Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Oferta semnata - te obliga la ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Se da urmatoarea situatie. O persoana vrea sa se angajeze la compania X. Se duce, da interviu, i se da o oferta de angajare care pare bunicica. Persoana semneaza aceasta oferta de angajare (oferta de angajare, NU CONTRACT). Apoi din diverse motive se razgandeste, si anunta angajatorul ca nu mai vrea sa vina la el. Angajatorul poate sa il dea in judecata pe baza acelei oferte? Pe motiv ca are semnatura lui pe oferta? E legal lucrul acesta?

Edited by XL700VA, 18 July 2019 - 10:25.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu a semnat contract pe ce motiv l-ar da in judecata...?
Mergea mai bine subiectul pe aria Juridic.

Edited by AlexEn, 18 July 2019 - 10:30.


#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ai continutul? Textul in sine?

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu, dar il pot face rost. Nu sunt eu cel in cauza. Era vorba de o oferta in care ii spune cati bani ii da, ce va face , cand va incepe serviciul bla bla bla. Respectivul nu a semnat nici un contract, nici nu a facut fisa medicala - deci compania nu a cheltuit nimic cu el.

Edited by XL700VA, 18 July 2019 - 10:33.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Ii spune in oferta de angajare cand incepe serviciul? Asta ar trebui mentionat in contract.

#6
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Ce ma mai enerveaza astia care vin sa se angajeze iar apoi se razgandesc. Pai bai frate, ma faci sa imi pierd timpul, ce cauti aici in primul rand, daca apoi nu vrei sa muncesti. Eu ca angajator intr-un domeniu foarte specific si restrans, imi notez persoanele care fac faze din astea, si le comunic apoi cunoscutilor ce activeaza in acelasi domeniu sa se fereasca de ele.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Depinde cum suna textul ofertei.
Pe Cod Civil si verbal se considera contract.
Bine, a doua zi isi da demisia, deci practic il poate forta sa stea angajat cat e preavizul :)

#8
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 10:40, said:

imi notez persoanele care fac faze din astea, si le comunic apoi cunoscutilor ce activeaza in acelasi domeniu sa se fereasca de ele.
Autorittatea Naționala de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, ce zice despre apucaturile tale??
Stapaneste-te, ca nu esti animal.

Edited by tioopedi, 18 July 2019 - 10:48.


#9
CBR

CBR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 16.05.2019
Iar daca e in perioada de proba am impresia ca poate sa plece oricand, fara preaviz, adica inclusiv in prima zi.

Totusi, cum au mai zis si altii mai sus, hai sa vedem ce a semnat mai exact. In schimb da, ca sa divagam un pic, cam de rahat sa semnezi oferta si dupa sa te razgandesti.

Edited by CBR, 18 July 2019 - 10:49.


#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cred ca semnatura pe acea oferta e mai mult un "luat la cunostinta", pentru ca cei de la hr sa poata justifica in fata conducerii faptul ca au tinut un concurs/au oferit locul de munca, etc., in eventualitatea in care angajatul se razgandeste.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 10:40, said:

Ce ma mai enerveaza astia care vin sa se angajeze iar apoi se razgandesc. Pai bai frate, ma faci sa imi pierd timpul, ce cauti aici in primul rand, daca apoi nu vrei sa muncesti. Eu ca angajator intr-un domeniu foarte specific si restrans, imi notez persoanele care fac faze din astea, si le comunic apoi cunoscutilor ce activeaza in acelasi domeniu sa se fereasca de ele.

Da frate, ce oameni. Adica primesc din alta parte o oferta mai buna si o aleg p-aia. Ce nesimtire din partea lor!

#12
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 AlexEn, on 18 iulie 2019 - 10:59, said:

Da frate, ce oameni. Adica primesc din alta parte o oferta mai buna si o aleg p-aia. Ce nesimtire din partea lor!
Pai du-te atunci la aia in primul rand, daca vrei la ei!
Eu intreb de fiecare data daca sunt seriosi si chiar vor sa lucreze la mine, sau nu stiu prea clar ce vor, ca sa nu imi pierd timpul degeaba, adica nu sa se duca ei peste tot si sa aleaga cea mai buna oferta, eu nu lucrez asa.

Edited by PopaXXX, 18 July 2019 - 11:07.


#13
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 10:40, said:

Ce ma mai enerveaza astia care vin sa se angajeze iar apoi se razgandesc. Pai bai frate, ma faci sa imi pierd timpul, ce cauti aici in primul rand, daca apoi nu vrei sa muncesti. Eu ca angajator intr-un domeniu foarte specific si restrans, imi notez persoanele care fac faze din astea, si le comunic apoi cunoscutilor ce activeaza in acelasi domeniu sa se fereasca de ele.

In 25% din cazuri, respectivul afla de la cunoscuti ca i s-a facut o oferta sub ceea ce se practica pe piata sau sub ceea ce ofera compania respectiva...In cazul asta e ff normal sa te reorientezi, e doar o oferta, nu contract ! In restul de 75% compania renunta la individ deoarece a gasit un fraier pe bani mai putini si mai bine calificat....Deci???? Despre ce vobim????
Repet, NU e contract ! Nu te obliga le nimic !

Jobul tau de recruiter in asta consta daca nu stiai... etic si moral nu e corect cum procedezi sa ii "torni"...

Edited by Smarty23, 18 July 2019 - 11:07.


#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:03, said:

Pai du-te atunci la aia in primul rand, daca vrei la ei!

Cine a zis ca nu s-a dus la aia? Nu ti se da mereu raspunsul pe loc.
Daca am mai multe oferte, ma duc la interviu la toti si apoi vad ce iese. S-a intamplat sa primesc raspuns de la mai multi in aceeasi zi sau dupa ce discutasem deja cu cineva.

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:03, said:

adica nu sa se duca ei peste tot si sa aleaga cea mai buna oferta, eu nu lucrez asa.
Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by AlexEn, 18 July 2019 - 11:07.


#15
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:03, said:

Pai du-te atunci la aia in primul rand, daca vrei la ei!
Eu intreb de fiecare data daca sunt seriosi si chiar vor sa lucreze la mine, sau nu stiu prea clar ce vor, ca sa nu imi pierd timpul degeaba, adica nu sa se duca ei peste tot si sa aleaga cea mai buna oferta, eu nu lucrez asa.
de parca firmele nu fac acelasi lucru: da, va contactam noi, va dam feedback si nu mai auzi de ei cateva luni, ca sa te sune apoi sa te cheme la un interviu, ca le-a plecat omul pe care l-au ales initial si acum a luat mai departe lista de canditati.

#16
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Sa il dea in judecata pe ce motiv si cu ce scop?

#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:03, said:

Pai du-te atunci la aia in primul rand, daca vrei la ei!
Eu intreb de fiecare data daca sunt seriosi si chiar vor sa lucreze la mine, sau nu stiu prea clar ce vor, ca sa nu imi pierd timpul degeaba, adica nu sa se duca ei peste tot si sa aleaga cea mai buna oferta, eu nu lucrez asa.

Daca si tu esti patron si ai oameni angajatiPosted Image ......Posted Image
Este o oferta nu un contract intre parti....

Edited by baribalu, 18 July 2019 - 11:22.


#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:03, said:

Pai du-te atunci la aia in primul rand, daca vrei la ei!
Eu intreb de fiecare data daca sunt seriosi si chiar vor sa lucreze la mine, sau nu stiu prea clar ce vor, ca sa nu imi pierd timpul degeaba, adica nu sa se duca ei peste tot si sa aleaga cea mai buna oferta, eu nu lucrez asa.
pai da-i tu intai o oferta de nerefuzat si o sa vezi ca vine la tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate