Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oferta semnata - te obliga la ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Conform legii in vigoare nu numai ca il poate da in judecata din orice motiv ii trece prin cap, dar ii poate face si dosar penal pentru orice motiv ii trece prin cap... furt, viol, sau ce a mai visat fata de la HR cu o noapte inainte. Legea iti permite sa deschizi nelimitat procese civile si sa faci nelimitat plangeri penale chiar daca sunt 100% inventate si nu te-ai intalnit niciodata in viata cu paratul.

#20
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostAlexEn, on 18 iulie 2019 - 11:06, said:

Cine a zis ca nu s-a dus la aia? Nu ti se da mereu raspunsul pe loc.
Daca am mai multe oferte, ma duc la interviu la toti si apoi vad ce iese.
Pai eu intreb: "Vrei sa lucrezi aici, e o decizie ferma, sau te duci si la altii in cautare de loc de munca? Daca da, atunci pa, esti liber!"

#21
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Eu cred ca tu ai stana.

Si nu cauti angajat, ci sclav.

#22
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postappd, on 18 iulie 2019 - 11:24, said:

Eu cred ca tu ai stana.

Si nu cauti angajat, ci sclav.
Parca la corporatiile alea mari nu tot sclavi se cauta, numai se prefac ca le pasa de angajati, eu le zic din prima ca nu stau in ei, pot oricand sa gasesc pe altcineva.

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:21, said:

Pai eu intreb: "Vrei sa lucrezi aici, e o decizie ferma, sau te duci si la altii in cautare de loc de munca? Daca da, atunci pa, esti liber!"

Si eu te intreb: imi dai pe loc raspunsul si oferta si o respecti cand vin sa lucrez la tine sau nu? Nu e treaba ta daca mai caut si la altii.
Sunt in cautare permanenta de oferte mai bune, asa cum e si indicat.


View PostPopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:29, said:

eu le zic din prima ca nu stau in ei, pot oricand sa gasesc pe altcineva.

Right back at you!

De asta e bun capitalismul, e o piata libera, fiecare isi alege ce e mai bun pentru el.

Edited by AlexEn, 18 July 2019 - 11:35.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu pana acum n-am auzit de semnat "oferte".

#25
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
nici eu, dar cine stie ce le mai trece prin cap celor de la HR. acum fie initiatorul nu stie ce vorbeste si de fapt a semnat contractul, fie cele de la HR au mai inventat inca o hartie de semnat: oferta.

#26
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Scenariul asta e bullshit. Oferta e doar ca sa ai rezultatul negocierii cu angajatorul pus intr-o forma scrisa, nu e ceva ce se semneaza si nu are valoare contractuala. In cazul acceptarii ofertei se semneaza contractul de munca propriu-zis. Oricum, nici cu contractul de munca semnat nu ai obligatia sa ramai la firma respectiva daca nu vrei.

#27
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostPopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:03, said:

Pai du-te atunci la aia in primul rand, daca vrei la ei!
Eu intreb de fiecare data daca sunt seriosi si chiar vor sa lucreze la mine

pune poza cu certificatul de inregistrare al firmei tale, cu un ziar de azi si captura de ecran cu acest topic sa te credem
sau poate nu ai nici buletin?

#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postrex, on 18 iulie 2019 - 11:41, said:

nici eu, dar cine stie ce le mai trece prin cap celor de la HR. acum fie initiatorul nu stie ce vorbeste si de fapt a semnat contractul, fie cele de la HR au mai inventat inca o hartie de semnat: oferta.
Cam la toate multinationalele dupa 1-2-3-4 interviuri daca esti acceptat iti pune in fata o oferta, pe care te pune sa o semnezi daca accepti acel job. Ai posibilitatea sa le zici ca te poti gandii, in acest caz primesti oferta pe email, la care le raspunzi ca o accepti sau nu intr-un numar maxim de zile pe care ti-l ofera.
Dupa ce ai acceptat oferta primesti urmatoarele delatii, ce ai de facut, sa mergi sa faci vizita medicala, si ce acte sa aduci. Abia dupa ce ai facut vizita medicala poti semna contractul de munca. Dar si cu contractul de munca semnat poti pleca oricand in primele zile in functie de numarul de zile de proba din contract.
De obicei in contractele de munca pe perioada nedeterminata perioada de proba este de 90 zile. In alea 90 zile poti oricand sa mergi la Resurse Umane (inumane) sa le zici ca de maine nu mai vi, si nu au ce sa iti faca.

#29
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Oferta e un fel de promisiune de angajare. Tu semnezi ca da o sa te angajezi , ei iti zic da, esti acceptat pe job-ul respectiv si iti mentioneaza acolo ce ai negociat.
Acum ca te-ai razgandit nu e nici o problema. Ii anunti pe oameni si asta e . Nu sta nimeni sa te agreseze pentru faptul ca nu ai mai vrut sa te angajezi la el.

#30
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View PostPopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:29, said:

Parca la corporatiile alea mari nu tot sclavi se cauta, numai se prefac ca le pasa de angajati, eu le zic din prima ca nu stau in ei, pot oricand sa gasesc pe altcineva.
Pai si atunci de ce te oftici daca nici acel posibil angajat nu "sta in tine"? E reciproca atitudinea.

#31
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006

View PostPopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:29, said:

Parca la corporatiile alea mari nu tot sclavi se cauta, numai se prefac ca le pasa de angajati, eu le zic din prima ca nu stau in ei, pot oricand sa gasesc pe altcineva.

Adica tu le spui ca din moment ce au venit la interviu este musai sa lucreze la tine, pe urma le spui ca te poti lipsi de ei oricand chemand pe altcineva in loc.

#32
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Oferta e o promisiune a firmei catre candidat. Candidatul ia la cunostinta (si semneaza), apoi se gandeste si raspunde cu da sau nu. Daca zice da, nu poate cere alte avantaje fata de ce i s-a spus ca primeste. Daca zice "nu", asta e, o ia de la capat cu acelasi angajator sau cu altul.

#33
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:03, said:

Pai du-te atunci la aia in primul rand, daca vrei la ei!
Eu intreb de fiecare data daca sunt seriosi si chiar vor sa lucreze la mine, sau nu stiu prea clar ce vor, ca sa nu imi pierd timpul degeaba, adica nu sa se duca ei peste tot si sa aleaga cea mai buna oferta, eu nu lucrez asa.
Da' cînd cumperi ceva nu cauți cea mai bună ofertă?Cum ar fi ca magazinul să  te întrebe Tu cumperi de la mine, da? Că altfel ușa e acolo...

View PostPopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:21, said:

Pai eu intreb: "Vrei sa lucrezi aici, e o decizie ferma, sau te duci si la altii in cautare de loc de munca? Daca da, atunci pa, esti liber!"
Cred că nu ai nici măcar un angajat.

#34
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostXL700VA, on 18 iulie 2019 - 10:32, said:

nici nu a facut fisa medicala - deci compania nu a cheltuit nimic cu el.
Ce treaba are ocmpania cu fisa medicala (platita de angajat, de obicei, nu?!)
Bineinteles ca a cheltuit compania - interviul ala costa timp si bani, nu ?!

#35
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View PostPopaXXX, on 18 iulie 2019 - 10:40, said:

Ce ma mai enerveaza astia care vin sa se angajeze iar apoi se razgandesc. Pai bai frate, ma faci sa imi pierd timpul, ce cauti aici in primul rand, daca apoi nu vrei sa muncesti. Eu ca angajator intr-un domeniu foarte specific si restrans, imi notez persoanele care fac faze din astea, si le comunic apoi cunoscutilor ce activeaza in acelasi domeniu sa se fereasca de ele.
Tu privesti din perspesctiva patron.
Pana una alta, traim intr-o tara libera, in care ma pot razgandi daca mai vin la tine pe mosie sau nu. Ca doar nu sunt sclav sau iobag...
Nu cred ca se razgandeste nimeni fara motiv. Poate a prins alta oferta cu mai multi bani, poate nu i-a convenit ceva din contract, poate sunt ceva dubii cu privire la firma si activitatea ei, poate a aflat ca patronul e cacanar si se poarta urat cu angajatii sau zice una si face alta... Nu poti sa stii motivul, deci, lasa piatra jos...

Edited by Magicwisewolf, 18 July 2019 - 12:34.


#36
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostPopaXXX, on 18 iulie 2019 - 10:40, said:

Ce ma mai enerveaza astia care vin sa se angajeze iar apoi se razgandesc. Pai bai frate, ma faci sa imi pierd timpul, ce cauti aici in primul rand, daca apoi nu vrei sa muncesti. Eu ca angajator intr-un domeniu foarte specific si restrans, imi notez persoanele care fac faze din astea, si le comunic apoi cunoscutilor ce activeaza in acelasi domeniu sa se fereasca de ele.


Poate primesc o contraoferta. Au existat si cazuri in care o companie a ofertat un candidat, respectivul si-a dat demisia de la actualul loc de munca, dupa care a fost anuntat ca s-au schimbat planurile de la centru in compania noua. Posted Image

Edited by mihaigerard, 18 July 2019 - 12:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate