Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Proiectoare de ceata aprinse ziua

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,733
  • Înscris: 29.10.2017
Teorii inutile..ca deranjeaza, ca nu deranjeaza. Ideea e ca prostimea nu o dresezi decat cu biciul, adica prin amenzi/retinut talonul
In Romania ar trebui sa se dea amenzi pe banda rulanta si sa se retina taloane pentru mers cu proiectoarele cand nu e ceata, pentru mers ziua cu farurile stinse (masinile fara drl), pentru folie ilegala, pentru faruri dereglate care bat aiurea, becuri arse, xenon/led aftermarket

#38
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Niște idioți care ori nu știu ce butoane au în bord.  Tot felul de tătăici, mămăi și șoferi de duminică. Orbeți.
Sau cocalari care au impresia  că așa le arată cazanu mai tuling.

Ar fi de adăugat și animalele care n-au ăia 15 lei cât morții lor costă un bec auto și merg ba cu faza lungă ba cu ele dereglate ba cu unul pe scurtă unul  pe lungă de te disperă.
Și retardații care aprind ceața și pe spate ziua-n amiaza mare.

Uneori sunt la un pas mic mic mic de a mă da jos și a-l lua pe un idiot din ăsta care merge cu proiectoarele aprinse ziua și să-l dau cu capu de proiector până îl dor ochii.

Nu mai vorbiți aici de DRL că nu trebuie să fii savant în fizică cuantică să-ți dai seama când e DRL și când e un bizon.

#39
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 underb, on 04 august 2019 - 12:53, said:

Ziua prefer sa vad proiectoare decat sa nu vad nimic. Serios vorbind, in lumina puternica de vara, niste proiectoare nu deranjaza decat piticii din capul unora.
Hate-ul asta pe proiectoare e ceva invatat, cum e si hate-ul pe caps lock, pe masinile murdare si alte 1000 de exemple de hate random, preluat din gura in gura.
PS. De fapt as prefera sa ii vad. Mai bine.

Pai daca nu vezi nimic ziua problema e la tine, fara suparare. Vrei sa spui ca ala e mai vizibil ziua in amiaza mare daca are proiectoarele aprinse? Sau noaptea daca are faza scurta + proiectoare, il vezi si mai bine nu? Eventual sa aiba far portuar pe masina.

Nu e hate preluat, pur si simplu sunt din ce in ce mai multe încălcări ale legislatiei si te saturi, mai ales daca stai in București.

Stii cum se aduna intr-o zi de 100km prin București astia care fac nimicuri gen:lumini necorespunzatoare, nu dau semnal, baga avarii unde ii taie capul, opresc/parcheaza in banda de circulatie, nu iti dau prioritate, conduc cu viteza mult prea mica...crede-ma ca la final de zi ai 0 toleranta.

#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 stalker2142, on 05 august 2019 - 06:52, said:

pentru mers ziua cu farurile stinse (masinile fara drl)

Dacă e să ne căcăm pe noi, s-o facem până la capăt. În legislația rutieră nu există termenul "drl". Există doar lumini de întâlnire, iar alea înseamnă fază scurtă, indiferent dacă ai beculețe care ți se aprind odată cu motorul sau nu. Așa că și tu, dacă mergi doar cu drl-urile aprinse, încalci legislația fix ca ăla care merge fără niciun far aprins.

 mannyx92, on 05 august 2019 - 10:16, said:

crede-ma ca la final de zi am 0 toleranta.

Pentru că nu toată lumea se fixează pe aceste 'probleme existențiale" așa cum o faci tu. Majoritatea le ignoră, iar pentru ei traficul se desfășoară în condiții normale, indiferent de faruri de ceață, ăia care nu semnalizează, sau ăia opriți pe unde apucă. Viața e stresantă din multe alte motive. Ar trebui să fiu tâmpit să mă stresez că merge Gheorghe cu farurile de ceață aprinse.

#41
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,733
  • Înscris: 29.10.2017

 SmurfK, on 05 august 2019 - 11:25, said:

Dacă e să ne căcăm pe noi, s-o facem până la capăt. În legislația rutieră nu există termenul "drl". Există doar lumini de întâlnire, iar alea înseamnă fază scurtă, indiferent dacă ai beculețe care ți se aprind odată cu motorul sau nu. Așa că și tu, dacă mergi doar cu drl-urile aprinse, încalci legislația fix ca ăla care merge fără niciun far aprins.

eu nu am drl-uri oricum dar este gresit ce afirmi
https://legestart.ro...culatia-diurna/
prin care se adaugă la sfârşitul frazei sintagma “sau luminile pentru circulația diurnă”. :)

#42
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,308
  • Înscris: 05.08.2015

 waterman, on 05 august 2019 - 10:02, said:

Și retardații care aprind ceața și pe spate ziua-n amiaza mare.

Ceata pe spate ziua mai e cum mai e dar noaptea e crima; iti fac ochii ca la melc pana-i depasesti.

Eu, dupa ce depasesc unul d-asta - desigur, are si proiectoarele aprinse, ii fac on/off din lampa de ceata poate-poate se prinde.

 SmurfK, on 05 august 2019 - 11:25, said:

Ar trebui să fiu tâmpit să mă stresez că merge Gheorghe cu farurile de ceață aprinse.

Daca Gheorghe merge pe nu stiu care drum si nu se intersecteaza cu mine, nu ma stresez

Dar daca Gheorghe foloseste incorect luminile cand suntem pe acelasi drum, mai ales noaptea, imi pune mie viata in pericol.

Edited by Mount_Yerrmom, 05 August 2019 - 12:10.


#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Se pare că la noi

Quote

merge bre și așa cu ce te deranjează pe tine ?


Gizăse

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012
io zic că se merge cu faruri de ceață din cauza:
1. mentalității de SĂRĂNTOC, moștenită din bătrâni!
„...păi mai bine merg cu astea, că dacă se ard, noaptea am faza scurtă..., DAAAR dacă merg ziua cu faza scurtă, CE DRAKKU mă fac seara??? :o
2. cum bine zice alt coleg: că sunt destui prostovani, care nu-și cunosc utilitatea butoanelor din bord (iar asta o știu și dintr-un exemplu cu un șofer pe care l-am lăsat să mă depășească - că mă orbea cu faza scurtă, iar norocul a făcut că l-am ajuns la o barieră; l-am întrebat de ce nu-și reglează farurile, el îmi zice că o s-o facă la service, iar io i-am lăsat farurile în jos din bord, la care el îmi zice: aaa, de-aia e rotița aia? că am dat de ea sus-jos-sus, dar n-am văzut efectul!!! :) )

dar tot atât de bine, sunt de acord să vad fraieri cu faruri de ceață decât proști făr-de nicio lumină!!!

#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 waterman, on 05 august 2019 - 10:02, said:

Uneori sunt la un pas mic mic mic de a mă da jos și a-l lua pe un idiot din ăsta care merge cu proiectoarele aprinse ziua și să-l dau cu capu de proiector până îl dor ochii.
Niste sedinte de anger management ti-ar prinde bine.

#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci în loc să educăm proștii mai bine fac eu terapie să rezist la nesimțire ?

#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu e bine nici sa-ti faci dreptate cu pumnul. Avem si categoria asta pe drumurile patriei. Cu multi adepti.

#48
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 mannyx92, on 04 august 2019 - 09:34, said:

Oameni buni, am o mare nelamurire: de ce dracu ai merge ziua, in conditii perfecte de vizibilitate (soare) cu proiectoarele aprinse?? Oricum nu te ajuta absolut deloc.
Efectiv a ajuns sa ma zgarie pe ochi cand vad cate unul din asta (in ultima vreme ff multi).
Culmea e ca azi am vazut chiar o masina de la Politia Rutiera mergand strict cu proiectoarele de ceata aprinse (soare afara).
Fiecare a ajuns sa conduca cum il taie capul in tara asta a lui Papura Voda. Nu zic ca ar fi ceva extrem de grav, care m-ar afecta pe mine ca participant la trafic, dar ca idee, ca logica umana, de ce dracu le-ai aprinde ziua cand e soare?

Noaptea nu mai zic, ca deja e obicei ca minim 50% din cei intalniti in trafic, pe langa faza scurta sa aiba si proiectoarele aprinse; e sport national.

Oare nu se mai aplica:
"Art. 108. – (1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
b) 3 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
8. folosirea luminilor de ceata in alte conditii decat pe timp de ceata;"?
Mult mai bine așa decât cu luminile stinse. Ziua oricum nu sunt deranjante.

#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 SmurfK, on 05 august 2019 - 11:25, said:

Dacă e să ne căcăm pe noi, s-o facem până la capăt. În legislația rutieră nu există termenul "drl". Există doar lumini de întâlnire, iar alea înseamnă fază scurtă, indiferent dacă ai beculețe care ți se aprind odată cu motorul sau nu. Așa că și tu, dacă mergi doar cu drl-urile aprinse, încalci legislația fix ca ăla care merge fără niciun far aprins.

Nu există ”drl”, dar există ”lumini pentru circulația diurnă”.

9. La articolul 44, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins:
"
(2) În circulația pe autostrăzi, pe drumurile expres și pe cele naționale europene (E) conducătorii de autovehicule și tractoare agricole sau forestiere sunt obligați să folosească și în timpul zilei luminile de întâlnire sau luminile pentru circulația diurnă."

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 BloodRa, on 05 august 2019 - 16:08, said:

Mult mai bine așa decât cu luminile stinse. Ziua oricum nu sunt deranjante.
Nu sunt deranjante pentru toți dar sunt.

Poliția ce logică o avea când spune că nu e ok să le folosești pe vreme senină ?

#51
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De parca politia ar avea logica in tot ce face. :)

#52
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Lasă bre că nu e toț proșt.

#53
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 mannyx92, on 05 august 2019 - 10:16, said:



Pai daca nu vezi nimic ziua problema e la tine, fara suparare. Vrei sa spui ca ala e mai vizibil ziua in amiaza mare daca are proiectoarele aprinse? Sau noaptea daca are faza scurta + proiectoare, il vezi si mai bine nu? Eventual sa aiba far portuar pe masina.

Nu e hate preluat, pur si simplu sunt din ce in ce mai multe încălcări ale legislatiei si te saturi, mai ales daca stai in București.

Stii cum se aduna intr-o zi de 100km prin București astia care fac nimicuri gen:lumini necorespunzatoare, nu dau semnal, baga avarii unde ii taie capul, opresc/parcheaza in banda de circulatie, nu iti dau prioritate, conduc cu viteza mult prea mica...crede-ma ca la final de zi ai 0 toleranta.
Vorbeam de mersul ziua cu proiectoare in afara orasului, nu de restul situatiilor dar, neavand argumente ai simtit poate nevoia sa exagerezi.
Repet. Pe cine deranjaza ziua pe soare proiectoarele, il deranjaza pt ca ii sare piticul din banda. Iar dupa 100km pe zi prin Bucuresti, e poate de inteles. Altfel, in orice moment ai reflexii ale soarelui mult mai deranjante, indiferent ce faci dar iti vezi de viata ta.
Dar, decat cu farurile stinse, mai bine cu proiectoare. Daca se dau amenzi si pt proiectoare si pt lumini de intalnire/diurne stinse, e iarasi ok.
Personal am f rar situatii enervante sau stresante in trafic. In principiu nu reactionez la greseala sau la graba altuia daca nu m-a pus in vreun fel in pericol dar pe aia care ma provoaca in vreun fel, nu-i iert.
Legat de traficul din Bucuresti, imi pare rau, dar vi-l meritati. Conduc relativ des si prin Bucuresti. Nu am vazut nicaieri oameni mai manati de instincte, fara a arata macar o urma de discernamant cum vad la volanul multor masini din Bucuresti. Ziceai ca te enervezi cu ei. Eu nu ma pot enerva pe animale conduse doar de instinct. Un animal il poti ignora sau il poti disciplina daca face ceva grav dar in niciun caz sa te consumi pt ce face.

#54
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,786
  • Înscris: 01.10.2002

 underb, on 06 august 2019 - 14:57, said:

Legat de traficul din Bucuresti, imi pare rau, dar vi-l meritati. Conduc relativ des si prin Bucuresti. Nu am vazut nicaieri oameni mai manati de instincte, fara a arata macar o urma de discernamant cum vad la volanul multor masini din Bucuresti. Ziceai ca te enervezi cu ei. Eu nu ma pot enerva pe animale conduse doar de instinct. Un animal il poti ignora sau il poti disciplina daca face ceva grav dar in niciun caz sa te consumi pt ce face.
Confirm. Mai intra uneori prin Arad, in drum spre Nadlac, nu am intalnit prea multi oameni mai haotici, agresivi si imprevizibili ca ei. Poate doar cei cu numere MH...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate