Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Job nou, am cerut maxim cat puteam sa primesc?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View Postslap-jack, on 21 iunie 2019 - 19:08, said:

... am dat o suma care era cu 27% mai mare fata de salariul meu net din acel moment. HR-ul a fost de acord, si mi-a mai dat 100 lei in plus pe langa cat am cerut,...mi-au oferit doar 100 de lei in plus

Pai nu ai primit doar 100 de lei in plus, aici vorbim de suma totala, nu? Aia 27% extra nu sunt tot bani? Din punctul meu de vedere HR-ul a procedat corect, din moment ce ai spus ca nu vrei sa schimbi jobul pentru mai putin decat aveai, ei ti-au facut o oferta pe masura pretentiilor. Stai linistit, cei de la HR stiu ca oamenii isi umfla salariul anterior cand sunt intrebati, deci stiu si ca de fapt nu ti-au oferit doar 100 de lei extra.

Intrebarea pusa pe topicul asta e cam nonsens, cum ar putea cineva sa aprecieze salariul corect pentru tine, din moment ce nu stim care e nivelul tau de experienta, care e suma finala oferita si nici macar depre ce rol e vorba, "lucrez in IT" e o chestie extrem de generica.

#38
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

View PostAWE, on 24 iunie 2019 - 09:36, said:

Pai nu ai primit doar 100 de lei in plus, aici vorbim de suma totala, nu? Aia 27% extra nu sunt tot bani? Din punctul meu de vedere HR-ul a procedat corect, din moment ce ai spus ca nu vrei sa schimbi jobul pentru mai putin decat aveai, ei ti-au facut o oferta pe masura pretentiilor. Stai linistit, cei de la HR stiu ca oamenii isi umfla salariul anterior cand sunt intrebati, deci stiu si ca de fapt nu ti-au oferit doar 100 de lei extra.

Intrebarea pusa pe topicul asta e cam nonsens, cum ar putea cineva sa aprecieze salariul corect pentru tine, din moment ce nu stim care e nivelul tau de experienta, care e suma finala oferita si nici macar depre ce rol e vorba, "lucrez in IT" e o chestie extrem de generica.
Salarul in sine e bun, stiu deja asta ca am obtinut cu 27% peste cat aveam, doar ca din moment ce se tot vaita ca inca vor sa faca angajari dar nu sunt oameni, de ce n-au plusat sa fie siguri 100% ca o sa vin? Ce-i drept, o marire de ~30% (cam cat am prins si eu) e considerata buna, dar sunt si cazuri care au mers pe 50% sau mai mult, depinde.

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Fiecare are cat negociaza, daca nu cumva suma rezultata din negociere e mai mare decat maximul pentru pozitia respectiva.

#40
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Acum urmeaza si partea cealalta: sa lucrezi efectiv la ei. Nu cumva sa te si faca sa muncesti pe bune de toti banii :)).

#41
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postslap-jack, on 22 iunie 2019 - 09:52, said:

Chiar am un prieten care tine interviuri tehnice la alta firma, din spusele lui acolo te evalueaza punandu-te pe un nivel (junior 1, 2, .., middle 1, 2, ..., senior), fara sa stie salariul pentru fiecare. Mai departe trimite la HR 'rangul' pe care te-a situat. care iti face o oferta pe baza a cat au nivelul de salarii pentru categoria respectiva. Chiar stiu cazuri care au cerut o suma, si au primit oferta cu 1000 lei mai putin.
Pai eu cred ca ti-ai dat singur raspunsul aici. :)

#42
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Daca vreau sa plec de la job-ul actual, mereu cer la noul job suma pentru care as fi dispus sa plec. Daca imi fac ofera cu o suma mai mica, refuz sa plec. Diferenta dintre salariul meu actual si suma pe care o cer e suma pe care eu o consider ok pentru asumarea "riscului" sa nu imi placa noul proiect sau mediul de lucru.

#43
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Din cate stiu eu noul angajator poate vedea in Revisal cat ai avut  salariu la firma de la care ai plecat si e cam aiurea sa minti.
Mai degraba spui salariul real si mai inventezi niste beneficii mai greu verificabile.

Edited by binox, 06 July 2019 - 15:14.


#44
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Conform art. 29 al. 4 Codul Muncii:

Quote

4) Angajatorul poate cere informații în legătură cu persoana care solicită angajarea de la foștii săi angajatori, dar numai cu privire la activitățile îndeplinite și la durata angajării și numai cu încunoștințarea prealabilă a celui în cauză.

Angajatorul are acces doar la baza sa proprie de date, nu la intreg istoricul unui angajat.

View Postbinox, on 06 iulie 2019 - 15:14, said:

Din cate stiu eu noul angajator poate vedea in Revisal cat ai avut  salariu la firma de la care ai plecat si e cam aiurea sa minti.
Mai degraba spui salariul real si mai inventezi niste beneficii mai greu verificabile.

Nu, vezi mai sus de ce. Oricum mi se pare ridicol sa vrei sa stii ce salariu am avut la compania anterioara, cu ce influenteaza asta suma pe care o vreau de la tine ca nou angajator potential?

#45
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostIulius-Foyas, on 21 iunie 2019 - 19:28, said:

,.Noi programatorii muncim mai mult decat restul lumiii plus ca avem inclinatii si talente pe care majoritatea n-o are. Suntem o casta privilegiata. Posted Image

Aveti voi pl in brate.Toata ziua stati cu capul in calculator si cifre.Nu aveti cultura generala,nu stiti scrie corect in limba materna,nu va stiti trai viata.Ai dreptate sunteti o casta privilegiata.Deocamdata sunteti indispensabili dar peste 20 de ani veti fi inlocuiti de computere care vor face programarile singure.O sa deveniti banali ca lacatusii si electricienii.

#46
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKean, on 07 iulie 2019 - 07:16, said:

Deocamdata sunteti indispensabili dar peste 20 de ani veti fi inlocuiti de computere care vor face programarile singure.O sa deveniti banali ca lacatusii si electricienii.

Si pe computerele alea cine le programeaza si depaneaza? Posted Image


View PostKean, on 07 iulie 2019 - 07:16, said:

Nu aveti cultura generala,nu stiti scrie corect in limba materna,nu va stiti trai viata.

Maxima ironie si ti-ai invalidat singur argumentele.

#47
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAlexEn, on 07 iulie 2019 - 09:00, said:


Si pe computerele alea cine le programeaza si depaneaza? Posted Image





Altii mai destepti ca voi asa ca din 100 vor ramane maxim 2-3 aialati la dat cu matura prin hale.Ca sa vedeti ca nu sunteti ceva extraordinar.

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Tu din care categorie faci parte?
Dupa cum spui acolo nu te incadrezi la aia 2-3 (ai fi spus 'noi', nu 'voi') dar nici alorlalti nu li te alaturi (ai fi spus 'vom ramane', nu 'vor ramane').

#49
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007
Frustrări mari pe aici...
Caz ipotetic: mic-mediu manager pe la vreo banca/companie de asigurări/imobiliare/import. După 10 ani de intrigi și lingușeala constați că fostul coleg pasionant de calculatoare are salariu mai mare și nu e stresat ca dacă e dat afara nu își mai găsește ceva similar. Păi să nu te enervezi?

Sau poate nici nu ești cine știe ce încă, și îl vezi pe colegul ăla că are bani mai mulți ca tine. Și din exterior nu pare ca face mare lucru. La fel, sa nu te apuce nervii?

Sau poate ești patron, și ai avut nevoie de un ITst. Și te trezești cu unul din asta care vrea salariu serios, îl vrea la timp și nu vrea sa stea peste 8 ore, pentru ca știe ca își pote găsi alt patron. Păi ce exemplu da ăsta angajaților? Să nu mai poți tu sa fi mic dictator in micul tău univers! Intorelabil!

La subiect: de vreo 30-40 de ani e din ce in ce mai simplu sa le spui calculatoarelor ce sa facă. Și nu a scăzut numărul de programatori, dimpotrivă.

#50
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Daca tot o dam in off-topic, de ce 90% din oameni presupun ca IT = programare? IT e un concept generic si defineste un domeniu mult mai vast decat programarea (care e in sine un domeniu destul de vast?

Pe de alta parte sunt de acord, multi IT-isti de pe partea tehnica vor fi inlocuiti de script-uri inteligente, din 50 de oameni probabil vor ramane in final 2-3 foarte buni, care sa controleze/repare/imbunatateasca acele script-uri.

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
eu nu-s in it si la ultimul schimb am spus cat primesc, ce beneficii am si am primit o oferta cu 60% mai mare decat aveam... de m-am imchinat cu stanga... si i-am intrebat daca glumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate