Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reparare desincronizare gradata a sunetului

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
Intri in meniul Video si bifezi Direct stream copy, apoi Frame rate. Iti apare o fereastra, din care te intereseaza primele 2 optiuni:

No change (fps-ul real)
Change to (aici scrii 25).

#20
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 06.05.2004
Merci ,merci
belea ti-ai capatat cu mine
1 aplic la original sau la cel comprimat de mine si cu sunet decalat?---
                                                 am am verificat   cu subtitrarea si este sincronizata
                                                 cu imaginea si dupa comprimare . deci sunetul fuge
2 dupa setarile recomandate de tine cum continuu , cu dub si apoi save as sau ...........?
:worthy:  as vrea ca urmatorul mesaj sa fie   :coolspeak:  :coolspeak:

#21
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
1. Aplici la materialul desincronizat.
2. Dupa ce ai stabilit 25 fps, File->Save as avi

#22
ro_caesar

ro_caesar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.02.2006

View PostAgeamiu, on Mar 16 2006, 19:16, said:

Eu am fost neatent, deci acum tu lucrezi DVD to AVI cu AGK. Eu am descoperit metoda in cautarea drumului invers. Capturez avi. Vreau sa fac DVD. Video e bun, sunetul intarzie. Modific sample rate la sunet, obtin 2 elementary streams, care sunt sincrone si le fac authoring cu DVA-lab Pro. La tine, poti sa incerci metoda pe produs (daca sursa e DVD). Desfaci sunetul de video cu VDM, aplici procedeul Ageamiu si remuxezi pentru produsul final. Sau, mai bine aplici avi-ului final pocedeul TRazvan.


metodele de mai sus crezi ca merg si la o sincronizare captura avi dupa dv cu un sunet wave dupa un minidisc ?

#23
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Am facut sambata o minune de DVD dupa 2 casete VHS... A mers perfect. O sa spui: ''d-le, noi vorbim de oi, ce-mi vii d-ta cu capra''? Am indraznit sa te intaresc in credinta ca se poate. Daca pachetul e avi si contine un video si un audio, care poate deveni wav, as zice ca n-are de ce sa nu mearga. Nu pierzi nimic daca incerci. Metoda ultrarapida pe care am gasit-o e:
scoti sunetul cu VMD. Il faci mp2 cu BeLight si muxezi cu TMPEGEnc. Fiecare dintre operatii ia cam 10 min pentru un film de peste 90 de minute. Daca e sincron, faci ac3 si authoring cu programul preferat.
mpg-ul lui TMPGEnc il folosesti doar ca sa verifici sincronul. Apoi, il arunci.
Din experienta ageamie, cand te specializezi, nu mai incape eroare si poti sa faci direct ac3 si authoring.  Eu verific sincronul pe DVD, inainte de a-l scrie pe blank...

#24
ro_caesar

ro_caesar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.02.2006

View PostAgeamiu, on Mar 19 2006, 23:47, said:

Am facut sambata o minune de DVD dupa 2 casete VHS... A mers perfect. O sa spui: ''d-le, noi vorbim de oi, ce-mi vii d-ta cu capra''? Am indraznit sa te intaresc in credinta ca se poate. Daca pachetul e avi si contine un video si un audio, care poate deveni wav, as zice ca n-are de ce sa nu mearga. Nu pierzi nimic daca incerci. Metoda ultrarapida pe care am gasit-o e:
scoti sunetul cu VMD. Il faci mp2 cu BeLight si muxezi cu TMPEGEnc. Fiecare dintre operatii ia cam 10 min pentru un film de peste 90 de minute. Daca e sincron, faci ac3 si authoring cu programul preferat.
mpg-ul lui TMPGEnc il folosesti doar ca sa verifici sincronul. Apoi, il arunci.
Din experienta ageamie, cand te specializezi, nu mai incape eroare si poti sa faci direct ac3 si authoring.  Eu verific sincronul pe DVD, inainte de a-l scrie pe blank...

eu am un montaj din material dv in premier , asta are sunet e sincronizat e ok
problema mea e ca peste montajul asta trebuie sa sinconizez un sunet care a fost tras cu un minidisc sony si
care a ajuns la mine pe un cd audio pe care lam facut un mp3 bunicel
problema cu mp3 asta e ca dupa 1 ,2 3 minute se desincronizeaza fata de sunetul original din materialul filmat
acum eu cred ca e o chestie de diferenta de viteza dintre cele 2 sunete , ce imi recomanzi sa fac ca sa sincronizez sunetul cel mai repede ( ca varianta greoaie am gasit eu , materialul are vreo 90 minute)
eu mam gindit sa fac un avi cu montajul asa si sal sincronizez in saund forge , crezi ca merge asa ?

#25
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Sunt tamaios rau la fineturi. Bineinteles, ca trebuie sa incerci. Mai intai, trebuie sa obtii wav in locul mp3-ului, pe care l-ai lucrat cu sudoarea fruntii. Asta pentru ca mp3 nu e compatibil DVD. Apoi, cum spui il punem in Sound Forge, speram ca se sincronizeaza, si authoring de DVD cu 2 coloane sonore. Tine-ne la curent, ca, de aici, se pot invata multe!

#26
ro_caesar

ro_caesar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.02.2006

View PostAgeamiu, on Mar 20 2006, 00:48, said:

Sunt tamaios rau la fineturi. Bineinteles, ca trebuie sa incerci. Mai intai, trebuie sa obtii wav in locul mp3-ului, pe care l-ai lucrat cu sudoarea fruntii. Asta pentru ca mp3 nu e compatibil DVD. Apoi, cum spui il punem in Sound Forge, speram ca se sincronizeaza, si authoring de DVD cu 2 coloane sonore. Tine-ne la curent, ca, de aici, se pot invata multe!

explica :
sunetul de pe minidisc e ok ca viteza in sound forge
acelasi sunet mixat cu imaginea originala din captura video se aude mult mai repede (nu am facut decit sa-l mixez cu sunetul original )

#27
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 06.05.2004
Trazvan:
in principiu eu am bagat in AGK filme avi-Xvid 23.9...fps de 350 mb
si le-am convertit tot avi-Xvid 23.9...fps la 130 mb cu setarile AGK default.
12 au mers din prima , 4 au sunetul fugit si inca 4 nu le-am incercat
ca am pierdut timpul cu cele 4 .
Toate incarcate in VDM dau mesajul ca sunt VBR.......daca YES sau No
deci aparent identice.
Cred ca am incercat ultima ta recomandare (o sa incerc dupa amiaza din nou)
si nimic.Poate reusita ta sa fie ca cele 12 care ma intreb ce au de merg?
Mai incerc. merci .

#28
ro_caesar

ro_caesar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.02.2006

View Postro_caesar, on Mar 20 2006, 01:58, said:

explica :
sunetul de pe minidisc e ok ca viteza in sound forge
acelasi sunet mixat cu imaginea originala din captura video se aude mult mai repede (nu am facut decit sa-l mixez cu sunetul original )

am rezolvat problema
simplu : sunetul inregistrat pe minidisc este defect are sarituri audio din cind in cind ..
multumesc pt atentie

#29
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 06.05.2004
Trazvan:
Murfi spune :daca experienta a reusit sigur s-a strecurat o greseala......
aseara am incercat metoda ta intii pe original si apoi conversie si din nou metoda ta
apoi conversie de pe original si apoi metoda ta si nimic.
originalul este unul care nu a mers niciodata.
am incercat metoda ta cu schimbare a FPS si cu 25 si cu 23...(ca originalul)geaba.

am bagat un episod dublu 699mb in AGK si dupa aproape 4 ore la proba pe topaite
mare bucurie mere brici cind de la minutul 42 tacere pina la sfirsit.
am impresia ca programele astea merg de citi bani am dat pe ele.
o sa incerc metoda Ageamiu mai stufoasa dar loveste sunetul ca asta-i fugit
ca imaginea cu subtitrarea sunt sincronizate.
mai vorbim

#30
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 06.05.2004

View PostAgeamiu, on Mar 10 2006, 15:54, said:

Cine vorbeste de ageamii in ''artimetica''  :D  :D  :D
Erata e asa:
1. Formula (lungimea filmului+abaterea/lungimea filmului)X44100
Respectiv minus daca sunetul e inaintea video. Pentru cei mai slabi ca mine (inutil, aia nu exista  :D ) rezultatul adunarii si impartirii se inmulteste cu 44100. ''Artimetica'' cere parantezele.
2. Am lasata sample rate pe... ''englezeste''. Cititi, respectiv, 44.100, 48.000, cu punct, nu cu virgula!
Stiu eu ca asa ceva nu va creaza probleme, dar pentru corectitudine.
Ageamiu zici: 'Pentru cei mai slabi ca mine (inutil, aia nu exista'.N-ai auzit de mine .Te bat de te rup.
Ma apuc de metoda Ageamiu dar din start apare o problema , Tmpgenc nu demux' AVI xvid.
In VDM nu am descoperit cum obtin stream video si audio,separate ,trebuie audio sa-l fac WAW musai
si sa-l corectez cu formula ta , cu ce il intorc in MP3 sau ce o trebui si cu ce il mux inapoi?
Ei vezi ca pot fi si mai prosti,(iti creste inima nu?)
Ca sa scap de belea incerc sa iau iar episoadele problema de pe Torrente din alta sursa.
M-am cam saturat cred ca am pierdut pentru o toana peste 150 de ore in care nu am
folasit calcu' .

#31
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 06.05.2004
am rezolvat!!!!!!!
nu sa repar sunet fugit ci sa fac conversie fara sa fuga sunetul.
cei care au materiale NBC(nuntzi,botezuri,cumetrii) si au pierdut originalele
sunt de plins.Pentru ei solutia este in metoda Ageamiu sau Trazvan.
Fiind oftopic cei ce vor sau daca vor toti de pe aici sa-mi spuna si va zic.
tot cea ce AKG a convertit cu sinet decalat alt program le-a scos brici.
Vedetzi mai sus ce voiam eu sa fac de fapt. Nu totzi vor acelasi lucru.
nu este secret dar astept aprobarea.

#32
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Eu as fi chiar foarte curios. Nu cred ca exista pe aici vreo interdictie de felul asta. Mtz il recomanda, de pilda, pe AGK doar pentru simplitatea de utilizare, nu pentru ca ar fi casatorit cu el. Am si observat chiar ca nu are nimic impotriva lui GK, dar stie ca necesita ceva cunostinte. De aceea, spune-ne si noua cine face sunetul sincron si totul bine!

#33
edicraciun

edicraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.05.2005
Sal,

Am si eu probleme cu decalarea sunetului cand fac reconversie cu AGK. Daca ai rezolvat problema te rog sa ne spui si noua cum ai facut. La mine la recodarea unui film pe 2 CD-uri numai primul are decalaj de sunet. Ce trebuie facut?

Edi

Edited by edicraciun, 26 March 2006 - 19:50.


#34
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 06.05.2004
mama ce de bere o sa beu!!!!!!
secretul se numeste Mpeg4Maker, folosind din suita videoconverter.exe.
Stie al dracului de multe,nu ma pricep eu asa ca daca vrea cineva sa faca
un ghid ......
ce pot sa spun este ca pentru comprimare din 350mb , 620x320 ,btr=1040kbps,
am modificat numai :
Option-setup destin.file format ---config- bitrate modificat la 400 si
Option - resizing and changing frame rate -----unde am modificar dimens. in 416x240.
A rezultat o copie xvid de 135mb acceptabila (fiecare dupa gust) timpul fiind
cam 65min intr-un pas  pentru 42min de film fata de AGK intre 85 140 min(dupa toane)
Tot ce am ratat cu si altele AGK a mers din prima fara rateu.
trebuie lucrat la prevederea lungimii functie de rezolutie si CBR
pun aici programul cu tot tacamul.
Succes.

vad ca nu vrea sa ia attachu'. daca stiti cum sa-l pun spunetim-i si mue

cred ca bate AGK si la simplitate fiind all in one rau de tot.
vad ca attachu' n-a intrat si nu stiu de ce.Dupa Add This Att dispare din fereastra
Browse si nu il vad  in postul meu .poate este invisibil pentru mine dar nu cred.
cine vrea iltrimit pe mail dar de maine dupa amiaza ca de la sevici cu
netu' de 1-2kbs ...........

#35
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
1. Sare de 3 MB?
2. Nu e rar, zip etc?
Atunci, ce mama lui...? :D

#36
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 06.05.2004
buna dimineata.
nu , are 2.931 mb rar. incerc sa-l fac zip dar nu cred ca asta-i buba.

l-am facut zip si tot nu merge.
poate gresesc eu undeva. Il selectez in browse,Add This Atache si ..
dispare




sigur il gasiti pe Odc ,++DC sau ce aveti sub numele:
Video Convertor ( MPEG, DIVX, XVId, VCD, SVCD, DVD) ca director
si are tot ce trebuie.
Succes.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate