Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Nu mă pricep la nimic

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#37
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009
Dupa comentariul cu USR plus si faptul ca esti inscris astazi, si astia tot nu se prind :). Doamne chiar ca rezistentii astia au creierul mancat de iarba !

#38
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postcrisstonne, on 18 iulie 2019 - 16:33, said:

Măcar arăți bine, ești empatic?
Încearcă ceva mai altfel, că se pare că nu o să te integrezi pe sistemul clasic.
Crezi că poți să ajungi crai, pentru doamne mai în vîrstă?
Doar pt doamne ? Ce-i asta, rasism ?

#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View PostPaz, on 18 iulie 2019 - 16:37, said:

Doar pt doamne ? Ce-i asta, rasism ?

Nah, eu gîndesc după standardele mele, femeie cu bărbat.
Așa se pomenea, în trecut.
Acum, el știe mai bine.

#40
nohope

nohope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.07.2019

View Posttioopedi, on 18 iulie 2019 - 16:20, said:

spune cinstit, a fost faina viata de student??
Sunt virgin si acum, detest cluburile si manelele,   colegii din scoala pana in facultate nu ma placeau pentru ca sunt un ciudat care asculta si acum muzica clasica si pop veche sau pentru ca ma imbracam numai la cravata.
Pentru 8.50 ala am muncit, am venit la ore, n-am copiat niciodata la examene.

Edited by althea, 19 July 2019 - 19:21.
răspunde unui mesaj sters


#41
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postnohope, on 18 iulie 2019 - 15:40, said:


Am realizat așadar că nu sunt bun de muncă.

Boss, esti perfect de politica.
Baga-te si tu intr-un partid mai in trenduri, flexibil (Pro Romania, de ex), cauta o organizatie de tineret si vino cu idei si pupa unde trebuie si ai rezolvat problema.
Prinzi mai incolo un mandat de senator/deputat sau ceva post caldut pe la un cabinet ministerial si te-ai scos pe viata!

View Postnohope, on 18 iulie 2019 - 16:44, said:

Sunt virgin si acum...

Asta chiar e problem. Ia de baga o tura pe la site-urile de profil, pune un ban deoparte si gaseste una cu tact, sa-ti explice ce si cum.

#42
nohope

nohope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.07.2019

View PostGbr_smt, on 18 iulie 2019 - 16:17, said:

acum ceva mai bine de 6 ani nu stiam sa strang un surub, daca imi ziceai ce e un diblu primul impuls era sa deschid un translate sa il caut il alta limba, mai pe scurt nu ma pricepeam sa fac nimic.
dar m-a lovit vorba aceea romaneasca: nevoia te invata. nici nu iti dai seama cat este de adevarata.
ceea ce ai tu  acum este doar o perioada peste care iti doresc sa treci cat mai repede, cu capul sus si cu demnitate. cu tot respectul pentru ceea ce treci tu acum, dar astea nu se pot numi probleme adevarate. din ce ai spus acolo nu ai semnalat nicio problema de sanatate, deci multumeste-i lui Dumnezeu pentru asta: esti sanatos si bun de munca. multi si-ar dori sa fie ca tine, dar din pacate, poate ca nu pot.
vrei de munca? trebuie doar sa iti doresti cu adevarat. iti tin pumnii, sa auzim numai de bine!

Mersi.

Acum, daca tot supermoderatorul mi-a sugerat sa ma apuc de cursul pentru sudura, asta o sa fac. Mai rau ca l  supermarket,   call center  si fast-food nu are cum sa fie. Si cred ca si daca raman in Romania sa muncesc ca sudor sunt mai bine platit. In paralel inca exersez la programare uitandu-ma la tutoriale de pe You Tube. Incerc sa invat cat mai multe.  
Si poate dupa ce adun ceva bani, imi gasesc si post prin invatamant....sau politica cand o sa devin mai batran.

Sa auzim de bine zic si eu.  
Le multumesc si celorlalti pentru sfaturi.

Edited by nohope, 18 July 2019 - 16:49.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnohope, on 18 iulie 2019 - 15:51, said:

...
Vreau doar sa stiu unde se mai pot angaja oameni mediocri ca mine. Sau cum se pot descurca ei.
Greseala ta este ca ai incercat sa te angajezi in domeniul privat. Cu problemele tale, doar la stat poti presta activitate.

Edited by MembruAnonim, 18 July 2019 - 16:55.


#44
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Fa te fotograf.Spune la parinti sa-ti cumpere un aparat de clasa mijlocie .Faci poze la nunti-peisaje-animale ,etc.etc.

#45
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postnohope, on 18 iulie 2019 - 15:40, said:

Am terminat o facultate de științe politice cu media 8,50   și am ĂŽncercat s-mi caut loc de muncă. Foarte târziu mi-am dat seama că nu mă pot băga ĂŽn politică fără pile. Recunosc că de mic copil n-am excelat la matematică și științe exacte, iar la celelalte am fost mediocru.
Părinții au spus că mă vor ține până se vor pensiona ĂŽn 15 ani, dar să-mi caut un loc de muncă să capăt experiență.
Am ĂŽncercat de toate:
1. m-am angajat la call-center, n-am rezistat presiunii și fricii după vreo trei apeluri, șeful de tură mi-a spus că nu putem colabora și nu am aptitudini bune de comunicare și dicție, deci am plecat
2. m-am angajat la Mega-Image , n-am rezistat mai mult de 3 zile acolo din cauza stresului, umilinței și oboselii, am demisionat de acolo plângând
3. am ĂŽncercat să mă angajez și la Mc și la KFC, dar de fiecare dată când i-am văzut pe angajații stand ĂŽn picioare și cozile și căldură de acolo care mă sufocă, am renunțat.
4. m-am angajat timp de 2 săptămâni    la o companie de testare jocuri, m-au dat afară fiindcă mă mișcăm lent la task-uri și mai mult le făceau colegii mei decât eu. Nu pricepeam nimic, la engleză sunt mediocru.
5. am fost și la fabrică de ambalare- n-am rezistat mai mult de două ore, am plecat și de acolo plângând
6. am ĂŽncercat la o gelaterie - când am văzut câtă   răspundere am pentru ce conține ĂŽnghețată, am renunțat după 3 zile
7. am lucrat  o lună   la caseria de la  cinema, m-am descurcat fiindcă lucrăm 6 ore pe zi/3 zile pe săptămâna, dar apoi a venit vara, au ĂŽnceput cozile, am ĂŽnceput să fac greșeli , să ies pe minus la casă și am fost concediat
8. m-am angajat și că paznic, n-am stat decât 2 săptămâni pentru că mă plictiseam enorm și mă epuiza, iar șeful de tură și colegii  (niște moși de 40-50 ani) făceau mișto de mine
9. am ĂŽncercat să ĂŽnvăț limbaj de programare Java și Python, dar văzând că sunt ĂŽn urmă rău față de concurență la angajare, am renunțat. Am vizionat tutoriale , am reprodus ce tastau programatorii, dar fără să ĂŽnțeleg mare lucru
10. am fost și la ANOFM să mă reprofilez și să ĂŽnvăț o meserie, dar niciuna nu mă atrage, toate fiind cu muncă fizică. Și clar că nu sunt bun nici de armata, nici de poliție că n-am nici pile și relații.
11. am ĂŽncercat și să scriu articole făcând internship neplătit, dar după 1 an de colaborare ĂŽn ultimul an de facultate mi-au spus că nu fac angajări
12. de grădinărit și agricultură nu sunt bun, nici bunicii și nici părinții nu mă lasă să-i ajut fiindcă mă știu că sunt lent.

Am realizat așadar că nu sunt bun de muncă.
Până mă voi decide să mă declar inapt de muncă și să cer să stau pe ajutor social lunar pe viață (250 lei),  cam ce mă sfătuiți?
Fără mistocareli   vă rog că și așa sunt cu moralul la pământ.
Știți măcar vreun site unde pot efectua un test de carieră și unul de inteligență să știu naibii pentru ce sunt potrivit și ce pot lucra ĂŽn viața asta de rahat?
Nu crezi ca ar trebui sa iti intrebi rudele despre asta?Ce vrei de la niste straini?

#46
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postnohope, on 18 iulie 2019 - 15:46, said:

Nu sunt lenes.
Sunt incapabil. Asa mi-au spus toti, de la parinti si bunici pana la profesori, colegi si angajatori.
Mi-au spus ca sunt mediocru, neindemanatic, lent si prost.



Spune-le alor de ti-au zis asta, ca sunt niste cretini !

Nu exista by default, om incapabil, prost, lent si mediocru. Exista doar oameni needucati, sau prost educati si copii timorati, tinuti in puf, sau manipulati, inoculandu-li-se ideea ca ei nu vor fi, niciodata, buni de nimic.

Pune mana, ambitioneaza-te si demonstreaza imbecillor care ti-au aplicat o proasta pedagogie, ca au gresit si ca poti mult mai mult decat au crezut ei.

Sudura e munca grea, fizic, mai ales. Nu stiu daca chiar ar fi pentru tine. Iti trebuie o constitutie robusta, pentru a rezista efortului. Uneori e foarte banoasa, e adevarat, e cautata si rasplatita, insa stai tot timpul in picioare, gros imbracat, fie vara, fie iarna, cu nasul in noxe, in ultraviolete si-n praf. Asta la sudura Mig Mag.

La altele, e alta poveste...

Poti face si-un curs de sudura, asa cum bine ti-au recomandat colegii, sau, intrucat e o meserie grea, poti incerca alte lucruri, mai usoare.
De tine depinde sa te aduni, sa te automotivezi si sa iti pui ambitia la incercare. Sau, poti invata alte lucruri, de care te simti atras.

Exista cursuri de sudura, unde inveti rapid, teorie si practica. In mai toate orasele, exista firme care iti fac aceste cursuri ( evident, pe bani ) si iti ofera calificare cu patalama recunoscuta cam peste tot in Europa.

Apoi, dupa o proba de lucru, poti pleca in lume, pe bani frumosi.

Daca nu esti troll si chiar te intereseaza cu adevarat sa scoti sudor din tine, da-mi un mesaj privat.

Edited by sylvius, 18 July 2019 - 17:12.


#47
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Ştiinţe politice? asta e fosta Gheorge Gh Deju.
Caută la USR,

Condiţii
-tânăr
-energic
-creier cu capacitate mare de modelare

View PostPhobos, on 18 iulie 2019 - 17:10, said:

Djl este autotrof.
unde are clorofila?

Ăla nu a terminat istoria, cel mai porbail nu are facultate, sau are ceva economic la privat. dar are in schimb liceu electric si cred că lucrează la negru pune prize becuri cabluri montează pe la electronice vechi şi câştigă destul de bine.

Edited by cipri2bau, 18 July 2019 - 17:30.


#48
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Mă tu minți
Ai terminat istoria

Ți-am zis sa înveți că papagalul bibliografie și să te bagi la stat la arhive naționale sau oriunde se angajează bugetari.

După aia nu trebuie sa faci nimic la serviciu ani de zile.

#49
nohope

nohope

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.07.2019

View PostFlat, on 18 iulie 2019 - 17:32, said:

Mă tu minți
Ai terminat istoria

Ți-am zis sa înveți că papagalul bibliografie și să te bagi la stat la arhive naționale sau oriunde se angajează bugetari.

După aia nu trebuie sa faci nimic la serviciu ani de zile.

Eu am terminat SNSPA-ul, dar din cate am inteles, si cei care au terminat istoria au probleme sa se angajeze.
La arhive nationale si muzee m-am interesat, cere peste tot 3-5 ani vechime .

View Postcipri2bau, on 18 iulie 2019 - 17:28, said:


Condiţii
-tânăr
-energic
-creier cu capacitate mare de modelare



E o idee buna.
Dar stii ca la orice partid cotizezi bani lunar , ori eu trebuie sa caut sa muncesc sa castig bani intai.

View Postsylvius, on 18 iulie 2019 - 17:08, said:

  da-mi un mesaj privat.
Ma intereseaza daca gasesc cursul asta gratuit la ANOFM.

#50
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
in ce oras cauti?

#51
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postnohope, on 18 iulie 2019 - 17:57, said:

Ma intereseaza daca gasesc cursul asta gratuit la ANOFM.


ANOFM se pare ca organiza, intr-o perioada, cursuri de formare profesionala - sudor.

Acum nu stiu daca mai organizeaza, se pare ca nu - nu stiu, de ce.

http://www.bucuresti....ro/cursuri.htm

Insa cursurile serioase, cu certificari recunoscute, sunt, din pacate, pe bani.

La Timisoara, ISIM ( Institultul de sudura si incercari de materiale ), organizeaza asemenea cursuri.

In Bucuresti:

https://www.tuv-aust...6xoCFUMQAvD_BwE

Si mai sunt si alte firme. Insa toate aceste cursuri, costa.

Ar trebui sa suni la ANOFM, in orasul de unde esti, sa te interesezi.

Edited by sylvius, 18 July 2019 - 18:15.


#52
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postnohope, on 18 iulie 2019 - 15:40, said:

....

Am realizat așadar că nu sunt bun de muncă.
Până mă voi decide să mă declar inapt de muncă și să cer să stau pe ajutor social lunar pe viață (250 lei),  cam ce mă sfătuiți?
.....
Tie personal nimic !
Familiei ii este recomandat sa te dea afara pe usa , sa te lase fara bani , si in secunda 2 esti vindecat si vei descoperi munca .
Nu spun asta de parca ar fi o pedeapsa ! Munca este ceva bun , chiar pe principiul " arbeit macht frei "

#53
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

View Postnohope, on 18 iulie 2019 - 15:57, said:

Pai de asta mi-e frica.
Vreau sa fac ceva cat mai repede.
Sa am un venit minim, fie si 300 -500  lei lunar, macar ceva.....

Te-as angaja eu ca merchandiser, sa bagi bere la raft. Cat muncesti, atata castigi. Esti lenes, faci 3 magazine pe zi, faci 500 lei pe luna. Faci mai multe, castigi mai mult.
Dar tu pari a fi un troll frustrat, din moment ce esti un utilizator inregistrat astazi si stii ce face djl.

#54
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
E halucinant cum bateți apa in piua pe tema cursului de formare că sudor, când inițiatorul n-a rezistat la munci ușoare și curate. Pai la cat de grea și solicitanta e meseria de sudor, eu cred că el nu rezista nici la prima instruire, darămite să stea îmbrăcat cu echipamentul, sa lucreze cu aparatul de sudura, sa stea în poziții dificile sau sa inhaleze mirosul de electrod ars...la cat e de neîndemânatic, își dă foc sau se curentează de la prima probă practică...

Edited by corinadaniela, 18 July 2019 - 19:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate