Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Digi a lansat serviciile 5G

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6935 replies to this topic

#2377
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 12.05.2017

View Postrama, on 08 aprilie 2021 - 12:58, said:

Super . Merci .
Deci au făcut o super combinație cu 5G pe de o parte ne dorim să vindem terminale sa fie rețeaua libera sa luam abonamente mai mari pe de altă parte nici azi nu pricep cum un operatorii nu au făcut un grup de lucru care sa ia la mana primii 10 producători sa le pună setările pe masă și gata .

La faza asta cel puțin la noi exista Orange și restul lumii doar că și prețul este pe măsura.

Oricum merci de răspuns . Unde naiba mai găsesc eu telefon cu 12GB RAM și 256 Storage la prețul ăla nu știu ... Și culmea că îmi trebuie RAM-ul ăla pt că Xiaomi văd că nu mai face fata cu 6GB. Huh.
Nu știu ce preț ai găsit la 8T, dar pot sa îți sugerez câteva alternative cu 5G și 256/12GB. Le iau pe cele suportate în Digi: Note20U 5G, Note 10+ 5G, S20/S21 5G (in variantele plus sau ultra) Mi 10, Mi 11, Motorola Edge+, Oppo Reno5 5G.
Dacă ești dispus sa cobori la 8GB de RAM se dublează lista pe puțin :)

#2378
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 20.12.2012

View Postcyrusct82, on 08 aprilie 2021 - 16:10, said:

Unde mai exact nu e semnal pe Digi in City Mall. Eu nu aveam la Orange jos la subsol in CORA, de când am trecut la DIGI nu mai am probleme ba chiar am și net 4G cu VoLTE.
O să fac un test și eu să vad daca nu am semnal in acele locații unde spui că nu ai.

E foarte simplu, ia la pas cateva magazine de la parter si o sa descoperi si singur, imi aduc aminte de Zara si LC Waikiki... mergi in zona dedicata barbatilor adica in capat.  Sigur in zona cabinelor sunt probleme, probam ceva si ulterior am primit sms de la cineva ca ”de ce nu raspunzi, ai telefonul inchis?”. Si mai sunt si alte magazine.
Nu te lasa pacalit ca iti apar 2 linii la semnal caci daca pui sa te sune cineva de 3-4 ori sigur o data ii va spune ca esti in afara ariei de acoperire.
Testat de curand in Zara netul era de toata rusinea, nu am putut intra pe o pagina.
Eu mai am obiceiul cel putin la incaltaminte dar si la alte produse cand vad ceva intr-un magazin sa caut imediat o comparatie pe eMag sau recenzii pe Amazon (dau un exemplu) si astfel am ajuns la aceasta concluzie.

Cand am spus ca nu e semnal in unele magazine, poate nu m-am exprimat bine, nu iti apare direct lipsa retea ci semnal minim gen 1-2 linii dar cand te suna cineva in numeroase cazuri intra robotul sau spune ca nu esti in aria de acoperire.

#2379
cyrusct82

cyrusct82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 18.08.2011

View Postraulrom1, on 08 aprilie 2021 - 22:05, said:



E foarte simplu, ia la pas cateva magazine de la parter si o sa descoperi si singur, imi aduc aminte de Zara si LC Waikiki... mergi in zona dedicata barbatilor adica in capat.  Sigur in zona cabinelor sunt probleme, probam ceva si ulterior am primit sms de la cineva ca ”de ce nu raspunzi, ai telefonul inchis?”. Si mai sunt si alte magazine.
Nu te lasa pacalit ca iti apar 2 linii la semnal caci daca pui sa te sune cineva de 3-4 ori sigur o data ii va spune ca esti in afara ariei de acoperire.
Testat de curand in Zara netul era de toata rusinea, nu am putut intra pe o pagina.
Eu mai am obiceiul cel putin la incaltaminte dar si la alte produse cand vad ceva intr-un magazin sa caut imediat o comparatie pe eMag sau recenzii pe Amazon (dau un exemplu) si astfel am ajuns la aceasta concluzie.

Cand am spus ca nu e semnal in unele magazine, poate nu m-am exprimat bine, nu iti apare direct lipsa retea ci semnal minim gen 1-2 linii dar cand te suna cineva in numeroase cazuri intra robotul sau spune ca nu esti in aria de acoperire.
O sa incerc și în Zara, Waikiki....
Dar de ce un nivel și mai jos la Cora după cum ți-am spus, eu am semnal foarte bun și nu mă iau după liniuțe ci după cum merge internetul și convorbirile pe care le efectuez de aproximativ 10 luni de când sunt la Digi

Edited by cyrusct82, 08 April 2021 - 22:25.


#2380
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
@yblu
telekom&vodafone&telefonica/o2 germania de exemplu
https://www.telekom....everyone-608220
https://www.vodafone...nutzen können.
https://www.telefoni...standorten.html

Edited by carmenclara1, 09 April 2021 - 06:21.


#2381
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 20.12.2012

View Postcyrusct82, on 08 aprilie 2021 - 22:24, said:

O sa incerc și în Zara, Waikiki....
Dar de ce un nivel și mai jos la Cora după cum ți-am spus, eu am semnal foarte bun și nu mă iau după liniuțe ci după cum merge internetul și convorbirile pe care le efectuez de aproximativ 10 luni de când sunt la Digi


Raspunsul ar putea fi relativ simplu... pentru ca in parcare (fiind si in spatiu mai liber) ar putea fi amplasat un amplificator de semnal (nu stiu daca asa se numeste, dar intelegi tu ideea) iar in magazinele respective datorita configuratiei/izolarii sa se intample asa cum am precizat.
E stiut faptul ca Digi cel putin pe semnal indoor si stabilitate sta cel mai prost, s-au mai dezvoltat ei in ultima perioada, am vazut ca pun accent pe 4G, o perioada mai ales inainte de pandemie fiindca aveam lucrari de facut la casa circulam aproape in fiecare weekend si observam cum semnalul se imbunatateste vizibil, deci se lucra la dezvoltare (dar asa cum spuneam in exterior e cat de cat ok, buba e puterea de penetrare in interior). Tulcea e judet cu acoperire si suprematie Orange, dar am vazut ca s-a dezvoltat si Telekom iar mai nou noi cu Digi (aici e vorba mai mult de constanteni care vin la rude, au case de vacanta si eventual le-a luat si lor o cartela)  

*si poate nu va vine sa credeti, dar prin tara imi aduc aminte cand mai mergeam in concediu, ca erau zone  (destul de rar, dar se intampla) cu semnal mai bun la Digi decat la Vodafone.

*ma repet Digi s-au scos in interior oarecum cu Voce Wifi, dar uite ca nu te poti folosi de acest serviciu oriunde, gen intr-un Mall, daca esti undeva unde nu au wifi sau nu iti permite operatorul de cablu/routerul.

*vezi ca si in Zara/LC Waikiki daca accesezi o pagina de internet s-ar putea sa iti incarce intr-un final... dar sa fii atent si sa numeri zecile de secunde.

*ma gandesc, faza cel putin cu internetul mai slab in mall sa nu fie si din cauza supra-aglomerarii, antena respectiva nefacand fata traficului (ceva gen cand esti la un concert/meci cand datorita multimii celula cedeaza si nu mai face fata daca cunoasteti situatia)

#2382
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postcarmenclara1, on 09 aprilie 2021 - 06:12, said:


Swisscom a oprit deja 2Gul si 3Gul nu mai are multi ani de trait . https://www.swisscom...loesung-2g.html
Stiu ei ce stiu ...

#2383
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004

View PostAlberto4, on 08 aprilie 2021 - 16:32, said:


Nu știu ce preț ai găsit la 8T, dar pot sa îți sugerez câteva alternative cu 5G și 256/12GB. Le iau pe cele suportate în Digi: Note20U 5G, Note 10+ 5G, S20/S21 5G (in variantele plus sau ultra) Mi 10, Mi 11, Motorola Edge+, Oppo Reno5 5G.
Dacă ești dispus sa cobori la 8GB de RAM se dublează lista pe puțin :)

Din păcate Motorola este single SIM iar celalate cel puțin dublu la preț. Nasol. One plus nu este o opțiune as fi putut trece peste 5G dar nici VOLTE ? Asta nu este acceptabil pt că ține de acoperire și viteza de apel. Not good.

Apropos cred că ar fi utila undeva o lista cu toate telefoanele suportate de Digi pe cele 3 direcții : Volte WoFi și 5G . Ar evita multe " erori" de achiziție .

Informație avem pe forum dar exista undeva grupat ? Poate punem ceva cap la cap. 5G deși foarte puțin disponibil probabil că va fi extins și nu cred că are sens sa mai cumperi acum telefon fara . Deși .... Între 5G și VoLTE prefer până una alta VoLTE și o cameră buna .

#2384
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,405
  • Înscris: 03.04.2004
A aparut deja Motorola G100 cu SD 870 si modem X55 la vreo 2200.
E foarte posibil sa mearga si pe Digi, intrucat promovarea acestui brand in ultimele7 luni a crescut puternic in RO.

Modele mai vechi ca G 5G Plus cu SD 765G merg fara probleme pe Volte/Vowifi la Digi si mai sunt si altele.


View PostSethNY, on 09 aprilie 2021 - 08:47, said:

Swisscom a oprit deja 2Gul si 3Gul nu mai are multi ani de trait . https://www.swisscom...loesung-2g.html
Stiu ei ce stiu ...

Au preferat sa faca refarming din 2G 900 si 1800 spre 4G si pe viitorul apropiat 5G (banui), 3G fiind folosit doar pe 2100 dar care permite si ceva trafic de date mai calitativ fata de Edge-ul 2G-ului.
La noi e pe dos, ramane 2G in putere la toti operatorii si se kill-areste 3G pe 2100/900 (daca e sa vedem ca VDF chiar isi face treaba sustinut).

Edited by emanu900, 09 April 2021 - 09:08.


#2385
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Se indreapta spre tehnologii noi si mai eficiente. Renunta la toata partea de CS/ telefonie clasica. Raman pe date si pe VoLTE si VoNR.
Ma gandeam ce fac cu aia care vin in roaming la ei sau cu masinile ce suporta eCall dar pot avea ceva acorduri de roaming cu ceilalti operatori nationali si ii arunca acolo.

#2386
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 10.10.2011

raulrom1 said:

1617949413[/url]' post='27734632']

*ma gandesc, faza cel putin cu internetul mai slab in mall sa nu fie si din cauza supra-aglomerarii, antena respectiva nefacand fata traficului (ceva gen cand esti la un concert/meci cand datorita multimii celula cedeaza si nu mai face fata daca cunoasteti situatia)

Si din cauza spectrului putin. Pentru ca una e sa ai doua liniute de semnal la o latime de banda de 3 MHz (LTE 900 la Digi) si alta e sa ai doua liniute de semnal la o latime de banda de 10 MHz (LTE 800 la Orange sau Vodafone).

Parerea mea este ca anul asta Digi va trebui sa transeze clar problema mobilului, si sunt doua mari directii: licitatia de spectru din toamna si disponibilitatea de exit a Telekom Mobil. Daca macar dintr-o directie le iese ceva cu o cantitate de spectru suficienta (inclusiv in frecvente joase) inseamna ca putem spera la o dezvoltare frumoasa in continuare pt Digi.Mobil. Daca nu, va fi cam trist.

#2387
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Adevarul e ca n-am mai fost prin city mall de ceva ani, dar nu retin sa fi avut vreodata in probleme inclusiv in Cora sau prin alte magazine. Poate s-o fi schimbat situatia intre timp...

#2388
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008

View Postemanu900, on 09 aprilie 2021 - 08:59, said:

A aparut deja Motorola G100 cu SD 870 si modem X55 la vreo 2200.
esti sigur ca e x55 si nu x53 cum e la mi 11 lite 5g?

View PostSethNY, on 09 aprilie 2021 - 09:14, said:

Ma gandeam ce fac cu aia care vin in roaming la ei sau cu masinile ce suporta eCall dar pot avea ceva acorduri de roaming cu ceilalti operatori nationali si ii arunca acolo.

ei paseaza mingea la producatorii acestor sisteme sau partenerii autorizati
Attached File  2021-04-09 12_58_21-Ablösung 2G - Erneuerung Mobilnetz Swisscom _ Swisscom.png   34.85K   32 downloads

legat de roaming e interesant de urmarit solutia/evolutia

Edited by carmenclara1, 09 April 2021 - 12:59.


#2389
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,405
  • Înscris: 03.04.2004
Mai multe site-uri dau X55-ul că dotare, printre care și XDA

https://www.xda-deve...100-launch/amp/

L.E

Mi 11 lite 5G are SD 780 nu 870 Posted Image

Edited by emanu900, 09 April 2021 - 13:26.


#2390
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 26.06.2013
@carmenclara1: Mi 11 Lite 5G are Snapdragon 780G (cu modem X53); Motorola G100 are Snapdragon 870 (cu modem X55).

#2391
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,405
  • Înscris: 03.04.2004
Diferenta intre ele la nivel energetic e in favoarea lui 780 fiind pe 5nm (plus modem integrat) vs 7nm la 870 cu modem extern.
Dpdv putere procesare, n-as zice ca un user clasic si-ar da seama ca 870 urca mai sus in Downlink (dublu) fata de 780, doar ca suportand 200 Mhz in sub 6Ghz ar putea sa atinga mai lejer 1 Gbps pe ORO fata de celalalt Posted Image

Edited by emanu900, 09 April 2021 - 13:30.


#2392
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Problema este că nu prea exista un telefon dual SIM cu camera decenta și RAM peste 8 care sa meargă în Digi . Am căutat toate variantele din lume :

Xiaomi are 8 MB de RAM .
Motorola este single SIM la Edge plus
Altele care sa meargă pe Digi momentan greu de găsit .

G100 are camera îndoielnică OV ...macar Sony sa fi fost .

Daca vrei un telefon mai low te sucești te invaresti găsești ceva.

De top poate Samsung și cam atât . Greu tare .

As face un site in care sa le punem pe toate acum îmi dau seama că pt cei ce au cunoștințe mai puține este imposibil sa găsească un telefon ok daca chiar și mie îmi este greu .

Pe mine insa mă roade problema asta cu RAM-ul nu credeam că o să ajung sa spun că 6GB este puțin . Dar vremurile evoluează și aplicațiile se pare că devin din ce in ce mai mari

#2393
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,405
  • Înscris: 03.04.2004
Pai tu vrei și camera Best la midrange? :)

Partea radio, bateria și OS-ul optimizat bine mie personal mi-s suficiente (mai rămâne partea de UI, care unora le place mai mult sau mai puțin).

#2394
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004

View Postemanu900, on 09 aprilie 2021 - 14:28, said:

Pai tu vrei și camera Best la midrange? :)

Partea radio, bateria și OS-ul optimizat bine mie personal mi-s suficiente (mai rămâne partea de UI, care unora le place mai mult sau mai puțin).

Da acum am Xiaomi Mi Note 10. Camera Best , Baterie Best , SOC OK ish. Acum cu aceeași bani cumpăr o petarda fara camera fara 5G fara baterie . Pai e ok ?

OnePlus este 550 USD in China cel de 12/256 ceea ce este ok. Not ok este că trebuie să mă portez la Orange .

Îmi pare rău că nu mi-am luat Mi10 când încă se găsea pt că 10t nu are 12 GB de RAM . Too bad.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

2 members, 2 guests, 0 anonymous users

wfnse, Userul_80

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate