Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Ma bate gandul sa-mi schimb singur uleiul

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
In final faci treaba pe jumatate,nu mai bine schimbi tot tu si uleiul?

#56
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Am garaj cu canal, am încercat odată eu la un Megane dar nu mă mai bag, pentru 30 de lei... Plus că la service mi-l schimbă gratuit dacă cumpăr uleiul de acolo. La Logan uleiul elf costă cam la fel cu cât îl găsesc pe net, doar uleiul castrol pentru Toyota îl cumpăr online și mă duc cu el la service. Dau 10 lei la băiat și îmi dă un bon, schimb gratuit.
Am și colegi care schimbă ei tot ce se poate, filtre și ulei dar le ia operațiunea ceva timp, sunt genul care stau la service lipit de cel ce le face intervenția, nu pleacă de lângă mașina mult iubită.

#57
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,598
  • Înscris: 30.10.2003
Cheia pentru filtru de motorina e universala sau fiecarei marci de masina trebuie alta cheie?

Edited by Bursul, 24 July 2019 - 07:32.


#58
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,907
  • Înscris: 12.03.2009

View PostBursul, on 23 iulie 2019 - 10:17, said:

Cati din voi va schimbati singuri uleiul la masina? Ultimul schimb de ulei a costat 100 euro am lasat masina dimineata, am luat-o dupa-masa.
Daca costurile schimbului de ulei ar fi tot atat si as face singur intr-un atelier cu dotari (se paote inchiria pe ora sau daca esti rapid chiar juma de ora), parca m-as incumeta la o asemena aventura.
Schimbat ulei si filtru, filtru aer, filtru polen, bujii, placute frana, bieleta antirasturnare- 1 ora. Toate astea cu 100 lei si 20 spaga baiatului pentru a lucrat atent si curat. De ce m-as mai murdari eu pe maini acasa sa fac toate astea?

#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,598
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmisu78, on 24 iulie 2019 - 07:46, said:

De ce m-as mai murdari eu pe maini acasa sa fac toate astea?
Pana acum si eu am zis asa, dar uite ca m-am razgandit.

#60
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,594
  • Înscris: 08.03.2017
Am fost acum cativa ani sa schimb distributia in service din motiv ca nu aveam dispozitiv de intindere curea , la final cand au montat carenajul de plastic la roata dreapta fata nu l-au pus la loc iar cand bracam directia pe stanga maxim freca in furtunasul de frana . Cum nu-l vezi numai cu roata jos sau cu rotile bracate la maxim stanga nu-mi dadeam seama de unde suna asa ca la ora 6 dimineata m-am dus intr-o parcare de supermarket goala si dai : cu motor cuplat , scoasa din viteza , bracat maxim stanga/dreapta - astea ca sa elimin posibil defect de planetara , la final am vazut opera de arta , plasticul impingea 4 cm furtunul ce dadea in roata , rezultat ? cauciucul de protectie praf, armatura primara deja se rupea pe 5 mm . Am avut 1 zi libera si am schimbat tot , am pus furtune ATE , curatat etrieri, gresat, scos pistonas, spalat , gresat culise, aerisit cu dispozitiv . Cam cat costa operatiunea in service ? 4 ore mi-a luat mie , adevarat, cu atentie maxima si lubrifianti super calitativi , dar sunt linistit ca stiu ce si cum am facut .
Pentru cei care doresc sa schimbe furtunasele la Logan : original sunt Hutchinson de 30 cm , greu de gasit sau foarte scumpe , in jur de 100-150 lei bucata noi dar Ate sunt imediat sub ei sau chiar identici la calitate 50-70 lei bucata , lichid de frana ATE sl6 abs/esp 0,5 l instalatia necesar 1 l pentru aerisire - aerisire la pedala in 2 persoane sau cu dispozitiv special sub presiune la 2 bari , pret 105 lei bucata . Atentie ca la abs ordinea de aerisire e invers ! fata prima spatele dupa . Mare atentie sa nu ramana borcanul gol sa prinda aer la abs ca te umfla rasul .

Edited by ldpe, 24 July 2019 - 08:03.


#61
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Eu aerisesc cu vacuum pe aerisitor.  O seringă de 50 sau 100ml de la farmacie veterinară și un furtun cuplat intre ea și aerisitor.  E gata instalația de vacuum pentru aerisit frânele.

#62
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,594
  • Înscris: 08.03.2017
Acesta l-am luat https://www.emag.ro/...5/pd/DP7ZXJBBM/, se cupleaza la roata pentru presiune maxim 2,5 bari si restul face singur . Toata operatiunea se executa de 1 persoana - niciodata nu a mers mai bine frana . La Cristi Streulea l-am vazut prima data pe blogul sau si daca am vazut pretul am zis sa-l iau , este excelent , nu curge, nu te murdaresti iar ce ramana in bidon se recupereaza 100% la final fara mizerie . Are adaptoare pentru majoritatea masinilor .

#63
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Tot vacuum face și ăla.  Face tot ce face seringa,atât ca e mai scump cu vreo 100 de lei.

#64
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,594
  • Înscris: 08.03.2017
Nu face vacuum . Se monteaza pe bidonasul din masina , se introduce lichid in el si practic introduce sub presiune  la 2 bari lichidul in instalatie .
Sunt mai multe modele, unele au pompa inclusa , acesta se leaga cu furtunul lung, negru , la valva de la roata la care in prealabil se aduce presiunea la 2,5 bari ca sa ajunga la toate 4 rotile efectuarea aerisirii .
Metoda folosita de tine este inversa , tragi cu presiune lichidul prin aerisitor cu grija sa nu ramana bidonasul gol - este foarte corect si cred ca rezultatul este acelasi .Ambele sunt mai corecte decat la picior , risc mare sa dai garnitura de la pompa centrala peste cap , corect e sa nu lasi pedala sa mearga pana la prag ci undeva la 70-80% din cursa dar cine poate face asa ? te bucuri ca gasestio pe cineva sa dea pedala...

Edited by ldpe, 24 July 2019 - 10:47.


#65
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,598
  • Înscris: 30.10.2003
Sanatate la toata lumea. :D
Revin la ideea de schimba uleiul. Am aici un clip extraordinar de bun, iti da mura-n gura toate informatiile:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A34G5lCxS6s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi-ar trebui ceva cu care sa ridic masina, ceva de uz casnic. Ce recomandati?

#66
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,987
  • Înscris: 03.12.2005
Iti recomand sa te duci la orice magazin de piese auto cu post de service atasat pentru schimburi rapide. Am acces la un service complet echipat si tot nu iau in calcul sa fac singur treaba asta vreodata. Pur si simplu e prea multa oferta accesibila pentru serviciul asta ca sa merite.

Daca totusi insisti, recomandarea ar fi sa iti faci rampe progresive din mai multe scanduri si sa nu te bazezi pe cricuri ieftine. Nu iti pune viata in oringul fabricat de un chinez pe minim pe economie. Chiar si alea bune mai cedeaza.

#67
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,598
  • Înscris: 30.10.2003
A venit pompa de ulei, cu care sa scot uleiul pe la joja.

Ma gandeam sa iau 2 din astea pentru sustinerea masinii:
[ https://media.contorion.de/media/images/products/stier-unterstellbock-satz-3-tonnen-92620700-0-1RY3zTKi-xl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 28 July 2022 - 13:55.


#68
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Ce pompă ai luat?

#69
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,598
  • Înscris: 30.10.2003
Am citit aici, oamenii au zis ca e buna. Am luat-o de pe Amazon.de:

https://forum.softpe.../#entry25906793

Sunt avantaje, uleiul il bag direct in bidon, cand desfac surubul la baia de ulei, va curge doar un pic, sanse mic sa stropesc pe jos (problema mare in DE).

#70
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,991
  • Înscris: 06.04.2007
Io nu scap nicio picatura pe jos cu pompa.


#71
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu cu acea pompa extrag doar ulei de unde nu e buson de golire,Haldex de exemplu.

#72
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,598
  • Înscris: 30.10.2003
Daca nu curge nici o picatura e si mai bine :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate