Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Acasă în Maramu' (P+M)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 30.07.2007

View Postbv61, on 07 iulie 2019 - 18:37, said:

Mai uita-te te rog odata pe poza.
Da, greseala mea. Am vazut "N" scris in partea aia si nu am urmarit sensul sagetii.

#20
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
Ai dreptate. am luat in calcul varianta asta, sa impart dresingul de sus in 2,ca oricum e mare si sa pum o baie. nu stiu cum o sa arate dormitorul cu o usa de intrare, usa de dresing si usa de baie.

Edited by bv61, 07 July 2019 - 20:33.


#21
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Terasa bănuiesc că va fi acoperita. Așa că e mai bine sa faci o întoarcere la scara pentru a cobora de pe terasa nu din exterior.

#22
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014

View Postroman_roman, on 07 iulie 2019 - 21:13, said:

Terasa bănuiesc că va fi acoperita. Așa că e mai bine sa faci o întoarcere la scara pentru a cobora de pe terasa nu din exterior.
wow... Multumesc. Mi-ai dat o idee geniala cred:
Maresc terasa, fac coborarea dinspre casa, iar beciul il fac separat de fundatia casei, asa scap de 2 probleme:  1. nu trebuie sa sap talpa de fundare la casa asa adanca, conform studiului geo(arhitectul are o casa facuta in vecini acum 3 ani) adancimea de fundare trebuie sa fie doar sub limita de inghet deci undeva la 1 Metru, 2. nu trebuie  sa o fac fundatia in trepte( costuri reduse)
O sa discut problema cu arhitectul.
Si cum odata cu solutii apar probleme, intrebare:   la ce distanta de fundatie se poate sapa beciul?
                                                                               se poate face beciul din boltari de beton, structura sa fie ulterior hidroizolata?

Edited by bv61, 08 July 2019 - 00:40.


#23
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
salutare si bine ai venit...
Beciul, respectiv terasa se pot face (recomandabil ar fi) cu rost fata de structura casei. Recomandarea mea ar fi sa faci beciul din beton impermeabilizat ca sa nu ai probleme ulterioare.
De fundatie in trepte nu prea scapi chiar daca faci 2 structuri separate pentru ca fundatiile trebuie sa fie la acelasi nivel, altfel presiunea exercitata de fundatia casei va "apasa" pe peretii beciului; plus ca in momentul in care vei sapa pentru beci pamantul se va mai surpa si vei ajunge sa pui fundatia casei pe o umplutura ceea ce nu este permis.
Attached File  image081.jpg   76.64K   39 downloads
Referitor la IPAT parter si calorifere la etaj....cu varianta asta am plecat si eu in cap si norocul meu a fost ca m-am razgandit si am facut IPAT in toata casa - super multumit. Schema la instalatii se complica in momentul in care intra in ecuatie si caloriferele. O sa ai grupuri de amestec + pompe la care poti renunta daca faci IPAT peste tot. Centralele termice in condensatie au randament mult mai bun daca functioneaza cu temperaturi joase (IPAT) si un randament mai mic la functionarea cu temperaturi mari (calorifere).

#24
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
Brawnie, multumesc mult pentru interventie si raspunsuri. Referitor la problema beciului, ( recitind postul meu, nu reiese clar ce am vrut sa zic (mea culpa)), vreau sa fac peretele beciului departat de fundatia casei, ca si in poza de mai jos( conturul rosu) de aceea am intrebat de distanta la care se poate sapa fata de fundatia casei.

Attached Files


Edited by bv61, 10 July 2019 - 22:36.


#25
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Se calculeaza distanta la care presiunile sunt neglijabile exact ca in poza de mai sus...dar pentru calcul e nevoie de forta N (care reprezinta incarcarile din suprastructura la nivelul talpii fundatiei) si bineinteles latimea talpii de fundare. Deci dupa cum bine ti-ai dat seama deja pentru a afla distanta la care poti amplasa beciul trebuie sa fie proiectul de structura gata.

#26
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
, Am revenit dupa intalnirea cu arhitectul. Atasez cateva planuri, care inca sunt in lucru. Mici eroari in plan: bucataria se inlocuieste cu livingul, iar baia de langa dormitor de la mansarda este de fapt dresing.(dupa discutii cu consoarta, am ajuns la concluzia ca o baie sus si un jos, ajung). Pica ideea cu 2 bai la mansarda.
Deasemenea beciul va fi lipit de casa si fundarea va fi in trepte.
Peretii exteriori de la mansarda doresc sa ii fac nu prea inalti,  doar de 3 randuri+ centura + cosoroaba.
Deasemenea casa as dori (In mare)sa arate ca in poza atasata.
saptamna viitoare o sa vad si varianta 3 d si vedem ce mai modificam.
Orice sugestii si propuneri sunt binevenite. Multumesc!

Attached Files


Edited by bv61, 29 July 2019 - 14:24.


#27
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
waw ce acoperis complicat :D

#28
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
Da,ai dreptate, dar acoperisul trebuie facut in patru ape sau cu coama paralela cu axul drumului. A doua varianta pica deoarece frontul e mic iar casa va fi  pe lungime.

#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Asa la rapid am numarat 124 de tigle de coama.... minim 1500 lei. Au mama mea.
Frumos acoperis, dar o sa te cam doara capul. Au mama mea.

#30
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View Postbv61, on 29 iulie 2019 - 13:59, said:

...
Deasemenea casa as dori (In mare)sa arate ca in poza atasata.
...

Aista-i Maramu' din viitor. Posted Image

#31
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
Salut. Revin dupa ceva vreme in care am fost foarte, foarte ocupat cu studiul si constructia. Am ales varianta a de construi eu cu manutele mele.Fundatie, beci, fier, placa elevatie, sunt facute de mine. La planseu am avut echipa, partea de zidarie mansarda o fac eu, iar la acoperis echipa. Am ales aceasta varianta deoarece fondurile sunt limitate, iar in concediu nu mi-am permis sa merg anul trecut, deci, am avut si timp la dispozitie.

Poze am facut putine deoarece capul imi era in alta parte. Cand ma apucam de poze, observam ceva si ziceam ca o sa fac mai tarziu. Seqra tarziu (noaptea) cand terminam lucrul si imi aminteam de fotografii, nu se mai puteau face. Dar totusi am cateva

Edited by bv61, 05 April 2020 - 08:01.


#32
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
Fundatie si beci:

Am uitat sa specific: m-am apucat de lucru la inceputul lui septembrie.
Poze elevatie:

Attached Files



#33
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
Attached File  Inked1b3c331b-e76d-46ff-9c8d-a3abd1235644_LI.jpg   1.03MB   41 downloadsAm incercat sa respect cat mai mult sfaturile gasite pe forum si in alta parte.
Am facut unele greseli, am transpirat, am sangerat, dar rezultatul a fost unul mai mult decat satisfacator.
Pentru zidarie am optat pentru varianta cemacom. a fost una buna , cu mici exceptiiȘ in palet lovit cu multi boltari crepati.
Poze zidarie parter:

Attached Files


Edited by bv61, 05 April 2020 - 09:00.


#34
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
La planseu, am folosit sub placa polistiren, pentru izolare si a usura tencuirea (pe care cred ca tot eu o sa o fac)
De aici am poze putine, spre deloc, deoarece treceam seara tarziu pe la santier.
Placa a fost turnata in 7 decembrie cu beton aditivat, desi afara erau 5 grade celsius. Am avut timp favorabil cu temperaturi pozitive timp de aproape 2 saptamani. Ce m-a incurcat cel mai mult a fost o ninsoare peste armatura, pe care am indepartat-o in proportie de 90% cu apa calda, aer cald, matura, maini, etc.
Placa nu are nici o fisura si a iesit foarte bine, dupa parerea mea de constructor incepator.

Attached Files


Edited by bv61, 05 April 2020 - 09:16.


#35
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
Zidarie mansardă

Attached Files



#36
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Felicitari!
Care ti-e meseria de baza?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate