Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cum imi gasesc clienti pentru servicii de IT?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
asta e intrebarea de 1000 puncte: cum sa gasesti clienti !!!

#20
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Si eu sunt intr-o situatie relativ asemanatoare. Nu vreau sa se considere reclama, dar am urmarit cateva cursuri de aici : https://www.freelancelift.com/pro/

La inceput mi se pareau bullshit, prezentau multe concepte si treburi legate de "viziunea firmei", "misiunea", imaginea ei, etc, insa pe masura ce am avansat in filmuletele acelea, totul incepe sa aiba sens. Iti recomand sa le urmaresti si tu, daca nu vrei sa dai banii pe ele, imi poti da PM si iti dau share la credentiale.

#21
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postgeorge_eu25, on 29 iulie 2019 - 14:00, said:

Tu te pricepi poate la IT dar ai nevoie clar de un om de vanzari!
Bingo!!
Foarte buna ideea, dar intrebarea ramane oarecum: unde gasesc oameni de vanzari?

Edited by uira, 30 July 2019 - 00:17.


#22
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Problema e ca pentru un programator e de porc sa sune oamenii asa din neant si sa zica: Uite nene, fac programe faine pe calculator, zi-mi de (ce) ai nevoie. Pe cand cineva pe vanzari intra cu usa trantindu-se de perete strigand vesel: Ce mai face fetele? O cafea nu bem si noi?

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,899
  • Înscris: 15.06.2007

View Postuira, on 29 iulie 2019 - 13:01, said:

business11 vine in sprijinul a ceea ce am zis, dar ramane totusi intrebarea: cum gasesc acesti clienti?
nu ma pricep eu la IT, dar daca tu zici ca esti pe cont propriu de peste 10 ani , cumva ai supravietuit.  Ceea ce cauti tu, este cheia succesului. Unele afaceri bune, cresc, se plafoneaza si apoi se duc in jos. Cele care cresc continuu se adapteaza pietei si se fac frate cu dracul numa sa se descurce cumva.  
Te-ai gandit sa te asociezi cu cineva asemanator cu tine, si sa incerci sa "inveti" de la el , ca sa nu zic sa-i furi clientii?

#24
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
E o idee, dar sa nu ne indepartam de topic.
Cum gasesc clientii? Ideea de furat nu-mi place, mai ales ca pe piata sunt proiect si am vazut multe firme care ziceau ca nu au oameni sa ia proiecte.

Edited by uira, 01 August 2019 - 14:26.


#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,899
  • Înscris: 15.06.2007

View Postuira, on 01 august 2019 - 14:16, said:

E o idee, dar sa nu ne indepartam de topic.
Cum gasesc clientii? Ideea de furat nu-mi place, mai ales ca pe piata sunt proiect si am vazut multe firme care ziceau ca nu au oameni sa ia proiecte.
pai ... pana acuma cum ti-ai gasit de munca? Cum? Pe facebook?  Fa o campanie de publicitate penfacebook, iti configurezi clientela tinta, si decartezi, si astepti sa te caute.

#26
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Posttfmercedez, on 01 august 2019 - 15:32, said:

pai ... pana acuma cum ti-ai gasit de munca?
Pana acum am purtat palaria de angajat, am aplicat la job-uri, am mai intrebat un coleg si asa gasesc. Cand am primit oferta de angajare, am zis ca vreau sa merg pe firma si aici ne-am cam inteles.
Ideea este ca acum nu mai vreau nici statutul asta de contractor-angajat. Am reusit sa nu mai depind de un client, sa mai gasesc un proiect here & there, dar cred ca am ajuns la limita de sus. Adica oricat de mult as factura, sunt limitat de cele 8-10 ore de lucru pe zi.

Vreau sa merg mai departe, sa-mi fac o echipa, sa am mai multe proiecte, sa-mi folosesc expertiza la maxim pe n proiecte, nu ca acum pe 1-2 proiecte (in care bineinteles ca fac si taskuri mai simplute pe care nu pot factura mare lucru).

Edited by uira, 02 August 2019 - 12:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate