Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Oferta semnata - te obliga la ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 11:03, said:

Pai du-te atunci la aia in primul rand, daca vrei la ei!
Eu intreb de fiecare data daca sunt seriosi si chiar vor sa lucreze la mine, sau nu stiu prea clar ce vor, ca sa nu imi pierd timpul degeaba, adica nu sa se duca ei peste tot si sa aleaga cea mai buna oferta, eu nu lucrez asa.
De ce, nu s-a intamplat niciodata sa fie oameni care au aplicat la 5-6 locuri de munca o data ?
Crezi ca sta cineva si aplica la cate una pe luna ?
Nu frate, cine vrea munca si nu vrea sa stea cu pulla in sus, aplica si la 10 anunturi intr-o luna, numai sa gaseasca ceva. Ca din 10 nu se stie cati te suna, din cei care te cheama la interviu nu se stie cati te iau mai departe la urmatorul, si tot asa.
Pe mine ma enerveaza cel mai mult faza cu salariul. Trebuie sa treci prin 100 de probe, concursuri, interviuri, ca sa afli ca salariul e unul de cacat si nici nu ai fi aplicat si nu te-ai fi dus la interviu daca stiai din start de cat e vorba. Sau macar intre ce suma si ce suma. Un minim si un maxim. Ce dracu' e greu sa se spuna de la inceput care ar fi zona de nivel salarial ?
La cate unii le e teama sa nu plateasca angajatul cu prea mult. De aia se plang apoi ca nu gasesc pe nimeni si nu vrea nimeni sa munceasca la ei. Cred si eu, la ce salarii ofera...

#38
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Primul lucru pe care trebuie sa il discuti la un interviu e salariul si fisa postului. Asta ca sa nu pierzi vremea, atat din postura de potential angajat cat si din postura de angajator.
Daca nu vor sa abordeze subiectul angajatorii, e clar ca nu sunt angajatori seriosi si ca iti vor pierde timpul degeaba, asa ca poti sa pleci linistit fara sa te uiti inapoi.

#39
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 appd, on 18 iulie 2019 - 12:46, said:

Primul lucru pe care trebuie sa il discuti la un interviu e salariul si fisa postului. Asta ca sa nu pierzi vremea, atat din postura de potential angajat cat si din postura de angajator.
Daca nu vor sa abordeze subiectul angajatorii, e clar ca nu sunt angajatori seriosi si ca iti vor pierde timpul degeaba, asa ca poti sa pleci linistit fara sa te uiti inapoi.
Nu neaparat. E vorba de tatonare.
Ei te intreaba cat vrei ca sa stie daca ai idee, esti pe aproape sau visezi. Daca tu esti fraier si ceri mai putin, ti-ai facut-o cu mana ta. Daca visezi si ceri aiurea, nu te mai cheama. Daca ii intrebi tu direct, iti baga placa cu "in functie de pregatire, implicare, rezultate si altele, se negociaza".
Si am auzit de asta la multe corporatii cu imagine buna in piata.

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Si nu e normal? Ii dai acelasi salariu si unui junior si unui senior?

#41
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 AlexEn, on 18 iulie 2019 - 13:16, said:

Si nu e normal? Ii dai acelasi salariu si unui junior si unui senior?
Nu e vorba de posturi cheie aici. Daca vrei sa ai numai seniori, specifici in anunt un minim de ani experienta cu "acel ceva".
Eu vorbesc de posturi normale, unde si un junior si un senior fac acelasi lucru. Atat timp cat acea munca presupune sa faci strict ceva anume si atat, nu cred ca mai conteaza ca ai la interviu unul cu 3 ani vechime in campul muncii si unul cu 15 ani. Dar sa platesti diferit aceeasi munca, doar pt ca unul are o vechime mai mare in munca sau ca a fost mai smecheras un pic si a promis marea cu sarea, nu mi se pare normal. In posturi de coordonare sau conducere, ok, inteleg (desi, nici acolo nu ar trebui sa conteze numai vechimea, ci mai mult abilitatile si potentialul).

#42
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 10:40, said:

Ce ma mai enerveaza astia care vin sa se angajeze iar apoi se razgandesc. Pai bai frate, ma faci sa imi pierd timpul, ce cauti aici in primul rand, daca apoi nu vrei sa muncesti. Eu ca angajator intr-un domeniu foarte specific si restrans, imi notez persoanele care fac faze din astea, si le comunic apoi cunoscutilor ce activeaza in acelasi domeniu sa se fereasca de ele.
mie imi place si mai mult cum se pune problema: eu nu am obligatii fata de angajator daca semnez oferta, dar angajatorul este obligat sa semneze oferta si sa ma ia si sa nu se razgandeasca.

#43
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 XL700VA, on 18 iulie 2019 - 10:25, said:

Se da urmatoarea situatie. O persoana vrea sa se angajeze la compania X. Se duce, da interviu, i se da o oferta de angajare care pare bunicica. Persoana semneaza aceasta oferta de angajare (oferta de angajare, NU CONTRACT). Apoi din diverse motive se razgandeste, si anunta angajatorul ca nu mai vrea sa vina la el. Angajatorul poate sa il dea in judecata pe baza acelei oferte? Pe motiv ca are semnatura lui pe oferta? E legal lucrul acesta?
depinde foarte mult ce scrie in hartia semnata. una e sa semnezi de primire pentru oferta si alta e sa semnezi ca accepti oferta.

la modul teoretic, daca a acceptat oferta (chiar si verbal, nu neaparat in scris; vezi articolul privind formele de exprimare a consimtamantului din Codul civil) si se razgandeste, i se poate imputa prejudiciul cauzat firmei. poate firma colaboreaza cu o agentie de recrutare, si faptul ca a refuzat alti candidati prezentati (deoarece credea ca persoan care a semnat va ocupa postul) poate duce la plata unor comisioane. sumele respective, daca pot fi dovedite, pot fi si imputate.
la modul practic, agentiile de recrutare iau comision doar pentru candidatii acceptati (sau pt cei prezentati, indiferent daca sunt refuzati sau nu), deci nu cred ca o sa intalnesti cazuri in care sa i se impute "razgandacului" vreun cost.

#44
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 _Smiley_, on 18 iulie 2019 - 17:19, said:

depinde foarte mult ce scrie in hartia semnata. una e sa semnezi de primire pentru oferta si alta e sa semnezi ca accepti oferta.

la modul teoretic, daca a acceptat oferta (chiar si verbal, nu neaparat in scris; vezi articolul privind formele de exprimare a consimtamantului din Codul civil) si se razgandeste, i se poate imputa prejudiciul cauzat firmei. poate firma colaboreaza cu o agentie de recrutare, si faptul ca a refuzat alti candidati prezentati (deoarece credea ca persoan care a semnat va ocupa postul) poate duce la plata unor comisioane. sumele respective, daca pot fi dovedite, pot fi si imputate.
la modul practic, agentiile de recrutare iau comision doar pentru candidatii acceptati (sau pt cei prezentati, indiferent daca sunt refuzati sau nu), deci nu cred ca o sa intalnesti cazuri in care sa i se impute "razgandacului" vreun cost.
In Romania?

#45
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

 PopaXXX, on 18 iulie 2019 - 10:40, said:

Ce ma mai enerveaza astia care vin sa se angajeze iar apoi se razgandesc. Pai bai frate, ma faci sa imi pierd timpul, ce cauti aici in primul rand, daca apoi nu vrei sa muncesti. Eu ca angajator intr-un domeniu foarte specific si restrans, imi notez persoanele care fac faze din astea, si le comunic apoi cunoscutilor ce activeaza in acelasi domeniu sa se fereasca de ele.

Cred ca daca te duci la piata nu verifici preturile la mai multe tarabe, ci iei de la prima care iti apare in fata, ca altfel se supara zarzavagiul, care e si el un fel de sefut (peste legume). Posted Image

La subiect: semnarea ofertei nu reprezinta obligatie contractuala.

 Sef-chenko, on 18 iulie 2019 - 11:59, said:


Adica tu le spui ca din moment ce au venit la interviu este musai sa lucreze la tine, pe urma le spui ca te poti lipsi de ei oricand chemand pe altcineva in loc.

Adica e un fel de vătaf (cum se spunea pe vremuri) sau un șefuț (cum se spune in ziua de azi).

#46
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

 Magicwisewolf, on 18 iulie 2019 - 12:40, said:

Pe mine ma enerveaza cel mai mult faza cu salariul. Trebuie sa treci prin 100 de probe, concursuri, interviuri, ca sa afli ca salariul e unul de cacat si nici nu ai fi aplicat si nu te-ai fi dus la interviu daca stiai din start de cat e vorba.

Nu. Eu de fiecare data cand am mers la un interviu, am purtat discutia initiala unde explicam unul celuilalt ce dorim unul de la celalalt, la finalul discutiei ziceam ceva de genul: "Acum stiu exact ce va doriti de la potentialul angajat pe acest rol, ati aflat ce stiu sa fac la randul meu, haideti sa vedem care este bugetul Dvs. pentru aceasta pozitie. Pot sa va spun din start ca pretentiile mele sunt [insert suma aici]. In cazul ca suma aceasta se incadreaza in buget, perfect. In caz ca nu, va multumesc oricum pentru amabilitate si pentru timpul acordat!"

N-ai ce sa pierzi timpul cu nshpe interviuri de cacat (oricum daca au nevoie de 5 intalniri pana sa ia o decizie ori e post de CEO ori aia de la HR sunt praf sau spera sa gaseasca unul care sa vina pe gratis si sa faca voluntariat. Daca vorbim de un candidat fara experienta se schimba treaba totusi, in sensul ca n-ai ce pretentii sa ai si accepti ce ti se da, in caz ca pozitia respectiva poate fi o trambulina pentru ceva mai bun si ai ocazia sa inveti, chiar pe bani putini.

#47
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Gbr_smt, on 18 iulie 2019 - 16:25, said:


mie imi place si mai mult cum se pune problema: eu nu am obligatii fata de angajator daca semnez oferta, dar angajatorul este obligat sa semneze oferta si sa ma ia si sa nu se razgandeasca.

     Eu cred ca au făcut aceeași oferta tuturor celor care s-au prezentat.
      Intre timp orice se poate intampla.
       - postul nu mai e disponibil
       - postul este disponibil dar e deja ocupat
       - postul este disponibil dar salaru a scăzut
      - etc, etc

#48
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 cspot, on 18 iulie 2019 - 21:20, said:

   - postul este disponibil dar e deja ocupat
Cum vine asta?

 cspot, on 18 iulie 2019 - 21:20, said:

   - postul este disponibil dar salaru a scăzut
Și mai vrei să lucrezi la o firmă unde una ți se spune la interviu și alta la semnarea contractului?

#49
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
99% din oameni lucreaza pentru ca alta alternativa nu au, nu ca vor si le place firma si/sau patronul.
Daca ar avea bani multi oamenii si-ar permite sa fie selectivi, dar nu au asa ca sunt fortati la compromis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate