Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3277
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008

View PostL_Mircea_2020, on 09 iulie 2022 - 20:26, said:

Asa este lacrima, zici ca are viruși.
Eu asta nu am mai stiut,este prima data cand le-am plantat,am avut cateva sapt de stres ca is bolnave,sper sa compenseze gustul la cat m-au ”enervat” aceste plante,mi se par cam slabute la boli

#3278
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
În a 2-a poză nu este și o gaură de vierme?

#3279
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015

View Postnatalia71, on 13 iulie 2022 - 07:31, said:

Bună, vă rog ajutați-mă, mi se rupe sufletul când le arunc la gunoi,și am numai 30 plante
Faceți, vă rog și foto complet cu plantele. Și secționați roșia afectată. Ca să fie ideea exactă. În zona respectivă, acționează în principal putregaiul apical. Însă mai poate fi și de la dăunător (omizi). Colegul a făcut bine recomandarea cu Bactospeine DF, în acest caz.

#3280
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014
Am mai cules o roșie, aproape coapta și am pus poza aici și cu mai câteva plate care par afectate

Attached Files



#3281
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
Da, este necesară umbrirea și irigarea corespunzătoare. Și aplicați produsul Funguran (pentru mană), ca să puteți și consuma tomatele, deoarece nu are timp de pauză.

#3282
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View PostSolar-1, on 13 iulie 2022 - 12:46, said:

Da, este necesară umbrirea și irigarea corespunzătoare. Și aplicați produsul Funguran (pentru mană), ca să puteți și consuma tomatele, deoarece nu are timp de pauză.
Funguran OH 50 WP citeam ca : După aplicarea ultimului tratament și până la recoltare trebuie să treacă 21 de zile.
  Am cumpărat Ortiva top, ăsta nu ar fi bun, ce are Timp de pauza pana la recoltare: 3 zile.?

Edited by natalia71, 13 July 2022 - 14:01.


#3283
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
Este fals, nu are timp de pauză. Și este de contact, Funguranul. Ortiva este sistemic (adică circulă prin plantă).

Edited by Solar-1, 13 July 2022 - 14:47.


#3284
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
21 de zile este pentru strugurii de vin pt ca le afectează fermentația.

#3285
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View PostSolar-1, on 13 iulie 2022 - 14:45, said:

Este fals, nu are timp de pauză. Și este de contact, Funguranul. Ortiva este sistemic (adică circulă prin plantă).
OK, ideea era că deja am cumpărat Ortiva, e mai bun Funguran? Dacă da o să merg mâine să cumpăr

#3286
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.03.2007
Eu am folosit Funguran dar la inceput ma inerveaza ca raman pete pe rosii mult timp si nu mai folosesc cand fructele sant mari .
Perioada de pauza depinde de producator , la mine scria trei zile la tomate la alti fara pauza.

Este adevarat ca substantele pe baza de cupru nu sant indicate sa le folosesti in periada de inflorire pentru ca avorteaza florile ?

#3287
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Eu nu folosesc funguran pt ca folosesc zeama bordeleza (preparata de mine), pot spune ca anul trecut la Big Beef am folosit de cand s-a copt prima rosie (adica pe la sfarsitul lui iulie) pana a dat inghetul (la sfarsitul lui octombrie), stropiri cam la 3 saptamani si nu am avut nici o problema cu legarea florilor

Edited by AlexD2, 13 July 2022 - 21:23.


#3288
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015

View Postnatalia71, on 13 iulie 2022 - 16:46, said:

OK, ideea era că deja am cumpărat Ortiva, e mai bun Funguran? Dacă da o să merg mâine să cumpăr
În faza în care sunt roșiile dvs., este cel mai indicat un fungicid de contact. De asta am recomandat Funguran. Nu afectează florile. Și albastrul de pe ele, se duce ușor. De asemenea, foarte bun este și Athos. Prinde o gamă largă de boli. Ambele sunt pentru agricultura ecologică.

Edited by Solar-1, 13 July 2022 - 22:29.


#3289
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.03.2007
Eu stopesc  alternativ cu Funguran  si Ortiva , dar daca le duc la piata are sotia ce sterge petele de pe ele .
Sau sa incerc o solutie mai diluata.

La mine cam asa arata :

Attached Files



#3290
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Frumoasele mele 😊

Attached Files



#3291
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Postfane07, on 14 iulie 2022 - 10:13, said:

Eu stopesc  alternativ cu Funguran  si Ortiva , dar daca le duc la piata are sotia ce sterge petele de pe ele .
Sau sa incerc o solutie mai diluata.

La mine cam asa arata :
Deci concluzia este ca de la funguran petele se vad si trebuie sterse si de la Ortiva rezidurile nu se vad asa ca rosiile alea pot fi consumate ?

#3292
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Am si eu un soi de rosii la care frunzele aratau ca si la lacrima fecioarei din pagina precedenta. De asemenea rosiile aratau simtomele lipsei de calciu desi solu este calcaros.
Le-am salvat fara fungicide.
- Am pus plasa de umbrire 45%.
- Sal wax Ca
- Irigare picurare la trei zile
- Foliar Ca, Bor, K si uElemente saptamanal

Acum plantele arata foarte bine si rosiile sunt frumoase fara semne de boala. Nu au primit niciun insecticid sau fungicid pana acum

#3293
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
La Ortiva timpul de așteptare până la recoltare este de 7 zile.

#3294
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Postadissan, on 15 iulie 2022 - 09:18, said:

La Ortiva timpul de așteptare până la recoltare este de 7 zile.
Timpul ala de asteptare/pauza vine dintr-o negociere intre producatorii de pesticide si agricultori privind nivelul acceptat de reziduri pt ca altfel pesticidele respective nu ar putea fi utilizate ca nu le-ar folosii nimeni, dar asta nu insemna ca rezidurile respective nu exista, ci doar ca sunt sub o anumita limita considerata (acum) nepericuloasa. Mîine poate fi altfel si respectivul pesticid scos din uz.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate