Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cum sa faci vanzari in era GDPR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,708
  • Înscris: 30.08.2017
De ce consideri spam un email de la firma x la firma y cu conținut de genul: "buna ziua, sunt de la firma x si doresc sa discutam o colaborare" transmis pe o adresa afișată pe site? GDPR se preocupa de date cu caracter personal, adresa de contact a firmei sau persoanele de contact afișate pe site nu intră in această categorie. Teoretic persoanele de contact ar fi intrat in sfera GDPR pentru ca vorbim de afisarea de date cu caracter personal (nume, prenume). Insa acele persoane au semnat un acord GDPR cu compania la care lucreaza prin care compania are dreptul sa afiseze pe site numele lor in scopul reprezentarii in relatia cu clientii/partenerii.

Natural Person and Legal Person
Recital 14 of the GDPR states that the protection afforded by the GDPR applies to “natural persons, whatever their nationality or place of residence, in relation to the processing of their personal data.” Recital 26 further reiterates that “the principles of data protection should apply to any information concerning an identified or identifiable natural person.” The GDPR defines “an identifiable natural person” as “one who can be identified, directly or indirectly, in particular by reference to an identifier such as a name, an identification number, location data, an online identifier or to one or more factors specific to the physical, physiological, genetic, mental, economic, cultural or social identity of that natural person.”[3] Recital 14 specifically states that the GDPR does not cover “the processing of personal data which concerns legal persons and in particular undertakings established as legal persons, including the name and the form of the legal person and the contact details of the legal person.” Thus, the GDPR protects the personal data of identifiable human beings (“natural persons”) and excludes data related to non-human legal entities (“legal persons”).

https://www.lexology...cd-1415a45f99ca

Edited by george_alexandru, 07 August 2019 - 16:22.


#20
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 AlexEn, on 07 august 2019 - 15:45, said:

Conform reguilor forumului nu se discuta despre variante ilegale sau despre fentarea legii.
Daca asta doresti sa afli nu este aici locul potrivit.
Dar nu e vorba de fentarea legii sau chestiuni ilegale. Poate ca m-am explimat eu gresit. Vreau sa stiu doar cum fac alte companii, ce e legal sa fac, ce faceti voi in situatii de genul asta. Ca daca era vorba de fentare sau ilegal le dadeam mail dinala cu "daca nu raspunzi la acest mail inseamna ca esti de acord sa iti dam mailuri in continuare" cum am mai vazut.

#21
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 rex, on 07 august 2019 - 11:51, said:

GDPR-ul a aparut ca urmare a volumului foarte mare de spam si a vanzarii datelor clientilor intre firme.
dupa ce au introdus GDPR-ul, volumul de spam a scazut destul de mult, cel putin in europa.


Nu stiu in ce film ai vazut asta dar spamul din casutele mele se mentine la fel de vioi, chiar am incercat sa ma dezabonez de la un spammer, si mi-a bagat in fata vreo 10 pagini apasa aici, da click aici, esti sigur, GDPR, un cacat marca mUE

#22
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 george_alexandru, on 07 august 2019 - 16:13, said:

De ce consideri spam un email de la firma x la firma y cu conținut de genul: "buna ziua, sunt de la firma x si doresc sa discutam o colaborare" transmis pe o adresa afișată pe site? GDPR se preocupa de date cu caracter personal, adresa de contact a firmei sau persoanele de contact afișate pe site nu intră in această categorie. Teoretic persoanele de contact ar fi intrat in sfera GDPR pentru ca vorbim de afisarea de date cu caracter personal (nume, prenume). Insa acele persoane au semnat un acord GDPR cu compania la care lucreaza prin care compania are dreptul sa afiseze pe site numele lor in scopul reprezentarii in relatia cu clientii/partenerii.

Natural Person and Legal Person
Recital 14 of the GDPR states that the protection afforded by the GDPR applies to “natural persons, whatever their nationality or place of residence, in relation to the processing of their personal data.” Recital 26 further reiterates that “the principles of data protection should apply to any information concerning an identified or identifiable natural person.” The GDPR defines “an identifiable natural person” as “one who can be identified, directly or indirectly, in particular by reference to an identifier such as a name, an identification number, location data, an online identifier or to one or more factors specific to the physical, physiological, genetic, mental, economic, cultural or social identity of that natural person.”[3] Recital 14 specifically states that the GDPR does not cover “the processing of personal data which concerns legal persons and in particular undertakings established as legal persons, including the name and the form of the legal person and the contact details of the legal person.” Thus, the GDPR protects the personal data of identifiable human beings (“natural persons”) and excludes data related to non-human legal entities (“legal persons”).

https://www.lexology...cd-1415a45f99ca
Deci practici zici ca nu incalc nimic daca sunt de bun simt si le dau mail. Daca vor mai multe mailuri dau subcribe daca nu nu. Corect?

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,708
  • Înscris: 30.08.2017
Sfatul meu e sa dai email pe adrese de contact oficiale si daca nu primești răspuns sa nu mai dai altele. Cumpărat baze de contacte nu e ok, nu știi ce adrese sunt, pot fi personale si atunci intri la gdpr si e nasol.

#24
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 george_alexandru, on 08 august 2019 - 08:47, said:

Sfatul meu e sa dai email pe adrese de contact oficiale si daca nu primești răspuns sa nu mai dai altele. Cumpărat baze de contacte nu e ok, nu știi ce adrese sunt, pot fi personale si atunci intri la gdpr si e nasol.


De ce sa intre la GDPR? Interzice cacatul de gdpr sa oferi o informatie cuiva ? poate eu iti dau un email si iti spun ca am un produs care omoara gandacii 100% , daca vrei sa afli mai multe da click aici, cu ce ti-am lezat datele personale? chiar mi-ar placea sa aflu raspunsul

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,708
  • Înscris: 30.08.2017
Nu poti prelucra date cu caracter personal dacă nu ai acordul persoanei pentru a le folosi in temeiul pentru care s-a dat acordul.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Vreau sa stiu doar cum fac alte companii, ce e legal sa fac, ce faceti voi in situatii de genul asta.
Alte company au facut pana sa intre in vigoare acordul GDPR.
Cu 1-2 luni inainte de asta am primit mailuri in care mi se solicita sa le spun daca doresc sau nu sa mai primesc mailuri de reclama de la ei. Evident am raspuns NU la toate care veneau de la firmele care le cunosteam. Daca vreau sa cumpar ceva ii caut eu pe ei.

Asta e ideea GDPR - nu poti trimite reclame fara sa ai acceptul lor in scris.
E posibil inca sa poti trimite punctiform un mail in care sa ii intrebi daca doresc sau nu. Iar in cazul in care zic nu sa le stergi datele din baza ta de date.
La fel la inregistrarea pe un site se cere acordul ptr acet tip de mesaje - daca sebifeaza ca accepta e ok, daca nu, nu trebuei sa le trimiti nimic.
Si mai ales nu ai voie sa oferi datele care le ai tu catre alta firma fara acordul lor scris. Altfel te paste o amenda de te baga in faliment daca esti firmulita mica.

Si in general nu prea isi da nimeni acordul sa dai datele catre treti.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,708
  • Înscris: 30.08.2017
Nici mesaje punctuale nu merge...daca iti vine investigatie pe GDPR si se demonstreaza ca tu ai obtinut aceel adrese de email ulterior intrarii in vigoare a regulamentului si nu ai avut consimtamantul acelor persoane, e nasol.

#28
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Mie personal mi se pare de cacat masura asta, sa ma scuzati, majoritatea emailurilor sunt facut de forma: [email protected]  [email protected], [email protected], marea majoritate a emailurilor sunt create cu date aruncate la intamplare, de multe ori nici macar nu poti recupera adresa de email pentru ca la crearea ei ai folosit o data de nastere aiurea, pe care nu ti-o amintesti, si cu toate astea cacatul de gdpr spune ca este o data cu caracter personal, desi repet, multe sunt false,si daca intrebi 100 de oameni nu pot dovedi ca este emailul lor, si cand spun dovezi ma refer la formularul care trebuie completat la momentul cand iti faci adresa de email

Eu personal consider ca datele personale sunt Nume Prenume, CNP, adresa, serie numar CI Pasaport, Permis de conducere etc, adresa de email este prea generica sa fie denumita data cu caracter PERSONAL, si inca o chestie, eu am trimis la mai multe firme o cerere sa imi faca o oferta pentru un produs, pe principiul asta poate sa ma dea ala in in gat la gdpr ca i-am trimis un email pe care el nu il doreste, pentru ca nu ii place de mine, de numele meu, cam asta este rationamentul nu ?

Edited by karapok, 08 August 2019 - 09:13.


#29
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
false sau nu, hotchick sau nume.prenume sunt tot date personale, asa ca mars la munca cinstita si nu mai spama.

#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,708
  • Înscris: 30.08.2017

 karapok, on 08 august 2019 - 09:12, said:

eu am trimis la mai multe firme o cerere sa imi faca o oferta pentru un produs, pe principiul asta poate sa ma dea ala in in gat la gdpr ca i-am trimis un email pe care el nu il doreste, pentru ca nu ii place de mine, de numele meu, cam asta este rationamentul nu ?

Nu, GDPR nu are treaba cu datele persoanelor juridice. Vezi ca am scris mai sus despre asta.

Nu conteaza ca emailul se numeste hotchick69@ sau george.alexandru@, este vorba de faptul ca este o adresa de email a ta si poti fi identificat pe baza ei. Nu face nimeni legi de genul: daca e hotchick69 merge, daca e george.alexandru nu merge.

Edited by george_alexandru, 08 August 2019 - 09:31.


#31
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013
Am citit mult in 2 zile legat de GDPR si am ajuns la urmatoarele concluzii:

GDPR nu are treaba cu firmele si cu tot ce se intampla in mediul corporate. Ma rog, more or less.
La fel cum Cold Calling nu a fost inchis, nici Cold Emailing nu este inchis. El se poate folosit in continuare, cu cerintele urmatoare:
- buton de unsubscribe sau opt-out usor de folosit.
-explicatie de ce/ce/cum unde/pentru ce din parte celui care trimite.
-neluarea mai multor informatii decat foloseste. Daca nu folosesti adresa in vreun fel nu o lua si o folosi.

Deci se poate, GDPR nu priveste vanzarile in mediul online prin platformele pe care le are (e-mail, FB,Likedin, Instagram, ads etc) catre alte companii. Priveste doar B2C.

Daca nu sunteti de acord puteti sa ma injurati, multe surse dau treaba asta ce am zis-o aici.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Poate daca folosesti ceva adresa de mail generica - gen office@, comercial@...
Daca folosesti adresa de mail a cuiva din firma aia - adica mailul contine numele sau - atunci GDPR are treaba.

La multinationale e dezastru - n-ai voie sa treci pe facturi decat numele clientului daca e persoana fizica, si nu trebuie sa apara nume sau date ale celui care a intocmit - asta e un exemplu.

#33
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 eiffel, on 08 august 2019 - 14:08, said:

Poate daca folosesti ceva adresa de mail generica - gen office@, comercial@...
Daca folosesti adresa de mail a cuiva din firma aia - adica mailul contine numele sau - atunci GDPR are treaba.

La multinationale e dezastru - n-ai voie sa treci pe facturi decat numele clientului daca e persoana fizica, si nu trebuie sa apara nume sau date ale celui care a intocmit - asta e un exemplu.
Intr-un articol pe care l-am gasit era un exemplu valabil de genul "Hello Patrick" deci daca mailul este pe domeniul @companyx.com, inseamna ca GDPR nu se aplica.

Nu stiu, poate gresesc, parerile sunt impartite. O sa intreb pe cineva de la mine de la firma care e angajata chiar pe treaba asta de GDPR si revin cu un raspuns, poate mai ajuta si pe altcineva.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,899
  • Înscris: 15.06.2007

 karapok, on 08 august 2019 - 08:43, said:




Nu stiu in ce film ai vazut asta dar spamul din casutele mele se mentine la fel de vioi, chiar am incercat sa ma dezabonez de la un spammer, si mi-a bagat in fata vreo 10 pagini apasa aici, da click aici, esti sigur, GDPR, un cacat marca mUE
acuma , mai conteaza si ce rahat de client de email folosesti. Google chiar filtreaza grosul.  La yahoo e jalnic.  Daca ai email pe un domeniu privat .ro esti pe cont propriu.

 eiffel, on 08 august 2019 - 14:08, said:

Poate daca folosesti ceva adresa de mail generica - gen office@, comercial@...
Daca folosesti adresa de mail a cuiva din firma aia - adica mailul contine numele sau - atunci GDPR are treaba.

La multinationale e dezastru - n-ai voie sa treci pe facturi decat numele clientului daca e persoana fizica, si nu trebuie sa apara nume sau date ale celui care a intocmit - asta e un exemplu.
si atunci le da "cod marca" ca la puscariasi. Am fost angajat la o multinationala, si eram al 1356x -lea angajat. Cifra aia parca era CNP ul meu, aparea pe fluturas, pe cartela de acces, prin tot felul de documente interne. La adresa de email nu se trece numele complet, doar initiale sau silabe. Te cheama gheorge dinca ai cont de email gen [email protected]

 yulyk666, on 08 august 2019 - 11:14, said:

Am citit mult in 2 zile legat de GDPR si am ajuns la urmatoarele concluzii:

GDPR nu are treaba cu firmele si cu tot ce se intampla in mediul corporate. Ma rog, more or less.
La fel cum Cold Calling nu a fost inchis, nici Cold Emailing nu este inchis. El se poate folosit in continuare, cu cerintele urmatoare:
- buton de unsubscribe sau opt-out usor de folosit.
-explicatie de ce/ce/cum unde/pentru ce din parte celui care trimite.
-neluarea mai multor informatii decat foloseste. Daca nu folosesti adresa in vreun fel nu o lua si o folosi.

Deci se poate, GDPR nu priveste vanzarile in mediul online prin platformele pe care le are (e-mail, FB,Likedin, Instagram, ads etc) catre alte companii. Priveste doar B2C.

Daca nu sunteti de acord puteti sa ma injurati, multe surse dau treaba asta ce am zis-o aici.
GDPR inseamna si ca daca intru in primu hotel care imi iese in cale, nu pot afla cine este cazat in hotel , daca intreb la receptie. Si mi se pare normal.

Edited by tfmercedez, 08 August 2019 - 16:06.


#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,708
  • Înscris: 30.08.2017
Ce va depersonalizau acolo. Mi se pare ciudat sa se înlocuiască numele cu o codificare, parca nu as mai sta de vorbă cu oameni, ci cu HAL9000

#36
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 tfmercedez, on 08 august 2019 - 16:05, said:

acuma , mai conteaza si ce rahat de client de email folosesti. Google chiar filtreaza grosul.  La yahoo e jalnic.  Daca ai email pe un domeniu privat .ro esti pe cont propriu.

si atunci le da "cod marca" ca la puscariasi. Am fost angajat la o multinationala, si eram al 1356x -lea angajat. Cifra aia parca era CNP ul meu, aparea pe fluturas, pe cartela de acces, prin tot felul de documente interne. La adresa de email nu se trece numele complet, doar initiale sau silabe. Te cheama gheorge dinca ai cont de email gen [email protected]

GDPR inseamna si ca daca intru in primu hotel care imi iese in cale, nu pot afla cine este cazat in hotel , daca intreb la receptie. Si mi se pare normal.
Asta e GDPR for dummies. Nu e chiar asa de basic. Si oricum daca e receptionista fraiera ti le da, GDPR da dreptul legal sa ii dai in judecata. Nu e ca si cum te leaga de gura cand vrei sa intrebi. Sper doar sa fie okay daca esti in domeniu privat asa cum ai zis tu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate