Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Acasă în Maramu' (P+M)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
Salutare tuturor!

Dupa ce am rasfoit cateva sute de pagini pe acest forum,(casa lui kpk1 aproape in totalitate), m-am hotarât sa deschid propriul jurnal. Intentia este de a cauta solutii  si a primi sfaturi de la cei experimentati.

Pe scurt:
Familie cu 2 copii, si eu si sotia crescuti la curte, locuim momentan intr-un apartament.
Dupa lungi cautari, am achizitionat  un teren de 460mp (13/30 m), intr-o zona aproape de centru, o zona ideala, nu prea aglomerata si circulata, cu urmatoarele utilitati: apa, canal, curent - existente, gazul prin fata terenului. Pe teren se afla o casa darapanata ce sta sa cada si o fundatie veche fara nici un proiect.
Cateva reguli pe care trebuie sa le respect la construire:
Reguli privind autorizatia de construiere: casa trebuie sa fie in aliniament (adica un perete la strada), acoperis cu coama paralela cu drumul ( e imposibil pt frontul de 13 m) sau in 4 ape .
Reguli ”impuse” de consoarta: ferestre mari, bucatarie cu dining mare (neaparat insula si masaPosted Image )
Stiu ca e complicat,da eu doresc sa am costurile cat mai scazute cu constructia si intretinerea ulterioaraPosted Image
O sa postez si cateva fotografii:
Planul de amplasament si casa ”pericol public”

Edited by bv61, 07 July 2019 - 11:51.


#2
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
In sfarsit vom vedea o insula pe forumul asta!

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbv61, on 07 iulie 2019 - 11:50, said:


Reguli privind autorizatia de construiere: casa trebuie sa fie in aliniament (adica un perete la strada),
De ce ?

#4
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014

View PostBaxon, on 07 iulie 2019 - 11:59, said:

De ce ?
La fel ca si restul caselor de pe strada. E legat de zona unde contruiesc. Planul urbanistic sau ceva de genul.

#5
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

View Postbv61, on 07 iulie 2019 - 11:50, said:

Salutare tuturor!

Dupa ce am rasfoit cateva sute de pagini pe acest forum,(casa lui kpk1 aproape in totalitate), m-am hotarât sa deschid propriul jurnal. Intentia este de a cauta solutii  si a primi sfaturi de la cei experimentati.

Pe scurt:
Familie cu 2 copii, si eu si sotia crescuti la curte, locuim momentan intr-un apartament.
Dupa lungi cautari, am achizitionat  un teren de 460mp (13/30 m), intr-o zona aproape de centru, o zona ideala, nu prea aglomerata si circulata, cu urmatoarele utilitati: apa, canal, curent - existente, gazul prin fata terenului. Pe teren se afla o casa darapanata ce sta sa cada si o fundatie veche fara nici un proiect.
Cateva reguli pe care trebuie sa le respect la construire:
Reguli privind autorizatia de construiere: casa trebuie sa fie in aliniament (adica un perete la strada), acoperis cu coama paralela cu drumul ( e imposibil pt frontul de 13 m) sau in 4 ape .
Reguli ”impuse” de consoarta: ferestre mari, bucatarie cu dining mare (neaparat insula si masaPosted Image )
Stiu ca e complicat,da eu doresc sa am costurile cat mai scazute cu constructia si intretinerea ulterioaraPosted Image
O sa postez si cateva fotografii:
Planul de amplasament si casa ”pericol public”
Daca nu te superi,poti da un link, la casa lui KPK? Nu as sta sa caut....

#6
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
Planul de amplasament si casa existenta.

Proiectul de casa pe care l-am schitat impreuna cu arhitectul este atasat mai jos.
Prima intrebare si problema: e ok pt centrala termica pe gaze sa fie amplasata in garaj? acolo vreau sa bag si MSR si uscatorul.
Ce am uitat sa mentionez: Casa de caramida cu goluri, geamuri tripan,  izolat pereti cu vata bazaltica sau polistiren de 15, IPAT la parter, calorifere la etaj.
Constructia casei urmeaza sa fie facuta in regie proprie.

Prima intrebare si problema: e ok pt centrala termica pe gaze sa fie amplasata in garaj? acolo vreau sa bag si MSR si uscatorul.
Sfaturile si criticile sunt binevenite!

Attached Files


Edited by bv61, 07 July 2019 - 12:22.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din poze reiese consolidare si modernizare casa existenta .( Nu stiu daca poti obtine demolare si proiect nou , e in functie de zona , primarie ) .

#8
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014

View PostNumbAnn, on 07 iulie 2019 - 12:14, said:

Daca nu te superi,poti da un link, la casa lui KPK? Nu as sta sa caut....
https://forum.softpe...1-superizolata/

#9
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

View Postbv61, on 07 iulie 2019 - 12:33, said:

Sa traiesti.

#10
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014

View PostBaxon, on 07 iulie 2019 - 12:21, said:

Din poze reiese consolidare si modernizare casa existenta .( Nu stiu daca poti obtine demolare si proiect nou , e in functie de zona , primarie ) .
Multumesc pentru raspunsul rapid. Eu inca ma chinui cu incarcarea pozelor (sunt la inceput si invat) vroiam sa postez cronologic si nu am apucat sa zic toata ”povestea” . Casa era de chirpici, am daramat-o, cu avizul primariei. Terenul este curat acum, hartiile necesare pt re-racordarea la instalatia electica( o gramada de avize pt ca se trece de la stalp la firida, pe sub trotuar vreo 2-3 metri si trebuie taiat - intervenit pe domeniul public cum zic ei) sunt depuse, proiectantul urmeaza sa imi prezinte un proiect degat de schita facuta.
Am mai facut o baracat pe teren pt depozitarea sculelor si diverselor pe perioada constructiei
Pt cei interesati, curatarea terenului a costat 6000 lei (excavator, pichamer si transport - in total 20 de rabe de moluz si gunoi)
Poze teren curatat si baraca construita in regie propriu (adica de minePosted Image )

Problemele pe care le am momentan:
1. E ok pt centrala termica pe gaze sa fie amplasata in garaj? acolo vreau sa bag si MSR si uscatorul.
2. Tot in zona garajului se afla un caminul si contorul pt apa (pe care nu as dori sa le modific) - cerculetul albastru, si este si teava de la canalizare ( dreptunghiul rosu - cam pana acolo ajunge din ce am vorbit cu fostul proprietar. Intrebare: e ok traseul canalizarii pe care l-am desenat cu rosu? cum sa fac in garaj sa nu am camin de vizitare canal(pt miros) pt ca e o intoarcere de 90 grade?
3. Solutia beciului sub terasa, cum vi se pare? e mai ieftin decat sub casa?

Attached Files


Edited by bv61, 07 July 2019 - 13:21.


#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
3. da, e mult mai ieftin decat sub casa.

Edited by viotl, 07 July 2019 - 13:46.


#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
E prima oara cand aud de beci sub terasa, si imi pare o idee geniala.

Prin ce oras construiesti, ca Baia Mare nu e?

#13
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014

View PostMizu, on 07 iulie 2019 - 13:55, said:

E prima oara cand aud de beci sub terasa, si imi pare o idee geniala.

Prin ce oras construiesti, ca Baia Mare nu e?
Ai dreptate!

Edited by bv61, 07 July 2019 - 14:54.


#14
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postbv61, on 07 iulie 2019 - 12:56, said:

Problemele pe care le am momentan:
1. E ok pt centrala termica pe gaze sa fie amplasata in garaj? acolo vreau sa bag si MSR si uscatorul.
2. Tot in zona garajului se afla un caminul si contorul pt apa (pe care nu as dori sa le modific) - cerculetul albastru, si este si teava de la canalizare ( dreptunghiul rosu - cam pana acolo ajunge din ce am vorbit cu fostul proprietar. Intrebare: e ok traseul canalizarii pe care l-am desenat cu rosu? cum sa fac in garaj sa nu am camin de vizitare canal(pt miros) pt ca e o intoarcere de 90 grade?
3. Solutia beciului sub terasa, cum vi se pare? e mai ieftin decat sub casa?

1. Atat timp cat ai o fereastra cf cu normativele nu vad de ce nu. Foarte probabil o sa vrei garajul incalzit ca sa poti folosi confortabil respectivele aparataje.
2.pai e simplu, faci camunul de vizitare exact la cot, in exterior, langa casa.
3. In primul rand salvezi 1500-2000 eur cu amenajarea unei scari in interiorul unei case. Insa partea de structura/hidroizolatii, etc este identica ca atunci cand ai "beci" sub casa, e parte din fundatia casei (fundare in trepte, etc.). Altfel solutia e uzuala, destui colegi de pe aici au aplicat-o (ex Billy). Cum orice solutie inseamna cel putin un compromis: ca sa intri in beci iesi din casa ceea ce uneori nu e chiar placut. Posted Image
Bine ai venit pe aici, citeste cat mai multe jurnale tehnice de succes gen dana84 sau Kolfleading, o sa te ajute mult sa intelegi situatiiile cu care te vei confrunta. Acorda mare importanta proiectului, nici nu pot sa iti explic acum cat de important este treaba asta. Sunt colegi priceputi pe aici, propune-l catre "dezbateri". O sa primesti multe castane desigur dar alegi tu pe care sa le iei in serios si pe care nu cel putin o sa mai afli de unele eventuale probleme pe care nu le-ai anticipat. :). Si oricum e un fel de pregatire psihoologica pentru lucrul cu "baietii" pe santier :)

Edited by catalijns, 07 July 2019 - 15:05.


#15
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014
Multumesc pt raspuns ”catalijns”. incerc sa-ti urmez sfaturile.
Am citit foarte mult pe forum si citesc in continuare. am deschis topicul deoarece nu gasesc raspuns la unele intrebari, sau nu caut eu bine.
Am gasit topicul lui dana84. peste 340 de pagini... acum am cu ce sa umplu timpul liberPosted Image

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 30.07.2007
Eu as contrui proiectul asta "in oglinda", cu tot cu implicatiile asupra conductei de canalizare. Acum ai dormitoare, living pe nord si CT, garaj, dressing pe sud...
Despre incalzirea in pardoseala la parter si calorifere sus: am inteles ca ar fi niste complicatii cu privire la regimul de temperatura la care lucreaza centrala (mult mai redus pentru IPAT)

#17
bv61

bv61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2014

View Postcrocko.dilul, on 07 iulie 2019 - 17:39, said:

Eu as contrui proiectul asta "in oglinda", cu tot cu implicatiile asupra conductei de canalizare. Acum ai dormitoare, living pe nord si CT, garaj, dressing pe sud...
Despre incalzirea in pardoseala la parter si calorifere sus: am inteles ca ar fi niste complicatii cu privire la regimul de temperatura la care lucreaza centrala (mult mai redus pentru IPAT)
Pai livingul si dormitoarele sunt spre sud.  Mai uita-te te rog odata pe poza. Nu prea le am cu grafica, dar cred ca e destul de explicit.
Oricum, multumesc pentru interventie.  Orice sfat /critica, e bine primit/a! Deci: hit me!

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Ti-as recomanda, pentru 4 locatari, sa ai 2 bai la etaj.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate