Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Reparare desincronizare gradata a sunetului

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Cum reparam pierderea gradata de sincronizare a sunetului fata de imagine
(o data si pentru totdeauna)


Metoda garanteaza o solutie rapida si foarte precisa. Va asigur ca va functiona. In principiu,va trebui sa faceti resample, in loc de comprima sau extinde timpul. Exemplul dat functioneaza la un MPEG, dar metoda se aplica si la AVI.

Nota Ageamiu: eu am folosit-o numai la avi.

Placile de sunet declara ca fac inregistrarea la 44.1 KHz. E posibil ca, in multe cazuri, sa o si faca. Totusi, de multe ori, nu realizeaza o sample corecta, abatandu-se cu aproximativ 0.005 KHz. Aceasta cauzeaza desincronizarea progresiva..

Metoda functioneaza si la captura de pe VHS, chiar cand se captureaza surse in care exista sincronizare.


Daca toata lumea-i gata, sa-i dam drumul!

Ce ne trebuie:
Sonic Foundry's Sound Forge sau Cool Edit (nota Ageamiu: acum, Adobe Audition) – (primele doua, disponibile ca  demo)
Nota Ageamiu: Cool Edit a fost cumparat de Adobe si nu stiu daca Adobe Audition are versiune demo)
TMPGenc
VirtualDub  (VirtualDubMod)

1. Folosim  VirtualDub ca sa aflam timpul, la video, al unui sunet (o replica) important. Daca puteti citi pe buze e bine, dar nu indispensabil. Descoperiti daca sunetul e decalat inainte sau dupa imagine!

Aici, am folosit un cadru din  filmul ’’Let It Be’’, unde  John Lennon e pe punctul de a canta cuvantul "Seeeeee" din cantecul ’’I've Got A Feeling’’.

Attached File  1.jpg   96.42K   501 downloads

Observati jos, in caseta, timpul: 1:16:22.891. Audio e inapoia imaginii.

2. Folosim TMPGenc si, MPEG Tools, pentru demultiplexarea fisierului MPEG in 2 fisiere separate. Acestea vor fi, in exemplul nostru, Let It Be.m1v (video) si Let It Be.mp2 (sunetul)

3. Deschidem sunetul in Sound Forge (poate lua ceva timp daca e mare) si cautam timpul. Rulam sunetul si notam momentul.

Attached File  2.jpg   95.24K   299 downloads

Aici, puteti vedea inceputul lui "Seeee" si ca audio e decalat inapoi (intarziat, apare dupa ce solistul a inchis gura) cam cu 0.939 secunde.

4. Si acum e marea gaselnita. In loc sa extindem sau sa compresam timpul, vom modifica sample rate a sunetului. In meniul  Process (nota Ageamiu: la Sound Forge. La Adobe Audition: File – Batch Processing – tab 3 Resample) gasiti optiunea Resample.

Attached File  3.jpg   51.21K   274 downloads


Mai intai, setam sample rate first only. Aici, am adaugat 9Hz pentru ca sunetul e inapoi, deci trebuie rulat mai repede (nota Ageamiu: cand sunetul e intarziat, ca sa ajunga la timp, trebuie sa-i marim  ”viteza”, adica sa ridicam sample rate) . Reducem sample rate daca sunetul e inainte. Mergem un pic pe ghicite la sampling rate, retinand ca, adaugand 1 Hz, se reduce cam cu 0.1 secunde pe timpul unei ore.

Nota Ageamiu: Iata si formulele de calcul care nu dau gres, adevarul fiind in jurul acestor rezultate:
Cand sunatul apare dupa imagine (intarziat, cifra din Sound Forge e mai mare decat cea din VirtualDubMod)
Lungimea filmului (in sec) + Abaterea / Lungimea filmului X 44100
Cand sunetul apare inainte Lungimea filmului – Abaterea / Lungimea filmului X44100
Iata si un exemplu: Filmul are 1h 30 min, adica 5400s si sunetul a  intarziat cu 2 s (verificati intarzierea spre sfarsitul filmului, folosind, daca se poate trantirea usii, izbirea palmelor, caderea unui obiect, trasul cu pistolul, daca sunteti fan Julia Roberts si reglati sunetul la ”Mexicanul”). Gasirea momentului de control e cea mai grea parte a intregii operatii. Si acum, sa vedem ce punem la Resample in Sound Forge:
5400+2/5400X44100= 44116
Pentru cei slabi la aritmetica: adaugati intarzierea la lungimea filmului, suma o impartiti la lungimea filmului si rezultatul (catul) il inmultiti cu 44100.
Daca aveti suntetul la 48000, treaba merge, dar un pic mai la ”ghici”. Dupa aceleasi principii.
Din experienta (de acum vasta) a Ageamiului, daca faceti captura cu PC-ul vostru, abaterea la acceasi lungime a filmului va fi cam aceeasi (la mine, ma uit dupa 44115, sau prin jur – intarzierea fiind cam 2-3 s, la filme de 90-120 minute). Pui cifra in Sound Forge si faci diverse modificari pana obtii ceva sub 50 de miimi (in plus sau minus).
Daca sunteti Ageamii sau exigenta va da afara din casa, procedeul general de lucru e sa mergeti pana la sfarsitul acestui ghid, adica, folositi BeLight, care face mp2 foarte repede, faceti muxarea cu TMPGEnc (vezi mai jos), rulati mpg-ul rezultat in BS Player (sau altceva) si vedeti daca sunetul are sincronul ”taios”. Cand nu-l are, repetati Resample (in BS ati vazut in ce sens n-ati nimerit-o), apoi iar si… la sfarsit puneti la facut ac3-ul si folositi mpv-ul si ac3 in DVD-lab Pro.
Voi sunteti insa normali si o nimeriti din prima…

Nu va preocupati de plasarea varfurilor de intensitate in timp, pentru ca abaterea e foarte mica (nota Ageamiu: rar, depaseste 20 Hz).

Attached File  4.jpg   126.54K   133 downloads


Acum, puteti vedea ca sunt la numai 0.002 secunde abatere. Este mult mai precis decat orice metoda de extindere/ compresie a sunetului. Unele placi de sunet nu vor reda sunetul la 44.109 Hz, dar asta nu e o problema..

5. Odata gasita sample rate corecta, trebuie sa facem resample. Ne intoarcem la Process si Resample si stergem check-ul de la: "Set the sample rate only (Do Not Resample") si setam noua sample rate la 44,100 Hz. Nu e necesar un filtru anti-aliasing, diferenta de resampling e atat de mica, incat nu se justifica. Odata setat, incepeti resample care va dura ceva.

Acum, avem sunetul la 44,100 Hz si sincronizarea e al dracului de buna!. Nici o metoda de expanding/compression a timpului nu da asemenea rezultate!

6. Nu ne ramane decat sa salvam fisierul. Va trebui sa salvam un wav la 44,100 Hz Stereo, din pacate ne trebuie un spatiu urias.

Nota Ageamiu: chestia cu setat/ desetat Set the sample rate only (adica o pui si nu e aplicata, ci, doar vezi cum arata si apoi e aplicata), nu mai exista in Adobe Audition (nu e nici in Cool Edit Pro 2) Pentru a putea cerceta personal ce spune ACID Agent in ghidul original, la final gasiti link .
  
7. Dupa salvare, folosim TMPGenc ca sa schimbam wav in mp2


Nota Ageamiu: cum sigur v-ati dat seama, se mai pot folosi BeSweet (free), acum e de preferat BeLight pentru facut mp2 sau, cum am scris deja,  Sonic Foundry Soft Encode. Cu asta aveti ac3 si l-as recomanda pentru ca face, cu sunetul, ceea ce face CCE cu video. O capodopera. Nu veti recunoaste sunetul  de la cablul dvs TV la o captura. Poate mai sunt si alte programe…

Attached File  5.jpg   78.07K   125 downloads

8. Tot TMPGenc il folosim, mergem la MPEG Tools si alegem Multiplex. Aici, avem Let It Be.m1v, ca video, si Let It Be.mp2, ca audio. Alegeti ce vreti la Output (dar sa se termine cu. mpg sau mpeg)

Nota Ageamiu: bineinteles ca putem folosi cele 2 fisiere, ca elementary streams, pentru authoring cu, sa zicem, DVD-lab PRO (cum am scris mai sus).

9. Bucurati-va de noul dvs film sincronizat!

10. A durat multe ore sa gasesc aceasta metoda si va asigur ca nu exista alta mai precisa.

Nota Ageamiu: pentru Ageamiu gasirea metodei dureaza de ANI.


ACID Agent

From: http://www.videohelp...ides/140540.php

Traducere si adaptare: Ageamiu/ Shakespeares_son

Edited by Mtz, 10 March 2006 - 15:19.


#2
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Cine vorbeste de ageamii in ''artimetica''  :D  :D  :D
Erata e asa:
1. Formula (lungimea filmului+abaterea/lungimea filmului)X44100
Respectiv minus daca sunetul e inaintea video. Pentru cei mai slabi ca mine (inutil, aia nu exista  :D ) rezultatul adunarii si impartirii se inmulteste cu 44100. ''Artimetica'' cere parantezele.
2. Am lasata sample rate pe... ''englezeste''. Cititi, respectiv, 44.100, 48.000, cu punct, nu cu virgula!
Stiu eu ca asa ceva nu va creaza probleme, dar pentru corectitudine.

#3
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003

 Ageamiu, on Mar 10 2006, 14:54, said:

2. Folosim TMPGenc si, MPEG Tools, pentru demultiplexarea fisierului MPEG in 2 fisiere separate. Acestea vor fi, in exemplul nostru, Let It Be.m1v (video) si Let It Be.mp2 (sunetul)

Pasul de mai sus se aplica si pt fisiere avi?

#4
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004

 Ageamiu, on Mar 10 2006, 15:54, said:

Cine vorbeste de ageamii in ''artimetica''  :D  :D  :D
Erata e asa:
1. Formula (lungimea filmului+abaterea/lungimea filmului)X44100
Respectiv minus daca sunetul e inaintea video. Pentru cei mai slabi ca mine (inutil, aia nu exista  :D ) rezultatul adunarii si impartirii se inmulteste cu 44100. ''Artimetica'' cere parantezele.


Tot n-ai pus bine paranteza  :console:

((lungimea_filmului + abaterea)/lungimea_filmului) X 44100

Bucurie!

#5
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
In cazul avi, folosim VirtualDubMod, cu functia Save wav din Stream list.
Mersi TRazvan, ai dreptate. Nu m-am laudat cu ''artimetica'', cred ca s-a inteles flecushtetzul ala.
Va pot comunica doar ca, daca veti fi in nevoie, solutia e incredibila.

#6
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Chestia cu decalajul sunetului(sunetul in urma imaginii)o patesc si eu,dar numai la vhs-urile mai vechi.La unele am si desincronizari ale imaginii,adica imaginea sare ,fragmenteaza,este intrerupta,iar sunetul la fel. Poate spune cineva care e cauza?
Daca lungimea sunetului e mai mare ca lungimea filmului(filmarii),in ce consta diferenta dintre ele(lungimi)?Ce lipseste :film sau sunet?Nu inteleg :confuzzled: .De ce apar secundele alea in plus la sunet?
Ma gandeam la o varianta:se poate trage sunetul separat,cu alt soft(cool edit pro) in acelasi timp cu captura casetei?In felul asta vom avea fisierul .wav sau .mp3 separat si probabil sincronizat cu video. A incercat cineva?

#7
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

 nirosbog, on Mar 12 2006, 09:56, said:

Chestia cu decalajul sunetului(sunetul in urma imaginii)o patesc si eu,dar numai la vhs-urile mai vechi.La unele am si desincronizari ale imaginii,adica imaginea sare ,fragmenteaza,este intrerupta,iar sunetul la fel. Poate spune cineva care e cauza?
Daca lungimea sunetului e mai mare ca lungimea filmului(filmarii),in ce consta diferenta dintre ele(lungimi)?Ce lipseste :film sau sunet?Nu inteleg :confuzzled: .De ce apar secundele alea in plus la sunet?
Ma gandeam la o varianta:se poate trage sunetul separat,cu alt soft(cool edit pro) in acelasi timp cu captura casetei?In felul asta vom avea fisierul .wav sau .mp3 separat si probabil sincronizat cu video. A incercat cineva?

La analogic (Video Player cu VHS) - digital (tuner sau... apropo, nu ne-ai spus cu ce capturezi VHS-urile) e foarte importanta calitatea casetei si a Video playerului. Curata capetele rotative! Pe el se vede fara desincronizari de imagine? Oricum, iti reamintesc pasajul din ghid care spune ca metoda repara si captura de pe casete VHS, care aveau suntetul sincron. Este clar ca decalajul il da placa de sunet, care nu da standard 44100. Daca imaginea nu e desincronizata pe caseta, captura cu un codec bun (PIC Video, la 19, il folosesc eu, Huff, daca te tine HDD-ul), prelucrare numai cu CCE, la nevoie cu 4 treceri. Imaginii n-ai ce sa-i faci mai bine.
N-am reusit sa aflu cine ''lungeste'' sunetul. Cand pun materialul in DVD-lab Pro, sunetul are totdeauna mai mult cu 2 s. Cineva introduce, poate, o silence la inceput sau la sfarsit, nu stiu. Am incercat sa tai diferenta si a iesit o jale. Trebuie lasat asa cum e si folosita metoda din ghid. Nu e necesar (nici nu stiu daca se poate) sa capturezi sunetul separat. Metoda propusa face tocmai sincronizarea celor 2 elemente care vin odata pe hard.
Iti dai seama ca nici eu nu stiu mai mult si de aceea ti-am raspuns aici si nu pe PM, pentru ca aici pot contribui toti si, vorba lui Petre Roman: ''Cu cat suntem mai multi, cu atat suntem mai culti''  :D

#8
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Captura o fac cu o placa hardware de la Pinnacle,in format mpeg2 RT.Am incercat si avi full dar nu e nici o diferenta.Am 2 videorecordere de pe care am facut captura aceleeasi casete si amandoua au avut acelasi rezultat negativ descris mai sus.Clar:problema nu e de la aparatele video cu care redau,ele fiind in perfecta stare de functionare.Aceste probleme imi apar doar la casetele vhs foarte vechi(peste 10 ani).
Pe video se vede fara desincronizari de imagine.

#9
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
Am incercat sa fac dupa cum ai spus, dar in Audition 2 n-am gasit: "sample rate first only", asa ca n-am rezolvat nimic. In schimb am observat altceva: framerate-ul avea valoarea 24,99. Am pus filmul in virtualdub, i-am dat direct stream copy cu un framerate de 25 si bingo!!! Sunetul nu mai era decalat ;)

#10
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Excelent! Cam ce decalaj aveai (cat dura in timp) spre sfarsitul filmului? Aproximativ, desigur...

#11
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
Era un film de 4 ore. In virtualdub parea cam o secunda inaintea filmului. Cand l-am pus in Audition, dupa metoda ta, erau cam 3 secunde.

#12
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Din nefericire, se pare ca numai astea 2 au setarea trebuincioasa: Sonic Foundry's Sound Forge sau Cool Edit. Eu instalasem Cool Edit Pro si nu avea. Pe cel fara pro nu l-am incercat, dar il cred pe Acid Agent.
Asistam insa la descoperirea principiului ''TRazvan''. Deabia astept sa incerc si eu o sincronizare cu schimbare de fps a filmului. La mine, e mereu sau 25.002 sau 24.998. Ar fi o posibilitate, mai ales ca spui ca repara decalaje grele (consider cele 3 s mai plauzibile, pentru ca ai folosit un ''aparat de masura'').

#13
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
Salut tuturor necajitilor cu sunetul fugit .
am tras cu ochiul pe aici ca ma chinuie problema de mai mult timp.
Sunt novice in domeniu dar incerc sa dau o mana de ajutor.
Daca metoda"TRazvan" da rezultate vreau sa incerc si eu dar nu stiu cum
asa ca pun citeva intrebari:
1 Cu ce masurati frame rate precis,
2  se face corectarea streamului video dupa comprimare sau pe sursa originala ?

la mine apare decalarea (lucrez cu AGK)apare cam din primul minut si
se accentueaza la final.
10 din 13 filme au mers brici cu setarile default . De ce oare.
Astept sa incerce si "ageamiu' ca azi desi ma furnica nu'sh de pot

#14
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Ma uitam ca marele GSpot nu spune fps real, ci ala comandat tunerului sau standard al PAL-ului. Parca DVD2SVCD iti spune, la inceputul encodarii ca fps e 24.099 si va fi schimbat. Pentru metoda TRazvan, nu ai nevoie sa stii cifra cu precizie. Ii dai doar lui VDM s-o faca 25.000 si te uiti daca sunetul e sincron.
2. Numai pe material neprelucrat.

#15
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
saru'mana. tu ai incercat?.merge?

#16
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
poate nu m-am exprimat eu bine.Originalul este perfect sincron cu sunetul ,
dar dupa comprimare ,"bucatarit" cu AKG apare beleaua.

#17
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Eu am fost neatent, deci acum tu lucrezi DVD to AVI cu AGK. Eu am descoperit metoda in cautarea drumului invers. Capturez avi. Vreau sa fac DVD. Video e bun, sunetul intarzie. Modific sample rate la sunet, obtin 2 elementary streams, care sunt sincrone si le fac authoring cu DVA-lab Pro. La tine, poti sa incerci metoda pe produs (daca sursa e DVD). Desfaci sunetul de video cu VDM, aplici procedeul Ageamiu si remuxezi pentru produsul final. Sau, mai bine aplici avi-ului final pocedeul TRazvan.

#18
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
[quote name='TRazvan' date='Mar 15 2006, 20:57' post='1338089']
Am incercat sa fac dupa cum ai spus, dar in Audition 2 n-am gasit: "sample rate first only", asa ca n-am rezolvat nimic. In schimb am observat altceva: framerate-ul avea valoarea 24,99. Am pus filmul in virtualdub, i-am dat direct stream copy cu un framerate de 25 si bingo!!! Sunetul nu mai era decalat ;)
[/quote]

TRazvan un pic mai mura in gura ca pentru neajutorati.

Mai intii ce vreau eu. Stargate sg1 are 9 sezoane x cam 21 epis a 350mb deci
un sezon pe 2 dvd-uri. Am gasit de gata pe torrente acelasi lucru tot AVI XVID
comprimate (cu pierderi de calitate evident)la 80 sau 130 mb dar nu pe tot,
asa ca vreau sa fac cu manutza mea asta.
de aici....a inceput dansul.
daca incarc originalele in VDM toate dau mesaj ca VBR lalalalaala si daca vreau
sa corecteze. la YES incepe sa mestereasca un fisier video care a ajuns la
peste 50gb , in final nu stiu unde l-a pus ,nici spatiul nu este ocupat dar nu stiu
care este fisierul modificat.
deci eu vreau sa fac conversie avi Xvid to avi Xvid cu reducerea rezolutiei.

tu zici : i-am dat direct stream copy cu un framerate de 25 si bingo!!! Sunetul nu mai era decalat ;)
[/quote] ,eu intreb: cum ?
rogu-te help daca poti!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate