genul, nu sta nimeni la discutie cu tine si suna la politie. O sa iti explice aia cum stau lucrurile.
Tin minte ca era unu care facuse ceva, nu stiu exact ce, si se dusese in magazin sa cumpere ceva...l-a saltat politia de la casa de marcat direct...

Astia nu sunt aia care smulg copii de langa parinti pe motive care mai de care mai abracadabrante ?

#46
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNaijax, on 16 august 2019 - 15:42, said:

LOL Posted Image
Va dati seama ca vorbim de un caine de talie mica nu-i asa ?
Adica eu daca am 1,5m inaltime sunt mai bland si mai cuminte decat un vlajgan de 1,8m care trage de fiare ???
LOL...

#47
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Chiar nu inteleg anumiti oameni care au impresia ca un animal ar avea  nevoie de ajutor cind el a trait liber milioane de ani.
Preocuparea asta gratuita  mai mult rau le face, nu mai aduc in discutie pe cei care brusc le dispare entuziasmul si-l abandoneaza exact atunci cind l-a rupt din natura

#48
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostNaijax, on 16 august 2019 - 15:42, said:

Ce legatura are ?

Pai are, tu te plangi ca e parcul departe, eu te intreb daca nu exista ce faceai!
Acum ar urma ca ala din mijlocu desertului sa forteze statul sa ii planteze copaci sa poate face cainele pipi la radacina.

Ti-am dat doua exemplu unde nu ai voie sa AI animale, ti-au dat colegii din exemple din alte tari, toate din vestul ala civilizat, dar tu te prefaci ca nu intelegi. Civilizatia nu inseamna sa iti speli cainele cu sampon, e cu totul altceva.

#49
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postraymis, on 16 august 2019 - 15:37, said:

Prin Vest daca intri cu cainele se inchide magazinul de autoritati si iau si o amenda grasa.
In mijloace de transport in comun nu au ce cauta animalele ce pot ataca oricand pe oricine... da stiu, al tau e cutu bun, nu ataca, pana cand ataca si lasa pe cineva handicapat pe viata sau mort.
In Elvetia cred ca am vazut mai multi caini in magazine si restaurante decat in parcuri pentru simplul motiv ca un caine educat nu-si face nevoile in magazin sau restaurant dar si le va face sigur in natura. De fapt cred ca sunt putine locuri in care cainii sunt permisi fara sa aiba lesa. Am vazut pe la astia niste caini mai educati decat multi oameni.

Edited by atupi, 16 August 2019 - 15:46.


#50
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNaijax, on 16 august 2019 - 15:44, said:

Astia nu sunt aia care smulg copii de langa parinti pe motive care mai de care mai abracadabrante ?
Ce treaba are una cu alta ? Esti offtopic.
In Romania te violeaza si politia nici nu se sinchiseste.
Norvegia nu e tara perfecta. Are sincopele ei, dar daca intrebai de caini, ti-am explicat cum este.

Edited by tehnics, 16 August 2019 - 15:48.


#51
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

View PostDany_Darke, on 16 august 2019 - 15:42, said:

suntem cred ca vreo 6 colegi ce ti-am scris de cusca de transport pt asmenea circumstante. care parte nu o intelegi?

Am cusca de transport tocmai pentru evitarea unor "extremisti" ca tine Posted Image

#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Important e sa o folosesti.
Nimeni nu-i extremist cu tine, e doar o chestie de civilizatie si de respect.

Edited by tehnics, 16 August 2019 - 15:49.


#53
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostNaijax, on 16 august 2019 - 15:05, said:

„Nivelul de civilizaţie al unei naţiuni este dat de atitudinea faţă de animale.” (Mahatma Gandhi)

OK – de la bun inceput va spun ca nu sunt cuțofil, maidanofil, cuțofob, ori mai stiu eu cum sunt denumiti – GRESIT - posesorii de animale de companie.

Parerea mea este ca se face o confuzie intre  posesorii de animale de companie si iubitorii de maidanezi care nu prea ar lua un caine in casa sa aiba grija de el ori sa-l duca la un doctor veterinar sa-i faca carnet de sănătate  + schema deparazitare si vaccinare.
Dar asta ar fi un subiect bun pentru alt topic.

Revenind – sunt posesor de animal de companie (un Yorkshire Terrier daca conteaza) care este foarte ingrijit, are carnet de sănătate  + absolut tot ce trebuie dar … in Romania nu poți intra cu câinele Ă®n aproape niciun magazin/mall/banca sau bar/pub.
In tarile unde s-a inventat apa calda, animăluțul de companie are prioritate mai peste tot, chiar și Ă®n restaurante.

Sunt si cateva locuri unde animalul de companie nu are acces dar, exista la intrare niste custi speciale unde poti lasa patrupedul. Nu si in Romania.

Am vazut asta Ă®n Spania, Franța, etc., dar nu si in Romania unde esti repezit instantaneu de un „binevoitor” sau, mai rau, chiar de personalul magazinului respectiv.

Pai cum vine asta ? Vreau sa cumpar ceva dar este interzis accesul cu animalul de companie in magazin pe motive care, mie unul, imi cam scapa.

Cu mijloacele de transport in comun aceeasi poveste. Nu poti urca cu animalul de companie intr-un autobuz fara sa fii sagetat de priviri taioase ori categorisit nesimtit sau chiar mai rau.
Care sa fie motivul (sau motivele) real/e ?

P.S. – haideti va rog frumos sa nu transformam acest topic intr-un „camp de batalie” si sa ne exprimam parerile intr-un mod civilizat/rational.
Va multumesc

Man. N ai cu cine.really.sunt ',vaccinat' de.nesimtirea si..sa nu zic cum a romanilor.am crescut la tara si legatura cu natura e puternica.la ora..Dumnezeu cu mila. De asta merg doar afara cu catelul meu, oamenii au alta educatie .(ex ,: Bg,Gr).



#54
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View PostNaijax, on 16 august 2019 - 15:35, said:

Carevasazica, un caine mic creeaza probeme mari Posted Image

Repet, in momentu' in care interzici accesu' cu animale nu o faci in functie de talie/pedigree/greutate/premii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate