Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Ma bate gandul sa-mi schimb singur uleiul

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Luni am executat serviciul asta la doua masini; Cind a vazut unchiul meu cum stau treburile, a zis ca isi va lua si el una, ca sa schimbe mai des uleiul, conditii in care cu masina lui nu are mai mult de 7000km facuti, asta de vreo 6 ani de cind e tinar pensionar. :lol:
La cit mai merge el i-am zis ca e ok sa programam interventiile cind ne intilnim.

#74
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostBursul, on 29 iulie 2022 - 13:41, said:

Am citit aici, oamenii au zis ca e buna. Am luat-o de pe Amazon.de:

https://forum.softpe.../#entry25906793

Sunt avantaje, uleiul il bag direct in bidon, cand desfac surubul la baia de ulei, va curge doar un pic, sanse mic sa stropesc pe jos (problema mare in DE).
Asta-i pompa aia de la lidl?

#75
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Nu stiu daca e chiar exact aia, dar seamana.

Edited by Bursul, 29 July 2022 - 17:50.


#76
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Am incercat si eu cu asa ceva si-a fost un chin. Furtunul de aspiratie era de diametru prea mare si nu intra pana jos in baie, a trebuit improvizat ceva cu un furtun de perfuzie, doar ca uneiul fiind fierbinte, furtunul se deforma. A durat o ora-doua sa scot 3L, apoi am renunțat.

#77
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Aspiratia se apropie de diametrul unui futun de perfuzie, dar secretul e sa nu fie uleiul fiert ci caldut cit sa se inmoaie furtunul ca sa il poti misca sus jos stinga dreapta.

#78
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e, ideal sa aiva vreo 60 de grade.

#79
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Ca lungime se baga cat e joja de lunga, daca nu intra il mai rasucesti usor st-dr, la final dupa ce a tras uleiul mai rasucesti de furtun st-dr si concomitent il bagi mai adanc cu 15-30 mm, ca mai poate extrage vreo 50-100 ml.
Testat la Focus si Logan cu busonul de golire desurubat, a mai curs f putin ~20 ml.

Metoda e buna daca faci un schimb intermediar de ulei asa intre revizii, n-ai timp si chef sa te murdaresti un pic. La Focus asa il scoteam de doua ori pana la revizia generala (20000 km, uleiul schimbat la fiecare ~6-7000 km) .
Indicat la 1-2 extrageri urmatoarea sa fie cu golire normala pe la busonul de golire.

Edited by Octavian___, 24 August 2022 - 07:19.


#80
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
La alea diesel nu a mai scos nimeni uleiul pe la buson de cind cu pompitele minune, a ta si a mea.
La benzinarele din patrimoniu, nu mai renteaza la cum am filtrele puse asa ca lucrez pe clasic.

Edited by Evergreen, 24 August 2022 - 13:41.


#81
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Misiune indeplinita. Posted Image

Mi-am luat pana la urma 2 rampe din plastic, sunt destul de solide. Procedura: am scos prima data uleiul cu pompa si apoi am desfacut busonul si filtrul. Oricat am incercat tot s-a scurs ulei pe langa, trebuie sa iau un recipient mai maire gen lighean. A dura cam jumate de zi, dar asa e prima data. Singura chestie e ca nu am reusit sa strang busonul si capacul de la filtru la valorile recomandate de producator. Le-am strans mai mult la simt. Inca mai verific sa vad daca nu curge ceva ulei, sunt in dubii.


Urmatorul schimb de ulei sigur va dura mai putin :D

#82
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
intrebarea e ....ce ai facut cu uleiul uzat?

#83
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Aici e amuzant. Acum o sa-l duc in Romania, il predau la un service. Nu m-am interesat cum sa scap de el aici in DE, dar daca nu gasesc o metoda fara bani, o sa-l transport in continuare in Romania. Un bidon de 5L va incape acolo in portbagaj.

#84
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Busonul de scurgere ulei strange-l la mana cu bun simt, nu forta pt ca data viitoare o sa-ti rogi moartea pana se il slabesti. In service se strage tare...cat poate Gica...am reusit de am deformat cheia de buson (cap patrat) greu l-am destrans.
La capacu de filtru ulei strans cu foarte mult simt,  ma.gandesc ca e din plastic cu etansare pe garnitura o-ring cauciuc

#85
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
30 Nm busonul, 25 Nm capacul, 5 Nm piulita de la capac.

Edited by Bursul, 05 June 2023 - 12:26.


#86
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
În Be poți duce uleiul la magazinele care vând asa ceva, trebuie să-l preia. Eu îl duceam (îl schimbam singur la scuter) la un magazin Auto5.
Valabil și pentru baterii, pe aici cine vinde baterii noi trebuie să le preia și pe alea vechi. La fel și la electronice, electrocasnice, vopseluri etc.
Gratis, in produsului nou intra și o taxa pentru reciclarea celui vechi.

Edited by KiloW, 05 June 2023 - 12:37.


#87
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
in UK sunt centre de colectare unde ti le duci singur, e o @groapa@ sa zic asa unde arunci tot ce inseamna electrocasnic , iar la ulei, il duci la bidon si il lasi in locuri special amenajate si vine cineva si il ia si il pune intr -un rezervor mai mare. Am schimmbat si eu uleiul de cateva ori , pe cel uzat l-am pus in bidoul celui nou si acolo l-am lasat.

In Romania, am un vecin, un coclar de samasar de masini, toate harburile si petardele de masini le aduce in Germania , mai facea schimb de ulei la unele si dadea drumul la ulei in canalizare. Toata lumea se certa cu el sa nu mai faca asa ca era canalizarea aia infundata si dadea numai ulei pe langa...pana intr-o zi cand o masina de politie s -a oprit la poarta lui. Idiotul, iarna mai baga si cauciucuri pe foc pentru incalzire, mirosea in tot cartierul a cauciuc ars....l-au reclamat vecinii iar, pe moment se calmase.

Edited by cuculea, 05 June 2023 - 15:08.


#88
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Daca luam uleiul de la magazin trebuia sa-l primeasca. Eu am luat online si sa-l trimit inapoi pe ala vechi pe bani ... neeah! Ideea e sa economisesc cativa banuti. Asa puteam sa ma duc la un service din asta unde poti sa-ti repari singur masina si imi preluau aia uleiul, dar tot plateam ceva pe inchiriatul cricului.
O sa stea bidonul frumos in masina pana in Romania.

View Postcuculea, on 05 iunie 2023 - 15:07, said:

in UK sunt centre de colectare unde ti le duci singur, e o @groapa@ sa zic asa unde arunci tot ce inseamna electrocasnic , iar la ulei, il duci la bidon si il lasi in locuri special amenajate si vine cineva si il ia si il pune intr -un rezervor mai mare. Am schimmbat si eu uleiul de cateva ori , pe cel uzat l-am pus in bidoul celui nou si acolo l-am lasat.
E si aici, dar uleiul il preiau contra cost.

#89
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
La mine nu contează de unde îl iei, il poți duce la magazin pe cel uzat.
Și eu tot online luam ca 10w30 pentru scuter n-am găsit la magazin...

#90
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Mda, poate fac o vizita in Belgia :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate