Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Relatie la distanta si problema cu concediile

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#145
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 02:29, said:

Pentru viitor el imi da posibilitatea de a incepe o noua viata in USA, nu e vorba doar de bani.

Ți-a zis el explicit că și-ar dori o viață cu tine?

Acuma, dacă-l mai apuci, că poate moare până termini tu proiectele tale personale din viața astalaltă...

Ți-am mai spus, cum de nu ai atacat problema de anu' trecut pentru anu' ăsta? Sau măcar de la începutul anului pentru sărbătorile de iarnă? Când știi cum face...

Cum de nu poți să-l aburești că te-ai angajat? Te controlează? Îi spuneai că lucrezi și n-ai decât trei zile de Crăciun și Anul Nou. Sau că trebuie să faci sau să fii oriunde altundeva.

Și ți-am mai sugerat să sacrifici câteva zile, o săptămână, și să mergi undeva, chiar și la munte la noi, cu el. Îți iei și tu vacanță și îl mulțumești și pe el. Dar asta implică să fi luat tu inițiativa și să vorbești cu el cu X luni înainte.

Povestea, și a ta și a tipului, e destul de penibilă. Ce o-ntrece în penibilism e și faptul că nu-l poți dovedi deloc, aparent.

#146
Ramina_1

Ramina_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2019
Anul trecut in iarna eram inca angajata la job si nu pierdeam mare lucru, totusi nu ma asteptam sa-mi dau demisia, am facut-o in martie intr-un impuls de moment dupa o cearta cu sefii pe tema programului mult prea incarcat pentru banii prea putini pe care ii luam. Apoi am fost ocupata cu infiintarea srl-ului pentru a lucra pe cont propriu, apoi constatand ca imi merge mai bine decat ma asteptasem am inceput sa am aceasta problema. Dar el deja isi luase bilete pentru iarna intre timp, pe cele pentru vara asta le avea deja luate din sept anul trecut. El ar vrea casatorie cu mine, am mai zis dar nu am discutat concret despre asta, avand in vedere ca sunt prinsa cu creditul.

#147
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Te legi de detalii. Cum adica n-ai discutat planuri de viitor pentru ca ... credit? In saptamanile care le petrece la tine nu l-ai intrebat ca femeie (ca va plac intrebarile astea!) "Vasile, (ma rog, John), unde merge relatia noastra?"? Ca asa, mosu' o arde confortabil in locatie de concediu si tu visezi la casatorii prin SUA. Si apoi, repet, cine dracu' se leaga la cap cu unu' care intr-o discutie serioasa se comporta ca o p*zda rasfatata?

#148
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
personal m ai omorât cu creditu ala.. ți ar creditul sa ți fie :roflmaofast:

#149
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 03:08, said:

apoi constatand ca imi merge mai bine decat ma asteptasem am inceput sa am aceasta problema

Ai început să ai această problemă... de-abia ai început. Ai avut-o în iulie și o s-o ai în decembrie. Înainte era altă treabă.

Eu, dacă m-aș ști gagică bazată, într-un oarecum cuplu, în care el trage de mine, m-aș mâțâi și fâțâi și l-aș convinge cât de mult vreau să-l văd în februarie, să mergem în X insulă. Dacă nu-și permite 50-70% din costuri, na, altă lună, alt loc, cât mai convenabil pentru mine.

Nu ai chiar nicio armă...? În discuția aia de acum câteva pagini ești așa seacă și nu depui niciun efort. Înțeleg că nu te solicită, el. Tocmai de-aia poți plusa.

În fine, la câtă scârbă ai de el, nu știu cum te gândești să îți mai petreci încă X ani cu el.

#150
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 02:00, said:

Tocmai i-am cerut explicatii in legatura cu asta motivand ca am citit undeva ca americanii au concedii scurte: cum se face ca el are atat de mult concediu adica o luna jumatate pe an? Mi-a raspuns ca are 2 sapt. platite si 2 sapt. neplatite si pentru toate zilele libere pe care si le ia in plus nu primeste aid si de asta incearca sa isi ia concediu cand sunt sarbatorile, are 10 zile de sarbatori libere pe an,...

Depinde

Eu am 25 de zile platite, mandra de anul viitor, 15, la astea se mai adauganiste "floating days" de regula intre craciun si anul nou se mai dau, depinde de firma
Alaturi de astea mai sunt sarbatorile nationale
Anul Nou
Pastele (de fapt vineri dinaintea pastelui, nu toata lumea)
Memorial day (ultima luni din mai)
independence day
Ziua muncii (prima luni din septembrie)
Thanks giving ai Black Friday (joi si vineri de la sf lui noiembrie)
Craciunul
31 decembrie

deci vreo 9 zile

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 03:08, said:

Anul trecut in iarna eram inca angajata la job si nu pierdeam mare lucru, totusi nu ma asteptam sa-mi dau demisia, am facut-o in martie intr-un impuls de moment dupa o cearta cu sefii pe tema programului mult prea incarcat pentru banii prea putini pe care ii luam. Apoi am fost ocupata cu infiintarea srl-ului pentru a lucra pe cont propriu, apoi constatand ca imi merge mai bine decat ma asteptasem am inceput sa am aceasta problema. Dar el deja isi luase bilete pentru iarna intre timp, pe cele pentru vara asta le avea deja luate din sept anul trecut. El ar vrea casatorie cu mine, am mai zis dar nu am discutat concret despre asta, avand in vedere ca sunt prinsa cu creditul.

Daca vrei America trebuie casatorie si dureaza viza de munca

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 02:29, said:

As vrea niste sugestii dar de asa natura incat sa nu-i dau jet. Pentru viitor el imi da posibilitatea de a incepe o noua viata in USA, nu e vorba doar de bani. Dar deocamdata trebuie sa-mi termin de platit creditul pentru apartament. Am nevoie de locuinta stabila aici pentru siguranta si pentru orice eventualitate.


Daca vrei parerea mea, la ce scrii despre tine si despre el, tu esti mai tare ca el si nu cred ca ti-ar placea in America
Ce-mi place e ca gandesti sanatos si in siguranta.

Dar el sa se intoarca in Romania?
Aspectul asta l-ati discutat?

#151
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 03:08, said:

Anul trecut in iarna eram inca angajata la job si nu pierdeam mare lucru, totusi nu ma asteptam sa-mi dau demisia, am facut-o in martie intr-un impuls de moment dupa o cearta cu sefii pe tema programului mult prea incarcat pentru banii prea putini pe care ii luam. Apoi am fost ocupata cu infiintarea srl-ului pentru a lucra pe cont propriu, apoi constatand ca imi merge mai bine decat ma asteptasem am inceput sa am aceasta problema. Dar el deja isi luase bilete pentru iarna intre timp, pe cele pentru vara asta le avea deja luate din sept anul trecut. El ar vrea casatorie cu mine, am mai zis dar nu am discutat concret despre asta, avand in vedere ca sunt prinsa cu creditul.

Pai daca el si-a luat biletele alea inainte de a se schimba ceva atunci aia e, nu-i vina lui si nu trebuie sa ii ceri sa vina mai tarziu daca el asa si-a planificat concediul. Daca se poate schimba ceva bine, daca nu aia e. Dar anul viitor sa fie altfel.

Oricum eu nu pricep multe din toata povestea asta:
1. ce naiba de relatie e asta? in primul rand e problema varstei , in al doilea rand te vezi o luna pe an si nici atunci nu pare sa-ti fie dor de celalalt.
2. omul vrea sa vina sa petreceti mai mult timp dar tu nu vrei? dupa 6 luni nu ti-e dor??   - >   nu ai nicio relatie.
3. tu nu pari sa il intelegi pe el pt ca omul are concediu pe care il ia atunci cand poate. nu zboara din sua sa stea in Romania o saptamana, logic.
4. tu nu pari sa il vrei deloc langa tine, in schimb dorest viza aia nenorocita pe care ai obtine-o mai usor prin el.
5. creditul ala ce are asa special de te streseaza ca il termini acum sau peste trei luni? mi se pare doar un motiv pueril.
6. de ce nu mergi tu in sua sa lucrezi de acolo daca tot stai acasa si organizezi lucrurile online? oricum daca vrei sa castigi viza aia intai incearca sa vezi daca iti place,e posibil sa nu iti placa deloc sua.
7. nu inteleg ce om normal la cap s-ar complica cu o persoana pe care nu o suporta pentru o nimica toata, adica o viza de sua care pana la urma e o tara ca oricare alta in care poti ajunge mult mai usor.

Edited by giuliani, 24 July 2019 - 09:22.


#152
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Eh... pai asa se privesc lucrurile rational, cu mintea de barbat. Dar vezi tu, ea e femeie Posted Image

Edited by althea, 24 July 2019 - 11:24.
3. c din regulament - te rog nu mai cita integral mesajul imediat anterior


#153
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017

Quote

El ar vrea casatorie cu mine, am mai zis dar nu am discutat concret despre asta, avand in vedere ca sunt prinsa cu creditul.
căsătorie + credit = love Posted Image

Băi io cred că initiatoru/toarea face mişto. Ce vrei de la noi de fapt?

dacă ăla are bani multi căsătoriţi-vă şi puneţi banii ambii de terminaţi creditul vindeti casa şi plecaţi in state şi gata.
Cine stă pe 2 scaune cade rău!!

#154
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Aici e o oportunitate si tu nu-ti dai seama, daca va casatoriti acum iti achiti creditul pe loc din banii de la nunta.

#155
Ramina_1

Ramina_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2019
Daca ne casatorim o facem doar la starea civila pentru acte, nu stau sa fac circ cu casatorie religioasa mai ales ca eu nu sunt religioasa si nici el, n-am rude sau prieteni cu bani care sa vina sa dea fara numar, de fapt provin dintr-o familie foarte saraca care sta din chirie in chirie de peste 20 de ani si cum am zis intr-un post anterior : cea mai mare problema este lipsa unei locuinte stabile, eh acum cand sunt pe cale sa-mi rezolv cea mai mare problema din viata vine el sa ma tina din treaba sa ma lalai prin mall-uri si prin parcuri. La situatia in care sunt si cu cateva luni mai tarziu daca termin fata de cum am sperat pentru mine vor fi inca cateva luni de stat in tensiune cu sufletul la gura si cu gandul numai la creditul respectiv.

Deci creditul nu e un motiv pueril. Ce are atat de special? Faptul ca in sfarsit voi avea apartamentul pe numele meu, fara sa fie ipotecat in favoarea bancii, avand in vedere ca nici eu nici familia mea nu avem locuinte stabile, de cand ma stiu am platit ori chirie ori rata. Voi nu va dati seama cum se simte cineva care n-are locuinta stabila: Practic platesti sau ajungi in strada. Nu e ca si cum as mai avea macar o locuinta in care sa pot locui fara sa platesc nimic, nici chirie nici rata.

Daca ne casatorim acum avem doua variante: ori el sa vina sa locuiasca la mine caz in care si-ar pierde serviciul decent platit din USA, din pacate nu stie sa faca mai nimic care se plateste bine in Romania, el castiga decent doar pentru ca lucreaza acolo in USA. L-am intrebat ce ar putea sa lucreze in Romania si la el cica nu stie exact, probabil profesor de engleza. Ori sa ma mut eu la el, dar ce as face cu creditul in acest caz, ca nu cred ca ma pot ocupa de el de la distanta asa de mare si in rude nu ma pot increde, e prea riscant sa ma apuc sa fac schimbari radicale in timp ce sunt prinsa cu creditul, daca am facut acest credit pe baza a ce castig aici in Ro atunci in acest fel vreau sa-l si termin.

Edited by Ramina_1, 24 July 2019 - 16:23.


#156
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

 Tsunnnami, on 23 iulie 2019 - 19:00, said:


O lucra la USPS
Au destule zile si nu, daca vrei bilete ieftin nu le mai poti schimba

Si ce UPS angajat crezi ca are chef sa se plimbe prin Mall-uri in concediu in conditiile in care el se plimba de colo colo toata ziua ? :D

 epetroiu, on 23 iulie 2019 - 20:27, said:

Nu neaparat. In SUA ca barbat daca ai cap, la un 40-45 esti "aranjat pe viata" si nu mai trebuie sa muncesti o zi, nu se mai pune problema de concedii.
Asa este, au concedii scurte acolo, dar daca va inchipuiti ca aia sclavagesc pana la 65+ ca la noi, think again...


Ce le stii tu ca un om mare. De unde ai venit cu balaria asta de ai impresia ca umbla cainii cu covrigi in coada pe aici?

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 02:00, said:

Tocmai i-am cerut explicatii in legatura cu asta motivand ca am citit undeva ca americanii au concedii scurte: cum se face ca el are atat de mult concediu adica o luna jumatate pe an? Mi-a raspuns ca are 2 sapt. platite si 2 sapt. neplatite si pentru toate zilele libere pe care si le ia in plus nu primeste aid si de asta incearca sa isi ia concediu cand sunt sarbatorile, are 10 zile de sarbatori libere pe an, la astea se mai adauga si zilele de weekend sambata si duminica pe care le are libere de fel. Deci zilele lui de concediu de drept plus zilele de weekend si cele de sarbatori vor fi vreo 20 de zile pe care vrea sa vina sa le stea pe capul meu. Acum ca v-am lamurit (sper) poate primesc si niste sfaturi la obiect. Merci.

Pe mine nu m-ai lamurit :)
Poti sa ne zici si ce fel de job are sau macar in ce domeniu lucreaza?

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 02:29, said:

As vrea niste sugestii dar de asa natura incat sa nu-i dau jet. Pentru viitor el imi da posibilitatea de a incepe o noua viata in USA, nu e vorba doar de bani. Dar deocamdata trebuie sa-mi termin de platit creditul pentru apartament. Am nevoie de locuinta stabila aici pentru siguranta si pentru orice eventualitate.

NU pare sa ai niciun viitor cu el. Daca tot ce spui e adevarat omul nu-ti ofera nimic. Creditul il poti plati si de aici daca chiar te vezi venita in SUA, nu tre sa stai in RO pana platesti creditul dar sunt convinsa ca stiai asta deja.

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 03:08, said:

El ar vrea casatorie cu mine, am mai zis dar nu am discutat concret despre asta, avand in vedere ca sunt prinsa cu creditul.

Nu esti prinsa cu niciun credit. Schimba placa ca devii plictisitoare.
Poti pleca bine merci din tara , inchiria apartamentul cuiva si face platile la credit online.

 Tsunnnami, on 24 iulie 2019 - 04:10, said:


Depinde

Eu am 25 de zile platite, mandra de anul viitor, 15, la astea se mai adauganiste "floating days" de regula intre craciun si anul nou se mai dau, depinde de firma
Alaturi de astea mai sunt sarbatorile nationale
Anul Nou
Pastele (de fapt vineri dinaintea pastelui, nu toata lumea)
Memorial day (ultima luni din mai)
independence day
Ziua muncii (prima luni din septembrie)
Thanks giving ai Black Friday (joi si vineri de la sf lui noiembrie)
Craciunul
31 decembrie

deci vreo 9 zile


9 zile pe care nu ti le da nimeni la final de an ca si vacanta ca nu poti spune frate , eu de ziua americii vreau sa muncesc ca sa pot sa imi iau liber 2 saptamani sa ma duc in Ro.
Sarbatorile legale nu sunt considerate zile de concediu !
Eu am 21 de zile platite si nu am floating days datorita naturii jobului.

#157
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 16:32, said:

Daca ne casatorim acum avem doua variante: ori el sa vina sa locuiasca la mine caz in care si-ar pierde serviciul decent platit din USA, din pacate nu stie sa faca mai nimic care se plateste bine in Romania, el castiga decent doar pentru ca lucreaza acolo in USA. L-am intrebat ce ar putea sa lucreze in Romania si la el cica nu stie exact, probabil profesor de engleza. Ori sa ma mut eu la el, dar ce as face cu creditul in acest caz, ca nu cred ca ma pot ocupa de el de la distanta asa de mare si in rude nu ma pot increde, e prea riscant sa ma apuc sa fac schimbari radicale in timp ce sunt prinsa cu creditul, daca am facut acest credit pe baza a ce castig aici in Ro atunci in acest fel vreau sa-l si termin.

Fetito, dar ne-ai innebunit cu creditul asta, pari a suferi de tulburare obsesiv-compulsiva de acum.
Nu ziceai ca daca lucrezi in decembrie, gata il termini de achitat? Perfect, dupa aia te poti duce in state...

Edited by epetroiu, 24 July 2019 - 17:09.


#158
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 Noua_pe_site, on 24 iulie 2019 - 16:37, said:

Si ce UPS angajat crezi ca are chef sa se plimbe prin Mall-uri in concediu in conditiile in care el se plimba de colo colo toata ziua ? Posted Image

NU pare sa ai niciun viitor cu el. Daca tot ce spui e adevarat omul nu-ti ofera nimic. Creditul il poti plati si de aici daca chiar te vezi venita in SUA, nu tre sa stai in RO pana platesti creditul dar sunt convinsa ca stiai asta deja.



Nu esti prinsa cu niciun credit. Schimba placa ca devii plictisitoare.
Poti pleca bine merci din tara , inchiria apartamentul cuiva si face platile la credit online.



9 zile pe care nu ti le da nimeni la final de an ca si vacanta ca nu poti spune frate , eu de ziua americii vreau sa muncesc ca sa pot sa imi iau liber 2 saptamani sa ma duc in Ro.
Sarbatorile legale nu sunt considerate zile de concediu !
Eu am 21 de zile platite si nu am floating days datorita naturii jobului.

Oh, da, se plimba cu ea, si din auzite, malls-urile din Bucuresti sunt mai misto decat in State, cica au si sarmale

Sunt de acord sa termine de platit casa, ii inteleg dilema, si nu cred ca in casa mea as accepta chiriasi
Daca vine in State nu cred ca poate lucra de a 2-a zi, asa ca trebuie sa aiba un pln ce face cu creditul, iar daca afacerea ii merge in Romania, de ce mai trebuie State?
Si nu inteleg de ce el sa predea engleza cand poate o poate ajuta pe ea in afacere

#159
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Cum o poate el ajuta in "afacerea" de videochat?
:roflmaofast:

#160
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 epetroiu, on 24 iulie 2019 - 17:10, said:

Cum o poate el ajuta in "afacerea" de videochat?
Posted Image

Cu viza, daca asta e cazul
Dar pentru videochat nu merita sa pleci din Romania

#161
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 epetroiu, on 24 iulie 2019 - 17:10, said:

Cum o poate el ajuta in "afacerea" de videochat?
Posted Image
epetroiu, o singură dată dacă mai scrii despre videochat sau mai ironizezi inițiatoarea te suspend pentru toate mesajele pe care ți le-am șters fără să te ating decât, cel mult, cu un PM.

#162
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

 Ramina_1, on 24 iulie 2019 - 02:29, said:

As vrea niste sugestii dar de asa natura incat sa nu-i dau jet. Pentru viitor el imi da posibilitatea de a incepe o noua viata in USA, nu e vorba doar de bani. Dar deocamdata trebuie sa-mi termin de platit creditul pentru apartament. Am nevoie de locuinta stabila aici pentru siguranta si pentru orice eventualitate.
Dai cu sprinkler'ul daca nu vrei cu jet'ul. Ai incercat sa ii pui un acatist sau sa mergi la Maria Campina sa'i dea la emericanski o cufureala ceva timp de 2 sapt?
Anyhow, mi se pare ca tu vrei ajutor gen apasa tasta unu si diez pentru a da snooz la relatie iar cu oamenii nu merge asa...Posted Image

Edited by Freak404, 24 July 2019 - 18:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate