Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cost casa 80mp bca,preturi 2019

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 Baxon, on 07 august 2019 - 13:35, said:

Vorbesti si tu sa nu dormi . Eu am 50 cm de vata in mansarda si obloane de lemn la ferestre si cand afara is 30+ de grade , inauntru nu depaseste 22 de grade ,
P.S. Nu am A/C ca nu-l  suport .

Am inteles, deci dupa opinia ta 30 = 50. Acum ma duc sa ma culc.

PS: e caz deosebit cand vezi izolatie de 30, nu mai zic de 40 sau 50.

PPS: ma indoiesc foarte tare de ceea ce spui, eu am 20cm pe pereti, 40 in pod si cand erau afara 31-32 de grade la PARTER erau 25, deci las-o ca macane.

Edited by Bylly00, 07 August 2019 - 17:21.


#38
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019

 Baxon, on 07 august 2019 - 15:01, said:

Explica de ce e prost momentul ?
de ce e prost?
cum de ce ? ca e cerere mare de muncitori acum, si preturile sunt si duble

 Baxon, on 07 august 2019 - 13:31, said:

Asta-i din putul gandirii !!
............

ai 2 motive pt  care fundatia la p e mai scumpa decat la P+1

1 intindere mai mare adica beton mai mult la suprafata utila identica
2 la o casa P+1 sau P+2 grinzile de la etaje au rol in a contracara neuniformitatea de tasare a solului, adica cam ce face fundatia

fundatia se face pana la un strat de pamant cu o tasare destul de solida incat sa poata contracasa diferentele de tasare care sunt date de greutatea constructiei si de structura ei;
la o cladire mai inalta, contracararea neuniformitatii creste intrucat ai mai multe elemente de rezistenta pe aceeasi arie, cum ar fi grinzile, iar adancimea se face doar pentru a contracara tasarea generala data de greutate

fundatia la o casa p din zidarie nu este mai mica decat la o casa P+1; nu am normative, insa asa este logica

Edited by conu71, 08 August 2019 - 08:40.
jigniri


#39
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019
cam ai dreptate aici,am vzt un studiu pe la tv ca avem deficit de meseriasi,si aia care sunt meseriasi cer mult!

nu am alta varianta,daca nu fac asta acum,mai tarziuse poate sa nu mai dispun de banii astia!

#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ba , le intorci ca la Braila . De scumpa , clar ca e mai scumpa dar nu trebuie mai rezistenta cum tu ai scris :

 Miclaus_21, on 06 august 2019 - 17:31, said:

la casa p trebuie sa ai fundatia mai rezistenta decat la P+1, inginerul lui peste
Si nu mai jigni .....

 Bylly00, on 07 august 2019 - 17:20, said:

PPS: ma indoiesc foarte tare de ceea ce spui, eu am 20cm pe pereti, 40 in pod si cand erau afara 31-32 de grade la PARTER erau 25, deci las-o ca macane.
Daca stai cu usile/ ferestrele din bataia soarelui , larg deschise , e normal insa aerisirea se face dimineata devreme nu ziua cand soarele dogoreste .
P.S. Dac te indoiesti vezi sa nu ramai indoit Posted Image

Edited by conu71, 07 August 2019 - 19:18.
raspuns la jignirea de mai sus. baxon, te rog nu raspunde cu o jignire la alta jignire. dai raport si atat, te rog.


#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am inteles dar e greu sa ma abtin cand vad ce mincinos este si nu doar pe topicul asta din pacate .

#42
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

 Miclaus_21, on 07 august 2019 - 17:45, said:

cum de ce ? ca e cerere mare de muncitori acum, si preturile sunt si duble

Nauz ca o face omu' cu carca lui?

 alex_001, on 06 august 2019 - 13:47, said:

Nu vreau  firma de constructii, vreau o echipa cu un meserias sau doi, restul sa fie ajutor din partea mea si a catorva prieteni, pentru economie de bani.


#43
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 Bylly00, on 07 august 2019 - 13:12, said:

Adicaaaaa... nu vei muri de cald daca izolezi bine? Eu am simtit-o pe propria piele in mai multe mansarde + ce se mai plange lumea pe forum.
Da, daca izolezi mai bine nu vei muri de cald. Eu am izolatia de 30 cm la mansarda.

#44
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 Baxon, on 07 august 2019 - 15:01, said:

Explica de ce e prost momentul ?

eu sper ca tu glumesti totusi, nu?

Edited by mmmgigi, 08 August 2019 - 07:47.


#45
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Hai zi de ce nu tot te fofila cu raspunsul - tipic cand arunci vorbe si nu mai stii cum s-o scalzi ..

#46
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 alex_001, on 07 august 2019 - 09:53, said:

care sunt complicatiile care pot aparea la o mansarda? si ce imi recomanzi sa fac?
asa, pe fuga:
- iluminat - lucarne sau veluxuri. cooostaaaa.... si nu-s usor de facut. si fara experienta... doar daca faci acoperis in doua ape, cu timpane.
- lemnaraie - la mansarda vei avea deschideri mai mari intre popii care sustin capriorii, vei avea nevoie de capriori mai zdraveni si VA TREBUIE SA GANDESTI FOARTE BINE PERETII, CA SA STII UNDE PUI POPII, DE ASA NATURA CA NU SE VOR LASA CAPRIORII.
- izolatie - vezi ce grosimi se vehiculeaza la vata. fa un exercitiu mental, cum montezi vata aia. nu e usor deloc.... ba chiar e foarte greu. asta, legat de urmatorul punct
- rigips - o sa ti se faca rau cand o sa vezi cat costa elementele de structura.... grilajul pt rigips trebuie pus inainte de vata, si sa vezi ce misto e sa bagi vata printre CD-uri si UD-uri
- folie anticondens, folie antivapori.... de care folie pui? ce unghi are acoperisul tau? ce invelitoare pui? ca folia depinde de asta. arunca un ochi la preturi.... daca vrei tigla.... au mama mea. Doar tabla faltuita sau sindrila bituminoasa. tabla faltuita necesita o aerisire speciala pentru mansarda, sindrila bituminoasa necesita o astereala speciala....
- pazie, sageac, pluviale - acoperisul mai inalt cel mai probabil va necesita sa folosesti schele. incearca sa-ti faci un scenariu, sa vezi cat costa schelele, inchiriate sau facute din lemn....

si tot asa. economia facuta la fundatie s-ar putea sa fie depasita de costurile cu acoperisul mansardei.
Nu zic nu. Zic sa te documentezi bine, si sa alegi in cunostinta de cauza!
In plus. Casa scarii iti fura o camera!


#########################

Coane, muta-l frate la jurnale....

Edited by conu71, 08 August 2019 - 09:02.
il mai lasam. omul nici proiect nu are


#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Folia anticondens sau antivapori e acelasi lucru Posted Image ; folia de difuzie e diferita .
Ferestrele de mansarda nu mai sunt asa de scumpe cum erau acum 20 de ani .
Dpmdv , peretii interiori ii faci din zidarie BCA , nu te complici cu popi si gips carton + termoizolatie ca sa atenuezi zgomotul dintre camere ( sa nu auzi basinile dintr-o camera in alta ).
Sindrila bituminoasa nu necesita o astereala mai speciala ( despre ce vorbesti ? )
In rest de acord , este nevoie de un strat de termoizolatie gros minim 40 cm vata bazaltica - asta aduce costuri suplimentare la structura si materiale .

@ OP Daca faci o casa , fa-o bine din prima ca mai tarziu nu vei putea corecta neajunsurile decat cu costuri uriase .

Edited by Baxon, 08 August 2019 - 08:50.


#48
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 Baxon, on 08 august 2019 - 08:26, said:

Hai zi de ce nu tot te fofila cu raspunsul - tipic cand arunci vorbe si nu mai stii cum s-o scalzi ..

Hai sa facem altfel. Explica-mi tu de ce acum este bun momentul sa construiesti :)

#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 mmmgigi, on 08 august 2019 - 09:59, said:


Hai sa facem altfel. Explica-mi tu de ce acum este bun momentul sa construiesti Posted Image
Nu facem altfel . Tu ai facut o afirmatie si te-am rugat sa aduci argumente . Fa-o sau cereti scuze pt prostiile debitate !

#50
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

 viotl, on 08 august 2019 - 08:33, said:

asa, pe fuga:
- iluminat - lucarne sau veluxuri. cooostaaaa.... si nu-s usor de facut. si fara experienta... doar daca faci acoperis in doua ape, cu timpane.
- lemnaraie - la mansarda vei avea deschideri mai mari intre popii care sustin capriorii, vei avea nevoie de capriori mai zdraveni si VA TREBUIE SA GANDESTI FOARTE BINE PERETII, CA SA STII UNDE PUI POPII, DE ASA NATURA CA NU SE VOR LASA CAPRIORII.
- izolatie - vezi ce grosimi se vehiculeaza la vata. fa un exercitiu mental, cum montezi vata aia. nu e usor deloc.... ba chiar e foarte greu. asta, legat de urmatorul punct
- rigips - o sa ti se faca rau cand o sa vezi cat costa elementele de structura.... grilajul pt rigips trebuie pus inainte de vata, si sa vezi ce misto e sa bagi vata printre CD-uri si UD-uri
- folie anticondens, folie antivapori.... de care folie pui? ce unghi are acoperisul tau? ce invelitoare pui? ca folia depinde de asta. arunca un ochi la preturi.... daca vrei tigla.... au mama mea. Doar tabla faltuita sau sindrila bituminoasa. tabla faltuita necesita o aerisire speciala pentru mansarda, sindrila bituminoasa necesita o astereala speciala....
- pazie, sageac, pluviale - acoperisul mai inalt cel mai probabil va necesita sa folosesti schele. incearca sa-ti faci un scenariu, sa vezi cat costa schelele, inchiriate sau facute din lemn....

si tot asa. economia facuta la fundatie s-ar putea sa fie depasita de costurile cu acoperisul mansardei.
Nu zic nu. Zic sa te documentezi bine, si sa alegi in cunostinta de cauza!
In plus. Casa scarii iti fura o camera!


#########################

Coane, muta-l frate la jurnale....


am mai vb cu cineva in dimineata asta,mi-a spus cam acelasi lucru! este complicat cu mansarda. mai bine fac pereti si pun ceva osb mai gros ,ranforsat cu ceva bile de lemn si am mai putine batai de cap!  
Acuma,pentru ceva cu etaj, trebuie fundatie mai zdravana,sau este aceiasi ca pt ceva cu mansarda.

cam ce inaltime trebuie sa aiba peretii,care este inaltimea minima?

vad ca vb in cunostinta de cauza,asa ca te rog sa comentezi mai mult. ai dat cel mai concret rasp.

si inca ceva,daca pun osb in loc de placa de beton,cum pot sa il izolez?

#51
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cred ca inaltimea libera minima pentru o camera de locuit este 2.5m. Oricum asta ar fi un minim de bun simt zic eu, altfel simti ca esti intr-un bordei.

Daca faci planseul de lemn in loc de beton ai structura din lemn pe care vii cu structura pentru tavanul de rigips. Tot golul acela care iti rezulta il folosesti pentru instalatia electrica si il umpli cu vata + folie anticondens. Aici e si un mic schepsis pentru ca in general vei gasi lemn verde, care se va usca si in timp apar crapaturi la nivelul tavanului. Asta e vazut de mine la 2 cunoscuti + pe forum. Nu e neaparat sa se intample asa, dar exista riscul acesta.

Diferente ar trebui sa fie intre fundatii, dar daca te duci la un proiectant copy-paste 99% iti va da aceeasi fundatie si pt p+m si pt p+1 in ideea sa fie acoperitoare solutiile. Deci prea mult nu vei cheltui in plus la fundatie din cauza ca ai etaj in loc de mansarda.

Lucruri de luat in calcul la inaltimea libera - tavanul de rigips coboara cu un minim de 4-6cm, sapa ce vine peste placa de beton te mai inalta si ea cu 5-6cm, plus finisajul podelei inca 1-2cm. Deci daca vrei 2.6m inaltime libera, la rosu ar trebui sa ai 2.7 m -2.75 m . Acum e prematur sa discutam dar vezi ca inaltimile astea iti afecteaza si dispunerea treptelor, deci trebuie bine gandite de la inceput.

Edited by Bylly00, 08 August 2019 - 10:38.


#52
alex_001

alex_001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.03.2019

 Bylly00, on 08 august 2019 - 10:36, said:

Cred ca inaltimea libera minima pentru o camera de locuit este 2.5m. Oricum asta ar fi un minim de bun simt zic eu, altfel simti ca esti intr-un bordei.

Daca faci planseul de lemn in loc de beton ai structura din lemn pe care vii cu structura pentru tavanul de rigips. Tot golul acela care iti rezulta il folosesti pentru instalatia electrica si il umpli cu vata + folie anticondens. Aici e si un mic schepsis pentru ca in general vei gasi lemn verde, care se va usca si in timp apar crapaturi la nivelul tavanului. Asta e vazut de mine la 2 cunoscuti + pe forum. Nu e neaparat sa se intample asa, dar exista riscul acesta.

Diferente ar trebui sa fie intre fundatii, dar daca te duci la un proiectant copy-paste 99% iti va da aceeasi fundatie si pt p+m si pt p+1 in ideea sa fie acoperitoare solutiile. Deci prea mult nu vei cheltui in plus la fundatie din cauza ca ai etaj in loc de mansarda.

Lucruri de luat in calcul la inaltimea libera - tavanul de rigips coboara cu un minim de 4-6cm, sapa ce vine peste placa de beton te mai inalta si ea cu 5-6cm, plus finisajul podelei inca 1-2cm. Deci daca vrei 2.6m inaltime libera, la rosu ar trebui sa ai 2.7 m -2.75 m . Acum e prematur sa discutam dar vezi ca inaltimile astea iti afecteaza si dispunerea treptelor, deci trebuie bine gandite de la inceput.

am inteles.

ceva sfaturi in legatura cu fundatia? cu oamenii care o fac?

banuiesc ca tu ai facut o casa,ai rasp destul de concret si detaliat .

stiu ca o sa am pierderi de bani ,adica chestii neprevazute si bani (poate) aruncati aiurea. eu asta incerc sa evit sau aduc la minim. asa ascult orice sfat si opinie de la voi,mai ales de la cei care au trecut prin asta si stiu ce inseamna!

#53
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 alex_001, on 08 august 2019 - 11:37, said:

banuiesc ca tu ai facut o casa,ai rasp destul de concret si detaliat .
https://forum.softpe...8#entry24930172
Vezi ca e secret, nu stie nimeni, sa nu spui nimanui ca stii de la mine.
Posted Image

####################################

Cam cand planuiesti sa te apuci?

Pentru ca, la nivelul de cunostinte pe care le ai e destul de greu sa alegi un proiect realizabil in conditiile si la costurile pe care ti le doresti. sa cheltui 12 k doar de dragul de a te apuca nu e greu, e simplu tare. Dar, asa cum zicea si Billy parca, e important sa stii ce iti doresti la final, ca sa stii cum proiectezi, pentru ca anumite elemente nu mai pot fi refacute si dupa aia plangi. Si cheltui, si pierzi timp. Mult. Muuuult.

Edited by viotl, 08 August 2019 - 12:29.


#54
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Scurgeri de informatii de la nenea Vio (vio leaks) :)) Da, am facut-o, mai am putin si ma mut. Deci vorbesc in cunostinta de cauza. Cauta pe aria jurnale si mai citeste cu ce probleme se confrunta oamenii care construiesc, acolo ai informatii la prima mana si unele destul de recente.

Legat de cheltuieli neprevazute mai pune un 10-15% minim.

Iti spun asa: decat sa preiau o casa de la rosu si sa o duc la cheie mai bine fac 10 case la rosu. De aici ar trebui sa intelegi ca la rosu e o etapa usoara, unde ai control foarte bun al bugetului. Ai materiale putine, usor de gestionat. Doar sa nu dai peste o echipa de nemernici care isi bat joc. La tine inteleg ca nu prea e cazul intrucat o sa pui umarul serios, deci mai putine sanse ca dorel sa isi bata joc daca esti si tu cot la cot cu el acolo.

Dupa cum spuneam, un proiectant in mintile lui iti va da un estimativ foarte apropiat cel putin pentru etapa rosu (mai incolo el nu are de unde sa stie ca tu pui usi de 300 de lei sau de 3000 de lei sau piatra de 200 lei mp sau gresie de 20 lei mp). Ca sa intelegi ca este o stiinta exact e suficient sa iti spun ca sunt oameni care asa isi castiga painea (devizori), niste tehnicieni care calculeaza pe baza proiectelor necesarul cantitativ si tu, beneficiarul, primesti la sfarsit o lista cu x mc de beton la fundatie, y la placa, 10 mc lemn pe cofraj, 100kg cuie, etc.

Deci daca ai astea deja cam stii cat te costa materialele, apoi vezi cu mana de lucru cum rezolvi si ai un control bun al bugetului.

Dar nu despre asta te avertizez eu, ci despre costurile ce urmeaza. Dupa aia e calvarul. Instalatii, termosistem, finisaje, usi, tamplarie, etc... acolo se aduna sume serioase. Tu probabil ca te gandesti sa faci structura pentru ca "cine stie ce preturi vor fi in viitor". Adevarat ca nu iti poate garanta nimeni ca la anul nu va costa manopera dublu, dar hai sa fim totusi cu picioarele pe pamant. E rezonabil sa crezi ca trendul de crestere al preturilor in constructii se va mai mentine pentru ca sunt multi factori la mijloc, dar nici sa blochezi niste bani intr-o structura pe care sa nu o folosesti si terminic decat peste n ani nu e bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate