Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Job nou, am cerut maxim cat puteam sa primesc?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Salut, am o dilema pe care incerc sa o deslusesc: lucrez in IT, am schimbat ultimul job dupa aprox 5 luni din cauza ca nu mi-a placut din diverse motive. Intamplator, mai avusesem un interviu la alta firma, tot in aceiasi perioada cu job-ul de la care spuneam ca am plecat, am primit feedback pozitiv la interviul tehnic, dar mai trebuia sa am o discutie cu team-lead-ul, pe care am anulat-o fiindca deja primisem oferta de la prima firma si am avut un interval foarte scurt de timp pentru a confirma oferta primita. Cam la doua luni dupa angajare am contactat firma la care nu confirmasem, nefiind multumit unde eram in momentul respectiv: pozitia era inca deschisa, am avut discutia ramasa restanta, iar in final am discutat si cu HR-ul, unde am fost intrebat de pretentiile mele financiare. Concret, la intrebarea respectiva am raspuns ca nu sunt dispus sa schimb job-ul pe mai putin de cat castigam la momentul respectiv, si am dat o suma care era cu 27% mai mare fata de salariul meu net din acel moment. HR-ul a fost de acord, si mi-a mai dat 100 lei in plus pe langa cat am cerut, ca sa nu fie exact aceiasi suma, pe langa alte beneficii non-financiare, gen bonuri de masa si un buget lunar de decontat diverse, care nu le aveam la firma de la care vroiam sa plec. Intrebarea mea e, am cerut maxim cat puteam sa primesc, din moment ce mi-au oferit doar 100 de lei in plus, sau puteam sa cer chiar mai mult, si ei nu au vrut sa pluseze? Am mai intrebat 2 prieteni, unul imi spune ca am cerut maxim cat puteam sa primesc iar celalalt crede am am cerut minim cat erau dispusi ei sa-mi dea...

Edited by slap-jack, 21 June 2019 - 19:17.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Lasa ca o sa-ti creasca pe parcurs Posted Image

#3
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Din parti sa tot creasca.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti multumit de oferta ? DA/NU ? Restul nu conteaza.

#5
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Altii abia primesc 2000 de lei si nu fac nazuri. Tu presupun ca ai primit mai mult de atat si ai dileme d-astea existentiale ?

Tzaidreq de mileniali! Posted Image

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
In general au stabilit deja cat vor sa-ti ofere exceptand cazul in care te cauta ei disperati sa te angajeze (adica pe pozitii manageriale)

Deci tu ai fost pe aproape de cat aveau ei stabilit. Am patit si eu asa zilele astea, am primit o oferta peste cat ma asteptam initial cu ~17% mai mult + alte beneficii (undeva la 35% mai mult cu tot cu beneficii). Evident, am acceptat oferta.
Salariile in domeniu in Europa le cam stiam, este peste media locala, dar nu a apucat sa ma intrebe ce pretentii am (si in afara de raspuns generic oricum nu stiam ce sa le zic pentru ca nu am mai lucrat in EU din 2016). Mi-a fost prezentata oferta dupa primul interviu cu HR-ul. Urmat de un mini examen practic si interviul tehnic de azi cu team leaderii (doi).

M-am trezit la 5 dimineata pentru fiecare dar a meritat. Eram putin debusolat azi si inca dormeam pe jumatate dar feedbackul foarte pozitiv.

Vinerea viitoare zbor spre vechiul continent Posted Image

Edited by Lex404, 21 June 2019 - 19:27.


#7
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Pai este mercenar, daca ii da altul cu 100 lei in plus,pleaca si de la firma aia pe care a refuzat-o intial cand era pe combinatie de la firma asta care pleaca :lol:

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Alții primesc 2000 fiindcă n-au de ales/ nu pot mai mult. De ce să se vândă ieftin, poate e chiar bun pe ce face.

#9
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postvidiandrei, on 21 iunie 2019 - 19:26, said:

Tzaidreq de mileniali! Posted Image
Daca este programator este de la sine inteles.Noi programatorii muncim mai mult decat restul lumiii plus ca avem inclinatii si talente pe care majoritatea n-o are. Suntem o casta privilegiata. Posted Image

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pt tot restul vietii tale ai sa traiesti cu dilema asta. Nici n-ai sa te mai gandesti la altceva. Si daca ai fi putut stoarce 100 de lei in plus ?

Sunt unii mai rau ca avocatii.

#11
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

View PostPaz, on 21 iunie 2019 - 19:29, said:

Pt tot restul vietii tale ai sa traiesti cu dilema asta. Nici n-ai sa te mai gandesti la altceva. Si daca ai fi putut stoarce 100 de lei in plus ?

Sunt unii mai rau ca avocatii.
Stai linistit ca produc de cateva ori peste cat primesc in mana. Si aici si dincolo am intrat in paine inca din primele zile, la fel cum tot timpul am facut si ore suplimentare, daca a fost nevoie, fara sa comentez vreodata ceva. Lucrez pe contract nedeterminat, pot sa plec cand vreau eu, daca simt ca nu-mi place si nu ma potrivesc unde sunt. Cu sau fara mine, firma merge mai departe, nimeni nu te mai cauta dupa ce pleci, fie ca lucrezi de 5 luni sau 10 ani... Pe toti ii intereseaza doar cat scot de pe tine. Eu zic ca si tu ai fi facut la fel in aceiasi situatie, dar nu ti s-a intamplat.

#12
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Daca ne spui ce stii sa faci, la ce proiecte ai contribuit si ce va trebui sa faci la noua firma, precum si ce salariu ai primit, cred ca-ti pot spune cu o aproximare foarte mica cat ar fi maximul pe care l-ai primi in firma la care lucrez eu.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostIulius-Foyas, on 21 iunie 2019 - 19:22, said:

Din parti sa tot creasca.

La fiecare 6 luni creste salarul... Posted Image De ce crezi ca un IT-ist dupa 3-4 ani de experienta nici nu se ridica din pat fara 1000euro ? Posted Image

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTruculMagic, on 21 iunie 2019 - 19:17, said:

Lasa ca o sa-ti creasca pe parcurs Posted Image
Poate-n jos, ca la la pensionari. Daca ai avut o ocazie pe care ai pierdut-o din prostie, alta la fel, n-o sa mai ai.Tocmai in asta consta inteligenta,sa fii pe faza cand e momentul. Restul sunt ciurucuri.

#15
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Depinde unde iti creste cu 6 luni.De obicei la corporatii nu-ti creste deloc.

Quote

De ce crezi ca un IT-ist dupa 3-4 ani de experienta nici nu se ridica din pat fara 1000euro ?
Daca nu este chemat nicaieri de ce sa se ridice ?
Si chestia cu timpul in IT este relativ.Daca tu ai 3-4 ani experienta intr-o tehnologie asta insemna ca la interviu trebuie sa faci fata unui interviu pe masura si abia apoi beneficii...asta daca treci de interviu pt un nivel de dificultate pt 3-4 ani exprienta....

Edited by Iulius-Foyas, 21 June 2019 - 20:16.


#16
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostIulius-Foyas, on 21 iunie 2019 - 19:28, said:

Daca este programator este de la sine inteles.Noi programatorii muncim mai mult decat restul lumiii plus ca avem inclinatii si talente pe care majoritatea n-o are. Suntem o casta privilegiata. Posted Image
Nu v-au inlocuit inca indienii si pakistanezii?

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postslap-jack, on 21 iunie 2019 - 19:41, said:

Stai linistit ca produc de cateva ori peste cat primesc in mana. Si aici si dincolo am intrat in paine inca din primele zile, la fel cum tot timpul am facut si ore suplimentare, daca a fost nevoie, fara sa comentez vreodata ceva. Lucrez pe contract nedeterminat, pot sa plec cand vreau eu, daca simt ca nu-mi place si nu ma potrivesc unde sunt. Cu sau fara mine, firma merge mai departe, nimeni nu te mai cauta dupa ce pleci, fie ca lucrezi de 5 luni sau 10 ani... Pe toti ii intereseaza doar cat scot de pe tine. Eu zic ca si tu ai fi facut la fel in aceiasi situatie, dar nu ti s-a intamplat.
Ba da, si eu eram tot asa. Si intr-o buna zi m-am cait.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E clar ca puteai primi dublu!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate