Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reparare desincronizare gradata a sunetului

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
eu zic sa incercati mediacoderul. Mie la comprimari daca sursa a fost buna
mi-a iesit perfect .daca apar desinc. vid/sunet metodele Ageamiu dar mai ales
Trazvan rezolva chiar empiric (ochiul si urechea) cu virtualdub din citeva incercari
de un minut/350mb problema chiar fazan fiind.
Mediacoder  este moca si se lucreaza la el aparind des rev. noi .
eu sunt multumit si l-am folosit des cind pentru citiva mb pierdeam sute
la cap de dvd.

#56
cipirica_tapiterul

cipirica_tapiterul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.07.2005
Salutare tuturor, in special lui Ageamiu care a deschis acest thread.
Iti urmaresc mai demult ghidurile intr-ale DVD Authorig-ului si nu numai.
Dar care e problema mea:
Acum vreo 2 zile am aflat metoda asta cu Playback rate si Resample, care mi se pare excelenta, dar care totusi nu merge la mine. Ce se intampla:
- Capturez un VHS de 90 minute pt. un DVD in format MPEG2 720x576 25fps la 5600kbps.
- Sunet perfect in primele 3 minute la toate incercarile (mai sunt unele capturi care merg si 17 minute cu sunet perfect - atat am lasat sa mearga dupa care am oprit video-ul si a fost OK)
- Minutul 13 delay - 100ms
- Minutul 29 delay - 600ms
- Minutul 65 delay -2600ms.
Asta e problema la mine, nu are un delay constant in timp, sa stiu ca placa de sunet "fura" de ex. 100ms la 10 minute.
Era bine, faceam resample si totul era OK, dar nu, la mine creste delay-ul cum ii vine.
La ultima caseta am avut de la min. 5 pana la min. 72 un delay constant de -1sec, iar de la 72 la 90 de -1,5sec. Solutia a fost sa tai mpeg-ul la min72, am decalat fiecare sunet cu cat a trebuit si am rezolvat.
Ideea e ce fac cu asta de acum la care nu am un decalaj in mod constant. Ca o ironie, daca tot "imi fura" din secunde barem sa o faca sa imi placa si mie.
Detalii tehnice:
Barton 2800+ (la captura nu sare de 65% load)
1G Ram 3200 (liber cam 600-700M)
TV Tuner Asus (compresie software - aici ma gandeam sa fac o schimbare cu un Leadtek PVR2000 hardware; apropo care are si imi zice si mie cum merge ca nu vreau sa dau banii pe el si sa am aceleasi probleme)
HDD Western Digital 200G 7200 rpm
Placa de sunet Hercules Muse LT 4.1 (acum o sa ii schimb driverele cu unele "mai noi" din 2003, ale ei erau din 2002.
Soft captura WinDVR 3 - Mi s-a parut cel mai acceptabil la setari si m-am inteles bine cu el.
Cine poate sa imi dea o idee de cum ar merge sa iasa bine.
Ultima solutie pe care o adoptasem, in disperare de cauza si toceala de nervi era asa:
Play video + rec WinDVR = 3-4 minute dupa care Stop WinDVR + Pause Video.
Incercam sa vad daca puteam sa editez bucata capturata in TMPGEnc (nu toate mergeau, unele imi dadeau o eroare si trebuia sa derulez inapoi caseta)
Dupa ce faceam aceste 22 pana la 30 de bucatele de film le lipeam tot in TMPGenc si iesea un mpeg de 90 de minute fara decalaj, dar era munca multa si trebuia sa stau langa "scule" din 3 in 3 minute.
Daca se mai afla cineva in situatia mea si stie ceva deabia astept sa aflu.
Cu respect.

#57
azinkin

azinkin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.08.2006

Quote

In cazul avi, folosim VirtualDubMod, cu functia Save wav din Stream list.

Am un film AVI de 3 ore 9 min si 9 sec si am folosit pasul de sus, dar cand scot wav-ul cu VirtualDub el este de 3 ore 7 min si 22 sec.
Ce e de facut?

Si inca ceva, chiar daca reusesc sa modific frecventa, ce ma fac cand vine pasul:

Quote

8. Tot TMPGenc il folosim, mergem la MPEG Tools si alegem Multiplex. Aici, avem Let It Be.m1v, ca video, si Let It Be.mp2, ca audio. Alegeti ce vreti la Output (dar sa se termine cu. mpg sau mpeg)

Am incercat sa-l fac din avi in mpg, ca sa nu mai am probleme, dar mi-a iesit un fisier de vreo 1800 MB, dintr-unul de 690...

...nu cred ca se poate repara desincronizarea la avi-uri.  :dontgetit:

Edited by azinkin, 01 August 2006 - 21:21.


#58
azinkin

azinkin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.08.2006
Ah! Gata! Am reusit! Scuze pentru post dublu.

Metoda e FOARTE simpla. Nu inteleg de ce ghidul din primul post e atat de complicat.

1. Se deschide fisierul cu VirtualDub.
2. Se intra in meniul Audio -> Interleaving -> "Audio skew correction" si se scrie valoarea dorita.
3. Video -> Direct stream copy
4. File -> Save as

#59
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

 azinkin, on Aug 2 2006, 05:09, said:

Metoda e FOARTE simpla. Nu inteleg de ce ghidul din primul post e atat de complicat.

1. Se deschide fisierul cu VirtualDub.
2. Se intra in meniul Audio -> Interleaving -> "Audio skew correction" si se scrie valoarea dorita.
3. Video -> Direct stream copy
4. File -> Save as

Nu ca mi-as apara ghidul, daca o rezolvati simplu, nu aveti de ce sa va complicati.
La tine, n-am inteles pasajul cu ''si se scrie valoarea dorita''.
De unde o luam?

#60
azinkin

azinkin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.08.2006
Pai se pot folosi pasii 1,2,3 descrisi in ghid. Dar eu nu m-am mai complicat, pentru ca nu ma intereseaza sa fie sincronizarea la milisecunda. Am folosit VirtualDub, am pus pauza unde incepea sunetul(la mine sunetul era prea devreme, si am folosit cand striga unu), vedeam timpul, apoi cand ajungeam la faza cand striga tipul in imagine si cand deschidea gura puneam iarasi pauza si vedeam timpul. Se scade si, dupa cum e sunetul, intarziat sau prea devreme, se pune valoarea negativa sau pozitiva.

#61
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Problema, cum o arata si titlul ghidului e ''desincronizarea gradata'', neliniar, adica crescatoare odata cu trecerea timpului, dar fara a fi proportionala cu timpul. Dupa 15 min, eu am o decalare de 0.5 s, dupa 30 min, cam 1 s, la o ora, 2.5 s, la 1h45m, peste 3 s.
Cu metoda ta, nu se poate obtine sincronizarea pe tot parcursul filmului, pentru ca, la un moment dat, decalajul nu va mai fi egal cu cat ai scris in VDM.  
Daca insa: ''... nu ma intereseaza sa fie sincronizarea la milisecunda''...

#62
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Foarte multi dintre cei care au vizitat acest ghid vroiau sa captureze de pe tv tuner cu winfast PVR sau alte softuri si se alegeau cu desincronizare!
Va dau o veste buna... A aparut Winfast PVR 2, care pe modul mpreg2-optimal quality inregistreaza fara absolut nicio desincronizare! Eu am tras vreo 30 de min fara nicio milisecunda diferenta intre imagine si sunet! un minut mananca aprox. 50MB!!! Sistemul meu este un amd dual core 3600, cu 2GbRam, hdd250GB!
E prima oara dupa doi ani cand reusesc sa fac captura dupa tv tuner fara desincronizare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#63
doru2304

doru2304

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.06.2005
Am filme ale căror coloană sonoră este decalată față de imagine. Transmisia a fost făcută astfel.

Eu caut o soluție mult mai simplă.
Caut un player video care să permită decalarea sunetului în momentul redării. Adică o chestie temporară. Văd filmul și apoi delete...
Nu caut o soluție permanentă (pentru că am găsit aici destule).

Deci... Cunoașteți un astfel de player ?

Mulțumesc!

#64
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am un fișier video și unul audio. Ambele au aceeași lungime (în minute). Să zicem 13min35s, ambele, evident nu la sutime de secundă egale. Cu VirtualDub le-am lipit, însă coloana sonoră se termină cu mult înaintea imaginii, cu circa 4 minute. Ce-i de făcut? Precizez că coloana sonoră are sample rate 44kHz.

#65
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

 azinkin, on Aug 2 2006, 05:09, said:

Ah! Gata! Am reusit! Scuze pentru post dublu.

Metoda e FOARTE simpla. Nu inteleg de ce ghidul din primul post e atat de complicat.

1. Se deschide fisierul cu VirtualDub.
2. Se intra in meniul Audio -> Interleaving -> "Audio skew correction" si se scrie valoarea dorita.
3. Video -> Direct stream copy
4. File -> Save as

eu am un film cu streamuri, iar chestia e ca ma intereseaza doar streamul 2 care e decalat.
am incercat cum ai spus tu streamul 2 dispare.
pe langa asta poate e vreo solutie sa scot definitiv streamul 1

#66
kik

kik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2006

 azinkin, on 2nd August 2006, 05:09, said:

Ah! Gata! Am reusit! Scuze pentru post dublu.

Metoda e FOARTE simpla. Nu inteleg de ce ghidul din primul post e atat de complicat.

1. Se deschide fisierul cu VirtualDub.
2. Se intra in meniul Audio -> Interleaving -> "Audio skew correction" si se scrie valoarea dorita.
3. Video -> Direct stream copy
4. File -> Save as

Ce faci cand pe la jumatatea fisierului incepe sa se decaleze sunetul.
Ca daca e de la inceput ok ihi dai valoarea asa cum zici tu si il rezolva.
Ceva solutii pentru problema ridicata??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate