Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Care va fi primul radio in dab?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#73
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
Intreb ca au fost niste zvonuri acu 1-2 ani de la departamentul lor de presa respectiv ca ar urma calea marilor boadcasteri gen Radio Australia care au inchis scurtele pentru lipsa eficienta si baza de ascultatori.

Edited by andreic, 20 September 2019 - 08:08.


#74
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
idiotii nu au inteles ca undele scurte le asculti cu un radio de  50 de lei, fara abonament si fara sa te lase bateria dupa doua ore.
au crezut ca o sa fie ascultati pe internt.....ii asculta mutu pe internet.

#75
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002
Cei care asculta pe unde scurte sunt in multe cazuri fara acces permanent la internet , din motive financiara, lipsa infrastructura locala sau locatie. Putem vorbi de exemplu de vorbitorii de romana sau aromana din Balcani, izolati in sate de munte, in care nici macal semnalul de mobil nu e garantat. Eu am ascultat radio in excursii, de exemplu in refugii montane sau pe vai de munte, unde nu aveam alta legatura cu lumea. uneori mai reuseam sa trimit sau sa primesc cate un SMS, in functie de propagare, dar atat...

In schimb, intrau inclusiv statii in FM, cu un pic de sarma adaugata la antena radioului.

#76
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrich1974, on 20 septembrie 2019 - 10:21, said:

idiotii nu au inteles ca undele scurte le asculti cu un radio de  50 de lei, fara abonament si fara sa te lase bateria dupa doua ore.
au crezut ca o sa fie ascultati pe internt.....ii asculta mutu pe internet.
De ce te iei de exemplu si te vezi peste tot?! Eu spun ca dai cu pusca dupa ascultatori romani pe unde scurte (nu radioamatori, pasionati DX si altii asemenea) si ca numarul conexiunilor unice de pe streamul SRR (poti sa-l consulti) e imens in raport cu ai tai.
Care dintre ascultatorii de emisiuni radio vor sa le scartaie in urechi semnalul, sa nu inteleaga trei cuvinte ca unul e pauza si tot asa?
Tu vezi in masa de ascultatori doar pe cei plecati creanga intr-o drumetie in creierul muntilor sau o mana de vapoare prin lumea larga, aici se numara ratingul radio?! Nu, ci in locatiile unde traiesc si au toate conditiile de receptie in care auditia sa fie o placere.

Edited by neagu_laurentiu, 21 September 2019 - 20:04.


#77
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Totusi milioane de romani sunt plecati in strainatate, dintre ei niciunii sa nu asculte pe unde scurte? Nu as crede. Mai ales in tarile unde internetul nu e chiar accesibil/performant.

#78
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View PostLunaCrystal, on 21 septembrie 2019 - 23:00, said:

Totusi milioane de romani sunt plecati in strainatate, dintre ei niciunii sa nu asculte pe unde scurte? Nu as crede. Mai ales in tarile unde internetul nu e chiar accesibil/performant.

Posted Image  pai tocmai asta e...majoritatea romanilor plecati in strainatate, sunt plecati in tari vestice, deci tari cu infrastructura radio dezvoltata. Unde sa nu fie internet accesibil?  E adevarat, nu sunt vitezele din Romania (si mai e si scump pe deasupra, dar asta e alta discutie), dar este internet destul, pentru fiecare. Si crede-ma, nu asculta nimeni pe unde scurte. Poate doar daca e vreun radioamator/hobby- nu stiu ce. Dar in nici un caz, omul de rand.  Ce rost are??? Sa asculti "fluieraturi" si voci distorsionate cand ai la dispozite FM stereo si DAB+. Exact cum zice si Laurentiu mai sus.

In afara de asta, pana si banda de UM a ajuns cam "exotica". In cativa ani, dispare de pe scala radiourilor. Nu stiu daca imi intra doua posturi la scanare. Si sigur nu stau s-o ascult pe una cum vb in franceza printre fluieraturi si paraziti. Depinde de pozitie. Rar de tot mai intra RRA-ul in Germania. Atunci ma bucur si stau si-l ascult, pana "dispare". Dar in rest... De US nici nu mai vb. Radiouri antice cu US nu mai foloseste nimeni in 2019. Le vezi poate in talciocuri. Dar nu se atinge nimeni de ele...

Peste tot se discuta tot mai mult despre "oprirea" FM-ului, intr-un viitor apropiat sau departat. Depinde de tara...dar e clar in ce directie se indreapta mersul lucrurilor.

Mediile si scurtele vor ramane mereu interesante, insa nu pentru omul de rand. Ci pentru radioamatori. Care in caz de urgenta, catastrofe sau razboi (si nu numai), vor fi astfel in stare sa comunice cu orice punct al lumii.

Edited by chris_dvb, 22 September 2019 - 19:17.


#79
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Mai au o sansa frecventele astea daca se dezvolta si prinde la public tehnologia DRM, strict pt. distanta, insa eu cred ca internetul va fi preferat in final si pe acest segment.

Edited by neagu_laurentiu, 23 September 2019 - 15:08.


#80
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 04.05.2017
Mai pe scurt asta se vorbea in 2005 :  https://www.dw.com/r...radio/a-2632373
Cred ca la fel de raspandit ca internetul este si radioul, si totusi radioul era cel mai raspindit, iar internetul la prins din urma , chiar depasindu-l!

#81
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLunaCrystal, on 21 septembrie 2019 - 23:00, said:

Totusi milioane de romani sunt plecati in strainatate, dintre ei niciunii sa nu asculte pe unde scurte? Nu as crede. Mai ales in tarile unde internetul nu e chiar accesibil/performant.
Nu prea asculta ca ei pleca sa rupa legaturile cu tara muhahahaha... nu sa auda aceleasi povesti.

#82
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Eu cred că pe DAB vor rămâne doar posturile naționale, RRA, BFM, RAS, RRC, RRM. Restul vor trece doar pe net sau difuzate de către societățile de cablu. Am văzut la cineva în tuner technisat pentru posturi radio transmise în format DVB-C. Practic un tuner digital de cablu limitat doar la posturile de radio. Vezi dvb-t România. Oricum, din păcate, pentru mine FM a murit. Recepția este atât de proastă, că nu poți prinde nimic fără paraziți. Mai am un singur tuner analog cu scală, un Technics ST-7300K. Este sensibil, dar din păcate, acum e de decor, peste  amplificatorul pereche, Technics SU-7300. Restul le-am vândut. Ba nu, mint, mai am un aparat Grundig City boy 31, de buzunar, e așa de urgență, în caz de dezastru, să prind ceva știri și anunțuri. Alături de o lanternă, o spirtieră, cu 4 căni, pe scurt trusă de urgență. Restul, și am avut ceva, și ceasuri cu radio, le-am pus pe net la vânzare. Nu pun la socoteală un radio marca OK luat din Luxemburg, dar acesta are și DAB+.
La noi cablistii și satelitistii au ucis dvb-t. Acum aceeași vor ucide și radioul FM. Nu vă mai faceți griji pentru la țară. Acolo, au auzit și ei de satelit cablu și mai nou, internet. Eu am 3 aparate de radio internet, și ajung. Oricât am sperat ca FM ul se va menține, am sperat degeaba. De la o lună la alta e tot mai rău. Nici în mașină nu mai se prinde cum trebuie. Așa că îl consider un standard în moarte clinică.
Nu e bine, dispariția FM, va genera sute de tone de deșeuri,adică multe aparate de radio vor umple groapa de gunoi. Și sunt zeci de milioane sub diverse forme (portabile, receiver-amplituner, Tuner, auto, etc) în România. Deci numai ce dezastru ecologic, așa cum s-a întâmplat la noi cu o groază de receptoare dvb-t... După schimbarea de standard...după schimbarea de standard, tunerul technics, îi voi folosi carcasa la un DAC, sau îl voi adapta ca player radio de net (bag în el un tuner net gen sonos care se poate controla cu telefonul (am găsit placă pentru diy) și un sistem DAC).
Eu cred că se va rămâne la posturile experimentale actuale în format DAB, iar pe DAB+ restul, care vor mai exista. Sper să reziste doar Romantic FM, Magic FM și Rock FM. Restul pot să dispară. Ascult posturi din Elveția, Germania, Luxemburg, Italia, Austria, Olanda, Belgia și Franța și sunt infinit mai bune ca ale noastre. Multe transmit cu bitrate imens, față de ale noastre care unele au și 32 kbps. Nu zic de conținut.
Parcă văd că vom trece la DAB+ și...rămâne emisia în LW și MW.


#83
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Stai linistit...pana se desfiinteaza FM-ul in Romania....daca se va desfiinta, mai curge multa apa de Dunare.
In alte parti ale Europei (vest), nu mi-as face prea multe probleme. Exista destule puncte de colectare/predare de aparatura casnica, electro, etc.

In Germania, de ex. s-a trecut masiv la DAB+. Este un lucru extraordinar. Din moment ce exista acoperire peste tot, uiti de FM repede de tot. N-are rost sa vorbim de avantaje. Si totusi, chiar si aici inca e cam neclara treaba cu oprirea FM-ului. Deci mai dureaza.

In ceeea ce priveste Romania, sunt de parere (din pacate) ca se va ramane la acea tentativa de DAB  din Bucuresti, pentru ca in restul tarii, nu exista infrastructura necesara. Si normal ca nu se inghesuie nimeni. Da, din pacate asa stau lucrurile in Romanica noastra...si nu sunt semne de imbunatatire.

#84
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
În Germania, există și DAB și FM. Deocamdată, doar Norvegia a oprit FMul, dar practic mai emit acolo doar posturile de stat. Din păcate, la noi, lucrurile merg din rău în mai rău. Cred că ce e acum în DAB va trece în DAB+, restul, când vor vedea că trebuie să plătească pentru multiplex, vor zice PAS, și vor trece la disponibilitate doar pe net. Cum posturile românești sunt în mare majoritate execrabile, excepție câteva, restul e doar de umplut scala, nu cred că se vor mai înghesui. Doar cei naționali vor rămâne restul online.
FM în România nu cred să se desființeze în următorii 10 ani, cel puțin. Dar se va dizolva de la sine. Putere tot mai mică, paraziți peste paraziți, de unde înainte recepția FM era etalonul de calitate, acum recepția FM e simbolul calității proaste. Înainte prindeam bine multe canale, acum...nu se mai prinde mai nimic fără bruiaj și zgomot parazit, . De aceea am trecut pe radio pe internet și am 3 aparate în casă. FM mai ascult doar Romantic, Magic și Rock în mașină. Că în casă, cu orice radio, pe FM e aproape imposibil de recepționat ceva...

#85
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002

View PostTudor Popescu, on 09 decembrie 2019 - 18:36, said:

Parcă văd că vom trece la DAB+ și...rămâne emisia în LW și MW.
Emisia pe LW si MW ar fi interesanta cu codare DRM. Ar deveni chiar mai utila decat retelele FM cu relee multiple de retransmitere.

Edited by Wotan, 10 December 2019 - 11:29.


#86
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View PostWotan, on 10 decembrie 2019 - 11:28, said:

... cu relee multiple de retransmitere.


Exact aici e problema... in teorie totul are sens si e util, pana in momentul in care trebuie trecut la modul practic.
Daca se pot instala relee pentru DRM, s-ar putea instala direct pentru DAB+, etc...

Noi trebuie sa ne multumim din pacate cu ceea ce exista la ora actuala. Si anume, mai nimic.

#87
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002
Era vorba de faptul ca transmisia in unde medii sau lungi nu necesita acelasi numar de statii de retransmitere precum cele FM, sau DAB, care sunt pe ultrascurte.

#88
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
problema cu drm-ul este ca nu sunt receptoare disponibile pe piata. poate acuma, cu implememntarea lui de catre indieni si chinezi sa se miste ceva.

culmea, sefa de la DRM e romanca.

#89
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View PostWotan, on 10 decembrie 2019 - 12:00, said:

Era vorba de faptul ca transmisia in unde medii sau lungi nu necesita acelasi numar de statii de retransmitere precum cele FM, sau DAB, care sunt pe ultrascurte.

Ai dreptate in sensul asta.
Insa s-ar putea rezolva si cu DAB-ul relativ simplu. Folosindu-se infrastructura releelor SNR existente. DAB+ folosind putere mult mai mare de emisie decat o statie UKW locala.
Ma refer la potentialele mux-uri nationale, sau chiar si regionale. Comparabil la putere cu actualele programe RR. Cele locale, normal vor avea putere scazuta.

#90
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Sincer, dacă ai internet acasă, la ce să mai te chinui cu FM ul? Iar la DAB, dacă plouă, tună și fulgeră, îți pică recepția de numa. E bine să ai un radio clasic în casă, așa de urgență, bine e să fie pe baterii. Unde am eu casa la țară, deja s-a pus cablu, analogic ce e drept,47 canale, și net 20 sau 50 MBPS funcție de abonament. Pentru doar 30 respectiv 50 lei cu ambele servicii. Acolo mulți au deja receptor radio de net. Dar acolo, afară de MW și LW, pe FM e chinul dracu să prinzi ceva. Deși e la 36 km de București. E casa de vacanță a nașilor, dar avem drept de folosință totală a ei. Și ei și-au pus net și TV (20 + analogic) și au acolo un radio de net Medion, are și FM și DAB+, dar la ce util. Are și un amplificator Pioneer SA-301, i l-am dat eu, niște boxe sovietice tento. Sistem suficient de ascultat muzică la curte. Nu sunt împotriva FM, dar de la o zi la alta e tot mai prost. Și la fel cum plângeam că vezi doamne dacă dispare DVB-T și emisia analogica, mulți vor rămâne fără tv. Greșit. Un abonament la cablu cu acces la internet e destul de ieftin, și poți asculta ce vrei tu. Dacă vrei radio manele, există și din ăla. Există și mai multe. Deja la sate , bătrânul radio Pacific e demult istorie, asemeni televizorului Diamant (deși am văzut din nou Diamant, dar LED full Hd de la Horizon, probabil pentru nostalgici) .
Ce aș vrea să văd acum o reeditare a radioului Pacific...dar cu radio de net, DAB +, FM, Bluetooth, un șasiu de pick-up meseriaș cu doză magnetică, wi fi, întrare aux dar să aibă și ieșire de linie.
În vest acum, e obligatoriu ca aparatele de radio la vânzare să aibă DAB+. Deși FM e valid în continuare, ei fac trecerea treptat. La noi, s-a renunțat la norma oirt abia în 2007...mai erau câteva posturi locale.
Emisia MW și LW e bună, deoarece bate departe, și în caz de urgență e cea mai bună soluție. Nu mai zic că mergeam la un moment dat prin zona apuseni, și doar pe MW prindeam ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate