Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care va fi primul radio in dab?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#109
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostWotan, on 29 decembrie 2019 - 15:39, said:

Diversitatea de optiuni e un lucru bun.
N-ai diversitatea de programe in DAB/FM. E destul de clar ca in DAB vor intra SRR-urile si eventual cele private nationale (am dubii totusi la acestea).

View PostWotan, on 29 decembrie 2019 - 15:39, said:

Iar din punct de vedere statistic, sunt sute de km de sosele situati la zeci de km de localitati "relevante statistic", dar pe care se circula uneori bara la bara.
Unde-i aglomerare ai semnal la telefon, astia-s mai preocupati sa rezolve o astfel de chestiune decat Radiocom.

View PostWotan, on 29 decembrie 2019 - 15:39, said:

e bine ca postul local FM sa poata intra cu Traffic Anouncement
Tot netul a rezolvat demult asta prin aplicatiile de trafic existente in raport cu cate asemenea anunturi gasesti in FM-ul nostru pe tehnologia amintita!

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2019 - 20:33.


#110
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Hai sa vedem problema din perspectiva. Nu ne limitam doar la Romania mereu. Faptul ca la "noi" se doarme bustean mai pe toate domeniile, nu trebuie sa fie un punct de plecare in general.


View Postneagu_laurentiu, on 29 decembrie 2019 - 20:32, said:

N-ai diversitatea de programe in DAB/FM. E destul de clar ca in DAB vor intra SRR-urile si eventual cele private nationale (am dubii totusi la acestea).


Unde? In Romania? Atunci ai dreptate. Altfel nu se pune. Este oferta de nu ai cum s-o asculti. Cu cat mergi mai spre vest, oferta creste...incepand timid cu Ungaria, un pic mai mult in Austria si ne oprim deocamdata in Germania, unde deja vorbim de oferta in adevaratul sens al cuvantului. Si exista oferta si pentru cei care merg mai departe, catre celelalte tari.


View Postneagu_laurentiu, on 29 decembrie 2019 - 20:32, said:

Tot netul a rezolvat demult asta prin aplicatiile de trafic existente in raport cu cate asemenea anunturi gasesti in FM-ul nostru pe tehnologia amintita!

A rezolvat un ... *beep*
Ce inseamna "demult"? In ultimii ani poate, de la implementarea 3G-ului incoace. Abia de atunci poti vorbi de "net" pe mobil in adevaratul sens al cuvantului. Ca pe EDGE nu prea cred ca s-a ascultat radio online, darmite sa mai si rulezi aplicatii.
Am vazut cu totii radiouri vechi de masina cu functia "TA", aduse de vest (nu mai zic tara, ca deja pare ca fac reclama si nu asta intentionez) si cand zic vechi, ma refer la inceputul anilor 70!! Ei bine, de atunci e in functiune acest serviciu. Unde era netul atunci? Posted Image

Vorbim in general si nu neaparat de Romania. Daca ne referim strict la Romania, atunci practic nici nu mai exista subiecte de discutie.

Edited by chris_dvb, 29 December 2019 - 22:43.


#111
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
De RO zic eu, ca despre asta era topicul. Iar TA-ul nu e implementat sau folosit mai deloc la noi in raport cu aplicatiile ori statiile CB.

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2019 - 22:41.


#112
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Bine, daca te referi la Ro... e clara treaba. Trist dar adevarat.

#113
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Da, văd mulți susținători ai fm, și mă bucur. Dar calitatea conținutului? Zero. Ascult online posturi Elvețiene, Austriece, Nemțești, Daneze, Belgiene, Olandeze, Luxemburgheze, și mă minunez de conținut, calitate. La noi, nici astea pe net nu sunt de calitate, afară de cele naționale, niciunul nu prea sare de 128 kbps.

#114
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Da, văd mulți susținători ai fm, și mă bucur. Dar calitatea conținutului? Zero. Ascult online posturi Elvețiene, Austriece, Nemțești, Daneze, Belgiene, Olandeze, Luxemburgheze, și mă minunez de conținut, calitate. La noi, nici astea pe net nu sunt de calitate, afară de cele naționale, niciunul nu prea sare de 128 kbps. Eu din păcate, fm mai ascult doar în mașină. La serviciu nu pot, deoarece numai dacă schimbi poziția se pierde recepția (cu orice radio), la țară prind doar România Actualități pe FM, și ăsta cu bruiaje, așa că am și acolo radio net.
Îmi amintesc cu nostalgie, Radio Contact, ProFM, 2m+, și alte canale care față de casete sau AM, erau etalon de calitate, iar stereo erau deliciu. Mai mult, radio 3 pe vremea comunismului, când dădea stereo, să te ții. Era tare. Acele vremuri din păcate au apus. Conținutul a scăzut calitativ, se pune mult accent pe comercial și muzică de consum. Muzica anilor 80 și 90 e în mare parte uitată. Toate posturile dau pe oră, maxim 25 minute de muzică, in rest promo, reclame, știri și alte vorbarii inutile. Eu, ascult mult eurodance, există 1FM 90's party nonstop pe net, e muzică eurodance nonstop, fără reclame, și știri. Ei, acesta îl ascult. La fel și ANTENNE din Germania, sau Voralberg sau Eldoradio Luxemburg. Conținut fenomenal, iar la bit rate... Nu mai zic. Informații despre melodie, uneori și alte info. Și pe dab se pot aceste lucruri. Dar la noi e sat fără câini. Mai rău e că l țară, de când au descoperit netul, a explodat maneaua. Acum și la țară au acces la net, își fac lejer treaba și cu cel mai amărât net de 20 MBPS (2,5 mbps). Deja la țară încep să apară și televizoare led cu facilități smart. Așa că satul românesc a mai evoluat. Plângeam de mila celor ce nu mai prind dvb-t... Au trecut la freesat sau la vreun digi popular. Iar la net, dacă nu e fibră, exista abonamente din astea cu 80 GB incluși 4g, și au ce face. Știu pe cineva care stă într-o zonă din asta fără fibră. Și are Orange satelit, și net 80 GB 4g (tot Orange). 4 persoane, cu YouTube, filme și alte astea, le ajung perfect 80 GB. Nu consumă tot traficul. Așa că deja, fm, deși nu e programat a fi scos, deja se dizolvă de la sine. Nu mai spun că deja mulți operatori oferă televiziune digitală și recepție a posturilor de radio. Problema fm o reprezintă lipsa de claritate. E mai mult o soluție de urgență, când pică tot. Dar atunci mai util e AM. De aceea Elveția prețuiește mai mult AM. Bate mai departe, iar în caz de calamitate, acesta e foarte ușor accesibil, poate chiar și cu un sistem matusalemic de amplificare directă.

#115
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Posted Image avem ceva in comun. Ia uite ce ascult eu atunci cand ma ia nostalgia.

Apropos de Radio 3, cu toate ca el mai exista si in ziua de azi in varianta online (nu-l mai ascult), imi aduc aminte cu drag de acele vremuri cand il ascultam pe un radio "Gloria" in FM. Si exista atunci o emisiune, a carei nume nu mi-l mai amintesc, dar se difuza un album intreg al unei formati, trupe, etc. In mod special mi-a placut atunci difuzarea albumului lui Jean Michel Jarre - Chronology. Super album, super vremuri! Radio 3 Tineret stereo!

Va doresc la toti, un An Nou 2020 Fericit, plin de bucurii si sanatate!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate