Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

O gandire mai matura

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
27 răspunsuri în acest subiect

#1
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 506
  • Înscris: 21.03.2016
La viata mea nu am citit, doar cateva carti care erau necesare pentru scoala, dar nici pe acelea. Imi puteti da niste sugetii de carti, in care aceste carti imi pot schimba comportamentul fiind mai matur, iar vocabularul sa fie mai bogat, decat ii acum, deoarece in ultima perioada am inceput sa ma incurc atunci cand vorbesc, fiind nevoit sa-l repet de 2 ori cuvantul.( daca o pot zice in felul asta ) . Ceva carti sa fie intelese de un baiat de 20 de ani.

Editat de Munst, 06 august 2019 - 20:16.


#2
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.330
  • Înscris: 29.09.2011
Raul - Jan Guillou
Iti va arata cum violenta nu este raspunsul la nimic.
Dacă vrei să.ti imbogatesti vocabularul iți recomand Dostoievski, dar e foarte greu de citit pentru cineva la inceput de drum in ale lecturii.
Dar orice fel de carte vei citi iti va îmbogăți vocabularul si te va face să vezi si sa intelegi multe lucruri diferit fata de cum le vedeai înainte.

Editat de Gbr_smt, 06 august 2019 - 20:23.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.984
  • Înscris: 15.04.2019
"Capitalul", Marx

#4
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.507
  • Înscris: 22.12.2015
Stephen Hawking - A brief history of time
John Leslie - Universes

Asta daca te intereseaza aspecetele realmente interesante ale existentei umane si doresti sa intelegi raspunsurile la marile intrebari: timp, spatiu, locul nostru in Univers, creatie, inceput si sfarsit.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.149
  • Înscris: 07.11.2006

 Munst, on 06 august 2019 - 20:13, said:

La viata mea nu am citit, doar cateva carti care erau necesare pentru scoala, dar nici pe acelea. Imi puteti da niste sugetii de carti, in care aceste carti imi pot schimba comportamentul fiind mai matur, iar vocabularul sa fie mai bogat, decat ii acum, deoarece in ultima perioada am inceput sa ma incurc atunci cand vorbesc, fiind nevoit sa-l repet de 2 ori cuvantul.( daca o pot zice in felul asta ) . Ceva carti sa fie intelese de un baiat de 20 de ani.

Pai gramatica limbii romane,pentru inceput.
Apoi lecturi usoare,din alea recomandate pentru elevii claselor I-IV.Apoi te ridici cu nivelul si tot asa.
Sau ai cumva impresia ca doar cateva carti te vor ajuta?
Si inca ceva,Fa rost si de un dictionar de calitate,sa-l ai la indemana cand citesti ca sa poti cauta cat mai repede intelesul cuvintelor pe care nu le intelegi.

#6
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.023
  • Înscris: 01.05.2004

 Munst, on 06 august 2019 - 20:13, said:

La viata mea nu am citit, doar cateva carti care erau necesare pentru scoala, dar nici pe acelea. Imi puteti da niste sugetii de carti, in care aceste carti imi pot schimba comportamentul fiind mai matur, iar vocabularul sa fie mai bogat, decat ii acum,
Nu titlurile cărților sunt importante ci numărul lor :D

După vreo 1000 de cărți citite sigur o să ai ce-ți dorești - vocabular mai bogat iar dacă mai și și încerci să le înțelegi o să ți se schimbe și comportamentul.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.708
  • Înscris: 30.08.2017

 Munst, on 06 august 2019 - 20:13, said:

La viata mea nu am citit, doar cateva carti care erau necesare pentru scoala, dar nici pe acelea. Imi puteti da niste sugetii de carti, in care aceste carti imi pot schimba comportamentul fiind mai matur, iar vocabularul sa fie mai bogat, decat ii acum, deoarece in ultima perioada am inceput sa ma incurc atunci cand vorbesc, fiind nevoit sa-l repet de 2 ori cuvantul.( daca o pot zice in felul asta ) . Ceva carti sa fie intelese de un baiat de 20 de ani.

Citeste ceva ce iti place, ce te captiveaza, ca sa iti doresti sa citesti cat mai mult. Altfel, va fi ca la scoala, vei citi in sila pana cand nu vei mai citi.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.069
  • Înscris: 20.10.2015

 Munst, on 06 august 2019 - 20:13, said:

La viata mea nu am citit, doar cateva carti care erau necesare pentru scoala, dar nici pe acelea. Imi puteti da niste sugetii de carti, in care aceste carti imi pot schimba comportamentul fiind mai matur, iar vocabularul sa fie mai bogat, decat ii acum, deoarece in ultima perioada am inceput sa ma incurc atunci cand vorbesc, fiind nevoit sa-l repet de 2 ori cuvantul.( daca o pot zice in felul asta ) . Ceva carti sa fie intelese de un baiat de 20 de ani.

Pisica in cizme

#9
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.507
  • Înscris: 24.03.2018

 george_alexandru, on 06 august 2019 - 20:37, said:

Citeste ceva ce iti place, ce te captiveaza, ca sa iti doresti sa citesti cat mai mult. Altfel, va fi ca la scoala, vei citi in sila pana cand nu vei mai citi.

Chiar, de ce n-ai incepe cu ceva "usor" - o aventura, o capa si spada - si inaintezi. Jules Verne, Constantin Chirita, Michel Zevaco, Rodica Ojog Brasoveanu, Karl May, Walter Scott, Agatha Christie, Radu Tudoran...

Editat de Piscopescu, 06 august 2019 - 21:09.


#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.929
  • Înscris: 08.01.2018
legendele olimpului :)

#11
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.007
  • Înscris: 13.07.2014
Felicitari pentru initiativa. Multi care sunt in situatia ta se complac si sunt multumiti de nivelul lor.

#12
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 768
  • Înscris: 07.06.2019
mie imi vin in minte cartile de aventuri.
o lectura usoara care "te prinde".
poti incepe cu cele "western" ale lui Karl May.
a fost contemporan cu cei care au "facut" USA cu pistolul.

Editat de benetusseryo, 06 august 2019 - 21:54.


#13
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 29.462
  • Înscris: 29.07.2013

 benetusseryo, on 06 august 2019 - 21:52, said:

poti incepe cu cele "western" ale lui Karl May.
a fost contemporan cu cei care au "facut" USA cu pistolul.

Nu stiu daca cunosti dar Karl May n-a pus in viata lui piciorul pe pamant american!  Posted Image

Editat de argonaut, 06 august 2019 - 22:20.


#14
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.507
  • Înscris: 24.03.2018
"In 1902, May did receive a Doctor honoris causa from the Universitas Germana-Americana, Chicago for Im Reiche des Silbernen Löwen ("In the Realm of the Silver Lion.")[6] In 1908, Karl and Klara May spent six weeks in North America. They travelled through Albany, New York, Buffalo, New York, the Niagara Falls and visited friends in Lawrence, Massachusetts. May was inspired to write Winnetou IV."

https://en.wikipedia...May#Later_years

Editat de Piscopescu, 06 august 2019 - 22:39.


#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005

 jimi91, on 06 august 2019 - 21:21, said:

legendele olimpului Posted Image
In sfarsit da si jimi un raspuns mai la obiect. Dar jimi, care din ele...zei sau eroi ? :). Le-am citit cand eram copil... fabuloase in adevaratul sens al cuvantului plus ca iti imbogatesti cunostintele despre mitologia greaca iar personajele sunt destul de raspundite in lume.

Daca tot e sa recomand ceva pentru inceput, ar fi Jules Verne. "20 000 de lege sub mari" m-a fascinat. La fel si "O calatorie spre centrul Pamantului".

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

 dcr, on 06 august 2019 - 20:28, said:

Nu titlurile cărților sunt importante ci numărul lor Posted Image

După vreo 1000 de cărți citite sigur o să ai ce-ți dorești - vocabular mai bogat iar dacă mai și și încerci să le înțelegi o să ți se schimbe și comportamentul.
Asta in conditiile in care si intelege ce citeste. Ca daca nu, iese din el doar un papagal care repeta ce-a citit, indiferent daca se potriveste sau nu

#17
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.705
  • Înscris: 14.02.2019
Strict pt vocabular citești. Chiar si articole din ziare deși acolo se cam folosesc doar cuvinte din nucleul vocabularului.
Apoi diversifici lecturile. Nu te arunca la chestii specializate. Un inginer are un vocabular, un medic altul, un avocat altul.
Pt dicție citește cu voce tare.
Pentru îmbunătățirea dicției si retoricii citește cu voce tare un text pe care îl înțelegi.
Nu e o prostie,creierul uman se dezvoltă și din lucruri care ți se par irelevante.
Vei vedea că, în timp, vei putea construi fraze din ce în ce mai lungi și mai coerente.
Baftă.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.193
  • Înscris: 19.09.2005

 Munst, on 06 august 2019 - 20:13, said:

La viata mea nu am citit...
kindle.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate