Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3295
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Reziduri vei găsi în plante și fructe indiferent că stropești cu chimicale sau nu. Lasă-mă să cred că acele recomandări pentru timpii de pauză sunt făcute în urma unor cercetări și nu negociate ca la piață.

#3296
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Reziduri vei găsi în plante și fructe indiferent că stropești cu chimicale sau nu. Lasă-mă să cred că acele recomandări pentru timpii de pauză sunt făcute în urma unor cercetări și nu negociate ca la piață.

#3297
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007

View Postfane07, on 14 iulie 2022 - 10:13, said:


La mine cam asa arata :
Frumos! Ce soiuri sunt, mă interesează în special inima de bou, arata de poveste! Ambele sunt pe o singura tulpina, nu se despart?

#3298
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdingradina, on 15 iulie 2022 - 08:19, said:

Frumoasele mele ��

Poate ca ar fi bine sa proptesti cu ceva rosiile din ultima poza, par ca sunt cam grele. Arata foarte bine!

#3299
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Da, din pacate s-a indoit codita pana sa le observ. Multumesc. Sper sa mearga bine in continuare.

#3300
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Asa sunt la mine Rozov Blyan, 2-3 fructe de cate jumate de kil, pe un vrej care arata de parca acum isi da duhul. Cele mai bune rosii de salata, dupa gustul meu.

Attached Files


Edited by cumparator, 16 July 2022 - 15:45.


#3301
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Păi dacă sunt așa de mari... Posted Image Practic, planta a intrat în generativ, de asta arată așa cum ați descris-o. Posted Image La mine sunt niște pari. Și încărcați binișor.

Edited by Solar-1, 16 July 2022 - 17:50.


#3302
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu, de la inceput arata jalnic. Ce le fac gresit?
Si Rozov Dar arata la fel de trist.

Spre comparatie, KBX, Inima de Albenga si Country Taste. Dar din astea sunt mai multe si unele mai mici.
KBX a stat mai mult decat trebuia. Le mai si pasez si bag la sticle. E incredibil, numai pentru asta si merita, nu exista ceva similar de cumparat. Orice gatesti cu ele iese la cu totul alt nivel. Adica stiti si voi.

Attached Files


Edited by cumparator, 16 July 2022 - 18:38.


#3303
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Poate depinde de clima. Sau ceva din pamant. La mine Momini Salzi a fost tanc in anii trecuti (din seminte de la Florian), lumea pe aici zice ca e anemica. Am renuntat la ele ca s-au copt numai 3 fructe. Poate incerc la anul si Rozov Blyan...

#3304
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
La mine Rozov Blyan merg destul de bine. Deocamdata primele recoltate nu sunt chiar atat de mari ca ale tale dar am niste gogonele care promit mai mult. La mine ciudatenia e ca jumatatea din stanga a suprafetei cultivate cu tomate arata rau, ca in poza a treia iar cele din dreapta aproape au ajuns la sarma la 2 metri jumate deja nu le mai copilesc. Acolo in partea buna am Rozov Blyan vreo 11 fire, cateva Fantezie, cateva Aurora si vreo 3 tot ceva bulgaresc rosii mari. Ca si anul trecut cele Klass sunt fortza, desi din 18 fire vreo 7-8 au fost si ele atinse de virusii aia sau ce naiba or fi totusi asa cum sunt leaga foarte bine si la etajele superioare. Din pacate Country Taste numai vreo 2 fire din 14 au scapat neafectate dar inca nu sunt coapte complet. Aphen am gustat una azi si mi s-a parut foarte interesanta. E carnoasa cu textura celor bulgaresti dar e acrisoara un pic. Un gust excelent mi s-a parut numai ca plantele nu sunt prea viguroase. De altfel la descriere scrie ca sunt pentru spatii protejate iar eu le-am trantit in camp liber si in primul rand in bataia soarelui. Oricum gustul e interesant

Attached Files



#3305
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Anu asta am incercat trei soiuri de la bulgari: Inima de Albenga, Rozov Dar si Rosu de Gradina.
Foarte bune toate trei, mai ales ultimele doua. Boli nu am avut deloc. Rozov Dar are nevoie de umbra, mancare si bautura la timp ca sa aiba frunze luxuriante. Celelalte doua sunt mai rezistente.
Tufele mai slabe le-am lasat pe un brat, restu pe doua trei. Rozov e la 2.5m acum, Albenga cam 2 si Rosu de Gradina 1.7m. Pe lateral dezvoltarea tufelor e exact invers.

#3306
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.03.2007

View Postbardu, on 15 iulie 2022 - 16:41, said:

Ce soiuri sunt, ?
Nu am inima de bou dar am in ordine : rugby , Ct , zuccherino , rila.

Rugby am pus anul asta prima data , cresc ca planta ordonat nu prea inalte recolta buna , foarte bune la gust , roz.
Sant multumit de ele  , traiasca  Parintele  ca zicea plantati Rugby ca  o sa va placa !

Ct ce sa zic fara cuvinte ca si anul trecut merita.

Zuccherino am pus prima data , foarte gustoase dar au  crescut,  au trecut de 3 m imediat sant in varful solarului si nu le pot culca ca cad fructele.

Rila foarte multumit de productie si gust , compara cineva cu CT dar al saracului !

Attached Files

  • Attached File  a3.jpg   371.8K   59 downloads
  • Attached File  a2.jpg   402.23K   58 downloads
  • Attached File  a1.jpg   410.19K   58 downloads
  • Attached File  a.jpg   445.86K   54 downloads


#3307
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postfane07, on 17 iulie 2022 - 14:10, said:

Zuccherino am pus prima data , foarte gustoase dar au  crescut,  au trecut de 3 m imediat sant in varful solarului si nu le pot culca ca cad fructele
Dacă nu mă înșel, tu ai un solar "frate" cu sera mea.
Am spus mereu să selectați informația.
La mine, dacă e un an bun, Zuccherino ajunge undeva pe la 10 metri.
Terminați cu prostiile gen Rugby, Rila, mai ales, și alte alea,  concentrați-vă pe soiuri autohtone.
Caută pe YouTube: Tehnica prăbușirii tomatelor.
Spor!

#3308
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.03.2007

View Postcorsica, on 17 iulie 2022 - 16:29, said:

Tehnica prăbușirii tomatelor.
Eu la al doilea an de cultivare in solar sant multumit.
Anul trecut am aplicat  Tehnica prăbușirii tomatelor dar numai la CT , am la toate carlige de palisare .
Problema e ca eu plantez in mai , tu in martie ciclul de productie  e scurt la mine si nu o sa am niciodata inaltimea plantelor tale , alta clima alt sol, vara mai scurta.
Atunci le plantez mai dese ca tine .

Despre soiuri autohtone am pus anul asta ceva primite in alta parte dar nu sant multumit, sensibile.
Poate daca ma ajuti tu cu cateva seminte din soiul tau ar fi minunat.

Ct nu am pus numai 60 de fire au gust deosebit pentru mine dar la piata nu se face diferenta intre Ct si Rila .
Nici Zuccherino nu are asa mare trecere.
Rugby in schimb sant cele mai cautate ,trec la pret mai mare.

#3309
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Azi am mancat prima rosie Country Taste. M-a lasat fara cuvinte. Dragoste la prima degustare. Dulce, carnoasa, ce sa mai vorbesc bate tot ce am mancat eu pana acum. Anul asta am avut probleme cu virusurile alea dar oricum de salata am CT pana la toamna sigur. Iar la anul le voi aloca mult mai mult spatiu si dau viteza ragaliilor care nu m-au impresionat cu nimic gen Prekos sau Gigant bulgaresc etc. Probabil voi ramane cu Klass, CT si Aurora, poate si cateva fire de Aphen ca si alea sunt excelente au un gust deosebit. Rosia asta pe care am mancat-o azi avea o arsura solara pe o parte care s-a decupat foarte usor cu cutitul, era lemnificata deci pana acum nu m-a deranjat prea tare chestia cu arsurile solare si probabil nu voi pune plasa aia de umbrire niciodata. Pare ca nu e cazul la mine mai ales ca nu merg cu ele la piata. Sunt sigur ca daca pun plasa aia voi pierde o parte din gustul asta deosebit pe care spun cu mana pe inima ca nu l-am intalnit niciodata in viata mea la o rosie cumparata de la piata. Cand mananci una d-asta iti dispare toata oboseala pe care ai acumulat-o din primavara pana acum cu semanatul, rasaditul etc etc.

#3310
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pune plasa ca nu dispare nimic.
Nu trage deocamdată concluzii nici în privința gustului și nici în privința plasei, arșița abia a început calumea de 2 săptămâni, mai e o luna jumate.
Ca fapt divers, CT e o roșie medie, nicidecum senzațională. Prekos e buna ca și idaredul, când altele sunt deloc sau sunt praf asta are gust de roșie, dar în iunie nu comparat cu roșiile adevărate din vara...altfel e pușcărie.
Klass e buna sa dai cu ea după câini.

Ai răbdare cu concluziile și încearcă sa te gândești la un mic solarel.





#3311
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015

View Postgabiroa, on 18 iulie 2022 - 12:27, said:

Azi am mancat prima rosie Country Taste. M-a lasat fara cuvinte. Dragoste la prima degustare. Dulce, carnoasa, ce sa mai vorbesc bate tot ce am mancat eu pana acum. Anul asta am avut probleme cu virusurile alea dar oricum de salata am CT pana la toamna sigur. Iar la anul le voi aloca mult mai mult spatiu si dau viteza ragaliilor care nu m-au impresionat cu nimic gen Prekos sau Gigant bulgaresc etc. Probabil voi ramane cu Klass, CT si Aurora, poate si cateva fire de Aphen ca si alea sunt excelente au un gust deosebit. Rosia asta pe care am mancat-o azi avea o arsura solara pe o parte care s-a decupat foarte usor cu cutitul, era lemnificata deci pana acum nu m-a deranjat prea tare chestia cu arsurile solare si probabil nu voi pune plasa aia de umbrire niciodata. Pare ca nu e cazul la mine mai ales ca nu merg cu ele la piata. Sunt sigur ca daca pun plasa aia voi pierde o parte din gustul asta deosebit pe care spun cu mana pe inima ca nu l-am intalnit niciodata in viata mea la o rosie cumparata de la piata. Cand mananci una d-asta iti dispare toata oboseala pe care ai acumulat-o din primavara pana acum cu semanatul, rasaditul etc etc.
Pentru gust autentic, semănați soiuri vechi. Alese cu grijă, vor avea și o productivitate remarcabilă.

#3312
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Am facut bulion din Inima de Albenga. Si ceva Rozov Dar. Nu se compara cu SanMarzano sau alte rosii speciale de bulion.. Ceva mai mult de fiert, dar gustu incomparabil. se poate bea ca suc.

Mi-ar trebui o rosie similara cu Albenga dar determinata. exista asa ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate