Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Accesul interzis cu animalele de companie

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

#1
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
„Nivelul de civilizație al unei națiuni este dat de atitudinea față de animale.” (Mahatma Gandhi)

OK – de la bun inceput va spun ca nu sunt cuțofil, maidanofil, cuțofob, ori mai stiu eu cum sunt denumiti – GRESIT - posesorii de animale de companie.

Parerea mea este ca se face o confuzie intre  posesorii de animale de companie si iubitorii de maidanezi care nu prea ar lua un caine in casa sa aiba grija de el ori sa-l duca la un doctor veterinar sa-i faca carnet de sănătate  + schema deparazitare si vaccinare.
Dar asta ar fi un subiect bun pentru alt topic.

Revenind – sunt posesor de animal de companie (un Yorkshire Terrier daca conteaza) care este foarte ingrijit, are carnet de sănătate  + absolut tot ce trebuie dar … in Romania nu poți intra cu câinele în aproape niciun magazin/mall/banca sau bar/pub.
In tarile unde s-a inventat apa calda, animăluțul de companie are prioritate mai peste tot, chiar și în restaurante.

Sunt si cateva locuri unde animalul de companie nu are acces dar, exista la intrare niste custi speciale unde poti lasa patrupedul. Nu si in Romania.

Am vazut asta în Spania, Franța, etc., dar nu si in Romania unde esti repezit instantaneu de un „binevoitor” sau, mai rau, chiar de personalul magazinului respectiv.

Pai cum vine asta ? Vreau sa cumpar ceva dar este interzis accesul cu animalul de companie in magazin pe motive care, mie unul, imi cam scapa.

Cu mijloacele de transport in comun aceeasi poveste. Nu poti urca cu animalul de companie intr-un autobuz fara sa fii sagetat de priviri taioase ori categorisit nesimtit sau chiar mai rau.
Care sa fie motivul (sau motivele) real/e ?

P.S. – haideti va rog frumos sa nu transformam acest topic intr-un „camp de batalie” si sa ne exprimam parerile intr-un mod civilizat/rational.
Va multumesc

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

nu poți intra cu câinele în aproape niciun magazin/mall/banca sau bar/pub.

Foarte bine. Nici eu n-aș intra într-o bancă sau într-o cafenea unde ba se usucă un câine de ploaie, ba dă din coadă pe poșeta nevestii.

De fapt, în vest, în Luxemburg și Olanda cel puțin, țări cu apă caldă cred eu, n-ai voie cu animale de companie în bănci, în instituții publice etc.

Să rămână frumos afară, unde de fapt stau câinii în țările cu apă caldă.

Dacă sunt câini de serviciu (pentru epileptici, orbi etc), bineînțeles că nu se opune nimeni.

#3
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
eu sunt de acord cu interzicerea patrupedelor. primu meu soc când am ajuns in italia intr-un oras obscur a fost data de sticlele de plastic aflate langa fiecare intrare a cladirilor de la strada. am aflat ca scopul lor era impiedicea urinarea cainilor. nu as dori sa ajungem o tara ca italia care creste caini in loc de copii!

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Problema are mai multe variabile. In magazine nu vad de ce ar fi interzis, da' in restaurante conducerea nu vrea sa riste niste fire de par in supa altui client. Acuma, cainele tau ii de talie mica din cate stiu, da' nu toti sunt asa, si nu poti sa zici "interzicem accesul cu caini mai mari decat..."

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Am inteles asta dar, care ar fi motivul/explicatia ?
De ce nu ai voie ?

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Asta mai ne lipsea, rahati si pisati de caini prin supermarketuri. Poate ca in tarile cu apa calda oamenii sunt mai civilizati, dar in Romania nu am vazut decat de 3-4 ori ca cineva sa stranga rahatii dupa propriul caine. Asta in ultimii 10 ani.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din ceea ce spui, nu e vb de crocodili, girafe sau balene, deci e vb de caini.

asadar, in orice circumstanta de spatiu public, ori mai aglomerat, in special mijloacele de transport in comun, sansa ca un caine mai zelos sa se repeada la cineva pt ca i s-a parut ceva, ca protejeaza pe cineva, ori ca efectiv nu-i place parfumul de la sapunul folosit la ultimul dus, se poate repezi si musca pe cineva. e atat de greu sa accepti lucrul acesta?

daca da, atunci de ce 99% din posesorii de patrupede, aproape ca te iau la bataie daca le mentionezi de botnita? de ce va alterati in asa hal cand vine vorba de a proteja pe restul ce nu au nici o treaba cu tine sau cu patrupedul in cauza? de ce nu folositi o cusca de transport cand situatia o cere?

asta e problema reala. nu are nimeni nimic cu voi, ci cu extremismul la care escaladeaza situatia ce voi o generati.

iar de magazine ... tie ti-ar place sa mergi la raft si sa vezi par de animale pe produse? sa mergi sa iei ceva de la vitrine si cand ajungi acasa sa le pui masa si sa umbli cu par de caine pe toata masa, ori pe felia de unt, ori pe orice bagi in gura? daca ai patruped si ti-ai asumat riscul, e alegerea ta si nu e treaba nimanui, insa de ce alegerea ta ar trebui realmente impusa si altora?

si doar ca info, pt ca presimt eu ceva, sunt iubitoare de animale. dar nu si de "animale"

Edited by Dany_Darke, 16 August 2019 - 15:21.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

 Naijax, on 16 august 2019 - 15:11, said:

Am inteles asta dar, care ar fi motivul/explicatia ?
De ce nu ai voie ?

Teama ca-si fac nevoile acolo, ca lasa par...

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
De pe la americani

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
animalul e animal, isi face nevoile pe unde apuca, le curg balele, lasa si par, potfi pottatori de diversi paraziti si boli
pun pariu ca ti-ar placea sa te uiti la un caine cum defecheaza in timp ce iti savurezi lingura de ciorba


in alta ordine de idei, in UK doar la Metro Bank am vazut ca te lasa cu cainele in interior, pt ca au si un mic spatiu amenajat, cu farfurie cu bobite samd, e doar marketjng, nu da nimeni doi bani pe tine, dar pe cainele tau

apoi romanul e sarac lipit, dezavantajul saraciei e ca te apuci sa cresti copii pe care sa-i stergi la fund, in speranta ca nu te vor lasa uitat printr-un azil, in "tarile civilizate", populatia prefera sa palpeze rahatul de caine, e mai usor de crescut si nici nu te trezeste la ora 2 din somn

deci cam asta e "problema", tarile "necivilizate" au alte prioritati decat cainii

imagineaza-ti ca la noi daca ai vreun handicap locomotor devii deja scursura societatii, nu te mai baga nimeni in seama
pe cand il tarile alea  civilizate, oamenii astia isi permit sa duca un trai normal, nu "o viata de caine"

Edited by gumball3000, 16 August 2019 - 15:28.


#11
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Ce ai face cu cainele la mall?

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Ce extremism ?
De ce folosim cuvinte care nu ar trebui sa apara intr-o astfel de discutie ?

Am vazut foarte multi parinti care isi pun copiliul sa faca treaba mica la colt de bloc, in parc sau pe margine de drum.
Asta este in regula ?

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 britneysbitch, on 16 august 2019 - 15:10, said:

Foarte bine. Nici eu n-aș intra într-o bancă sau într-o cafenea unde ba se usucă un câine de ploaie, ba dă din coadă pe poșeta nevestii.

De fapt, în vest, în Luxemburg și Olanda cel puțin, țări cu apă caldă cred eu, n-ai voie cu animale de companie în bănci, în instituții publice etc.

Să rămână frumos afară, unde de fapt stau câinii în țările cu apă caldă.

Dacă sunt câini de serviciu (pentru epileptici, orbi etc), bineînțeles că nu se opune nimeni.
Nici in Italia. Dar exista si localuri de alimentatie publica, unde sunt admise animalele. E drept, nu foarte multe si nu hipermarketuri ci doar restaurante sau cantine-restaurant. Si asa e civilizat.
Si nu iti dau dreptate cu autobusele, exista regulament clar care admite cainii si pisicile in mijloacele de transport in comun, e drept in anumita conditii si cu anumite restrictii, dictate de un minim nivel de civilizatie. Cauta pe net ce-a patit Marian Godina cu alpaca lui, Pedro.

Edited by myshyk, 16 August 2019 - 15:21.


#14
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 gumball3000, on 16 august 2019 - 15:17, said:

animalul e animal, isi face nevoile pe unde apuca si lasa si par
Scuza perfecta ca sa nu iti bati capul cu educatia si igiena cainelui!
La fel gandesti si despre copii ?

In rest de acord, cu lipsa acuta de educatie a oamenilor din Romania, nu mai e mult pana sa interzica si accesul copiilor!

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

 Naijax, on 16 august 2019 - 15:18, said:

Am vazut foarte multi parinti care isi pun copiliul sa faca treaba mica la colt de bloc, in parc sau pe margine de drum.
Asta este in regula ?

Aceste cazuri sunt exceptii si tine de lipsa de educatie a parintilor.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Sa nu uitam ca suntem intr-o societate a oamenilor. In care drepturile oamenilor primeaza. Cel putin asa cred :)).
Asa ca mi se pare de bun simt si normal ca in unele locuri sa fie permisa intarea animalelor, in unele, nu. Caci, pana la urma, daca e societate umana, daca patrupedul respectiv il poate deranja pe un om, trebuie sa primeze dreptul omului. Si ca sa nu fie conflicte de genul, e bine ca in unele locuri sa fie voie cu animale, in unele, nu.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Am citit ce a patit Marian Godina cu alpaca lui dar, aici vorbim de catei

Unde este regulamentul ala despre care vorbesti ?

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sincer nici eu nu m-as duce sa mananc intr-un restaurant in care la masa alaturata stau unii cu cainele pe scaun si il hranesc cu mancare din farfurie (ca asa fac majoritatea proprietarilor de animale) sau intr-un supermarket in care s-a plimbat cineva cu cainele printre rafturile de mancare.
cat priveste banci/magazine nealimentare/institutii e alegerea lor sa nu te lase cu cainele acolo, ca totusi nu e parc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate