Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Nu mă pricep la nimic

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#1
nohope

nohope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.07.2019
Am terminat o facultate de științe politice cu media 8,50   și am încercat s-mi caut loc de muncă. Foarte târziu mi-am dat seama că nu mă pot băga în politică fără pile. Recunosc că de mic copil n-am excelat la matematică și științe exacte, iar la celelalte am fost mediocru.
Părinții au spus că mă vor ține până se vor pensiona în 15 ani, dar să-mi caut un loc de muncă să capăt experiență.
Am încercat de toate:
1. m-am angajat la call-center, n-am rezistat presiunii și fricii după vreo trei apeluri, șeful de tură mi-a spus că nu putem colabora și nu am aptitudini bune de comunicare și dicție, deci am plecat
2. m-am angajat la Mega-Image , n-am rezistat mai mult de 3 zile acolo din cauza stresului, umilinței și oboselii, am demisionat de acolo plângând
3. am încercat să mă angajez și la Mc și la KFC, dar de fiecare dată când i-am văzut pe angajații stand în picioare și cozile și căldură de acolo care mă sufocă, am renunțat.
4. m-am angajat timp de 2 săptămâni la o companie de testare jocuri, m-au dat afară fiindcă mă mișcăm lent la task-uri și mai mult le făceau colegii mei decât eu. Nu pricepeam nimic, la engleză sunt mediocru.
5. am fost și la fabrică de ambalare- n-am rezistat mai mult de două ore, am plecat și de acolo plângând
6. am încercat la o gelaterie - când am văzut câtă   răspundere am pentru ce conține înghețată, am renunțat după 3 zile
7. am lucrat  o lună   la caseria de la  cinema, m-am descurcat fiindcă lucrăm 6 ore pe zi/3 zile pe săptămâna, dar apoi a venit vara, au început cozile, am început să fac greșeli , să ies pe minus la casă și am fost concediat
8. m-am angajat și că paznic, n-am stat decât 2 săptămâni pentru că mă plictiseam enorm și mă epuiza, iar șeful de tură și colegii  (niște moși de 40-50 ani) făceau mișto de mine
9. am încercat să învăț limbaj de programare Java și Python, dar văzând că sunt în urmă rău față de concurență la angajare, am renunțat. Am vizionat tutoriale , am reprodus ce tastau programatorii, dar fără să înțeleg mare lucru
10. am fost și la ANOFM să mă reprofilez și să învăț o meserie, dar niciuna nu mă atrage, toate fiind cu muncă fizică. Și clar că nu sunt bun nici de armata, nici de poliție că n-am nici pile și relații.
11. am încercat și să scriu articole făcând internship neplătit, dar după 1 an de colaborare în ultimul an de facultate mi-au spus că nu fac angajări
12. de grădinărit și agricultură nu sunt bun, nici bunicii și nici părinții nu mă lasă să-i ajut fiindcă mă știu că sunt lent.

Am realizat așadar că nu sunt bun de muncă.
Până mă voi decide să mă declar inapt de muncă și să cer să stau pe ajutor social lunar pe viață (250 lei),  cam ce mă sfătuiți?
Fără mistocareli   vă rog că și așa sunt cu moralul la pământ.
Știți măcar vreun site unde pot efectua un test de carieră și unul de inteligență să știu naibii pentru ce sunt potrivit și ce pot lucra în viața asta de rahat?

Edited by nohope, 18 July 2019 - 15:44.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti bolnav. Se numeste lene. E vindecabila.

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Ce-ti place sa faci?...in afara sa stai, dar nici acolo vad ca nu excelezi...

#4
nohope

nohope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.07.2019

 pasilla, on 18 iulie 2019 - 15:44, said:

Esti bolnav. Se numeste lene. E vindecabila.
Nu sunt lenes.
Sunt incapabil. Asa mi-au spus toti, de la parinti si bunici pana la profesori, colegi si angajatori.
Mi-au spus ca sunt mediocru, neindemanatic, lent si prost.

 ccf_cristi, on 18 iulie 2019 - 15:45, said:

Ce-ti place sa faci?...in afara sa stai, dar nici acolo vad ca nu excelezi...
Am talent la desen, dar....cine mai cumpara picturi in ziua de azi? Nici nu am creativitate, ma pricep doar sa reproduc picturi si desene.
Ma pasioneaza si fotografia, cinematografia , sa ascult muzica, jocurile,  lectura.

Din astea de om boem cum mi-a spus o sefa. Sau ca am o fire artistica cum mi-a spus un alt coleg.

Edited by nohope, 18 July 2019 - 15:47.


#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 01.12.2018

 nohope, on 18 iulie 2019 - 15:40, said:

Până mă voi decide să mă declar inapt de muncă și să cer
Rahattttttttttt
inapt de munca, NU e decizia ta.
Este o comisie care constata situatia reala.
pare-se ca nu mai poate fi mituita atat de usor
mergi inapoi la gelaterie, altcineva poarta raspunderea pentru ce contine inghetata

Edited by tioopedi, 18 July 2019 - 15:48.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si ce anume astepti de la noi, fara mistocareli? Pentru ca iti dai seama ca aici nu prea sut cititori de romane.(recunosc, nici eu nu l-am citit si nici n-akm de gand, pentru ca la asemenea probleme, rezovarea nu e pe net. Pe net sunt doar raspunsuri.Si alea,...asa cum sunt)
Dar fiindca vad ca ai spor la scris, apuca-te de scris. De exemplu, texte pentru manele. Banuiesc ca vor fi cautate pe piata.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

seful de tura mi-a spus ca nu putem colabora si nu am aptitudini bune de comunicare si dictie, deci am plecat

Quote

mi-am dat seama ca nu ma pot baga in politica fara pile.

Pai in politica poti intra fara pile - alea ti-le faci dupa inscrierea intr-un partid, dar fara aptitudinile alea cum naiba sa poti sa minti oamenii fara sa-si dea seama.
In politica trebuie sa fi bun de gura. Deci nu stiu cum de ai ales tocmai facultatea aia.

Ptr un test de IQ - vezi mensa - https://mensaromania...sa/test-online/ - desi si astea conform noilor teorii nu sunt prea reliabile.

Pana la urma, tie ce iti place sa faci ? Ca trebuie sa fie ceva sa-ti placa.
Asta daca nu cumva iti place sa trollezi forumuri.

#8
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 nohope, on 18 iulie 2019 - 15:46, said:

Sunt incapabil. Asa mi-au spus toti, de la parinti si bunici pana la profesori, colegi si angajatori.
Mi-au spus ca sunt mediocru, neindemanatic, lent si prost.


Am talent la desen, dar....cine mai cumpara picturi in ziua de azi?

Tu te simti asa cum spun ei? Poate e cazul sa lucrezi mai intai la increderea in tine.

De ce nu incerci ceva desen tehnic, AutoCAD gen?

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Nu dispera, uită-te la Codrin Ştefănescu, e ca tine sau mai rău şi uite unde a ajuns.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 nohope, on 18 iulie 2019 - 15:46, said:

Nu sunt lenes.
Sunt incapabil. Asa mi-au spus toti, de la parinti si bunici pana la profesori, colegi si angajatori.
Mi-au spus ca sunt mediocru, neindemanatic, lent si prost.


Am talent la desen, dar....cine mai cumpara picturi in ziua de azi? Nici nu am creativitate, ma pricep doar sa reproduc picturi si desene.
Ma pasioneaza si fotografia, cinematografia , sa ascult muzica, jocurile,  lectura.

Din astea de om boem cum mi-a spus o sefa. Sau ca am o fire artistica cum mi-a spus un alt coleg.
Adica "branza buna in burduf de caine" Sa stii ca nu e cel mai rau lucru. Pentru ca vad ca nu esti incapabil sa accepti ca esti incapabil. Desi, asta nu e cel mai bun lucru.

 mihaicozac, on 18 iulie 2019 - 15:48, said:

Nu dispera, uită-te la Codrin Ştefănescu, e ca tine sau mai rău şi uite unde a ajuns.
Pai dobitocul ala deseneaza?

Edited by myshyk, 18 July 2019 - 15:57.


#11
nohope

nohope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.07.2019

 eiffel, on 18 iulie 2019 - 15:47, said:



Pana la urma, tie ce iti place sa faci ? Ca trebuie sa fie ceva sa-ti placa.

Am mentionat mai sus.
Dar cica trebuie sa excelezi. Precum un robot.
Lumea nu mai are rabdare, toti au pretentii.

Eu chiar nu pot sa ma autodepasesc. Asta mi-e nivelul!
Vreau doar sa stiu unde se mai pot angaja oameni mediocri ca mine. Sau cum se pot descurca ei.

Edited by nohope, 18 July 2019 - 15:52.


#12
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Daca nu stii sa faci nimic, atunci invata-i pe altii :) Profesor scrie pe tine. Daca parintii te mai tin 15 ani, fa si o facultate umanista, gen istorie, insa va trebui sa te multumesti cu un post unde ti se ofera.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
mana sus care a citit mai mult de 4 puncte

#14
nohope

nohope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.07.2019

 MikeSpike, on 18 iulie 2019 - 15:51, said:

Te faci cobai la noi medicamente.  Mai rau de cum esti n-ai cum sa ajungi si oricum nu-ti vei da seama!

Quote

Si ce anume astepti de la noi, fara mistocareli? Pentru ca iti dai seama ca aici nu prea sut cititori de romane.(recunosc, nici eu nu l-am citit si nici n-akm de gand, pentru ca la asemenea probleme, rezovarea nu e pe net. Pe net sunt doar raspunsuri.Si alea,...asa cum sunt)
Dar fiindca vad ca ai spor la scris, apuca-te de scris. De exemplu, texte pentru manele. Banuiesc ca vor fi cautate pe piata.


Dar voi ce lucrati de va dati mari?
Sunt chiar curios.
Macar daca mi-ati spune domeniul.

#15
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 nohope, on 18 iulie 2019 - 15:40, said:

Am terminat o facultate de științe politice cu media 8,50   și am încercat s-mi caut loc de muncă. Foarte târziu mi-am dat seama că nu mă pot băga în politică fără pile.
Pai nu te-ai inscris intr-un partid, poti sa incepi acolo si de la zero, fara pile.
Daca esti sarguincios te poti lipi de vreun bastan acolo, caruia sa ii faci cafeaua, cumparaturile, sa-l duci cu masina peste tot, plus o gramada de alte servicii marunte - practic un fel de asistent personal, dar neplatit. Daca stii sa-l lingusesti cum trebuie, atunci poti sa evoluezi apoi, sa primesti cate o functie, sa apari pe vreo lista de alegeri si incet-incet sa ai o veritabila cariera politica - sunt multi care asa au ajuns sus de tot.

#16
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
Si ai terminat o facultate copiind "am reprodus ce tastau programatorii, dar fără să înțeleg mare lucru"

Si daca mor parintii inainte de pensie?

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 nohope, on 18 iulie 2019 - 15:46, said:

Ma pasioneaza si fotografia, cinematografia , sa ascult muzica, jocurile,  lectura.
Si mie imi place sa lenevesc intr-o gramada de feluri dar nimeni nu ne intelege, suntem prea avansati.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 nohope, on 18 iulie 2019 - 15:46, said:

Am talent la desen,
Inseamna ca ai manualitate.
Incearca un curs de sudor MIG/MAG.
Prin tarile Golfului se poate lua catre 100.000 dolari/ an in domeniul de sudura tubulatura gaze/ petrol

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate