Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Complex rezidential - posibilitate vanzare doar teren

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
banuj

banuj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.09.2006
Buna ziua!

M-ar interesa sa cumpar un teren intr-un complex rezidential in nordul Bucurestiului(Otopeni, Corbeanca, Buftea, Balotesti) cu toate utilitatile incluse, suprafata undeva pe la 1000m2.

Ce astfel de complexuri rezidentiale stiti in nordul Bucurestiului, ce ofera posibilitatea de a cumpara doar teren de la ei si de a construi case in regim propriu?

Intreb pentru ca din ce am vazut toate complexurile rezidentiale ce ofera si case, ofera foarte putin teren pe langa casa si m-ar interesa mai mult teren si posibilitatea de a construi casa cum imi doresc eu.

Multumesc.

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Dumbrava Vlasiei: https://forum.softpe...mbrava-vlasiei/
Am mai fost Luxor in Otopeni, dar s-a umplut. https://forum.softpe...rada-23-august/

Nu stiu daca mai au la Paradisul Verde ceva, in trecut vindeau si teren.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,202
  • Înscris: 22.05.2003
Stiu ce gandesti tu, dar acestea sunt de obicei accidente (ex teren e care nu s-a mai construit din diverse motive).
Terenul cu utilitati costa mult, iar in cartier rezidential costa de obicei extrem de mult si sunt foarte rare.

Romanul nu intelege ca trasul utilitatilor costa intre mult si enorm.

Civilizatia costa... mult.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017
Stiu pe cineva care sta in Good Morning Residence 2 (Balotesti). Avea cam 600mp curte iar lotul alaturat era al aceluiasi dezvoltator, dar din diverse motive nu a mai construit nimic si a dat posibilitatea celor din ansamblu sa cumpere terenurile alaturate. Multi au facut asta si au ajuns la curti de peste 1000mp.

#5
banuj

banuj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.09.2006

 Adm, on 16 august 2019 - 11:15, said:

Stiu ce gandesti tu, dar acestea sunt de obicei accidente (ex teren e care nu s-a mai construit din diverse motive).
Terenul cu utilitati costa mult, iar in cartier rezidential costa de obicei extrem de mult si sunt foarte rare.

Romanul nu intelege ca trasul utilitatilor costa intre mult si enorm.

Civilizatia costa... mult.

Nu, chiar ma intereseaza un cartier rezidential care ofera doar teren.
Motivele sunt exact legate de utilitati: nu vreau sa imi bat capul cu asa ceva si in plus ofera paza, ingrijire spatii comune etc.

Stiu de dumbravaVlasiei, doar ca nu au gaze si este cam departe si intr-o zona inundabila.

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Faptul ca nu au gaze e ultima grija la Dumbrava Vlasiei, cu tehnologia din secolul 21 si raportat la cat costa terenul si mentenanta cartierului.

Ansambluri rezidentiale organizate cum vrei tu si care vand (sau vindeau) teren sunt doar cele pe care ti le-am mentionat. Solutia care iti ramane este sa iei la parcurs toate zonele de interes si sa identifici o parcelare unde se gaseste aproximativ vrei tu. Nu vei gasi paza si amenajare teren, dar ai putea gasi restul. Sau o solutie mai buna, gandesc eu, este sa identifici un teren pe o strada in localitate care are utilitati. Dar incearca sa nu socotesti distanta in km ci in timp de parcurs, ca sa nu te pacalesti. Ideea cu "departe" e relativa si trebuie sa o accepti, pentru ca mai aproape s-a cam umplut.

O alta posibilitate este sa gasesti un dezvoltator mai mic care e la inceputul lucrarii si care sa-ti configureze terenul cum vrei.

In fine, o alta optiune de luat in calcul pentru cei mai priceputi tehnic este sa cauti o casa de vanzare care are teren mare.

#7
banuj

banuj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.09.2006

 bladhaund, on 16 august 2019 - 12:12, said:

Dar incearca sa nu socotesti distanta in km ci in timp de parcurs, ca sa nu te pacalesti. Ideea cu "departe" e relativa si trebuie sa o accepti, pentru ca mai aproape s-a cam umplut.


Multumesc mult pentru sfaturi. Da, asa e... "departe" inseamna timp mai mult si nu neaparat km.

Caut de ceva vreme un teren cu toate utilitatile in Otopeni si cu asemenea suprafata si nu prea exista scos la vanzare. (In partea de Odai unde exista terenuri putin mai generoase nu exista canalizare functionala).

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In partea de nord terenul e scump, cu utilitati se dubleaza pretul. Prea putini vand doar terenul dupa ce au tras utilitatile. Ce rost ar avea? Ii mai costa doar ridicarea constructiei (terenul si utilitatile costa aproximativ 20-30% din costul total, daca nu un pic mai mult, depinzand de dimensiune).

#9
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
In Corbeanca era Paladin Residence care facea asta intr-o vreme. Poti sa vezi cu ei daca mai au ceva disponibil.

#10
claudiu_manda

claudiu_manda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2008
Din cate stiu, pe langa cele deja enumerate, ar mai fi Bavaria Park, tot in Balotesti.

#11
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Daca-mi aduc bine aminte de la vizionare, exista aceasta posibilitate si in Cosmopolis (pe malul garlei).

Exprimarea a fost ceva de genul.
‘Putem sa va construim un duplex, daca mai gasiti o familie interesata, cu 350k’

Merita intrebat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate