Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3313
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Poate Pera d'Abruzzo? https://seminteplant...00-seminte.html

N-am avut, am vrut sa incerc, dar nu s-a nimerit.

#3314
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu, Albenga... E tot ceva de genul, inima creata.
Dar cum, marzano care e mamaia și tataia roșiilor nu scoate sucul cel mai suc? Incredibil.
Ia sa încerci la anul niște hibrizi de camp buni, sa ii compari și pe aia cu "marzano", și chiar cu inimile astea... S-ar putea sa ai o surpriza și mai și... De fwpt nu s-ar putea, sigur vei avea.



#3315
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
San Marzano scoate cel mai gros suc. Poate ca acolo la el acasa, crescut pe roca vulcanica, are si gust. Pentru salate, eu o sa raman pe astea bulgaresti si ceva cherry. Is bune si de suc doar ca se coc treptat.

Hibrizii aia se gasesc si la plicuri mici? Poti sa dai o denumire?


#3316
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Marzano da suc gros pt ca e o roșie seaca. Gust.. Il judeci în aceleași condiții cu altele, deci e cum 3.
Hibrizi buni pt suc nu găsești la plic mic însă nu sunt scumpi, 500 sau 1000 semințe costa între ceva peste 50 lei, pui lejer 3-4 ani cu rasarire ok.
Unul bun e de la seminis, Incas. Vad ca e 114 lei /1000 semințe dar parca erau și plicuri de 500, acum nu vad unde m-am uitat.

Sucul e dens, are multa substanță uscata, e gustos, după ce le vei folosi la gătit îți vei da seama ce spun, în plus fata de multe alte tomate își păstrează după fierbere o culoare vie, aprinsa, rosu de care trebuie nu vișiniu, portocaliu cacanit sau alte bălării, știi la ce ma refer.
Rezistenta e buna, plantele se îmbracă bine în frunză și fructele nu se ard, dacă ești atent la mana în rest nu prea au mari probleme, fata de marzano sunt total altceva.
De produs produc bine, poți culege in 2-3 ture cu mențiunea ca dacă deranjezi cuibul la prima trecere pot apărea arsuri, lucru valabil altfel la orice roșie de camp.

Evident sunt și alți hibrizi, de fapt sunt mai mulți aia mult mai buni decât marzano lu peste, e drept ca nu toți sunt la fel de echilibrați ca hibrizii mai pricopsiti...




#3317
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Salutare. Ieri am făcut o vizită în piața de legume din Veliko Tarnovo din Bulgaria și disperat după tomate ce sunt am trecut printre tarabe și am ales câteva soiuri bulgărești de la mama lor pentru a-mi potoli poftele. Ajuns acasă, spălat repede tomatele și trecut la degustare. Din păcate am fost dezamagit de toate...Doar reclamă de ele. Gust infect, zeama multa, perisabile..nu am  ales din hibrizi tari că mingea de tenis ci doar soiuri..Din păcate doar una mai mica a fost decenta la gust..Așa că nu  mă mai aventurez la tomatele bulgărești mult lăudate...Doar Lacrima Fecioarei a fost buna din toate bulgăreștile testate de mine până acum. Nici lăudată Rugby nu ma impresionat. E decenta dar nu rupe gura târgului. Prekos am in solarel din plic de la bulgari dar numai prekosul știut nu sunt. Sunt cat capul de motan și nici gust bun nu au. Am niste răgălii cumpărat e de la Obor sub numele de Aurora..Cu boli dar relativ ok la gust. Dar sigur nu sunt Aurora...Cea mai decenta la gust din solarelul meu este Pearson de la Agrosem...Aștept și Rozov Blyan dar după experiența cu bulgăreștile sunt resemnat. Atașez și poze cu bulgăreștile de la mama lor.

Attached Files



#3318
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Rosiile alea nu arata cum trebuie, nu sunt coapte, sau sunt coapte neuniform.
Ca sunt perisabile, pentru mine e o calitate, nu gasesti la piata rosii cu coaja subtire, ca nu rezista. Aproape numai din astea am in solar.

In sfarsit, mi s-au copt primele Country Taste. Foarte bune, intr-adevar.

Edited by cumparator, 19 July 2022 - 21:20.


#3319
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Așa erau ele ca și soi...rămâneau cu capac verde..am studiat mult la ele pe tarabe ca sa fiu sigur că nu le iau crude.Asa erau toate din soiul respectiv...Sunt coapte bine...Ca sunt perisabile nu mă plâng. Asta și căutam...Eu doar speram să aibă și gust acolo la mama lor în Bulgaria...

#3320
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
De ce crezi tu ca în Bulgaria e altfel decât în România? De ce crezi ca roșiile/soiurile "bulgărești" sunt în sensul propriu bulgărești?
De ce crezi ca o roșie dacă e făcută prost nu poate fi infecta iar dacă e făcută ok e buna?
Puține soiuri sunt bune făcute oricum, de regula același soi în condiții diferite se comporta destul de diferit dpdv al gustului, de aia și auzi la unul ca x soi e bun iar la altul ca e nașpa.... Asta, evident, făcând abstracție de preferințele personale.

Cam de asta se și cultiva hibrizi printre altele, deși situația e și in cazul lor similara, discrepantele sunt de multe ori mai mici.

Dincolo de Fermitate, transport șamd.... Hibrizii tocmai prin asemenea detalii se diferențiază, sau asa ar trebui sa fie.... O "plasticitate" mai buna, o consistenta a rezultatului în condiții mai variate fata de soi care e mai figurant de multe ori, o planta mai ușor de întreținut din toate oun tele de vedere, de la cum creste și cum leagă, cât e de "adunata", rezistenta la boli tot aici întra.. cât de bine se comporta la factorii de stress legați de vreme, în special la frig și la foarte cald, adică plantele merg mai bine la variații mari, la temperaturi mari leagă mai consistent fata de majoritatea soiurilor care dau în nas șamd....

Dacă ar fi asa simplu, merg în Bulgaria, la 40 km de mine, și acolo umbla câinii cu covrigi în coada...

Nu e deloc asa....lucrurile sunt mai nuanțate.
Nu trai cu impresia ca atatia oameni nu au idee ce e aia roșie ok când "lauda" un soi sau altul, bulgăresc sau de aiurea...
De aia și cultivam, de aia permanent testam diverse, pentru ca lucrurile sunt nițel mai complicate.
Când cultivi tu, cand încerci diverse lucruri, de la soiuri și hibrizi la modalități de a le cultiva cu tot ce implica asta, vezi puțin diferit lucrurile... Si e greu sa înțelegi pana când nu treci prin experientele astea.

#3321
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Doua din soiurile bulgaresti pe care le am, nu pot fi transportate nici semicoapte. Iar unu are rosii asa deformate ca nu le-ar cumpara prea multi. Din ce am eu, doar Inima de Albenga ar putea fi comercializata, dar nu coapta bine.

#3322
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Am cumparat si eu rosii din piata la Krapets, tot asa crete, si nu au fost cine stie ce.

#3323
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Nu vreau sa fac reclama niciunui ingrasamant de pe piata dar anul acesta am folosit ingrasaminte organice folosite indeosebi in domenii de "nisa" iar rezultatele sunt remarcabile. Costul ma duce undeva la 400Ron/luna cu aceste ingrasaminte dar concluzia este ca ce pui in pamant - aia bagi si-n gura.

#3324
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
daca o iau de la zero acum cu tomatele si castravetii, de la samanta, mai am timp sa mananc ceva din ele? as alege soiuri timpurii
zona Dobrogea, fasia de litoral Posted Image

PS: vinetele merg perfect, castravetii au avut un start bun, acum sunt cam apatici, iar la rosii am pierdut cam 10% din plante iar restul sunt unele foarte OK, altele se chinuie
ma enerveaza sa vad ca in ciuda eforturilor umane ganganiile sunt mai tari Posted Image

#3325
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Si la mine e la fel. Eu am avut niste copili pusi intr-o galeata de apa. Au prins radacini si i-am infipt in locurile ramase goale de unde am scos plante care aratau in ultimul hal. Sa vedem ce-o sa iasa, timp este in mod sigur sa ajunga sa fructifice si sa se coaca. Dar ca sa o iei de la 0 cu tomatele acum e un pic cam greu. La castraveti cred ca e ok

#3326
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
suntem in aceeasi zona Posted Image

edit: si eu am rosii de rezerva pentru a completa golurile, dar se strica feng-shui-ul; imi plac gradinile japoneze Posted Image

Edited by hamangia, 20 July 2022 - 17:33.


#3327
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

 VertixTM, on 20 iulie 2022 - 16:44, said:

Nu vreau sa fac reclama niciunui ingrasamant de pe piata dar anul acesta am folosit ingrasaminte organice folosite indeosebi in domenii de "nisa" iar rezultatele sunt remarcabile. Costul ma duce undeva la 400Ron/luna cu aceste ingrasaminte dar concluzia este ca ce pui in pamant - aia bagi si-n gura.

Si cat cumperi de 400 lei?
Eu prefer sa folosesc ingrasamant noname. Am cativa mc de compost anual. Bag la gramada: tocatura de lemn, gunoi de la gaini , porc, resturi vegetale, cenusa.. nu ma costa nimic

#3328
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006

 VertixTM, on 20 iulie 2022 - 16:44, said:

Nu vreau sa fac reclama niciunui ingrasamant de pe piata dar anul acesta am folosit ingrasaminte organice folosite indeosebi in domenii de "nisa" iar rezultatele sunt remarcabile. Costul ma duce undeva la 400Ron/luna cu aceste ingrasaminte dar concluzia este ca ce pui in pamant - aia bagi si-n gura.

Cred ca nu e o problema daca zici marca. Pe mine m-ar interesa, in special unul cu potasiu, cu care sa dau toata vara.

Edited by cumparator, 20 July 2022 - 20:35.


#3329
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 hamangia, on 20 iulie 2022 - 16:56, said:

daca o iau de la zero acum cu tomatele si castravetii, de la samanta, mai am timp sa mananc ceva din ele? as alege soiuri timpurii
zona Dobrogea, fasia de litoral Posted Image

PS: vinetele merg perfect, castravetii au avut un start bun, acum sunt cam apatici, iar la rosii am pierdut cam 10% din plante iar restul sunt unele foarte OK, altele se chinuie
ma enerveaza sa vad ca in ciuda eforturilor umane ganganiile sunt mai tari Posted Image
E complicat cu luatul de la zero pentru perioada aceasta, poate să faci câteva gogonele pentru murat.
Eu am semanat cateva semințe acum o lună pentru un experiment în legătură cu dezvoltarea răsadurilor în anumite tipuri de alveole, pe care le voi planta în grădină, dar nu mă bazez pe ele.

Attached Files



#3330
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
la mine perioada de vreme calda este mai lunga dacat in prahova, sper sa apuc sa manc si tomate coapte Posted Image

edit: poate folosesc si un solar pentru asta

Edited by hamangia, 20 July 2022 - 21:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate